Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce scad temperaturile dupa 21 decembrie?

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Eu chestia asta nu am invatat-o la geografie si chiar imi placea geografia. Mai degraba cred ca am citit-o aici pe forum, acum multi ani. Poate acum sa se predea in scoli, dar atunci nu tin minte sa fi dezbatut ideea asta in manualele de geografie. Daca a fost, sa-mi arati si mie manualul (anii 90) si pagina.

Edited by Bursul, 21 December 2021 - 11:37.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
pentru ca solstitiu si inertie termica. simplu.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Posteiffel, on 21 decembrie 2021 - 11:21, said:

Ca vine iarna.
Cineva ori a uitat ce a invatat la geografie ori nu si-a luat pastilele...

Dar de ce vine iarna? Asta era intrebarea de fapt.

Edited by AlexEn, 21 December 2021 - 12:03.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt doua caracteristici complexe care ne sunt furnizate din doua medii total diferite ( desi nu as baga mana in foc )
1 ) cinematografie : " The winter is coming "
2 ) politica : " iarna nu-i ca vara " .  

Daca nici asta nu este o demonstratie stiintifica, nu stiu ce sa mai zic !

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Inertia termica e data de masa oceanului planetar. Peste 70% e ocupata de apa. In ianuarie vortexul polar e la maxim si e putin probabil ca valurile de aer cald sa mai patrunda in zona temperata. Anul trecut vortexul polar s-a disipat pe la jumatatea lui Iunie, dupa ultimele ploi. Am avut si cea mai rece primavara. Si daca iarna nu-i ca vara asa si toamna, nu e deloc ca primavara.

#24
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postoxig3n, on 21 decembrie 2021 - 10:26, said:

Pentru ca atmosfera raspunde defazat fata de inclinarea axei Pamantului. Inclinare care ne asigura anotimpurile. Masele de aer nu se racesc instant si de azi pe maine, ci este nevoie de timp.

Cu incalzirea la fel. Vara astronomica (ziua cea mai lunga) este in jurul datei de 21 iunie, dar cea mai calda luna din an este iulie.
Ai dat un raspuns foarte bun, insa ma indoiesc ca initiatorul a priceput ceva.
Felul in care a formulat intrebarea denota acest lucru.
Dar mai intai sa verificam ce studii are initiatorul pentru a da si un raspuns inteligibil nivelului lui de intelegere.
Posted Image

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pe langa inertia termica oceanica si atmosferica, efectul paradoxal si contrar de racire la periheliu - cand Terra e mai apropiata de Soare, si de incalzire la afeliu cand Terra e mai departata de soare, se datoreaza si refractiei in IR si UV in atmosfera, in combinatie perversa cu inclinarea axei Pamantului in aceeasi directie...

Tuburile solare incalzesc si iarna, si la incalzire conteaza in primul rand radiatia IR si apoi UV, dar pe langa faptul ca primesc mai putina energie iarna, simultan si pierd mai multa energie, prin convectie in primul rand, pe langa radiatie.

#26
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Luna cea mai rece a anului e ianuarie, deși solstițiul e în decembrie. Motivul e bilanțul radiativ, întrebarea se pune: câtă energie primește pământul și câtă degajă? E ca și cum în luna decembrie câștigi 2000 de lei dar cheltuiești 3000. În luna ianuarie îți crește salariul la 2500, dar tot cheltuiești 3000. Apoi întrebi: de ce sunt pe minus, deși mi-a crescut salariul? Exact așa e și cu bilanțul radiativ. Degeaba câștigi mai mult, dacă cheltuiești mai mult decât câștigi, datoriile cresc. În cazul pământului, temperatura scade în continuare. Temperatura aerului e dată de cea a pământului.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postkarax, on 21 decembrie 2021 - 10:18, said:

Azi e noaptea  cea mare , cand noaptea are vreo 15 ore.  Dupa 21 noaptea va scadea , deci va fi ziua mare.  Dar ca  temperatura va scadea mereu, decembrie avand temperaturi ridicate de se compara  cu februarie.  De ce?  Februarie are zi mare si pe decembrie ziua scade mereu
Fiindca la 21 decembrie incepe iarna. Tu nu ai invatat la scoala cand incep si se termina cele 4 anotimpuri?

#28
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Pt ca este iarna, de obicei si mai ales in trecut un anotimp rece )

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Postloock, on 21 decembrie 2021 - 12:41, said:

Pe langa inertia termica oceanica si atmosferica, efectul paradoxal si contrar de racire la periheliu - cand Terra e mai apropiata de Soare, si de incalzire la afeliu cand Terra e mai departata de soare, se datoreaza si refractiei in IR si UV in atmosfera, in combinatie perversa cu inclinarea axei Pamantului in aceeasi directie...

Tuburile solare incalzesc si iarna, si la incalzire conteaza in primul rand radiatia IR si apoi UV, dar pe langa faptul ca primesc mai putina energie iarna, simultan si pierd mai multa energie, prin convectie in primul rand, pe langa radiatie.

Ce urat vorbesti colegule...

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 21 decembrie 2021 - 10:18, said:

Azi e noaptea  cea mare , cand noaptea are vreo 15 ore.  Dupa 21 noaptea va scadea , deci va fi ziua mare.  Dar ca  temperatura va scadea mereu, decembrie avand temperaturi ridicate de se compara  cu februarie.  De ce?  Februarie are zi mare si pe decembrie ziua scade mereu
Pentru ca Pamantul este inclinat, iar Energia Termica de la Soare acopera o arie mai mare in perioada de Iarna.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pentru ca e inclinata axa de rotatie, acum in Bucuresti la 44,42 grade latitudine nordica acum sunt minus 2 grade C, in timp ce de ex. in Patagonia chiliana la Coyhaique cu 45,34 grade latitudine sudica, acum sunt plus 22 C.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMarianG, on 21 decembrie 2021 - 18:22, said:


Pentru ca Pamantul este inclinat, iar Energia Termica de la Soare acopera o arie mai mare in perioada de Iarna.

Da, asta e explicatia principala.

Acolo unde radiatia solara ajunge mai frontal, are o intensitate mai mare pe suprafata acoperita, iar acolo unde ajunge mai oblic acopera o suprafara mai mare si automat intensitatea e mai mica.

Intensitatea luminii se masoara in lux, unde un lux = un lumen/m^2.

Edited by loock, 21 December 2021 - 19:32.


#33
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020
Am citit toate răspunsurile. Ăsta e nivelul românilor? Ar explica multe lucruri. Răspunsul real e foarte complex:
Attached File  The-NASA-Earth's-Energy-Budget-Poster-Radiant-Energy-System-satellite-infrared-radiation-fluxes.jpg   1.68MB   24 downloads

Edited by horny_hornet, 22 December 2021 - 09:40.


#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
E complex dar trebuie simplificat si adaptat la nivelul audientei.
Asa ca treci peste dezamagirea asta :)

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthorny_hornet, on 22 decembrie 2021 - 09:26, said:

Am citit toate răspunsurile. Ăsta e nivelul românilor? Ar explica multe lucruri. Răspunsul real e foarte complex:
Attachment The-NASA-Earth's-Energy-Budget-Poster-Radiant-Energy-System-satellite-infrared-radiation-fluxes.jpg

Raspunsul tau e pentru manageri si economisti, mai lipsea un Pie-Chart  ( budget :)  )

#36
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 15.10.2020

View PostAlexEn, on 22 decembrie 2021 - 10:30, said:

E complex dar trebuie simplificat si adaptat la nivelul audientei.
Asa ca treci peste dezamagirea asta Posted Image
Nimeni nu a simplificat răspunsul fiindcă nimeni nu știa răspunsul. În mare, răspunsurile au fost de genul: iarna nu-i ca vara, că trebuia să învețe la geografie, că distanța față de Soare, că înclinația Pământului. În mod onest, oamenii ar trebui să zică: nu știu, bună întrebare. De fapt, se prefac că știu și zic că e o întrebare idioată, ceea ce nu e cazul. E o întrebare foarte bună, dar curiozitatea e descurajată, ca și cum ești prost dacă nu știi, trebuie să te prefaci că știi.

View PostMembruAnonim, on 22 decembrie 2021 - 10:40, said:

Raspunsul tau e pentru manageri si economisti, mai lipsea un Pie-Chart  ( budget Posted Image  )
Am și simplificat răspunsul la un moment dat, pe înțelesul tuturor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate