Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Perete inghetat-cer sfaturi!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Tzyu

Tzyu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2021
Salutare!
Azi când am ajuns la casa mea, nelocuita, neizolata, am observat ca la coltul  peretelui din interiorul unei camere am doua pete de umezeala inghetata(doua pete de gheata cu dimensiunile de cca 3/5cm fiecare)
Spunteti-mi va rog cât de problematica este situația înghețării si ce as putea face având în vedere ca ultima mana de glet(cm127) s-a dat pe la începutul lunii Noiembrie, iar varul pe la finalul lunii Noiembrie.
Specific ca Sâmbăta trecuta am avut în funcțiune un calorifer electric în acea camera.
Sa încerc sa incalzesc camera respectiva și sa pun și un dezumificator? Sa aerisesc?
Ce probleme pot apărea pe viitor și ce as putea face având în vedere de vremea rece de afara.

#2
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
In urma cu ceva ani exact asa am patit si eu, nu am izolat casa ba mai mult, pe colturi la exterior era placat cu piatra. Gletul a fost dat in vara, dar varul prin toamna tarziu nu s-a uscat bine, cand a dat ger afara -20, au inghetat toti peretii pe interior si aveam promocoaca de la puntea termica, desi am incalzit. In unele locuri s-a coscovit doar varul, in altele a cazut si gletul, oricum in primavara am refacut tot, am dat jos piatra, am pus izolatie, reparat gletul si varuit din nou, noroc ca era alb.

La apartament am patit-o mai nasol, am terminat tot prin noiembrie dar am pus si mobila si mi-a mucegait pfl-ul din spate la dulap desi aveam aeroterma si dezumidicator dupa lucrare. Aparatul ala sta mai mult pe la prieteni care tot asa fac, se muta iarna in casa si au umiditate de le mucegaiesc si hainele in dulap. Gletul si varul se usca bine abia in vara cand e cald.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am gletuit in apartament si dat cu lavabila vara, m-am mutat toamna, si tot am avut in apartament umiditate un pic peste 60% in prima saptamana. Dupa aceea a scazut si s-a mentinut la 50%, probabil ca a trebuit sa acumuleze si peretii ceva caldura.
Daca iti ingheata peretii in casa nelocuita nu e o tragedie, la primavara/vara repari, se usuca, iar cand te muti incalzesti si totul va fi in regula.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"Ce probleme pot apărea pe viitor"
Gheata distruge totul , are acelasi efect ca explozibilul dar in timp indelungat .
Solutia optima este izolarea pe exterior cu polistiren minim 10 cm si o solutie de a mentine o temperatura pozitiva in interior permanent , un + 5...+10 grade Celsius

Edited by ldpe, 24 December 2021 - 09:08.


#5
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 ldpe, on 24 decembrie 2021 - 09:08, said:

"Ce probleme pot apărea pe viitor"
Gheata distruge totul , are acelasi efect ca explozibilul dar in timp indelungat .
Solutia optima este izolarea pe exterior cu polistiren minim 10 cm si o solutie de a mentine o temperatura pozitiva in interior permanent , un + 5...+10 grade Celsius
Deseori am auzit sfatul "izolezi cu polistiren minim 10 cm " .
Am izolat la casa cu polistiren extrudat de 5 cm , iar temperatura peretilor nu scade sub 15 grade nici la cateva zile daca nu incalzesc .
Daca  este incalzita "continuu" cladirea, nu va exista riscul sa inghete atat timp cat exista un strat de izolatie.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Grosimea izolatiei se determina pe baza de citire cu termometru IR , se fac anumite calcule si rezulta grosimea maxima, minima si optima - in 90% din situatii 10 cm polistiren expandat este optim
La polistiren extrudat este alt coeficient de pierdere DAR nu este proiectat pentru izolarea peretilor , este pentru pardoseli, terase etc din simplul motiv ca NU lasa sa "respire " peretele .

#7
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 ldpe, on 24 decembrie 2021 - 10:56, said:

Grosimea izolatiei se determina pe baza de citire cu termometru IR , se fac anumite calcule si rezulta grosimea maxima, minima si optima - in 90% din situatii 10 cm polistiren expandat este optim
La polistiren extrudat este alt coeficient de pierdere DAR nu este proiectat pentru izolarea peretilor , este pentru pardoseli, terase etc din simplul motiv ca NU lasa sa "respire " peretele .
Se foloseste celuloza expandata, nu polistiren expandat.
Iar peretele "respira" si prin interior, findca esti nevoit sa aerisesti zilnic.
Aiureala cu determinarea grosimii cu aparate speciale , e pentru habarnisti. Zeci si sute de ani au stat cladirile neizolate si acum ne trezim ca e nevoie de aparatura speciala pentru a determina grosimea minima . . . . .
Am izolat la altii si cu grosime doar de un inchi (2,5 cm) si e super multumit proprietarul. Mi-a spus ca a redus consumul la jumatate. Deci de la 2,5 cm pana la peste 10 cm e o risipa prosteasca de resurse, risipa de bani din care beneficiaza nu beneficiarul cladirii ci comerciantii, din care TVA 19 inseamna enorm.
In zona mea nici 10% din cladiri nu au izolatie termica, din cauza saraciei, findca unii care fac contracte frauduloase stiu sa umfle preturile astfel ca multa lume nu isi permite lucrarea.

In cazul initiatorului, nu are decat sa izoleze cladirea, iar temperatura solului va face sa creasca peste limita de inghet.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 Pacolino7, on 24 decembrie 2021 - 10:28, said:

Deseori am auzit sfatul "izolezi cu polistiren minim 10 cm " .
Am izolat la casa cu polistiren extrudat de 5 cm , iar temperatura peretilor nu scade sub 15 grade nici la cateva zile daca nu incalzesc .
Daca  este incalzita "continuu" cladirea, nu va exista riscul sa inghete atat timp cat exista un strat de izolatie.
Ferice de tine. Eu am polistiren de 15, si de abia am 10 grade in partea de casa care este fara incalzire.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Pacolino7, on 24 decembrie 2021 - 13:35, said:


Se foloseste celuloza expandata, nu polistiren expandat.
Iar peretele "respira" si prin interior, findca esti nevoit sa aerisesti zilnic.
Aiureala cu determinarea grosimii cu aparate speciale , e pentru habarnisti. Zeci si sute de ani au stat cladirile neizolate si acum ne trezim ca e nevoie de aparatura speciala pentru a determina grosimea minima . . . . .
Am izolat la altii si cu grosime doar de un inchi (2,5 cm) si e super multumit proprietarul. Mi-a spus ca a redus consumul la jumatate. Deci de la 2,5 cm pana la peste 10 cm e o risipa prosteasca de resurse, risipa de bani din care beneficiaza nu beneficiarul cladirii ci comerciantii, din care TVA 19 inseamna enorm.
In zona mea nici 10% din cladiri nu au izolatie termica, din cauza saraciei, findca unii care fac contracte frauduloase stiu sa umfle preturile astfel ca multa lume nu isi permite lucrarea.

In cazul initiatorului, nu are decat sa izoleze cladirea, iar temperatura solului va face sa creasca peste limita de inghet.

F bine ca e multumit. Daca peretii sunt "transparenti" dpdv termic si nu ofera aproape nicio izolare, o izolatie de 2.5cm chiar injumatateste costurile.
Iar unde aia de 2.5 le duce la jumate, aia de 10 le coboara sub un sfert.  
Asta la un cotet de carton sau din barne si "licheala" peste ele.

Daca peretii sunt facuti dintr-un material cat de cat izolant, fix izolatia de 2.5cm e o risipa de resurse. Lucrarea costa aproape la fel ca atunci cand s-ar pune o izolatie corespunzatoare iar beneficiile tind spre zero.
Costul total al lucrarii creste f putin daca se pune izolatie mai groasa. Ma gandesc ca nu lasi polistirenul pe post de fatada.

Edited by underb, 24 December 2021 - 15:16.


#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Treaba e serioasa. Cum zicea cineva : "dărâmă tot ".

Hai Sărbători fericite!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate