Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Probleme articulatii mioritic

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Buna tuturor,

Am un mioritic de 7 ani, care, din pacate, nu mai am dubii, are probleme cu articulatiile.

Este de talie foarte mare, peste 80 cm si peste 75 kg.

Ca si istoric, cred ca am gresit anul trecut, cand, in iunie, l-am dus la veterinar unde a fost tuns la piele (fara blana cred ca si-a expus articulatiile).
Alta greseala, nu a mai primit suplimente toamna trecuta si nici in primavara aceasta.

Am niste filme cu el, in februarie 2021 era perfect, o luna mai tarziu, parca era un caine de 12 ani.

Prin aprilie, vazand ca i se rareste blana pe o laterala, l-am trecut pe Royal Canin Dermaconfort. Greseala mea, iarasi, a fost ca i-am dozat hrana zilnica (in doua transe) ca pentru un caine de 75 kg, nu de 50kg, cum ar fi fost normal, ca sa si slabeasca un pic.
In acea perioada, a inceput sa schioapete de un picior din fata (lucru care s-a mentinut pana in noiembrie cand am aflat cauza, intamplator: se urca pe o banca la fereastra noastra si, probabil, greoi fiind, la coborire, forta mult picioarele din fata). Il dureau atat de tare labele incat ma maraia cand le pipaiam.
A primit doua transe de antiinflamatoare, una in mai, una pe la finalul lui iunie (carprodil, in prima faza si ceva mai puternic, in iunie). De fiecare data, s-a vazut o imbunatatire.

In vara, avand blana de iarna pe el (nu l-am mai tuns), a fost inactiv total, pe timpul zilei.

In noiembrie am chemat acasa un veterinar care i-a facut doua injectii cu inflamatoare si a prescris suplimente pentru articulatii (din 17.11 primeste 4 pastile de Condrovet Force HA pe zi). De asemenea, a zis ca trebuie sa slabeasca. Ca urmare, l-am trecut pe boabe Advance, 400-450 g / zi. Antiinflamatoare a zis sa nu-i mai dau ca sa lupte organismul singur.

O imbunatatire clara s-a vazut, nu imediat, insa. Nu mai schioapata, in schimb se vede ca este rigid si, cel mai rau, se ridica f greu de jos. Ulterior, chiar alearga, pe o distanta scurta, dupa ce se dezmorteste. De cel putin 3,4 ori pe saptamana ii fac masaj peste tot (e innebunit de placere, se lungeste tot). Cu ocazia asta am observat ca are o mica durere la unul din sodurile picioarelor din spate si, parca, pe o mica portiune din coloana, tot pe acolo. Cu siguranta a mai si slabit, nu pot aprecia, insa, cam cate kg.

De cand s-a facut mai frig, observ iarasi o inrautatire, in special cand se ridica, ca urmare, ma gandesc sa-i dau niste antiinflamatoare (Rimadyl, ma gandeam) care sa-l ajute un pic, in paralel cu suplimentele. Nu prea este activ, probabil din cauza durerilor. Il scot la plimbare, uneori si 2 km, alteori, foarte putin, in jurul casei (el decide). Inactivitatea duce si la atrofierea muschilor, e logic.
Si, mai nou, daca eu vreau sa o iau la stanga si el vrea sa o ia la dreapta, intr-un final, daca nu cedez eu, se aseaza frumos pe asfalt si asteapta (il pacalesc cu niste recompense ca sa-l conving).
Altfel e vesel, starea generala este buna.

Ce ma sfatuiti sa fac, in continuare?

Edited by pvsilviu, 23 December 2021 - 08:41.


#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Faci experimente pe caine ? Du-te la un veterinar cu el , un profesionist, nu te lua dupa ce zic unii pe forum. Posted Image

#3
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Am scris ce a zis veterinarul. Si am facut intocmai ce a zis el.
Aici sper sa mai aflu si alte pareri, din experienta celor care citesc.
Oricare ar fi veterinarul, nu sta la povesti cu fiecare client. Cu atat mai rar se deplaseaza la domiciliu.

De unde ai tras concluzia ca fac experimente pe el?

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Antiinflamatoarele nu sunt o carte câştigătoare dacă sunt administrate pe termen lung.
Căută o altă abordare şi un medic dispus să trateze problema din toate punctele de vedere, să rezolve cauzele, nu doar efectele actuale.
Fii pregătit pentru muncă pe o perioadă lungă de timp.

#5
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
De o luna, de cand ii administrez suplimente pentru articulatii, am tot citit si am tot vizionat si pe yt mai multe filme. De acolo am invatat sa-i fac masaj. Totodata, il urmaresc zilnic, ca si comportament. Va slabi, ca nu are incotro, stiu ca si grasimea este un factor agravant; am fost indus in eroare de blana deasa si lunga, nu am realizat imediat ca este un pic mai grasut.

De acord ca antiinflamatoarele nu sunt o solutie pe termen lung, insa, uneori, fara ele, cainele refuza miscarea si nici asa nu e bine (al meu, vara, se stie ca nu misca toata ziua, inca de mic proceda asa; acum, insa, trebuie sa faca miscare). De aceea cred ca, periodic, mai este nevoie si de ele. Asa cum se recomanda administrarea suplimentelor de 3,4 ori pe an cate 40 zile, lucru pe care-l voi face de aici incolo.

Medicul care l-a vazut in noiembrie este genul care vine acasa, insa am simtit ca are o teama fata de caine, desi nu cred ca l-ar fi muscat. A spus ca nu este adeptul antiinflamatoarelor, pacalesc organismul, cainele trebuie sa lupte singur cu boala.

Ce nu pricep este cum a putut debuta boala asa brusc, este normal?

Cei drept, initial, a avut mai degraba leziuni la labele din fata, datorita urcatului pe banca, insa, nu cred ca avea legatura cu picioarele din spate (sentimentul meu este ca, acum, picioarele din fata sunt ok, nu-l mai doare nimic, problema o reprezinta cele din spate, din cauza carora se ridica foarte greu de jos).

Si inca ceva, poate are relevanta: cand sta in picioare, daca-l apas la greaban, este ok, rezista. Cum ma duc spre spate, mai ales daca-l apas in zona soldurilor (o apasare foarte usoara),imediat se lasa in jos, se aseaza in fund, nu opune rezistenta deloc.

Edited by pvsilviu, 23 December 2021 - 11:25.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Rasele au cam degenerat. Consangvinizarile sunt permise daca nu sunt stranse si asta duce la aparitia de defecte genetice. Dar nu numai asta. Orice animal poate ajunge sa aiba degenerari. Pentru a face profit, proprietarii unor astfel de caini ii dau la monta si progeniturile prezinta defecte genetice transmise de parinti. La talia aia , sunt sanse mari sa nu o duca mai mult de 1.2 ani peste cei 7 ...oricum cainii de talie mare traiesc cam 9 ani si daca sunt sanatosi . Mioriticul tau nu este mioritic. Rasa ciobanesc mioritic are alt standard. Desi este dat pana la 75 greaban , rar sunt arbitrati cei caredepasesc 70 . La greutate , 60 este deja la limita standardului. Deci mioriticul tau are si altceva prin genele lui , un caucazian , un Kangal , un Centru Asiatic. Se poarta ca sa se dea masa. Necunoscatorii vor caini mari , nu caini sanatosi . Misca-l mult. Ia-l la plimbare si ai grija sa aiba un loc uscat in culcus. Antiinflamatoriile ajuta pe moment dar ii distrug ficatul . Cainii nu sunt proiectati sa inghita medicamente. Suplimentele sunt chielea sulii . Le ia pe gura le de pe sub coada , te uiti efectiv cum iti caca banii aruncati . Carne , oase , isi ia el ce ii trebuie de acolo . Nu in exces. Este deja batran. Nu-l mai chinui. Daca mai o duce 2 ani la talia lui , ai facut o treaba buna. Daca mai vrei mioritic care sa traiasca peste 10 ani , uita-te la parinti si ia unul compact , pana in 65 la greaban.
Legat de labele din fata , zici ca are leziuni. Nu sunt de la urcat pe banca. Pe caine il doare altceva si efectiv isi roade labele . Asa fac cainii cand sufera . tu crezi ca el se tot loveste , dar noaptea , cand nu poate dormi de durere isi roade labele din fata ca sunt singurele la care ajunge. Daca veterinaul tau nu stie asta , este timpul sa cauti un alt veterinar . Daca vrei sa verifici , da-l cu spray cu albastru de metil sau cel cu argint pentru vindecare. nu o sa il vindece , dar dimineata ai sa il vezi cu limba si botul albastre.

Edited by JurasikMan, 23 December 2021 - 11:53.


#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 pvsilviu, on 23 decembrie 2021 - 09:47, said:


Oricare ar fi veterinarul, nu sta la povesti cu fiecare client. Cu atat mai rar se deplaseaza la domiciliu.
Ce rahat de veterinar e ala ??? Cum adica nu sta la povesti cand e vorba de un tratament ? Schimba veterinarul ca ala e idiot !

 pvsilviu, on 23 decembrie 2021 - 09:47, said:


De unde ai tras concluzia ca fac experimente pe el?
Doar la faza cu tunsul mi-am dat seama ca esti paralel si faci experimente cu bietul animal . Baaaa , ala nu e oaie sa-l tunzi !

#8
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008

 JurasikMan, on 23 decembrie 2021 - 11:48, said:

Rasele au cam degenerat. Consangvinizarile sunt permise daca nu sunt stranse si asta duce la aparitia de defecte genetice. Dar nu numai asta. Orice animal poate ajunge sa aiba degenerari. Pentru a face profit, proprietarii unor astfel de caini ii dau la monta si progeniturile prezinta defecte genetice transmise de parinti. La talia aia , sunt sanse mari sa nu o duca mai mult de 1.2 ani peste cei 7 ...oricum cainii de talie mare traiesc cam 9 ani si daca sunt sanatosi . Mioriticul tau nu este mioritic. Rasa ciobanesc mioritic are alt standard. Desi este dat pana la 75 greaban , rar sunt arbitrati cei caredepasesc 70 . La greutate , 60 este deja la limita standardului. Deci mioriticul tau are si altceva prin genele lui , un caucazian , un Kangal , un Centru Asiatic. Se poarta ca sa se dea masa. Necunoscatorii vor caini mari , nu caini sanatosi . Misca-l mult. Ia-l la plimbare si ai grija sa aiba un loc uscat in culcus. Antiinflamatoriile ajuta pe moment dar ii distrug ficatul . Cainii nu sunt proiectati sa inghita medicamente. Suplimentele sunt chielea sulii . Le ia pe gura le de pe sub coada , te uiti efectiv cum iti caca banii aruncati . Carne , oase , isi ia el ce ii trebuie de acolo . Nu in exces. Este deja batran. Nu-l mai chinui. Daca mai o duce 2 ani la talia lui , ai facut o treaba buna. Daca mai vrei mioritic care sa traiasca peste 10 ani , uita-te la parinti si ia unul compact , pana in 65 la greaban.
Legat de labele din fata , zici ca are leziuni. Nu sunt de la urcat pe banca. Pe caine il doare altceva si efectiv isi roade labele . Asa fac cainii cand sufera . tu crezi ca el se tot loveste , dar noaptea , cand nu poate dormi de durere isi roade labele din fata ca sunt singurele la care ajunge. Daca veterinaul tau nu stie asta , este timpul sa cauti un alt veterinar . Daca vrei sa verifici , da-l cu spray cu albastru de metil sau cel cu argint pentru vindecare. nu o sa il vindece , dar dimineata ai sa il vezi cu limba si botul albastre.

Cainele nu are pedigree. Cand l-am cumparat, mama lui murise, erau 6 catei, el era cel mai mare si mai tupeist, sotia l-a placut instantaneu. Tatal era undeva departe, in curte, cam mic mi s-a parut. Plecaseram dupa un cg si a fost in drum, cu dragoste la prima vedere.

Are, de cand era mic, o cusca din lemn, 1,5x1,2 cu podea din lemn. In plus, in magazie, are un alt loc, cu polistiren si un covor deasupra. Le foloseste pe amandoua. Ok, il voi plimba si mai mult.

Antiinflamatoare nu i-am dat dupa ureche si nu mai mult decat 5 zile (de fapt, a primit antiinflamatoare doar anul asta in aprilie si in iunie). Cu suplimentele s-a vazut o imbunatatire insa ma tot gandeam daca de la ele sau de la faptul ca am eliminat banca din peisaj. Si nu sunt ieftine deloc, 15 lei pe zi.

Ca si varsta nu ma gandam ca e batran dar ... Nici eu nu cred ca poate duce mai mult de 10 ani si cine stie cu ce sacrificii. Nu mai vreau de mult timp alt mioritic: este dificil de intretinut blana astfel incat sa arate bine (acum sta la pieptanat, cand era pui, nici vorba, era un mare chin). Daca nu-l pieptani de minim 3 ori pe saptamana ... face pasle la greu, in special iarna.

Labele din fata si le-a lins atunci cand il dureau, acum nu. Tot atunci, am descoperit ca avea si niste pasle tari ca piatra si ascutite, la labele din fata, initial asta am crezut ca este problema. (a trebuit sa-l adormim cu putin tranchilin sa pot sa-l curat). A mai lins in primavara un pinten de la un picior din spate, crescuse si-i intrase in carne. L-am observat si l-am taiat (cu mare greutate, nu ma lasa sa-i fac nimic, este extrem de suspicios).

Ok, multumesc de sfaturi, am sa tin cont.

Edited by pvsilviu, 23 December 2021 - 13:15.


#9
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008

 BaXXXon, on 23 decembrie 2021 - 12:42, said:

Ce rahat de veterinar e ala ??? Cum adica nu sta la povesti cand e vorba de un tratament ? Schimba veterinarul ca ala e idiot !

Doar la faza cu tunsul mi-am dat seama ca esti paralel si faci experimente cu bietul animal . Baaaa , ala nu e oaie sa-l tunzi !

Am sa-ti raspund doar la faza cu tunsul:
La +30 grade pe timpul verii, in cel mai umbros loc, nu poate sta cu blana aia pe el. Pana anul trecut, l-am tuns eu, dar am lasat parul de minim 5 cm si am insistat acolo unde se impaslise. O perioada nu arata ok, nefiind tuns uniform, dar macar puteam sa-l pieptan.
Anul trecut, am decis sa-l duc la frizer, la cel mai renumit cabinet veterinar din oras. Habar nu aveam ca-l va tunde la piele, altfel nu-l duceam (nici nu a contat ca am dat si 400, desi nu e putin deloc).

Am sa-ti ignor comentariile, nu am scris aici decat pentru niste sfaturi, deja regret.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
poti sa-i dai si antiinflamator, daca are dureri! doar nu-l lasi sa sufere!
merge foarte bine Movalisul de uz uman, cel de 7,5mg. da-i linistit 2 saptamani.
deasemenea, la unii caini da rezultate foarte bune un supliment cu curcumin (curcumin c95), luat pe termen lung.(3-4 luni)
ptr slabit, o mancare de tip light, nu prea conteaza marca!

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa cum descrii, pare sa auba coxartroza. Da-i suplimente cu colagen sau supa de oase cu multe zgarciuri. Contrar a ceea ce afirma colegul JurasikMan, colagenul chiar ajuta. Ca sa nu-l indopi cu antiinflamatoare care ataca stomacul in primul rand, nu ficatul, poti incerca cu extract de midii cu buze verzi din Noua Zeelenda. Cumpara din cele de uz uman fiindca cele de uz veterinar sunt foarte scumpe si subdozate.
https://prodieta.ro/...turist-artrita/
La faza cu tunsul, eu sunt de parere ca un caine mare si blanos sufera mult din cauza caniculei si faci foarte bine ca il tunzi vara. Eu am schnauzer care primavara arata ca un urs si il vad ca sufera de caldura isr dupa ce il tund, se invioreaza brusc.

#12
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008

 richi_e, on 23 decembrie 2021 - 14:40, said:

poti sa-i dai si antiinflamator, daca are dureri! doar nu-l lasi sa sufere!
merge foarte bine Movalisul de uz uman, cel de 7,5mg. da-i linistit 2 saptamani.
deasemenea, la unii caini da rezultate foarte bune un supliment cu curcumin (curcumin c95), luat pe termen lung.(3-4 luni)
ptr slabit, o mancare de tip light, nu prea conteaza marca!

Este dificil sa-mi dau seama cat de mari sunt durerile (de fel nu prea plange). Totusi, am observat ca, atunci cand sta jos, daca se misca, daca se muta, are asa un mormait, clar il deranjeaza ceva.
In rest, mai ales dupa ce se dezmorteste, pare ok, doar mai putin flexibil decat in trecut. Asa cum am scris mai sus, cand se ridica este o mare problema si, la plimbare, cu picioarele din fata, cand face pasul, atinge betonul cu unghiile, semn ca nu poate ridica bine piciorul.  Am sa chem medicul, spatamana viitoare, pentru o reevaluare.
Da, mancare light, cantarita

 Freddy12, on 23 decembrie 2021 - 14:50, said:

Dupa cum descrii, pare sa auba coxartroza. Da-i suplimente cu colagen sau supa de oase cu multe zgarciuri. Contrar a ceea ce afirma colegul JurasikMan, colagenul chiar ajuta. Ca sa nu-l indopi cu antiinflamatoare care ataca stomacul in primul rand, nu ficatul, poti incerca cu extract de midii cu buze verzi din Noua Zeelenda. Cumpara din cele de uz uman fiindca cele de uz veterinar sunt foarte scumpe si subdozate.
https://prodieta.ro/...turist-artrita/
La faza cu tunsul, eu sunt de parere ca un caine mare si blanos sufera mult din cauza caniculei si faci foarte bine ca il tunzi vara. Eu am schnauzer care primavara arata ca un urs si il vad ca sufera de caldura isr dupa ce il tund, se invioreaza brusc.

Suplimentele pe care i le dau, contin extract de midii cu buze verzi (prima data cand am citit am crezut ca e o gluma) si da, sunt scumpe, ca mai toate medicamentele pentru animale. Am cumparat 170 pastile, probabil ii voi da pana la finalul anului dupa care il trec pe supa. Ce fel de oase?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Oase de vita cu mult cartilaj pe care le fierbi mult pana se dizolva zgarciurile, cel mai bine intr-o oala cu presiune. Controleaza-i ghearele. Daca e mai putin activ, nu i se mai tocesc si il deranjeaza la mers.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ar fi rau sa-i faci o radiografie sa vezi unde e problema: la articulatia coxo-femurala sau la coloana. Pentru coloana se pot face niste infiltratii. In legatura cu midiile verzi, sa nu te astepti la minuni, amelioreaza simptomele dar nu spectaculos.

#15
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Cainii, animalele in general, au o rezistenta mare la durere.cand apar simptome vizibile, e clar ca si durerea e semnificativa.sper sa ai un veterinar bun, nu umul care stie doar munca de cabinet! Ca altfel, il umple de cortizon....

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 pvsilviu, on 23 decembrie 2021 - 13:29, said:


Am sa-ti raspund doar la faza cu tunsul:
La +30 grade pe timpul verii, in cel mai umbros loc, nu poate sta cu blana aia pe el.
Pai locul lui e la munte nu la mare , asta nu intelegi tu. Rasa aia nu se tunde , ca nu pricepi asta se vede de la o posta . Din pacate exista oameni ca tine care chinuie animalele.... daca stai la campie ia-ti un caine cu parul scurt, daca ti mortis sa ai caine .

#17
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
Este buna ideea cu radiografia. Saptamana viitoare voi chema medicul sa-l vada si-i voi propune acest lucru.
Problema este ca va trebui anesteziat din curte, aici medicul decide, cum.
Dar, in felul acesta, ar putea sa-i faca o evaluare completa, poate si niste analize.



#18
pvsilviu

pvsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.07.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8n0uSn1-Ck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa arata in februarie 2021. Ce a urmat, din martie si pana in prezent este greu de inteles.

Initial, oboseala mare de tot (cel putin asa parea), plus o portiune mica pe o laterala unde i-a cazut parul, plus o mica rana, voi adauga poze.
Un medic veterinar a avansat atunci ipoteza ca are dirofilarioza (desi nu avea simptome specifice, era posibil, avem tantari la greu). A primit nexgard in mai si iunie.
Parea sa aiba probleme cardiace, rezistenta foarte mica la efort. A venit caldura si a dormit nonstop (nu stiu noaptea ce facea). Concomitent a inceput sa schioapete de piciorul drept fata.
La finalul verii, alt medic veterinar a zis ca este posibil sa aiba probleme cu ficatul dar si cu inima. Intrucat dimineata mai voma fiere, uneori, mi-a recomandat pastile pentru ficat (esentiale forte) si pansamente gastrice. Frigul si cu acestea au adus o imbunatatire vizibila (octombrie). A urmat, la inceputul lui noiembrie vizita medicului cu doua injectii cu antiinflamatoare si recomandare pentru slabit plus suplimente articulatii.

In prezent, se ridica greu de jos si pare mai inflexibil (nu mai ajunge la coada sa se linga, de ex.).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate