Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Azi am încercat să cumpăr un ziar, dar...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Azi, lovindu-mă un sentiment de nostalgie, am zis să cumpăr un ziar "România Liberă". Nu mai e un ziar de calitate precum era pe vremuri, dar nostalgia. Simțeam nevoia să mai citesc un ziar tipărit. Da' ce, am găsit? Am fost la 3 chioșcuri (poate 4) de la P-ța Iancului, nem. Mi s-a părut sinistră chestia.
Știu că e epoca interentului, dar chiar așa, să fie așa de greu de găsit un ziar? Nu se mai găsesc ceva oameni să cumpere ziare? Totuși, 3-5 Lei pe zi nu e un capăt de țară și la o populație de vreo 2.000.000 (poate 100.000 - 200.000 de oameni) nu s-o găsi măcar 10.000 de oameni pe zi să cumpere ziare?
Probabil reviste tematice se vând mai bine, că am văzut mai mult reviste decât ziare.
Pe vremuri, chioșcurile de presă erau ca un fel de centru al lumii, locul de unde se lua informație și divertisemtn.
Repet din nou, mi se pare sinistru unde am ajuns...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EzilaRwoMus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G7zYpvtRAlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0gEEaFT5z84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 25.12.2016

 djl, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

Totuşi, 3-5 Lei pe zi nu e un capăt de ţară şi la o populaţie de vreo 2.000.000 (poate 100.000 - 200.000 de oameni) nu s-o găsi măcar 10.000 de oameni pe zi să cumpere ziare?
Man, nu e vorba de bani, pur si simplu nu merita sa cumperi ziar tiparit. Stirile se actualizeaza in timp real pe site-urile ziarelor sau pe agentiile de stiri. Ziarele tiparite ies cu stiri depasite deja.

Edited by Manasu, 21 December 2021 - 22:23.


#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Si asa, in ultima perioada, se cumparau ziarele doar pentru fata de la pagina 5...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 djl, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

Totuşi, 3-5 Lei pe zi nu e un capăt de ţară şi la o populaţie de vreo 2.000.000 (poate 100.000 - 200.000 de oameni) nu s-o găsi măcar 10.000 de oameni pe zi să cumpere ziare?
Uite ca nu se mai gaseste. Dar nu au inchis cu bani incasati!

#5
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Sunt anumite "informatii" care se gasesc doar in ziare tiparite.


[ https://media.evz.ro/wp-content/uploads/2019/12/articol-scanteia-18-decembrie-1024x866.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Manasu, on 21 decembrie 2021 - 22:21, said:

Man, nu e vorba de bani, pur si simplu nu merita sa cumperi ziar tiparit. Stirile se actualizeaza in timp real pe site-urile ziarelor sau pe agentiile de stiri. Ziarele tiparite ies cu stiri depasite deja.

Nu neaparat. In vest inca ziarele tiparite sunt in top, lumea are abonamente. Dar trebuie limitata informatia care apare la liber, daca vrei sa citesti stirile sa ai 20% la liber, restul doar daca ai abobament la ziarul fizic sau online.

E o chestie mai mult regionala, ziarele locale si regionale se cumpara cel mai des.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
lumea cumpara ziare pe vremuri pentru fata de la pagina 5 pe care acum o gasesti pe toate videochaturile.

Edited by laffin, 21 December 2021 - 22:30.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
Acum vreo 2 ani de zile aveam abonament la un ziar local din Austria. L-am luat deoarece la un abonament pe un an iti dadea cadou o vinieta gratuita, adica economiseai undeva la 100eur si mai primeai si niste informatii interesante dimineata la cafea. Sincer din sa spunem 50 de pagini ma interesau poate 10 in total. Restul era pierdere de timp si nu faceai altceva decat sa faci risipa de hartie.

Eu la munca stau cu google news-ul deschis aproape mereu si dau refresh odata pe ora sa vad ce a mai aparut. Un ziar nu imi poate oferi acest lucru si pe langa asta nu este gratuit.

Putem spune pur si simplu ca ziar-ul print nu mai este contemporan si nu mai ofera avantaje.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Dimineața te urci în mașină acasă, te dai jos la birou. După-masa faci invers. chioșcu' de ziare nu-i drive-in.

Io cumpăr ziare să am cu ce șterge geamurile. Ultimul lot l-am primit moca de la chioșc.

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 business11, on 21 decembrie 2021 - 22:31, said:

Acum vreo 2 ani de zile aveam abonament la un ziar local din Austria. L-am luat deoarece la un abonament pe un an iti dadea cadou o vinieta gratuita, adica economiseai undeva la 100eur si mai primeai si niste informatii interesante dimineata la cafea. Sincer din sa spunem 50 de pagini ma interesau poate 10 in total. Restul era pierdere de timp si nu faceai altceva decat sa faci risipa de hartie.

Alea locale inca mai merita cumparate pt ca iti ofera niste informatii pe care nu le gasesti altundeva.  Eu mai iau abonamente de o luna, cadouri de pe anumite site-uri de unde cumpar cate ceva. Gasesc informatii locale bune, aceleasi articole sunt cu plata online, de exemplu.

Doar ca pe mine ma cam deranjeaza ca nu pot citi ziarul dimineata, daca il am, adica nu ajunge pana plec eu de acasa, asa ca varianta online e singura viabila. Citesc seara, dar exact alea 5-6 pagini locale, ca in rest cam stiu ce s-a intamplat in ziua respectiva .

Edited by giuliani, 21 December 2021 - 22:38.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004

 muaddib10, on 21 decembrie 2021 - 22:25, said:

Sunt anumite "informatii" care se gasesc doar in ziare tiparite.


[ https://media.evz.ro/wp-content/uploads/2019/12/articol-scanteia-18-decembrie-1024x866.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu ma gandeam la marele alb si ziarul lor intern...da na...

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
tin minte cand au fost cartile de la adevarul, atunci toate vanzatoarele chiar se credeau ”centrul universului”. Aveam chioscuri peste tot, dar au mai ramas cateva in oras, care cred ca scot mai mult din vanzarea de maruntisuri decat din ziare.

oarecum lumea a evoluat. eu de exemplu am citit sute de carti. majoritatea digitale. imi e mai comod asa sincer, altfel ar fi trebuit sa am ditamai biblioteca. si pot avea biblioteca cu mine oriunde. stiu ca pentru multi e blasfemie dar mie imi place sa citesc mai mult pe tableta decat fizic. pur si simplu la cartea normala trebuie sa am lumina perfecta si etc. asa la tableta ajustez brightness. plus ca, am carti citite de 1000 de pagini+, daca vreau sa caut o informatie e mai usor pe digital.

oamenii mai batrani de la munca mai printeaza chestii, chiar daca pot citi pe laptop. probabil ii ajuta sa se concentreze mai bine, habar n-am. eu ma uit mereu la modul, frate ce risipa. printezi o pagina ca sa o arunci dupa 10 secunde.

oricum ziarele sau stirile nu m-au pasionat. am stiut in mare ce se intampla pe langa mine si mi-a fost de ajuns. nu trebuie sa stiu de toate crimele, violurile sau ce mai abereaza sau fura nu stiu ce politician. acum stirile sunt o joaca, numai titluri de genul ”nu o sa-ti vina sa crezi”, ”se interzice respiratul”. intr-un fel softpedia e sursa mea de stiri.

Edited by bobitad, 21 December 2021 - 22:52.


#13
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Să mai tăiem copaci și pentru hârtia de ziar? Nu vezi că guvernul vrea să le interzică oamenilor să folosească lemnul pentru a se încălzi, tu vrei ziare?

Edited by glassofwine, 21 December 2021 - 22:42.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 Manasu, on 21 decembrie 2021 - 22:21, said:

Man, nu e vorba de bani, pur si simplu nu merita sa cumperi ziar tiparit. Stirile se actualizeaza in timp real pe site-urile ziarelor sau pe agentiile de stiri. Ziarele tiparite ies cu stiri depasite deja.
Stiu, draga, stiu, dar acum e sezonul de sters geamurile. Posted Image

 shiva, on 21 decembrie 2021 - 22:32, said:

Dimineața te urci în mașină acasă, te dai jos la birou. După-masa faci invers. chioșcu' de ziare nu-i drive-in.

Io cumpăr ziare să am cu ce șterge geamurile. Ultimul lot l-am primit moca de la chioșc.
Unde mai gasesti ziare? Asta intreb... Chiar am nevoie, nu glumesc.

 Manasu, on 21 decembrie 2021 - 22:21, said:

Man, nu e vorba de bani, pur si simplu nu merita sa cumperi ziar tiparit. Stirile se actualizeaza in timp real pe site-urile ziarelor sau pe agentiile de stiri. Ziarele tiparite ies cu stiri depasite deja.
Sa fim seriosi, pe langa faptul ca stirile sunt ceva volatil, sursele sunt extrem de discutabile etc etc, situatia generala a tarii e una stagnanta, nu mai intereseaza pe nimeni, Romania e ca un meci cam jucat. Oamenii neobisnuiti cu digitalul sunt din ce in ce mai putini. Poate numai de fason, asa, sa stai dimineata pe prispa, la taclale, in amintirea unor vremuri trecute. Daca ma uit inapoi, marea majoritate a articolelor nu prea spun mare lucru, sunt fie lucruri fumate, fie fake newsuri grosolane etc etc.

Edited by aaaa4567, 21 December 2021 - 22:56.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca ultimul ziar l-am cumparat intr-o alta viata, acum 20 de ani.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Topicul, pe scurt:
Cumparand 1 ziar pe an, ma mir ca altii fac acelasi lucru.

Concluzia: esti normal iar asta te mira. Destul de anormal as zice...

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 djl, on 21 decembrie 2021 - 22:14, said:

nu s-o găsi măcar 10.000 de oameni pe zi să cumpere ziare?
Nu. N-ai vazut ca si batranii au smartphone cu conexiune la net?
Plus inca cateva zeci de televiziuni care transmit non stop stiri "breaking news".
Acum stiu ca tu vrei sa tina ziarele si tonetele de ziare doar pentru tine si inca 3-4 ca tine care poate cumparati cate un ziar la 10 ani, preferabil cu stiri de "calitate" de acum 50 de ani.
Taica-meu are 70 de ani si citeste stirile exclusiv pe net.

Edited by Friskey, 21 December 2021 - 23:09.


#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cine sa mai tipareasca ziare? In afara de reviste cu rebus sau cu jucarii/modele de masini sau avioane sau chestii pentru copii/moda nu mai ai ce tipari pentru ca ele ar fi obsolete inca inainte sa ajunga la chiosc. Tiparirea unui ziar si distributia la chiosc necesita cateva ore. Pana cand ajunge cineva sa cumpere ziarul deja toate stirile din el au fost difuzate la tv/radio sau pe net. Presupunand ca ziarul apare pe la ora 8 la chiosc pana pe la ora 11 toata lumea interesata a aflat 100% din continutul lui din alte surse si deja e hartie de reciclat. in aceste conditii ar fi nu doar o risipa ci si o pierdere financiara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate