Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce ati face in locul meu.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tarie mai inteleg sa bea cineva (vorba lui kmarx)  dar sa  pui rinichii sa filtreze  7 litri de bere in fiecare zi, mi se pare ca trebuie sa fii tare prost si sadomasochist.
Nu atat alcoolemia  te omoara ci  saracii nefroni cedeaza si ajungi la dializa in timp record.

Edited by MembruAnonim, 20 December 2021 - 14:11.


#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2021 - 14:10, said:

Tarie mai inteleg sa bea cineva (vorba lui kmarx)  dar sa  pui rinichii sa filtreze  7 litri de bere in fiecare zi, mi se pare ca trebuie sa fii tare prost si sadomasochist.
Nu atat alcoolemia  te omoara ci  saracii nefroni cedeaza si ajungi la dializa in timp record.
bea si ala bere chioara.
Asta vara am baut o singura bere  faxe sau cum dracu se numeste de la lidl. 1L cu 10% alcool. In scurt timp se invartea patu cu mine, voma , praf am fost. Am baut-o de sete, repede, in 15 minute.

Edited by tfmercedez, 20 December 2021 - 14:19.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai aveam in studentime zile in care sarbatoream cu colegii.  Dar max. 1 / saptamana in care bagam 5 beri /seara = 2,5 litri,  dar cu mici / cartofi sau ceva mancare pe langa sa nu am greata. Si era deranjant deja mersul la lipsa mica...  Nu suntem facuti sa filtram bere...

Deci ce as face in locul tau? Mi-as gasi prietena sau daca am deja, m-as muta cu ea si as inchide usa ! Nimeni nu ar  mai avea nici un  motiv din familie sau prieteni sa se lege de tine !
Iti vezi de viata ta doar cu ea !
Asta nu inseamna sa rupi legaturile, doar ca nu mai dai bani, nu mai esti obligat sa il culegi de pe strazi, etc. Nici parintii nu au de ce sa se supere pe tine.

Edited by MembruAnonim, 20 December 2021 - 14:29.


#40
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View PostRavenscar17, on 20 decembrie 2021 - 10:38, said:

da stiu asta, asta era planul  in martie sa ma mut, mai rezist eu 3 luni multumesc tuturor pentru sfaturi
Simt ca din martie ai in plan sa te si angajezi.Gresesc ?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRavenscar17, on 19 decembrie 2021 - 14:24, said:

...
eu zic sa te muti undeva departe si sa-ti vezi de viata ta, nevasta copii, etc.

#42
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postkmarx, on 20 decembrie 2021 - 13:24, said:

Ai 3 variante:
1. Pleci, cum zic cei mai multi de aici.
2. Nu ii mai dai bani. Ii dai doar mancare si haine, daca munceste ceva pentru tine.
3. Vorbesti cu un doctor, sa-l consulte si sa-i spuna ca e grav, daca nu renunta la alcool se curata in 3 luni. O ruda de-a mea asa s-a lasat. I-a spus doctorul ca are ficatul prastie si daca nu se lasa si nu face tratament, pana la sfarsitul anului ii canta popa in curte. Din momentul in care a iesit din cabinet, n-a mai pus alcool in gura.

Pe de alta parte, chiar s-ar putea sa se curete. Am avut un coleg de munca, a devenit alcoolic sub ochii nostri, din cauza de probleme in familie si in 3 ani s-a curatat, ciroza in ultimul hal. A baut cam un litru de vin si vreo 2-300 de vodca pe zi.
2-300 litri vodca pe zi sau paharele? N-ai efectiv cum sa bei atâta vodcă, într-o singură zi.

#43
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Da' dă ce-o bea domn'e, hai?Posted Image

#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Vreau și eu să văd persoana sau extraterestrul care poate bea sute de litri de alcool, pe zi. Sunt curios. Păi, mori direct.

#45
kmarx

kmarx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 29.07.2008

View PostVlad_22, on 21 decembrie 2021 - 18:07, said:

2-300 litri vodca pe zi sau paharele? N-ai efectiv cum sa bei atâta vodcă, într-o singură zi.

E vorba de 2-300 ml Posted Image Posted Image Posted Image
Chiar m-ai facut curios, cum ai gandit, ce ti-a trecut prin cap de ti-ai imaginat ca e vorba de litri ?! Veci pururi nu mi-as fi imaginat  ca trebuie sa precizez asa ceva. Tu cati ani ai ?

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Nu este nimic de făcut. Rupe relatia cu fratele tau si gata.

#47
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postkmarx, on 22 decembrie 2021 - 14:56, said:



E vorba de 2-300 ml Posted Image Posted Image Posted Image
Chiar m-ai facut curios, cum ai gandit, ce ti-a trecut prin cap de ti-ai imaginat ca e vorba de litri ?! Veci pururi nu mi-as fi imaginat  ca trebuie sa precizez asa ceva. Tu cati ani ai ?
Fratziwear, mi-am imaginat că e o greșeală, însă când spui X litri de ceva și Y de altceva, dai impresia că vorbești despre aceeași unitate de măsură. Treci peste.

Edited by Vlad_22, 22 December 2021 - 15:41.


#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkmarx, on 20 decembrie 2021 - 13:24, said:

Ai 3 variante:
1. Pleci, cum zic cei mai multi de aici.
2. Nu ii mai dai bani. Ii dai doar mancare si haine, daca munceste ceva pentru tine.
3. Vorbesti cu un doctor, sa-l consulte si sa-i spuna ca e grav, daca nu renunta la alcool se curata in 3 luni. O ruda de-a mea asa s-a lasat. I-a spus doctorul ca are ficatul prastie si daca nu se lasa si nu face tratament, pana la sfarsitul anului ii canta popa in curte. Din momentul in care a iesit din cabinet, n-a mai pus alcool in gura.

Pe de alta parte, chiar s-ar putea sa se curete. Am avut un coleg de munca, a devenit alcoolic sub ochii nostri, din cauza de probleme in familie si in 3 ani s-a curatat, ciroza in ultimul hal. A baut cam un litru de vin si vreo 2-300 de vodca pe zi.
La sfarsitul anului, se da petrecere. Imbibata cu... :D

#49
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postvictord36, on 21 decembrie 2021 - 18:00, said:

Simt ca din martie ai in plan sa te si angajezi.Gresesc ?


am loc de munca.

#50
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Eu cred ca nu prea ai ce face ,cel mai greu este sa faci un alcoolist sa constientizeze ca el este alcolist.

#51
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Posttfmercedez, on 19 decembrie 2021 - 20:07, said:

O sa pateasca ca Amy Winehouse, se va curata pana in 30, daca isi permite mai mult alcool decat ii duce ficatu.  
Sau daca o da in ceva diabet  si vede moartea cu ochii, poate sa ia o decizie.
Right! Asa ziceam si eu dar s-a curatat nevasta-mea. Bun, la 52 dar ficatul meu a apelat la rinichi de nenumarate ori pe cand ea nu bea si nu fuma deloc (eu, 3 pachete pe zi).

#52
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Poste_bulu, on 26 decembrie 2021 - 19:41, said:

Right! Asa ziceam si eu dar s-a curatat nevasta-mea. Bun, la 52 dar ficatul meu a apelat la rinichi de nenumarate ori pe cand ea nu bea si nu fuma deloc (eu, 3 pachete pe zi).
Fiindcă tu ai fost norocos, nu înseamnă că și alții sunt. Ideea e că trebuie să fii cumpătat, în orice. Așa, dacă bagi mâncare, băutură și multe pachete de țigări de Sărbători, An Nou etc., cum fac destui, care dupaia se plâng că se simt nasol, știi de unde vine. Bine, e doar un exemplu.

Edited by Vlad_22, 26 December 2021 - 20:10.


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 26 decembrie 2021 - 20:08, said:

Fiindcă tu ai fost norocos, nu înseamnă că și alții sunt. Ideea e că trebuie să fii cumpătat, în orice. Așa, dacă bagi mâncare, băutură și multe pachete de țigări de Sărbători, An Nou etc., cum fac destui, care dupaia se plâng că se simt nasol, știi de unde vine. Bine, e doar un exemplu.
dar de ce trebuie abuzat de sarbatori?  De ce sa se manance si sa se bea mai mult decat in orice alta zi obisnuita? Ca nu asta e rostul sarbatorilor.

#54
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Bere bea ? Taica-miu a băut 2l de vodca pe zi. Câteodată și mai mult. Cam 4,5 sticle de vodca scania la 0.5 l sau ceva de genul pe zi, ma trimitea pe mine și pe frate-miu la magazin sa cumpărăm. Când nu avea bani ne trimitea sa cumpărăm vodca polar.  Daca ar fi trăit acuma cu prețurile astea, nu știu ce ar fi făcut.
Dar totuși, frate-tău bea bere. Poate mai mult ii place sa meargă sa stea in birturi.
Cu taică-miu nu s-a putut face nimic, a băut pana și-a pierdut mințile. La 39 de ani s-a sinucis. Mi-a părut rău ca nu l-am cunoscut decât in starea aia de om beat. Nu l-am văzut treaz in viața mea.

Cred ca ce poți sa faci e sa-l închizi in pod sau intr-o camera cu antidepresive, nu glumesc, sau îl lași după voia lui si îți vezi de treaba ta. La tine e mai ușor ca frate-tău nu ia decizii pt tine cum a fost in cazul meu cu taica-miu.

Nu știu cum pe unii ii prind dependenta de alcool mai tare ca pe alții. Poți sa duci munca de convingere cu el pana răgușești, ca nu o sa înțeleagă, de aia ziceam ca mai ușor e sa-l închizi undeva o perioada mai lunga pana își revine cât de cât, dacă își revine. Dar totuși bea bere, nu tărie.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate