Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cui i-a placut the Lord of the Rings sau The Hobbit...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Frumos, orgolii nemasurate si infatuare prosteasca de Craciun !  

(funny, aveam un amic tot asa care spunea ca el asculta Pink Floyd  ,  nu muzica comerciala  :)    de parca PF nu canta pe bani, e crucea rosie)


11 Oscaruri chiar nu spune nimic?  E una din cele mai importante productii din istoria cinematografica.
Primul cred ca l-am vazut cel putin de 7-8 ori  in anul pina a iesit 2, dupa aia s-a mai dezumflat entuziasmul .

#92
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 25 decembrie 2021 - 16:07, said:

Si unde ai vazut tu asta cand textul meu a fost:
"N-am reusit sa-l vad pe Lord of the Rings nu vreau sa incerc sa inteleg asa ceva"
Atat.
Unde e mistoul?

Ai dreptate, nu e misto, am zis eu gresit misto, e doar dispret simplu. Imi pare rau pt greseala de clasificare.

View PostTsunnnami, on 25 decembrie 2021 - 16:07, said:

Nu, nu cred ca e o injuratura, intr-un anumit nivel sunt comunist.
Pai si atunci ce te mai plangi :)? Lasa lasa familia ca nu s-a referit nimeni la familie.

View PostTsunnnami, on 25 decembrie 2021 - 16:07, said:

numai ca eu consider un om a fi prost daca gandeste ca daca nu ii plac filmele SF e comunist.
Pentru a N oara, nu a zis nimeni asta. Si e vb de de genul Fantezie btw, nu SF. Un om nu e prost ca nu ii place un film/gen, un om *e* prost daca desconsidera in mod activ ceva ce nu intelege, ceva care culmea se intampla sa aiba enorma valoare.

Daca eu ma duc pe aria de Arta Moderna si zic ca Andy Warhol e un fraer care stropea pete pe o panza, nu crezi ca o sa mi se zica de dulce ?

#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjakota, on 25 decembrie 2021 - 18:38, said:

11 Oscaruri chiar nu spune nimic?

Mie nu!
Nu trebuie sa-mi placa pentru ca majoritatii place.
Daca majoritatea-s prosti? Ma dau si eu cu voi?

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 21:23, said:

un om *e* prost daca desconsidera in mod activ ceva ce nu intelege, ceva care culmea se intampla sa aiba enorma valoare.

Nu stiu daca poti defini ce inseamna obiectiv "a avea valoare"? La numarul de oscaruri?
Nu-s interesat.

Nu desconsider, pur si simplu mi se pare un pacat sa-mi pierd timpul sa urmaresc ceea ce eu consider o prostie.

#94
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 17:18, said:

Întrebarea din titlu e dacă ne-a plăcut. Eu ma văzut toate filmele astea, chiar de multiple ori, și răspund la întrebare. E bine așa?

Ce intrebare din titlu ?

#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 17:08, said:

E drept ca nu ma omor cu cititul de beletristica de niște ani, dar asta nu însemna ca nu am citit foarte mult la viața mea.
Nu știu ce chestie de vitejie literară mai e și asta cu creatul universurilor, eu nu dau doi bani pe ea.

Mai nou cei pe care-i numesc eu idioti prin alianta, se lauda cu "cititul"
Parerea mea este ca cititul nu te face ne-prost din prost.
Pur si simplu iti creezi un stoc prin care oamenii sa tew considere destept.
Eu nu dau 2 bani pe idiotii astia.
Logica nu vine din cititul beletristicii

Cititul e un hobby. Nu te face destept, parerea mea e ca.. dimpotriva

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 21:28, said:

Ce intrebare din titlu ?

Cui i-a placut the Lord of the Rings sau The Hobbit...
:lol:
E simplu o gasesti sus
:lol:

#96
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Este acolo un semn de intrebare, de nu-l vaz eu?

#97
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 17:25, said:



Chestiile de valoare nu sunt trecute cu vedere deoarece exista universul creat de Tolkien, nu-i ca si cum avem un numar finit de pozitii pe care plasam opere. :D Probabil altii considera "Dune" o prosteala ieftina, desi avem si acolo un univers vast ce pune probleme ecranizarii la fel la LOTR. Ambele au fost insa elemente ce au influentat masiv opere ulterioare, si cine stie, poate este ceva ce-ti place acolo.

Sint niște asmenaari între Dune și lotr - tot cărți pentru copii/adolescenți, tot legat de creștere și maturizare, tot un univers creat, și niște diferențe enorme. Am adus Dune ca exemplu ca problema in Lotr nu sint orcii, universul, fantezia etc, ci faptul ca e complet gol de idei.

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 21:35, said:

Este acolo un semn de intrebare, de nu-l vaz eu?

Este, sub forma de copac, :lol:

Sau o fi vorba de cuie?

#99
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjakota, on 25 decembrie 2021 - 18:38, said:

Frumos, orgolii nemasurate si infatuare prosteasca de Craciun !  
Si cand te gandesti ca subiectul principal era canalul ala de pe YT.
Prea multa bautura de sarbatori strica.

#100
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Cu oscarul ok, parca si Joker a luat ceva si eu il detest ca film, dar sunt 11! cand mai multi iti spun ca esti beat, you know what to do  … :)

Nu citisem anterior, si la prima “swing of the axe”  a lui Sauron mi-a picat falca pe jos, am fost platica in carlig dupa aia :).

Dune e foarte misto, dar nu e de calibrul LotR.

#101
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View PostTsunnnami, on 25 decembrie 2021 - 21:53, said:


Este, sub forma de copac, Posted Image

Sau o fi vorba de cuie?

Ce copac ? Ce cuie ?

Eu inteleg ca firul asta era o invitatie pt fanii Lotr, nicaieri o intrebare pt restul lumii. Poate gresesc eu ?

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 17:08, said:

Nu știu ce chestie de vitejie literară mai e și asta cu creatul universurilor, eu nu dau doi bani pe ea.

Cuvantul pe care il cautati este cosmogonie.  Si nu e usor sa ti-o faci pe a ta, originala. Dupa cum se si vede, cine reuseste este recunoscut ca fiind boss.

View Postjakota, on 25 decembrie 2021 - 22:13, said:

Dune e foarte misto, dar nu e de calibrul LotR.

Fix exact. +1.

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2021 - 21:42, said:

problema in Lotr nu sint orcii, universul, fantezia etc, ci faptul ca e complet gol de idei.

O'rly? Atat am avut de zis:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MU5_-lLjhQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

<iframe width="1665" height="587" src="https://www.youtube....ed/MU5_-lLjhQw" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

#102
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 11:31, said:

Io vad ca tot repeti "filmu' cu copacu' vorbitor", ii ca si cum ai zice ca "The Godfather" ii cu unu ce mangaie pisica.
=))))))) ai dreptate. si ce m-am mai ras...

View Postedy_wheazel, on 23 decembrie 2021 - 18:03, said:


Shit! Da, WW1 am vrut sa scriu.
Ioi, dar de ce n-ai spus asa pana acum... eu m-am gandit ca trebuie sa aiba vreo legatura cu cele 2 razboaie, ca prea mult aduce asemanarea. Insa am auzit ca cand a fost intrebat Tolkien despre legatura asta a negat hotarat orice asemanare cu razboiul... acuma inteleg ce legatura a avut de fapt. asa da...

#103
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 21:28, said:



Ce intrebare din titlu ?

E al doilea post prin care vrei sa dovedești ca nu poți citi titluri și propoziții scurte. De unde ai atitea opinii despre literatura?

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 22:52, said:



Ce copac ? Ce cuie ?

Eu inteleg ca firul asta era o invitatie pt fanii Lotr, nicaieri o intrebare pt restul lumii. Poate gresesc eu ?



Cuvantul pe care il cautati este cosmogonie.  Si nu e usor sa ti-o faci pe a ta, originala.

Cosmogonia e un mit al creației universului. Big Bangul. Absolut nici o legătura cu universul fantastic.
Sint sigur ca e greu sa faci o lume, dar al lui tolkien nu e deloc originala. Și chiar dacă ar fi, irelevant. E o performanța la fel de interesantă cultural ca făcutul inelelor din fum de tigara.

Sau a cîștigării Oscarurilor sau a premiilor de nu știu ce fel.

View Postasiodf, on 25 decembrie 2021 - 21:35, said:

Este acolo un semn de intrebare, de nu-l vaz eu?

Exista alta varianta? Are vreun sens titlul fără?

Edited by vrajitoruldinoz, 26 December 2021 - 05:04.


#104
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
PS: acum îmi fau seama ca e imposibil pe telefon sa văd titlul complet al postului. La mine arată ca o întrebare fără semnul întrebării.

View Postjakota, on 25 decembrie 2021 - 22:13, said:

Cu oscarul ok, parca si Joker a luat ceva si eu il detest ca film, dar sunt 11! cand mai multi iti spun ca esti beat, you know what to do  … :)

Nu citisem anterior, si la prima “swing of the axe”  a lui Sauron mi-a picat falca pe jos, am fost platica in carlig dupa aia :).

Dune e foarte misto, dar nu e de calibrul LotR.

Nu înțeleg ce ți-e neclar. Oscarurile sint premii tehnice. Cei mai mulți pixeli, cele mai multe culori, cea mai dansabila muzica, cel mai tare ruj, cea mai stufoasa barba., din astea. Eu ma refer la cu totul alte calități ale filmului. E ca si cum ai da premii unei cărți după grafica coperții, numărul de litere, frumusețea  fontului, viteza downloadului pe Kindle, cele mai multe litere Q șamd.
Apropo eu nu detest deloc LOTR. L-am văzut de vreo 2 ori, chair ultima oară se curind, cu fii-miu. E un film plăcut, simplu, si sint chestii mișto in el. Fix atit, nimic in plus.

#105
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 26 decembrie 2021 - 05:35, said:

E un film plăcut, simplu, si sint chestii mișto in el. Fix atit, nimic in plus.

Si cam ce ai vrea sa contina un blockbuster?

#106
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazor01, on 26 decembrie 2021 - 08:25, said:


Si cam ce ai vrea sa contina un blockbuster?

Si trebuie sa-ti placa pentru ca asa e in trend?
Trebuie sa fii prost daca-ti plac 2 manele?

Pentru ca tocmai cei cu parerile astea-s prosti.
Partea buna pentru ei este ca ei inca nu stiu ca-s prosti. Asta fiind o veste proasta pentru cei inteligenti

#107
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu trebuie sa-ti placa absolut nimic, placerea este o chestiune eminamente subiectiva.

Daca vrei sa discutam la modul obiectiv insa, iti pot spune, pe puncte, de ce trilogia LOTR este o capodopera cinematografica. Hobitul nu, ala este un film mediocru.

Edited by razor01, 26 December 2021 - 08:52.


#108
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 26 decembrie 2021 - 05:03, said:

E al doilea post prin care vrei sa dovedești ca nu poți citi titluri și propoziții scurte. De unde ai atitea opinii despre literatura?

Exista alta varianta? Are vreun sens titlul fără?

Evident da, titlul nu este o intrebare, este o invitatie. Citeste primul post ca sa intelegi.



View Postvrajitoruldinoz, on 26 decembrie 2021 - 05:03, said:

Cosmogonia e un mit al creației universului. Big Bangul. Absolut nici o legătura cu universul fantastic.

Men, daca stiai care-i treaba cu Lotr stiai ca ce vezi in filme are in spate o mare mare mare poveste. Iar povestea aia incepe cu facerea universului (deci nu facerea Pamantului care survine ulterior).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate