Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ferestre fixe la casa parter?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlely, on 28 decembrie 2021 - 16:32, said:

două geamuri fixe și unul mobil în mijloc. Proastă idee.
De ce e proasta ideea asta ?

Edited by adrian_r5, 28 December 2021 - 18:32.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcristiany, on 28 decembrie 2021 - 17:43, said:

Daca ai o pana de curent, cum lucreaza sistemul de ventilatie ?

Nu lucreaza (decat daca are generator sau UPS). Dar nu e asta o problema, ca doar n-o sa tina pana de curent cateva zile.

#21
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postgeorge_alexandru, on 28 decembrie 2021 - 18:27, said:

Cu sistemul de ventilatie nu poti face asta, debitul fiind insuficient.

Si debitul, dar recuperarea nu functioneaza si vara noaptea? Ce faci cand aerul care iti vine de afara se incalzeste de la cel care intra?

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017
Unele sisteme de ventilatie pot face bypass ca sa aduca aerul la aceeasi temperatura. Functia a fost gandita pentru vara, sa poata sa-si raceasca lumea casa fara aer conditionat. Dar nu imi pare prea eficienta din cauza debitului. Iar daca merge la maxim zgomotul e pe masura (si tot n-ar fi suficient)

Edited by george_alexandru, 28 December 2021 - 18:55.


#23
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dar avantajul la ferestre fixe care e, in afara de costuri? scapa mai putina caldura? Daca da, cu cat? Chiar merita?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017
Costuri si protectie impotriva efractiei...hotul trebuie sa sparga geamul ca sa intre.Iar in cazul spargerilor la case hotul de obicei intra pe geam.

#25
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai si fereastra care se deschide cum o desface? Nu tot tre sa sparga? Stiu ca trebuie sa fie macar rabatat ca sa poata "lucra" hotul.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017
Știu că se poate forța deschiderea și dacă sunt închise.


#27
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,618
  • Înscris: 15.01.2017

View Posttatarduka, on 28 decembrie 2021 - 16:17, said:



Ce parere aveti? Ati face la fel? Imi scapa ceva?
Buna.
da.
nu.

#28
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
La fixe singurul avantaj este suprafaț vitrata mai mare, mai multa lumina

#29
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007

View Postgeorge_alexandru, on 28 decembrie 2021 - 18:34, said:

Nu lucreaza (decat daca are generator sau UPS). Dar nu e asta o problema, ca doar n-o sa tina pana de curent cateva zile.

Oare merita pentru o economie de cativa zeci de euro ?
Eu unul nu mi-as pune geamuri fixe.

#30
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postlely, on 28 decembrie 2021 - 17:36, said:

Din interior speli lejer, în cel mai rău caz ai nevoie de un taburet. Din exterior, chiar și la o casă pe parter ai nevoie de o scară. Geamuri fixe, în opinia mea, doar dacă e un buget limitat.
Daca ai  sub 1,3m inaltime probabil ca ai nevoie de scara , altfel nu. Din interior , la fel .
Mai mult exista curatitoare telescopice .

View PostMagicwisewolf, on 28 decembrie 2021 - 17:27, said:


Si nu ai vazut parter unde geamul poate incepe de la vreo 1.5 m in sus ?
Tot ii trebuie scara. O sa stea femeia sa faca echilibristica doar pt ca barbac su a fost prea zgarcit ?
Casa mea are geamuri de jos pana sus si tot nu am nevoie de scara sa le curat. Nu cred ca toti aveti sub 1,3m inaltime , nu pot sa cred!

#31
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postcristiany, on 28 decembrie 2021 - 17:43, said:

Daca ai o pana de curent, cum lucreaza sistemul de ventilatie ?

Lasa c-o sa constate pe propria piele.
Initiator, aici nu vorbim de cladire de birouri unde sistemul de conditionare a aerului e intretinut periodic de firme specializate si unde oamenii stau o perioada limitata de timp.
E vorba de casa unde locuiesti.
Iti pui astfel de geamuri doar daca esti vreun multimilionar care isi permte sa intretina un astfel de sistem non-stop.
In caz de pana a sistemului, de pana de curent in cartier (da, se poate, chiar daca ne-am obisnuit noi sa nu) cum  aerisasti casa, stai cu usa deschisa ?
In masura posibilitatilor, mai ales la casa, este mai mult decat recomandat sa ai doua sisteme care se pot inlocui unul pe ltul. Ex.:
-incalzire - centrala pe gaz / AC invertor / radiatoare electrice de perete / peleti + sobe teracota (moderne, nu de pe vremea lu' bunicu) in care poti arde lemne sau gaz (daca ai gaz in zona) - se ia gazu /curentu, bagi lemne in soba;
-ventilatie - sistem de conditionare/ geamuri CARE SE DESCHID- ramai fara curent/ pana de sistem, aerisesti deschizand geamu:
- masina de gatit cu curent (vitro, inductie,etc.) - e recomandabil sa ai o plita mixta electric / gaz -  se ia curentu, cuplezi o butelie la plita si poti gati in continuare (daca n-ai retea de gaz iti poti confectiona un sistem de alimentare cu o butelie tinuta in magazie sau chiar afata, intr-un adapost adecvat)
- apa calda - exista boilere cu incalzire mixta - gaz si electric, crapa unul, continui sa ai apa calda dintr-una din surse; in cel mai rau caz incalzesti apa pe aragaz, dar nu stai nespalat daca ti-a crapat centrala untimul racnet cu 7 condensatii.
Etc.
Deci, NU, pune geamuri normale, oscilo-batante, ca nu traiesti in cladire de birouri.

View PostMunicipalwaste, on 28 decembrie 2021 - 18:53, said:

Dar avantajul la ferestre fixe care e, in afara de costuri? scapa mai putina caldura? Daca da, cu cat? Chiar merita?

I-a bagat cineva in cap ca-i mai cool. Ca in Pipera la birouri. Sau ca in zgarie-nori. Te simti CEO.
Dpdv al securitatii, orice geam se poate sparge, in afara celor securizate special si care costa probabil cat casa.
Pentru un spargator profesionist nici jaluzele metalice nu reprezinta mare piedica.

View PostMunicipalwaste, on 28 decembrie 2021 - 18:48, said:

Si debitul, dar recuperarea nu functioneaza si vara noaptea? Ce faci cand aerul care iti vine de afara se incalzeste de la cel care intra?

Poate sa faca ca in adaposturile antiatomice pentru saraki. Ventilator cu manivela.
Face cu randul toata familia la impins aerul prin casa.
Eventual de poate adopta un sistem tip bicicleta stationara sau, de ce nu, cu un cal. E si eco.
Multe ciudatenii poti citi in ziua de azi....

View Postgeorge_alexandru, on 28 decembrie 2021 - 18:57, said:

Costuri si protectie impotriva efractiei...hotul trebuie sa sparga geamul ca sa intre.Iar in cazul spargerilor la case hotul de obicei intra pe geam.

Depinde; usa e prima alegere, dar depinde de calibrul spargatorului.
Daca nu are know-how sau usa blindata e prea greu de desfacut, trece la geamuri sau prin acoperis/pod.
Daca nu-i usa blocata pe 4 laturi si zidarie din beton, o presa hidraulica iti deformeaza cadrul in mai putin de un minut. Si fara zgomot.
Sau ti-o taie cu flacara oxihidrica- daca merita intr-adevar efortul.
Oricum, niste geamuri fixe nu reprezinta vreun plus la securitate.

Edited by FatCat33, 28 December 2021 - 22:27.


#32
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Topicul asta este exemplul perfect ca omului ii e frica de ce nu cunoaste.

Romanache nu a auzit de sisteme de ventilatie, mai ales de sisteme de ventilatie performante. Si o arde ca vara nustiu ce aer intra peste el noaptea sau ca debitul este insuficient. Exact pe principiul vulpii la struguri.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBaXXXon, on 28 decembrie 2021 - 19:26, said:

Casa mea are geamuri de jos pana sus si tot nu am nevoie de scara sa le curat
tu esti femeia sau bărbatu-n casă?

View Postmurdar, on 29 decembrie 2021 - 06:19, said:

Romanache
și dacă se zgârcește la căteva sute de euro în plus crezi că-și pune un sistem de ventilație performant?

#34
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postmurdar, on 29 decembrie 2021 - 06:19, said:

Topicul asta este exemplul perfect ca omului ii e frica de ce nu cunoaste.

Romanache nu a auzit de sisteme de ventilatie, mai ales de sisteme de ventilatie performante. Si o arde ca vara nustiu ce aer intra peste el noaptea sau ca debitul este insuficient. Exact pe principiul vulpii la struguri.

Te inseli, le cunosc foarte bine. Deci vorbesc in cunostinta de cauza. Pe langa ventilatoare, un astfel de sistem implica automatizari complexe (senzori de temperatura, umiditate, debit, etc.), una sau mai multe unitati de comanda, precum si modulul /modulele de racire (ca vara aerul proaspat de afara la 35 de grade banuiesc ca trebuie racit, nu?). Apoi modulele de comanda (cronotermostate)  in fiecare camera ca trebuie sa reglezi temperatura/umiditatea/perioadele de timp. Dupa aia vorbim de tubulaturi (care trebuie periodic curatate si igienizate daca nu vrei sa faci crescatorie de mucegaiuri), filtre de admisie care trebuie curatate/schimbate periodic, cu atat mai des cu cat zona e mai plina de praf (asta este si motivul pentru care la cladirile de birouri admisiile sunt in general pe acoperis), minim 2 intrari/iesiri pentru fiecare camera (ca sa bagi aer proaspat si sa-l scoti p'ala viciat).
Deci, un sistem complex care necesita profesionisti pentru intretinere si reparatii. Plus consumabile (filtre).  Daca iti permiti e OK. Inseamna ca esti plin de bani. Good for you.
Am inteles si mesajul subliminal de la sfarsit, ca nu e pentru saraki carora le curg balele. Mare ghinion pentru ei, trebuie sa deschida geamu' sa aeriseasca, nu ca boierii, cu telecomanda.

Insa am o propunere si mai cool. Zidesti gaurile pentru geam. In acest fel:
- reduci la 0 cheltuielile cu geamurile.
- ca sa vezi totusi ce se intampla afara, instalezi camere UHD si in camera pui ecrane OLED UHD, cam cum au aia in studiourile TV, unde proiecteaza imagini live din oras, desi ei sunt inchisi intr-un cotet de studio unde n-a intrat soarele niciodata;
- scapi de frica hotilor care intra pe geam
- scapi de grija mustelor, tantarilor si a altor lighioaie care vor sa-ti faca viata grea.

In plus, pentru a fi total thief-proof, zidesti si gaura pentru usa. Intrarea in casa o faci printr-un tunel care iese intr-un loc secret din gradina, dotat cu un capac de acces luat de la un tanc Abrams MI1.
Deschiderea se face printr-un sistem cvintuplu: telecomanda cu cod automat si 3 sisteme biometrice separate (retina, amprenta si amprenta ADN in respiratie, plus recunoastere faciala).
Asta inseamna sa fii boss de boss.

View Postgeorge_alexandru, on 28 decembrie 2021 - 19:05, said:

Știu că se poate forța deschiderea și dacă sunt închise.

Bineinteles, majoritatea ramelor sunt din plastic armat cu profile din tabla sau aluminiu.
Daca stii unde sa dai gaura, o bormasina cu acumulator face minuni.Posted Image
Rame din otel vezi doar la banci (nici acolo peste tot, au geamuri armate/antiglont, dar aici vorbim totusi de case).

Edited by FatCat33, 29 December 2021 - 12:20.


#35
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 03.02.2010

View Postadrian_r5, on 28 decembrie 2021 - 18:31, said:


De ce e proasta ideea asta ?
Din cauza dimensiunii ferestrei, circa 2,3 m lățime, etajul I. Greu de curățat, echilibristică pe pervaz. Iar curățatul cu sculele acelea telescopice mi se pare cam de mântuială, sincer. Trebuie curățat și tocul  și cercevelele, nu doar sticla. Așa că tot cârpa, săraca, și pulverizatorul sunt soluția...

#36
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postlely, on 29 decembrie 2021 - 12:47, said:

Din cauza dimensiunii ferestrei, circa 2,3 m lățime, etajul I. Greu de curățat, echilibristică pe pervaz. Iar curățatul cu sculele acelea telescopice mi se pare cam de mântuială, sincer. Trebuie curățat și tocul  și cercevelele, nu doar sticla. Așa că tot cârpa, săraca, și pulverizatorul sunt soluția...

Daca ai valoare chemi o firma de curatenie si gata. Doar nu iti ia pielea de pe tine sa spele niste geamuri.
O firma serioasa are scari telescopice si oameni pregatiti sa lucreze la inaltime, plus scule adecvate.

Castigi timp, economisesti energie si sprijini si firmele mici locale. Win-win.
Iar daca ai viloi cu 3 etaje, cu atat mai mult - doar nu te apuci sa faci curs de alpinism utilitar doar sa-ti speli geamurile singur.

Am urmarit o data in Pipera cum lucrau alpinistii utilitari la curatat geamuri - o placere sa-i privesti, rapizi si eficienti, in juma de zi au dat gata o fatada de 10 etaje in 3 insi.

Edited by FatCat33, 29 December 2021 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate