Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Cabina de dus Wak In

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 16.05.2018
Salutare,
Am facut o cabina walk in la apartament,  , vreau sa stiu daca se mai da si cu silicon sau altceva peste chitul de jos in special.
Usa si peretele din sticla sa o pun direct pe gresie cu silicon sau o pun pe un prag de marmura ?
Multumesc

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca nu ai facut o hidroizolatie profesionala , o sa iti spuna vecinul de jos ce mai trebuie .
Ar trebui sa existe un sistem de fixare daca sunt din sticla de calitate . Daca nu , mai bine ingropat in prag . Orice silicon , in timp mucegaieste si isi schimba culoarea .

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Super tare idea cu walk in,  dar sa fie executat calumea.  Usa pe gresie.  Nu se pune prag din ce am vazut, dar trebuie sa fie toata gresia bine pozitionata si hidro-izolatie sub.
Preferabil sa ai rigola liniara pentru dus una, 2 sau ideal 4 pe toate marginile.

#4
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 16.05.2018

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2021 - 19:12, said:

Super tare idea cu walk in,  dar sa fie executat calumea.  Usa pe gresie.  Nu se pune prag din ce am vazut, dar trebuie sa fie toata gresia bine pozitionata si hidro-izolatie sub.
Preferabil sa ai rigola liniara pentru dus una, 2 sau ideal 4 pe toate marginile.

rigola liniara am pus , am facut si hidroizolatie

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,446
  • Înscris: 17.04.2006
De ce sa ai 4 rigole cand poti face foarte simplu cu o singura panta si o rigola?
Sticla are un suport de prindere atat pe podea, cat si pe perete. Daca este de dimensiuni mai mici scapi si de bara suplimentare de prindere.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSef-chenko, on 19 decembrie 2021 - 19:24, said:

De ce sa ai 4 rigole cand poti face foarte simplu cu o singura panta si o rigola?
Sticla are un suport de prindere atat pe podea, cat si pe perete. Daca este de dimensiuni mai mici scapi si de bara suplimentare de prindere.

ca asa am vazut intr-un hotel,  cel mai profesional facut.
Bine era si mare cabina de dus, pentru 2 persoane, cum ar trebui sa fie toate :)

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Peste chit nu dai cu nimic. Exista chit hidrofob si adeziv special care permite mult mai greu infiltrarea apei. Dar baza este hidroizolatia care este aplicata direct pe sapa si nu uita si de peretii laterali pana la cel putin 1m inaltime. Indicatiile astea vin tarziu, dar sper ca ai facut cum trebuie. Exista si benzile acelea care se pun la imbinarea peretilor cu podeaua + unde vine rigola. Eu am dat vreo 3 maini de sika peste o alta hidroizolatie care nu m-a convins.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2021 - 19:12, said:

ideal 4 pe toate marginile.
Și cîteva pe pereți. Să fie...

Dușurile se fac cu pantă (1-2%) și o rigolă. Există rigole de diferite dimensiuni așa că poți alege funcție de cît de mare e dușul.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate nu am pozat cum era in hotelul ala.  Era demn de catalog Neckermann.
Acuma fiecare cu parerile lui, dar panta aia e greu sa o faci, chiar trebuie sa fii meserias foarte bun, cu multi ani experienta.

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cine stie ce fantezie de hotel o fi fost acolo, dar nu e practic sa folosesti 4 rigole in loc de una, mai ales ca au niste preturi total aiuristice pentru ceea ce sunt in fapt. Daca ti se pare complicat sa dai o panta (ceea ce este absolut banal, crede-ma) sa vezi ce complicat este sa dai 4 pante, ca sa nu ramana apa in centrul cabinei care era dotata cu 4 rigole.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricum in acel Hotel (nu dau numele), vine menajera in fiecare zi si  face curat, chiar daca ramane (in careva camera) apa in mijloc.  Si bani au, vorbesc de un hotel cu multe stele nu de vre-o pensiune de langa Pitesti (cu 4/5 stele google si defapt e praf totul ) !

Edited by MembruAnonim, 20 December 2021 - 14:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate