Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Don't Look Up (2021)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postspooky51, on 28 decembrie 2021 - 16:01, said:


Stanga si corporatie = contradictie.
Triada leftista - care ar fi cele trei elemente de care vorbesti?
Nu răspund la troling. :)

#38
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBalamache, on 28 decembrie 2021 - 17:24, said:

Nu răspund la troling. Posted Image

Aha, deci stii ce este aceea o triada insa vrei sa tii secret :D

#39
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postspooky51, on 28 decembrie 2021 - 16:01, said:


Stanga si corporatie = contradictie.
Triada leftista - care ar fi cele trei elemente de care vorbesti?

Lasa-l ca nu stie ce inseamna termenii pe care-i foloseste.


#40
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postspooky51, on 28 decembrie 2021 - 18:46, said:



Aha, deci stii ce este aceea o triada insa vrei sa tii secret :D

View Postalexneo, on 28 decembrie 2021 - 22:07, said:



Lasa-l ca nu stie ce inseamna termenii pe care-i foloseste.
Băbăeți, voi nu ați înțeles pe ce lume trăiți și vreți să spuneți că ați înțeles umorul subtil al acestui film. Ce nostimi sunteți! Hahaha!

#41
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBalamache, on 28 decembrie 2021 - 22:31, said:

Băbăeți, voi nu ați înțeles pe ce lume trăiți și vreți să spuneți că ați înțeles umorul subtil al acestui film. Ce nostimi sunteți! Hahaha!

Dap, suntem o triada de oameni rai :D

#42
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBalamache, on 28 decembrie 2021 - 12:18, said:

Filmul este de excepție. Parodiază la mare fix societatea de azi. Societate condusă în direcție catastrofală de către triada leftistă mondială, elita corporatistă lacomă, în cârdășie cu guverne corupte și cu o presă la picioarele lor. Observați în film cum opinia publică este manipulată de către mas-media, care cenzurează orice nu se pupă cu directivele corporațiilor, și de către guverne, care fac jocul miliardarilor. Exact ca în zilele noastre, presa mainstream promovează doar "pseudoștiința" făcută pe miliarde și pe un munte de conflicte de interese iar oamenii de știință care au opinii contrare ce pot aduce prejudicii vânzării produsului globalist, sunt defăimați, eliminați, marginalizați, transformați în "dușmani ai poporului și ai democrației" și catalogați "surse de fake news".
Și nu. Nu cu Trump este asociată președinta Meryl Streap, ci mai degrabă cu administrația Clinton. Un președinte cu imagine bună construită peste un munte de scandaluri de presă, care mai de care mai picante. Așa cum e și azi dealtfel, tone de vicii, tone de grotesc, ascunse cu grijă de către presa favorabilă și de către Big Tech sub preșul din biroul oval.
Cine a văzut în acest film altceva, poate este doar naiv. Poate. Posted Image

Nu ar fi fost rea interpretarea daca era vorba de un alt film, facut de un alt regizor, cu alti actori.

E clar insa ca ceea ce au vrut sa atace acestia a fost complexul republican: presedinte/politicieni/presa (gen Fox News) - ba a aparut si un Alex Jones-like figure pe la final.

#43
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostStefanSC, on 24 decembrie 2021 - 16:28, said:

Foarte bun filmul, un fel de Idiocracy adaptat vremurilor noastre. Sper sa nu devina realitate, asa cum s-a intamplat cu Idiocracy...

P.S: pentru cei care sunt mai lenti, filmul este despre incalzirea globala si reactiile omenirii. Asteroidul e un simbol mai usor de inteles de catre rednecksi Posted Image
Vad ca nu sunt singurul care si-a amintit de Idiocracy. Din fericire mi se pare mai aproape de realitate ca Idiocracy... Posted Image

P.S: Despre ce e filmul? Pentru fiecare despre altceva! La un film de genul asta ma asteptam sa specifice ca asemanarile cu fapte sau personaje reale sunt pur intamplatoare.
Daca n-ar fi fost produs de cinematografia americana l-as vazut cenzurat pentru ca, citind cateva recenzii, am realizat un lucru:
  • presa a crezut ca e despre ea,
  • social-media a crezut ca este despre ea,
  • clasa politica a crezut ca e despre ea,
  • omul de rand a crezut ca este despre el,
  • influencerii au crezut ca e despre ei,
  • conspirationistii au crezut ca e despre ei,
  • oamenii de stiinta au crezut ca e despre ei, etc.
Si fiecare dintre cei care in vremurile astea s-ar fi putut simti cu musca pe caciula, ar fi putut crede ca e despre el.
Deci da, a fost si despre mine, bun film!

#44
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
din pacate mai mult am zambit decat ras..pt ca traiesc in acest film. si ca in film, am impresia ca doar 2 oameni sunt normali..eu si prietena mea imaginara. :/

dupa ce l-am vazut, i-am auzit si reclama la stiri...cica parodie la trump...cand i-au zis numele nu mi-a venit sa cred..care parodie, care trump? e despre noi toti...trendurile toate de prostie...despre clima..si mai ales despre covid...

are totusi o minciuna, cand zice ca nu stie ce e cu acel dinozaur...sistemul stie tot!

#45
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Am vazut filmul fara sa fiu expus la propaganda cargo cultista de fakebook si alte asemenea.

Un film relativ ok (dar in contextul propagandei, o mizerie turbata), oarecum pare inspirat din Iron Sky, doar ca e mult mai prost.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C-VglGOKR3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In afara de falsa analogie cu climastrologia, exista pe acolo si niste analogii destul de potrivite:

- Predictia foarte precisa, obtinuta prin povesti nemuritoare mazgalite pe o hartie/tabla. Absenta totala a vreunei bare de eroare.

In realitate o asemenea prognoza e imprecisa. Nu degeaba problema celor N corpuri nu e rezolvabila analitic si mai mult decat atat, sistemul cam are prostul obicei sa fie haotic (ca si climatul, de altfel).
Modalitatea reala de abordare a unei asemenea probleme ar fi fost tinand seama de erorile de masura care-s cat se poate de diferite de zero, de distributia lor, etc... si simularea evolutiei in timp functie de acesti parametri. In cazul unei comete mai trebuie sa tii cont nu doar de fortele gravitationale implicate, ci se de incalzirea de la Soare cu ejectare de material ce poate afecta traiectoria.

Hilara insa analogia unei predictii pe termen de vreo 6 luni cu factori relativ simpli implicati, cu 'predictiile' de un secol din climastrologie, unde factorii implicati sunt ceva mai complicati si mult mai multi decat simplu 'gravitatia' + CO2.

- Credinta oarba si falsa ca exista o rezolvare a problemei (ca de obicei in stilul filmelor de genul asta americane, solutia e aceeasi: bombe nucleare).

Daca o asemenea cometa ar avea chef sa izbeasca pe bune, poti sa te bati in piept cu tot arsenalul nuclear, in realitate cei care s-ar uita in sus s-ar holba tamp absolut degeaba. Nu poti afecta traiectoria unei comete oricat te holbi la ea.


Analogia cu membrii cultului climastrologic ar fi de fapt asta:

- au de partea lor presa propagandista, presa iubeste catastrofismele
- au de partea lor o serie de corporatii, a se vedea propaganda desantata de pe fakebook (stiu de la cineva, n-am vazut in mod direct)
- ar urla pana in ultima clipa ca cometa aia e o problema minora, CO2-ul e adevarata problema si ca ala aduce sfarsitul, nu cometa
- ca si in cazul climastrologiei, ar ignora stiinta si ar baga in seama doar 'savanti de renume mondial' precum Greta, Al Gore sau Leonardo, niste ipocriti fara masura, care predica sclavetilor cum sa nu consume... din iahturi, avioane si alte chestii inalt poluante. Eventual ar fi admisi si niste 'savanti' biased, de preferinta de-aia care n-au de-a face cu climatologia, ci psihologi, istorici, eventual economisti. Climatologii sunt admisi doar daca sunt activisti.
- ar fi venit imediat cu o taxare de 99%, promitand ca taxarea va impresiona cometa care va da bir cu fugitii

Edited by parabellum, 30 December 2021 - 11:42.


#46
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
a venit și dacul liber cu miorița

"nu avem ce face, să așteptăm moartea cu brațele deschise"

teoria
nu avem cum să oprim covid, să nu ne mai vaccinăm să nu mai facem nimic și să trăim ca și cum nu ar exista covid ce dacă mor oameni asta e


urât

#47
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006
O parodie reusita.

Oricum se vede treaba ca i-a traumatizat rau pe cei de la Hollywood perioada Trump ( presedinta Trumpussy) :lol:

#48
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

a venit și dacul liber cu miorița
"nu avem ce face, să așteptăm moartea cu brațele deschise"
Intr-o asemenea situatie, chiar nu ai ce face, chiar daca esti dac sclavete sau igorant prost care crede ca el stie 'stiinta'.

Apropo, parca era un presedinte care credea ca opreste furtunile cu bombite nucleare, de se spargeau de ras cei care cunosteau energiile implicate.

Morala filmului poate fi si: Nu votati femei, ca uite ce fac :) Feministele trebuie sa fie fericite.

Edited by parabellum, 30 December 2021 - 12:07.


#49
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
uite eu cred ca poti dezintegra o cometa cu toate nuclearele de le avem. nu stiu insa daca le putem lansa pe toate atat de sus in spatiu. totusi in vreme de razboi am reusit multe. nu ne-am mai irosi energia si mintea pe lucruri inutile.

#50
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Why smash the comet cand avem DART

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dLgiiNybgFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cand vezi ca filmul este o parodie, nu te gandesti nici la cum sunt facute rachetele, la fizica corpurilor si planetelor, nici daca seamana suficient sau nu cu alte idei vehiculate si/sau vandute drept adevaruri...te gandesi la ce poti sa simti despre lume, despre tine...la ce si cum poti imbunatati....

   Bine ca e mare discutie pe ce bani a luat fiecare actor din film....nu e firma de stat si nu s-au dat banii pe pile, s-au dat conform unor contracte, care au fost semnate si asumate in prealabil... Mai conteaza cat si cum a fost platit fiecare actor, cand la noi se tripleaza pretul la gaze si chiar il vom simti ? :D

   Unii fumeaza patrunjel si apoi se apuca de scris pe frorumuri...asta e, fiecare are dreptul asta...dar, mai bine tragi un somn ;)

#52
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021

View Postalexneo, on 30 decembrie 2021 - 20:57, said:

Why smash the comet cand avem DART

daca dam cu ala micu in ala mare, il deviem si pe el si ne loveste? Posted Image

#53
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Iti dai seama ca nu :)


#54
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

uite eu cred
Asta e problema, ca unii merg pe credinta, in loc ca macar sa arunce un ochi pe wikipedia, daca nu pe studiile realizate pe tema asta.
https://en.wikipedia...mpact_avoidance

Se prinde cineva de ce se discuta - din pacate foarte mult la modul fantezist si nu stiintific - acolo cu predilectie de chestii cu raza de ordinul 100 m, in loc de comete de 10 km?
Sper ca e destul de intuitiv prostul obicei al masei de a fi dependenta de cubul razei.

Iar problema e agravata de faptul ca bombitele nucleare nu pot fi teleportate, trebuie deplasate. Iar deplasarea dureaza. Mult, pentru ca climastrologii cargo cultisti sunt total impotriva nuclearului (e ironic ca au propus o solutie nucleara, trebuia sa fie filmul cu vele solare si cu impins asteroidul folosind sclaveti cu vasle).

Si acum sa vedem cat de eficienta ar fi de fapt climastrologia cargo cultista impotriva unui asteroid (viteza mai mica in mod foarte tipic decat cometa halucinata in film) mai mic: https://www.business...t-europe-2021-5 Stiinta zice ca nu e ca in cargo cultisme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate