Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pareri imbinare capriori mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Thade2k

Thade2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2006
Buna ziua,

Mentionez ca nu ma pricep la constructii, dar as dori sa aflu parerea persoanelor mai experimentate de pe acest forum.
Doresc sa cumpar o casa si as vrea sa stiu daca vedeti o problema la imbinarea acestor grinzi, faptul ca una din grinzi nu pica pe acel "suport". Mentionez ca toate grinzile sunt legate cu placi perforate la momentul actual (poza e mai veche).

Va multumesc anticipat

edit: ma refer la capriorii din plan indepartat (mijloc)

Am adaugat mai multe poze.
Multumesc anticipat pentru ajutor si imi cer scuze daca folosesc termeni incorecti.

Sarbatori cu bine

Attached Files


Edited by Thade2k, 27 December 2021 - 19:51.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Placi perforate prinse in  cuie , combinatia idealaPosted Image  mai bagi o scoabaPosted Image  . Se vede ca la noi meseria se fura de la amatori . Era bunicul meu care facea din barda  casa fara nici-un cui iar acum nu mai sunt in stare sa sprijine corect o grinda I-ti dai seama ca esenta moale  si verde si umeda se comprima la cele 10-15 tone de tigla
Eu nu inteleg un lucru daca tot ai bani si vrei sa faci un lucru de ce nu-l faci ca la carte, cit te costa un holrsurub zincat , cit te costa sa decupezi in unghi suprafata de sprijin, de ce se lucreaza la acoperis pe ploaie ?

Edited by ciine, 27 December 2021 - 20:07.


#3
Thade2k

Thade2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2006

 ciine, on 27 decembrie 2021 - 20:04, said:

Placi perforate prinse in  cuie , combinatia idealaPosted Image  mai bagi si-o scoaba  , Se vede ca la noi meseria se fura de la amatori . Era bunicul meu care facea din barda  casa fara nici-un cui iar acum nu mai sunt in stare sa sprijine corect o grinda
Eu nu inteleg un lucru daca tot ai bani si vrei sa faci un lucru de ce nu-l faci ca la carte, cit te costa un holrsurub zincat , cit te costa sa decupezi in unghi suprafata de sprijin?
Multumesc pentru raspuns. Intrebarea ta e pentru constructor si eu nu-ti pot raspunde.
Deci sa inteleg ca probleme sunt extrem de grave ca ar putea pica pe noi casa? Sau cat de grava este problema?

#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Prima remarca:Holtzsuruburile folosite se pretau la mobila, nu la capriori.Dupa diametrul capului sunt subtiri/scurte.
In prima poza nu se vede cum este ancorata cosoroaba(grinda de lemn) de centura.
Se vede insa in a patra, e ancorata cu OB doar intr-o "coaja" de beton.Posibil sa nu fie trecuta pe sub armatura.
In general cosoroabele nu se pun direct pe centura, ci pe un suport hidroizolant-membrana bituminoasa.
Ca si +, lemnul arata bine.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Structura este destul de robusta si materialul dimensionat bine , la prima vedere . Singura problema este la imbinarea cap la cap ...care nu se face asa. Era destul material sa se taie in ambele la jumatate si sa se petreaca. Dar nu este o problema atat de mare pentru ca partea de jos a capriorilor se sprijina pe grinda iar pentru partea de sus se pot taia niste pene care sa preia apasarea . Structura se va rigidiza in urma asterealei si a lambrisarii interioare ( sau depinde ce va fi pe interior ) . As insista sa se puna pene care sa fie batute in cuie zdravene pentru a prelua apasarea partii superioare a acoperisului . In mod normal , inadirea capriorilor se face alaturat . si partea de sus si partea de jos trebuie sa se sprijine pe grinda si cei doi capriori trebuie sa fie petrecuti macar 50 cm si batuti in cuie de 20 sau 25 , in functie de grosimea capriorilor . In teorie tin si elementele alea de imbinare , dar la o incarcare mai serioasa a acoperisului ( tigla de beton , zapada )  pot exista deplasari.

Edited by JurasikMan, 27 December 2021 - 20:17.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Thade2k, on 27 decembrie 2021 - 20:06, said:

Multumesc pentru raspuns. Intrebarea ta e pentru constructor si eu nu-ti pot raspunde.
Deci sa inteleg ca probleme sunt extrem de grave ca ar putea pica pe noi casa? Sau cat de grava este problema?

Eu am vazut decit prima fotografie  nu pe ce ai postat ulterior, eu unul nu as lucra la acoperis decit daca sunt sigur ca nu ploua si ma incadrez in timp , o sa vezi tu de ce  cind se va usca lemnul, care recunosc ca arata foarte bine dar nu ramane asa. Cuiele noastre facute in RO nu se preteaza pt rasinoase stiu asta din Ranca unde zboara acoperisuri in fiecare  an   daca nu sunt facute cu simt de raspundere dar vad ca si la tine multe sunt prinse in holtzsuruburi

Edited by ciine, 27 December 2021 - 20:28.


#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Ai dreptate, asta cu imbinarea fara suprapunere nu am vazut-o.
Sunt curios totusi cum e facuta prinderea in grinda de coama.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 rinaldoparaipan, on 27 decembrie 2021 - 20:20, said:

Ai dreptate, asta cu imbinarea fara suprapunere nu am vazut-o.
Sunt curios totusi cum e facuta prinderea in grinda de coama.
si eu sunt curios. DAca a mers pe solutii din asta futuriste la imbinarea capriorilor ...cine stie ce solutie tehnica o fi gasit la coama .

#9
Thade2k

Thade2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2006

 JurasikMan, on 27 decembrie 2021 - 20:22, said:

si eu sunt curios. DAca a mers pe solutii din asta futuriste la imbinarea capriorilor ...cine stie ce solutie tehnica o fi gasit la coama .
Mentionez faptul ca acoperisul este din tabla dublu faltuita iar toate imbinarile capriorilor sunt conectate cu acele elemente imbinare cu gauri.

Am adaugat poze si cu acoperisul (mansarda de fapt) finalizat.

Multumesc pentru ajutor si pentru faptul ca v-ati luat din timp sa-mi raspundeti.

Acum intrebarea mea este: cade casa pe mine? Este ceva atat de gresit incat casa NU merita cumparata?

Edited by Thade2k, 27 December 2021 - 20:28.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chestia este ca dupa prima iarna mai serioasa , daca iti sta zapada multa pe acoperis sau daca trece de doua - trei episoade de viscol puternic si nu vezi cu ochiul liber valuri , inseamna ca este OK. Se rigidizeaza mult la baterea asterealei , si mai distribuie mult din tensionare si coltarele alea puse transversal. Primul lucru de urmarit este la geamuri. Daca se deformeaza structura , se va stramba tamplaria termopan si geamurile nu se vor mai inchide bine .

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Thade2k, on 27 decembrie 2021 - 20:27, said:

Mentionez faptul ca acoperisul este din tabla dublu faltuita iar toate imbinarile capriorilor sunt conectate cu acele elemente imbinare cu gauri.

Am adaugat poze si cu acoperisul (mansarda de fapt) finalizat.

Multumesc pentru ajutor si pentru faptul ca v-ati luat din timp sa-mi raspundeti.

Acum intrebarea mea este: cade casa pe mine? Este ceva atat de gresit incat casa NU merita cumparata?

Tabla e usoara , nu sunt probleme majore , nu cred ca esti in varf de munte , dar cum este streasina la capete , par subtiri capriori pe centura si subtire prinderea

Edited by ciine, 27 December 2021 - 20:40.


#12
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Nu cade. Trebuie apreciat faptul ca lemnul pare de calitate si dimensionat corespunzator. Ba chiar am vazut acoperis cu tigla si capriori 8x8 cm. Si era de ani buni asa. Nu a picat nimic

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Mie mi se par cele mai cu probleme prinderile de centuri.
Din cate vad, casa e in Bucuresti=zona seismica.
Doamne fereste sa o prinda un cutremur cu zapada imbibata cu apa pe acoperis.
Eu personal as spune pas.

Attached Files



#14
Thade2k

Thade2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2006

 rinaldoparaipan, on 27 decembrie 2021 - 20:37, said:

Mie mi se par cele mai cu probleme prinderile de centuri.
Din cate vad, casa e in Bucuresti=zona seismica.
Doamne fereste sa o prinda un cutremur cu zapada imbibata cu apa pe acoperis.
Eu personal as spune pas.
Acoperisul a fost terminat in 2019, deci a trecut prin 2 ierni (in care a si mai nins in Bucuresti, nu mult dar am avut reprize). Crezi ca nu e suficient testul?

#15
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021
Structura pare supra-dimensionata. Designul nu este pretabil pentru mansarda, sper sa nu ceara bani și pe suprafața ei, e un pod de stocare, nimic folosibil la cum au "gândit" structura.
Modalitatea de prindere a cosoroabei de centura de beton e cel puțin hazlie, deși nu e nimic de ras.
Practic întreg acoperișul e susținut în acele sârme de 6 sau 8 ce au prostul obicei ca la solicitări și uzura sa plesnească. O tija filetate în beton sau un conexpand ar fi fost o soluție mult mai eleganta.
De căzut pe tine nu se pune problema, în afara de cazul în care ești în curte.
Sus la coama am observat acelasi mod de prindere plus scoate care si ele au prostul obicei de a crapă lemnul în timp.
Prindere metalice sunt degeaba având în vedere holz folosite. Păcat de lemn, e frumos și ud și probabil placat când încă era ud.
Dacă nu puneau rigips se mai puteau corecta din defecte. Sigura soluție e sa scazi suprafață mansardei căci nu e, sa scoți rigipsul și sa aduci o echipa sa faca rectificării necesare, deși poate o soluție cu clești și cintrafise ar fi creat un spațiu utilizabil ca și mansarda.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 ciine, on 27 decembrie 2021 - 20:04, said:

de ce se lucreaza la acoperis pe ploaie ?
pai daca a plouat in ziua respectiva ce doreai sa demonteze totul?

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://forum.softpe...tach_id=2592435

Ce mai e si asta?

Sper ca sta bine pe macar alti 2 stalpi

#18
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Urat au lucrat! Trebuie mascat tot chiar daca rezista.

Nu se mai folosesc imbinari prin cepuri de care erai sigur! Acum trebuie sa termine casa repede.
Pariez ca scartaie peste tot cu conectorii aia metalici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate