Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Petardele de sarbatori

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

Poll: Cum sa procedam cu petardele? (133 member(s) have cast votes)

Cum sa procedam cu petardele?

  1. Sa fie interzice tot anul, cu amenzi enorme si verificari stricte (81 votes [60.90%])

    Percentage of vote: 60.90%

  2. Sa fie strict inteezise tot anul, eu exceptia noptii de Anul Nou (21 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  3. Sa fie interzise tot anul, in afara de perioada dintre Craciun si Anul Nou (14 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  4. Sa fie permise oricand (17 votes [12.78%])

    Percentage of vote: 12.78%

Vote Guests cannot vote

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMunicipalwaste, on 19 decembrie 2021 - 17:25, said:

Ma refer la petardele folosite de oamenii de rand pe domeniul public,
Ca regulă generală sunt interzise pe domeniul public.
Există niște derogări, trebuie să citești legea.

#38
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMunicipalwaste, on 19 decembrie 2021 - 22:11, said:

Dupa cum se vede, cel putin la utilizatorii de forum, marea majoritate nu prea se bucura de aceste petarde si prefera sa nu fie aruncate nici macar in noaptea de anul nou. Faptul ca nici in noaptea de anul nou nu sunt apreciate este o surpriza pentru mine.

Surpriza este ca exista si dementi care ar dori sa fie permise tot anul. Asta daca nu au votat asa pentru trolling
Dacă chiar s-ar respecta legea, să spunem că n-am avea nimic dacă ar fi lăsate, câteva ore, de Revelion. Dar să dai ca un obsedat 1-2 luni, incontinuu.

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mult mai periculoase mi se par lampioanele

le-aș interzice total.

#40
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Uimit de cati sunt impotriva petardelor. Eu le-as aproba toata perioada anului. Unii din voi ati crescut inchisi in casa. Va comportati ca niste vegetarieni.

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007
Da, intr-adevar, daca nu aprobam bubuielile complet aiurea inseamna ca am crescut inchisi in casa.
Nu, nu am crescut inchisi in casa, ci am fost crescuti sa ii respectam pe ceilalti.

#42
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvictor29cr, on 20 decembrie 2021 - 11:32, said:

Uimit de cati sunt impotriva petardelor. Eu le-as aproba toata perioada anului. Unii din voi ati crescut inchisi in casa. Va comportati ca niste vegetarieni.
Bine că nu faci tu legile, putem sta liniștiți. Oricum, se respecta doar în teorie. Copiii na, să zicem că n-au discernământ, dar hăndrălăii de la 16-18+ care folosesc din astea, ar merita așa, ușor altoiți, daca nu se potolesc după un avertisment din partea poliției.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 11:50.


#43
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Petardele sint idioate, poc, te caci pe tine, incepi sa faci tiris culcat pe strada, nu,nu vin rusii, e doar un boulean de concetatean.
Cu rachetele a altceva, e spectacol, foc de artificii, te urci pe terasa la etajul 10 si zici ca arde cerul orasului, e fenta si nu e ieftin.
O petarda si-o permite orice cretin.

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View Postvictor29cr, on 20 decembrie 2021 - 11:32, said:

Uimit de cati sunt impotriva petardelor. Eu le-as aproba toata perioada anului. Unii din voi ati crescut inchisi in casa. Va comportati ca niste vegetarieni.

maistre, eu nu am trait inchis in casa, am facut tulumbe cu carbid, pocnitori cu minum de plumb, gauri in asfalt cu maciulie de la chibrit, pus cui si dat cu piatra (iti exemplific ca sa intelegi ca nu-s poarta de biserica, iar unele bombirule la care se face referire sunt apa de ploaie pe linga ce am manipulat ;) ) pe linga ca in timpul serviciului, am participat la citeva casari de elemente de munitii si artificii .. deci stiu cu ce se maninca, si uite ca am votat sa fie interzise. TOCMAI pentru ca incap pe mana unor "vegetarieni" am votat sa fie interzise, pentru ca nu-i duce capul la ce se poate intimpla daca nu le manevreaza in DEPLINA sigurantza.

va mai amintiti filmuletul de pe yt, cu fitofagul care si-a pus racheta intre bucile curului ?!?!?!

#45
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021

View Postvictor29cr, on 20 decembrie 2021 - 11:32, said:

Uimit de cati sunt impotriva petardelor. Eu le-as aproba toata perioada anului. Unii din voi ati crescut inchisi in casa. Va comportati ca niste vegetarieni.
Sa ne zici unde stai, sa le aruncam pe toate la usa ta.
Deci tu zici ca daca ne place linistea si civilizatia sintem un fel de fraeri.

#46
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010
Sa fie interzice tot anul, cu amenzi enorme si verificari stricte.
sau
sa fie permise tot anul, dar sa si le pocneasca in gura, obligatoriu Posted Image

#47
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View PostJurasikMan, on 19 decembrie 2021 - 18:57, said:

De fapt, ati ramane uimiti cat de inconstienti sunt parintii . Cei mai multi cumpara ei petarde pentru copii.

Pai cine vrei sa le cumpere, vecinii? Pe vremuri, imi facea bunicul rost de petarde si rachete, din port. Dar de la lovitura de stat incoace, gasesti de cumparat pe alese. Ele sunt periculoase numai pentru retardati.

#48
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Ba, măcar să le facă ceva țarcuri la periferia orașelor, departe de locuințe și aruncă acolo cât le poftește inima. Dar mi se pare de porc să arunci în preajma altora, să sperii anume animalele, să le arunci de la etaj, pe balcon etc. Era un caz la Brașov, cu ceva tineri răniți de petarde, unii ajungând să aibă nevoie de aparate auditive, va chiar și-au sfârtecat palmele, aviz amatorilor. Le dai, dar îți asumi eventualele consecințe. Repet, aș fi de acord ca de Revelion, câteva ore să arunce cât vor dânșii, da nu toată luna decembrie.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 14:35.


#49
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 25.04.2007

View Postpersona695, on 19 decembrie 2021 - 18:59, said:

Da, clar, copiii care pocnesc petardele au probleme serioase. Voi gânditi ce tastați? Și voi ați fost copii și ați făcut lucruri interzise, chiar și petarde.
Pocnitul petardelor face parte din tradiția de sărbători, se spune că pocniturile alunga spiritele rele. Așa cum tăiați porcul și mergeți cu colindul merita păstrată și traditia cu alungatul spiritelor prin gălăgia făcută de petarde.
Un prieten al meu a filmat niste copii cum puneau petarde sub masini unde vedeau pisici. Ti se pare ca aia nu aveau probleme serioase la mansarda?
Eu personal am vazut doi puradei de vreo 14-16 ani cum aruncau cu petarde in spatele unor fete ce treceau pe strada. Probabil ca in mintea lor le faceau curte, nu cunosc obiceiurile la tigani. Si astia erau sanatosi la cap?
Dupa tine intrasera spiritele rele in pisici sau fetele alea si necesitau alungare?

#50
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBaXXXon, on 19 decembrie 2021 - 17:30, said:

E si in acest moment valabila treaba asta.
Politia e degeaba si-n cazul asta si in altele .
Asa-i. Nici macar pe Facebook nu arunca macar o geana, sa vada cum e plin marketplace-ul de anunturi cu petarde de vanzare. Evident, titlul si descrierea contine altceva, sa treaca de filtrele retelei de socializare.
Astea sunt doar 2 exemple ce le-am gasit acum pe moment:
- https://www.facebook...40952202834949/
- https://www.facebook...07154700312631/

Mi-e greu sa cred ca nu l-ar putea salta Politia in secunda 2, daca si-ar da interesul.

View Postvictor29cr, on 20 decembrie 2021 - 11:32, said:

Uimit de cati sunt impotriva petardelor. Eu le-as aproba toata perioada anului. Unii din voi ati crescut inchisi in casa. Va comportati ca niste vegetarieni.
Da, sa fie aprobate cu conditia sa avem voie sa ti le bagam in buzunarul de la geaca si in gluga.
Asa o sa vezi de ce e bine sa fie interzise.

Edited by Hider141, 21 December 2021 - 12:56.


#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargonaut, on 19 decembrie 2021 - 20:03, said:



Ai scris "copii" si ti-am aratat ca te inseli.
Iar daca unui copil de 6-7 ani i se da voie sa se joace si sa arunce cu mizeriile alea, idiotii lui parinti ar trebui amendati corespunzator.
ia zi, asta daca avea un bici in mana, reusea sa pocneasca cu el? Ca petarda contrafacuta l-a lasat fara doua degete.

https://m.ziare.com/...r-smurd-1716665

Un copil din județul Constanța a fost rănit miercuri, 22 decembrie, după ce o petardă i-a explodat în mână.

Cadrele medicale au fost solicitate să intervină în Oltina, județul Constanța.

Potrivit primelor informații, este vorba despre un copil de opt ani, care prezintă multiple plăgi la mână.

La fața locului intervin o ambulanță SAJ B2 și elicopterul SMURD, potrivit ziuadeconstanta.ro.

Băiatul este stabil și urmează să fie trasportat la Spitalul Județean Constanța.

O petiție prin care se cere interzicerea comercializării și folosirii petardelor în România a strâns peste 50.000 de semnături.


https://m.ziare.com/...petarda-1716721

Edited by tfmercedez, 23 December 2021 - 19:18.


#52
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
E un simplu accident, fara nicio legătură cu petardele.
Pai să-ți zic cum faceam eu, dădeam petarde la greu, din noiembrie până în ianuarie târziu si nu am pățit niciun accident niciodată, nici nu am primit instructaj pirotehnic de la nimeni. Petarda se aprinde și se aruncă, nu stai sa o descânți. Daca nu a pocnit nu o iei in mana, pui bocancul pe ea și o calci ușor sau o strivești de-a dreptul, că oricum mai ai 1500 de bucăți, nu e pierdere. Vorbim de corsair alea mici sau mari.
Mi-e clar că ăștia care pățesc accidente de genul nu au instinct de conservare deloc.
Am văzut niște nenorociri de petarde care nu erau pe vremea mea, aruncata în baltă și a ridicat un jet de 3 metri de apa, 5 lei bucata. Poate la una de asta sa ai defect de fabricație și să se întâmple cum ți-a fost scris. Aia e.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaXXXon, on 19 decembrie 2021 - 19:27, said:

Mai erau unii cu samsung care le-a explodat in mutra si cu toate astea inca se cumpara mizeria.

Samsung si Iphone sunt marci adevarate! Nu e deloc mizerie, nu jigni toti proprietarii pentru ca au avut niste Recall-uri la 1 din 50 produse scoase!
Cand alte marci au dat-o in bara, nici macar nu au recunoscut,  NU recall-uri si si unii nici update-uri soft nu fac.

Cu peterdele sa le lase de sarbatori  sa se distreze copii!  Si nu atat petardele ci  focurile de artificii,  sincer e mincinos cine zice ca lui nu ii plac focurile de artificii!
Alte distractii nu mai avem!

#54
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMembruAnonim, on 23 decembrie 2021 - 21:06, said:



Samsung si Iphone sunt marci adevarate! Nu e deloc mizerie, nu jigni toti proprietarii pentru ca au avut niste Recall-uri la 1 din 50 produse scoase!
Cand alte marci au dat-o in bara, nici macar nu au recunoscut,  NU recall-uri si si unii nici update-uri soft nu fac.

Cu peterdele sa le lase de sarbatori  sa se distreze copii!  Si nu atat petardele ci  focurile de artificii,  sincer e mincinos cine zice ca lui nu ii plac focurile de artificii!
Alte distractii nu mai avem!
Depinde ce înțelegi prin distracții. Distracția poate fi și prin practicarea unui sport de iarnă, de ex., nu musai bubuieli.

Edited by Vlad_22, 23 December 2021 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate