Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Probleme cu instalator Casa verde
 

Nelamuriri gaz butelie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Practic si teoretic au si dreptate ! Buteliile de aragaz sunt proiectate pentru maxim 15 bari iar rezervoarele pentru GPL pentru 30 de bari . Daca mai vine taranul care vrea la butelia de aragaz incarcare full , ne mai miram de ce apar explozii pe la TV .
Cand cumparati butelii , verificati daca au 30 de bari , am incarcat LEGAL si in Romania si pe ''afara'' butelii de camping , s-a uitat ala sau aia daca e pentru 30 de bari...a zis ok si a bagat gaz .
Ce e drept e ca in Romania nu prea se cunosc aceste chestii , totul e pe ''lasa ca merge'' .
PS - Repet , nu incarcati mai mult de 80% , preferabil 75% !

Edited by Alltrack, 23 December 2021 - 16:17.


#20
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 13.02.2006
Da, probabil ca asta e motivul.
Preferam sa o incarc pe a mea (curata, vopsita si neruginita) decat sa iau alta la schimb-multe arata vai mama lor.
Plus ca GPL-ul are putere calorica muult mai mare.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,892
  • Înscris: 03.12.2005
Astea-s bancuri. Propanul si butanul au aceeasi densitate energetica, atunci cand vorbim in unitati de masa. Daca insisti sa masori butelia in litri, care-s unitati de volum, iti ies vreo cateva procente diferenta, dar nimic deosebit.
Diferenta reala intre butan si propan este ca propanul trece in stare gazoasa mult mai devreme, deci vei avea o presiune mai mare datorata fazei gazoase si pentru care recipientul ar putea sa nu fie proiectat. Ca diferenta dintre a tine apa lichida si abur sub presiune intr-o oala ermetica.
Anyway, long story short, cat timp folosesti o butelie proiectata pentru propan vei fi in siguranta incarcand la o statie GPL auto indiferent de sezon.

#22
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 Alltrack, on 23 decembrie 2021 - 16:15, said:

Practic si teoretic au si dreptate ! Buteliile de aragaz sunt proiectate pentru maxim 15 bari iar rezervoarele pentru GPL pentru 30 de bari . Daca mai vine taranul care vrea la butelia de aragaz incarcare full , ne mai miram de ce apar explozii pe la TV .
Cand cumparati butelii , verificati daca au 30 de bari , am incarcat LEGAL si in Romania si pe ''afara'' butelii de camping , s-a uitat ala sau aia daca e pentru 30 de bari...a zis ok si a bagat gaz .
Ce e drept e ca in Romania nu prea se cunosc aceste chestii , totul e pe ''lasa ca merge'' .
PS - Repet , nu incarcati mai mult de 80% , preferabil 75% !

Din sutele și miile de incendii de la butelii, pe care le vedem zilnic la știri, cāte ați vćzut dumneavoastrć cć au fost cauzate de la īncćrcarea excesivć?
Butelia explodeazć cānd inconștientul o probeazć cu foc īn loc de spumć, cānd folosesc furtun copt de ani de zile, folosesc aceeași garniturć sau deloc etc. Īn rest...stau alea īn soare vara la 50+ și nu au nici pe dracu.
Dar adevćrul este cć nu trebuie depćșitć o limitć la īncćrcare. Eu pun doar 20 l. La peco mć īmbie cu 22 l veșnic dar refuz. Īmi mai zic bćieții de la peco cć ei pun și 25 la doritori.


#23
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 13.02.2006
Mea culpa.
Diferenta de putere calorica este intre gazul metan de la retea si butelie.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003

 dtd234, on 23 decembrie 2021 - 13:28, said:

Am niste intrebari pentru cine foloseste butelii pe gaz

1. Iarna ingheata daca sta afara. Care ar fi cea mai buna metoda de a dezgheta gazul? Ma gandeam sa incalzesc putin butelia cu lampa pe canistre de gaz mici care o tin in casa, dar nu vreau sa fac vreo prostie si sa explodeze.

2. A afectat cresterea preturilor la gaz si pretul gazului la butelie (care oricum era mai scump)?

1. iarna nu folosesti butelie cu butan, ci cu propan (e una jumatate albastra, jumatate gri). Acum vad ca e de vanzare si la OMV/MOL
2. Cel mai ieftin e sa le umpli (ilegal) cu GPL.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 23 decembrie 2021 - 18:05, said:

1. iarna nu folosesti butelie cu butan, ci cu propan (e una jumatate albastra, jumatate gri). Acum vad ca e de vanzare si la OMV/MOL
mi-ai luat-o inainte.

nu mai faceti improvizatii cu butelia ca o sa sariti in aer! cumparati un balon de butelie de propan de la petrom pt gratarul de afara si il umpleti tot acolo si sunteti in siguranta maxima. il puteti folosi perfect si iarna pe ger de -20 grade si vara. gazul costa tot pe acolo ca si cel de butelie normala, doar ca-ti trebuie balon special (care rezista la presiunea propanului lichefiat). dar cum ati avut bani de gratar pe gaz mai scobiti vreo 200 ron sa-l folositi in siguranta.

Edited by Fane, 23 December 2021 - 18:33.


#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,554
  • Înscris: 31.01.2010
Exista butelii pentru propan identice cu cele pentru aragaz, diferenta este grosimea materialului si implicit presiunile maxime de lucru, 30 Bari propan si 15Bari butelia
de aragaz.
Alea se pot folosi fara nici o problema cu GPL auto.

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Fane, on 23 decembrie 2021 - 18:31, said:

mi-ai luat-o inainte.

nu mai faceti improvizatii cu butelia ca o sa sariti in aer! cumparati un balon de butelie de propan de la petrom pt gratarul de afara si il umpleti tot acolo si sunteti in siguranta maxima. il puteti folosi perfect si iarna pe ger de -20 grade si vara. gazul costa tot pe acolo ca si cel de butelie normala, doar ca-ti trebuie balon special (care rezista la presiunea propanului lichefiat). dar cum ati avut bani de gratar pe gaz mai scobiti vreo 200 ron sa-l folositi in siguranta.
Eu zic sa ne mai interesam putin , ca din acest motiv aia care vand gaz de butelie sunt mega bogati ! ''Io'' cred ca pe banii nostri Posted Image !
La cele de propan , trebuie sa te duci de fiecare data la un Petrom mare...adica departe , ca putine au butelii , sa intrebi ''au venit buteliile pline...sau iar am venit degeaba'' si sa platesti pe propan un pret nesimtit fata de GPL , ca de asta nu vor sa te lase cu buteliile la GPL...ca pierd o gramada de bani , nu ii chinuie nici o grija de protectia ta . Si cand vad ruginiturile alea...ma apuca nervii !
Singurul avantaj al propanului este la temperatura si aia incepand de la minus 0 grade in jos...AFARA , care se poate rezolva cu o husa sau patura electrica DOAR in rarele momente din IARNA cand e cu multe grade cu minus . In rest nu ai nevoie de nici un propan , peste 90% din timp .
Folosesc butelii mici cu propan de unica folosinta doar cand plec pe munte in conditii grele !
Te duci si iti iei o butelie din acest model...eu am 3Posted Image  si bagi GPL sau propan daca ai firma sau pile pe la vreun ''incarcator de butelii'' , daca nu patura sau o tii cateva ore in casa :
https://www.emag.ro/...9/pd/DXW7QMMBM/
Pana si astia spun ca buteliile din compozit sunt ''viitorul'' si poti baga ce vrea...muschii tai :
https://www.butangas...butelii-propan/

Edited by Alltrack, 23 December 2021 - 19:36.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002
gratarul pe gaz nu-i un mod de a gati prea "social"... daca ti-ai permis gratar pe gaz ma gandesc ca nu saracesti daca dai cativa ron in plus odata - de doua ori pe an cat e diferenta intre propan si gpl ca sa faci gratar cu copii langa tine admirand steak-urile care le frigi in siguranta. daca nu valoreaza prea mult siguranta voastra atunci bagati mare cu GPL-ul!

cat de la taranoaia locuiesc eu tot am aproape statie petrom cu butelii si n-am patit vreodata sa merg cu butelia la ei si sa ma intorc cu ea tot goala.

Edited by Fane, 23 December 2021 - 20:09.


#29
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai am dat banii pe gratar si nu mi-au mai ramas Posted Image !

La modul serios vad ca tenace esti dar ori nu citesti , ori nu intelegi ce citesti !
Am 3 butelii din compozit de 30 de bari fiecare . Pe intelesul tau , mult mai bune decat fierataniile ruginite de la Petrom si mult mai sigure . Am afirmat ca desi nu e necesar bag in ele maxim 80% din capacitate .
Deci despre ce siguranta vorbim ?

PS - Nu am chef de multe postari si nici nu vreau sa conving pe nimeni...nimic .

#30
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Compozit adica plastic amestecat cu ceva tabla de metal.
Degeaba rezista la 30 bar daca crapa in cateva luni ca orice plastic.
Feru e fer si rezista si 1000 de ani.
Sa dai 500 de lei pe o butelie de plastic care mai e si goala mi se pare aiurea.
Nu stiu care is preturile acum la butelii dar cand am luat-o pe a mea era 200 de lei cu tot cu gaz

#31
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Parametrul de stare numit temperatura critica (tc) determina denumirea (corecta) a substantei. Avem tc= +152°C la butan, tc=+96,8°C la propan.

1. Cat timp suntem sub temperatura critica (t<tc) situatiile sunt:

a) O butelie cu propan folosita total (o clatini si nu mai galgaie nimic in ea, ii desfaci capul si nu mai curge nimic) contine doar propan-vapori, la presiune atmosferica.

b) O butelie cu propan incarcata, sau folosita partial contine la baza propan-lichid, iar deasupra se afla propan-vapori (nu gaz!), fazele fiind in echilibru dinamic: numarul de molecule care trec din lichid in vapori este egal cu numarul de molecule de vapori care se intorc in lichid, in unitatea de timp). Presiunea vaporilor de propan din butelie este superioara presiunii atmosferice.
Cand este mai cald afara, o parte suplimentara din propanul lichid se vaporizeaza in interior, creste presiunea in interior.  La incarcare trebuie lasat neumplut o parte din volumul buteliei, astfel ca, la cresterea importanta a temperaturii mediului, vaporii suplimentari sa nu produca spargerea buteliei, sa nu explodeze butelia - este o explozie fara ardere, o umflare si crapare a metalului, la fel cum este explozie fara flacara la o anvelopa, la un recipient cu aer comprimat etc.

2. Daca depasim temperatura critica (t>tc), in butelie propanul nu mai poate exista in faza de lichid+vapori, ci, brusc, intreaga substanta trece in faza de propan-gaz, stare in care moleculele exercita o presiune enorma (nu mai stau "inghesuite" in volumul lichidului, ci se indeparteaza unele de altele, ciocnind puternic in peretii buteliei). Materialul buteliei crapa (explodeaza) si gazul improasca afara si se autoaprinde instantaneu, temperatura mare a mediului favorizand aprinderea (asa se intampla la un incendiu de locuinta, vehicul, depozit).

Rezumat:
- nu mai spuneti gaz la temperaturi obisnuite (t<tc), ci vapori. Vaporii prin comprimare trec in faza lichid (lichefiere), dar gazul, oricat ar fi comprimat nu lichefiaza, ramane faza gazoasa.
- nu umblati cu arzatorul de parlit porcul incalzind butelia care "nu mai are presiune", pentru ca, daca mai trageti si niste tuica fiarta, insistati si riscati sa faca explozie butelia + incendiu violent.
Am asistat si eu la taierea porcului pe ger si la o vreme, baaietii au mangaiat cu flacara arzatorului baza buteliei, pret de maxim 5 secunde. Dar sunt si din cei indarjiti, care nu realizeaza la ce pericol se expun.

** in bricheta fumatorului nu aven gaz, ci lichid+vapori, suntem in situatia t<tc.
    in butelia bolnavilor de cooooovid avem oxigen in faza gaz, deoarece tc pentru oxigen este extrem de scazuta tc=-118,6°C , suntem in situatia t>tc.

l

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
diferenta de presiune intre cele 2 gaze e foarte mare. O butelie facuta pentru propan poate fi incarcata oricand cu butan, invers nu.
De ex la 40C butanul are doar 3.5 bar pe cand propanul are 14.5 bar, de peste 4x mai mare. Intre variantele mai des intalnite comercial scrise pe grafic 90/10 si 20/80 diferenta e de 2x

Attached Files


Edited by chilly willy, 23 December 2021 - 22:08.


#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu cum sunt altii, dar eu am o butelie de vara si una de iarna.
De obicei cea de iarna tine 2 ani la gratar si merge.
Ce de vara tine o vara (o folsoesc mai des).

Prin urmare, ma intereseaza sa mearga, nu am dileme economice.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

 dtd234, on 23 decembrie 2021 - 13:28, said:

Am niste intrebari pentru cine foloseste butelii pe gaz

1. Iarna ingheata daca sta afara. Care ar fi cea mai buna metoda de a dezgheta gazul? Ma gandeam sa incalzesc putin butelia cu lampa pe canistre de gaz mici care o tin in casa, dar nu vreau sa fac vreo prostie si sa explodeze.

2. A afectat cresterea preturilor la gaz si pretul gazului la butelie (care oricum era mai scump)?
cand eram eu copil, si pīrleau porcu printre blocuri unii, am observat ca butelia era tinuta intr-un lighean cu apa calda.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002

 Alltrack, on 23 decembrie 2021 - 21:18, said:

Am 3 butelii din compozit de 30 de bari fiecare . Pe intelesul tau ....
daca nu le reincarci de cateva ori pe an pe fiecare tin sa te anunt ca ai facut o afacere proasta. si eu stiam ca in ro e ilegal sa-ti incace butelii cu care vii tu de acasa. si e important sa nu fie incarcate la full fiindca lichidele nu sunt compresibile.

#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@Fane ! Deci picam de acord !
Le incarc pe toate cam la 2 - 3 luni , deci de aproximativ 5 ori pe an . Le folosesc si la incalzire/gatit la pescuit si idem la camping si la un aragaz exterior unde gatesc mancaruri care genereaza mirosuri si in alte ocazii . Desigur si la gratarul pe gaz si la curatarea pirolitica a gratarului si sigilatorului .

Edited by Alltrack, 23 December 2021 - 23:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate