Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Azi am încercat să cumpăr un ziar, dar...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 giuliani, on 21 decembrie 2021 - 22:37, said:

Alea locale inca mai merita cumparate pt ca iti ofera niste informatii pe care nu le gasesti altundeva.  Eu mai iau abonamente de o luna, cadouri de pe anumite site-uri de unde cumpar cate ceva. Gasesc informatii locale bune, aceleasi articole sunt cu plata online, de exemplu.

Doar ca pe mine ma cam deranjeaza ca nu pot citi ziarul dimineata, daca il am, adica nu ajunge pana plec eu de acasa, asa ca varianta online e singura viabila. Citesc seara, dar exact alea 5-6 pagini locale, ca in rest cam stiu ce s-a intamplat in ziua respectiva .

Problema asta o aveam si eu in timpul saptamanii. Ziarul ajungea undeva la 8 si ceva si eu nu mai eram acasa la ora aia. Mereu ii rugam pe aia sa mi-l aduca la 6 de dimineata dar nu reuseau.

#20
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Ai acilea date de tiraje pentru ce se mai tipareste inca: https://www.brat.ro/...fre-de-difuzare

#21
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
asa scump e acum? mai mult de 1 leu n-as da...si asta daca nu-mi merge netul/uit telefonul..

#22
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
acest topic = reclama mascata la ziare fasciste :)) tsk tsk tsk..

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
In secolul Internetului și a informației instant sa postezi pe internet și sa spui ca e sinistru ca nu mai găsești tu o fițuica pentru care se tăiau copaci damboulea...

Epic ca altfel nu pot zice

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
@djl tu te poti lipsi  de aia 3-5lei/zi ? Daca da, de ce nu o faci, daca nu de ce ai pretentii sa cheltuie altii ?

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Eu propun ceva: chiar sa iei niste ziare de acum 20 de ani si sa te duci prin tramvaie, deschizandu-le larg si citind tacticos. Sa vezi priviri...

Alta faza buna ar fi sa duci un cadou lu' Nea Nelu acasa si sa-l invelesti nevionat intr-un jurnal ca asta: https://i2.wp.com/zi...jpg?w=602&ssl=1 Posted Image Sau sa-i umpli cosul de gunoi din fata casei cu ziare din astea, mototolite.

Edited by aaaa4567, 22 December 2021 - 03:53.


#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
... sa-l invelesti nevionat si sa te prefaci ca ai uitat ceva, desfacand foaie cu foaie in fata casei; si fiecare foaie sa aiba printat acelasi lucru, ai ghicit care... :D

#27
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 iZet, on 21 decembrie 2021 - 22:24, said:

Si asa, in ultima perioada, se cumparau ziarele doar pentru fata de la pagina 5...

Acum s-a mutat in Click la pagina 3.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 djl, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

Nu se mai găsesc ceva oameni să cumpere ziare? Totuși, 3-5 Lei pe zi nu e un capăt de țară și la o populație de vreo 2.000.000 (poate 100.000 - 200.000 de oameni) nu s-o găsi măcar 10.000 de oameni pe zi să cumpere ziare?

Păi, din câte văd, pentru tine, cei 3-5 lei pe zi sunt un "capăt de țară".

 djl, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

Azi, lovindu-mă un sentiment de nostalgie, am zis să cumpăr un ziar "România Liberă". Nu mai e un ziar de calitate precum era pe vremuri, dar nostalgia. Simțeam nevoia să mai citesc un ziar tipărit.

Mi se pare prostească atitudinea asta. Vă plângeți de chestii, dar, în același timp, vă excludeți ca fiind parte a problemei. Și restul oamenilor gândesc ca tine, și tu gândești ca ei. Nu mai cumpărăm ziare pentru că nu mai sunt eficiente. E mai simplu să dai click pe titlul care te interesează decât să răsfoiești niște foi A2, de parcă te-ai pregăti să te uiți peste niște planuri arhitecturale.
Tu te aștepți să-ți rezolv eu problemele, să mă apuc eu să cumpăr ziare doar ca să nu te simți tu nostalgic după ele. Realitatea funcționează cu totul diferit însă...

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cei care mai cumpara ziare sunt pensionarii si cei care mai vor un program tv pe o saptamana. In rest, tirajele sunt subtiate rau. Cate mai editeaza? GSP, JN, RL, Adevarul, Libertatea, Click. Cam astea sunt singurele cotidiene (nationale vorbesc). Cate din ele mai traiesc si fara altceva (o carte, o masinuta de colectie, un cutit, un DVD, etc)?

ZIarele simple nu rezista doar prin cei 3-4 lei pe care ii cer. Daca se bazeaza doar pe ele, se merge pe pierdere. Gandeste-te ca un comision al distribuitorilor este de 30-40% (ca sa poata activa pe piata), dar multi s-au inchis, iar ziarele trag mai mult pe online. Ziarul fizic e mai mult de reclama, sa nu se uite de ele. Peste 10 ani sunt curios cate ziare (cotidiene) vor mai fi tiparite.

Am schimbat domeniul acum 3 ani (plecat din distributia presei): daca in urma cu 10 ani aveam magaziile de livrare si de retur pline (multe titluri si multe bucati, cred ca un singur ziar avea un palet plin), in urma cu 3-4 ani cred ca puteam pune marfa pe 3-4 paleti (ziare si reviste) pentru trei sferturi din firme.

#30
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
In tara in care nu se recicleaza hartia, noi vrem ziare tiparite. Pesemene avem prea multe paduri si nu stim ce sa facem cu ele.

#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Eu de ani de zila trec pe la tanti de aici din statie de la 136 la Posta Puisor. E o tanti ragusita , prietena cu toata lumea care vorbeste mereu la telefon. E oarecum parte a traditiei locului. Mereu are ziare, nu stiu cat vinde dar e acolo, mentine traditia

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Manasu, on 21 decembrie 2021 - 22:21, said:

Man, nu e vorba de bani, pur si simplu nu merita sa cumperi ziar tiparit. Stirile se actualizeaza in timp real pe site-urile ziarelor sau pe agentiile de stiri. Ziarele tiparite ies cu stiri depasite deja.
Este exact pe dos, presa online a dus la o involutie a calitatii.
Cand tiparesti un ziar trebuie ca la inchiderea editiei sa ai pe prima pagina ceva care sa merite sa cumperi acel ziar a doua zi plus continut bun si diversificat pe urmatoarele pagini.
Cand dai stiri actualizate la ora nici macar nu trebuie sa fie scrise corect gramatical. G4Media este campioana tastaturilor cu taste lipsa iar stirile in prezent seamana cu o teava cu cacat care deverseaza permanent.
Presa scrisa e cumparata doar de oamenii in varsta, insa ei citesc doar sport si can-can. Presa scrisa serioasa nu poate concura cu teava cu cacat pentru ca lumea solicita cat mai mult material si cat mai fresh, pentru un miros de proaspat. Ramane ca din teava fiecare sa-si selecteze stirile serioase si sa decanteze restul.

Edited by spooky51, 22 December 2021 - 10:45.


#33
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Cu toate ca sunt actualizat la minut folosind internetul tot as cumpara un ziar si l-as citi dimineata. Din pacate nu am niciun chiosc in zona asa ca zic pas...

#34
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
se mai găsesc destule ziare locale în anumite orașe. anul trecut am luat ziarul tipărit cuget liber din constanța când am fost.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 spooky51, on 22 decembrie 2021 - 10:43, said:

Este exact pe dos, presa online a dus la o involutie a calitatii.
Cand tiparesti un ziar trebuie ca la inchiderea editiei sa ai pe prima pagina ceva care sa merite sa cumperi acel ziar a doua zi plus continut bun si diversificat pe urmatoarele pagini.
Cand dai stiri actualizate la ora nici macar nu trebuie sa fie scrise corect gramatical. G4Media este campioana tastaturilor cu taste lipsa iar stirile in prezent seamana cu o teava cu cacat care deverseaza permanent.
Presa scrisa e cumparata doar de oamenii in varsta, insa ei citesc doar sport si can-can. Presa scrisa serioasa nu poate concura cu teava cu cacat pentru ca lumea solicita cat mai mult material si cat mai fresh, pentru un miros de proaspat. Ramane ca din teava fiecare sa-si selecteze stirile serioase si sa decanteze restul.

Cu tot respectul, dar intre sanii Dragusancai sau ochelarii lui Cartarescu, care crezi ca o sa vanda mai bine? Nu as merge chiar asa departe cu scaderea calitatii din cauza internetului. ZF are abonament pentru editia online, deci n-ar fi o problema cu lipsa abonatilor la plata.

Legat de continut: asta e ceea ce a scazut cu adevarat. Oarecum, partea online este citita de cei care vor sa citesca 2-3 stiri dintr-o suta neinteresante.

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
1) Eu vreau să reciclez. Inclusiv hârtie. Las PE.T.-uri, ceva hârtie la ghenă, nu le bag pe tubulatură;
2) Ziarul nu e numai despre ştiri. Te poate face să înţelegi unele chestii, dacă articolele sunt de calitate;
3) 3-4 zile lună mă lipsesc eu de 3-5 Lei, 3-4 zile altul şi aşa se face ceva vânzare.
Majoritatea ştirilor le-aş citi on-line. Numai să nu mai bage atâtea reclame sau să nu mai fie atâta umplutură pe lângă articolul în sine, de zici că articolul apare în mai multe ediţii.

Edited by djl, 22 December 2021 - 15:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate