Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cazul de la cluj iubitori de animale si petardele

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postradunic, on 19 decembrie 2021 - 16:02, said:


Ha? De unde atîtea relații sociale cînd se adună niște unii al căror singur scop e să facă zgomot?
Pai da, dar îi înjur și eu/noi, dacă dau prin apropriere sau chiar mai nasol.

Relațiile sociale nu se fac aruncând petarde, pocnitori. Mai degrabă fă un sport, o excursie, un film, citește ceva, gătește, alte hobby-uri etc. Aduce mai degrabă a retarzi din ăia, care se hahaie toți ca bivoliță la poartă nouă, atunci când altul face glume de duzină.

Edited by Vlad_22, 19 December 2021 - 17:04.


#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,561
  • Înscris: 08.03.2017

View Postioppo, on 19 decembrie 2021 - 16:17, said:

Sunt petarde multe in Cluj?
Plin Posted Image

Nu stiu ce soi de petarde au aparut anul acesta dar suna grozav de puternic , efectiv daca esti la 50m distanta simti cum se transmite prin sol , am patit in apropiere de o piata .
Prin analogie spun ca daca acum arunca asa ceva oare ce au pregatit la trecerea intre ani ?

Personal i-as aduna pe toti amatorii astia de bubuieli si i-as duce la Capul Midia landga 12 obuziere de 152 mm si i-as priponi acolo toata noaptea la gura tunului pana dimineata sa se sature toata viata de bubuieli , bine, clar ca vor ramane surzi dar vor fi impacati ca au auzit cele mai puternice "petarde" .

Si la Cluj sa-i adune pe astia pe care ii prind si sa-i duca la poligon la Bogata acolo unde detoneaza munitia gasita neexplodata , sa-i tina acolo pana se tarasc ca ramele ca nu mai vor bubuieli in viata lor , acolo legat cu funie la 5 metri de proiectile si bombe .

In fiecare an interzic DAR la colt de bloc e plin de ele ...minciuni , mare parte din bani sunt directionati catre "loc cu verdeata" si sefi din compartimente de control  - practic multi sefi din politie isi fac Sarbatorile din banii abtinuti din aceste vanzari , cam pe aici se invarte totul . "poporul ca sa creada trebuie mintit "

Edited by ldpe, 19 December 2021 - 17:26.


#39
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Sa fie interzise petardele.
Cand era basescu presedinte interzisese astea si erau limitate la utilizare doar cateva ore in acea noapte.

Somnifer animalutului si sa doarma undeva unde nu se aud in acele ore, on loc inchis il debara camara fara geam exterior etc daca e cu putinta.

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Am pierdut un catel din cauza pocnitorilor, dar asta nu inseamna sa ma apuc sa latru pentru interzicerea lor. Ti-l asumi si gata.

#41
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postconnectorxp, on 19 decembrie 2021 - 18:34, said:

Am pierdut un catel din cauza pocnitorilor, dar asta nu inseamna sa ma apuc sa latru pentru interzicerea lor. Ti-l asumi si gata.
Te-ai gândit că felinele și câinii au un auz mai dezvoltat și din decât al nostru, chiar cu diferențe măricele? Percep bubuielile astea mai nasol decât noi.

#42
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Vad ca cei pro pocnitori nu inteleg minimul functionarii democratiei ! Te distrezi dar nu pe timpanele mele . Te ascunzi intr-un beci si ii dai pana iti curge sangele din timpane dar nu deranjezi pe altul .
Ca daca fac un sondaj pe un topic cu subiectul ''iti place sunetul de la rotopercutorul vecinilor noaptea'' , cred ca 100% din pocnitoristi o sa zica NU cu spume la gura de nervi , cu alea...alea cu eleganta...bunul simt...cu ilegalu' !!!

Edited by Alltrack, 19 December 2021 - 18:53.


#43
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Premisa de la care pleaca discutia e cumva gresita.
Ca vedem doar problemele provocate animalelor de companie.
Oameni buni, traim intr-o lume plina (inca) de vietuitoare. Toate aceste vietuitoare sunt terorizate de zgomotul pocnitorilor. Pasari, mamifere mici, mai mari..etc.
Ceea ce pentru noi e o distractie, pentru vietuitoarele astea e sfarsitul lumii.

Trebuie interzise!

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Se poate si civilizat.  Is locuri la care nu  is animale , sau la care se poate da zgomot cu o boxa si sa fie gonite animalele spre paduri si etc.  Cele de padure zic, animale de padure.   Si cine vrea  pocnitori da la locurile alea si la blocurile la care is oameni cu animale  nu se da si gata

sau se pot da la comert dopuri de urechi  la animale, ori cine da  cu petarde sa dea si o  taxa de gradinite de animale cu camere antifonate
Gradinitele cu camere antifonate ar fi perfecte , is deja gradinite de animale  cand oamenii se duc la concedii , de ce nu gradinite cu camere antifonate

#45
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Posttfmercedez, on 19 decembrie 2021 - 15:15, said:


poate iti arunca unu o petarda in bot, asa din relatii sociale civilizate.
Poate te vedem la stirile de la ora 5, la oftalmologie.


Sau poate nu.
Ce dracu sunteți atât de isterici mă ?
Că se sperie pisica, că se sperie cățelul.
Mai dă le dracu de lighioane, se sperie și le trece și cu asta basta.

Extraordinar, răii ăia au dat cu petarde afară și mi au speriat pufosenia din casă...

#46
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostDarthBane, on 20 decembrie 2021 - 00:08, said:



Sau poate nu.
Ce dracu sunteți atât de isterici mă ?
Că se sperie pisica, că se sperie cățelul.
Mai dă le dracu de lighioane, se sperie și le trece și cu asta basta.

Extraordinar, răii ăia au dat cu petarde afară și mi au speriat pufosenia din casă...
Ți-am mai spus, noi, începem să avem o problema dacă aruncați cu petarde anume, lângă oameni, că sunt copii, bătrâni etc. În rest, nu dau 2 bani, pe viziunile și crezurile tale. Dacă ție îți place să te manifești prin bubuieli, na, nasol, ce să spun. Dă-i tot înainte. Oricum, slabe șanse să pricepi ceva din ce îți spunem și nu doar ție. Repet, citește legea și ai să vezi că te poți alege cu amenzi de mii de Ron, iar daca rănești pe alții, chiar poți răspunde penal. Dar unora ca voi vi se pare totul o joacă, până vă ardeti, la propriu sau figurat.
De curiozitate, ce vârstă ai?

Nu știu cum, vă plângeți că vreți o țară ca afară, dar voi sunteți certați cu bunul simt și cu legea, despre ce vorbim. Alții sunt de vină tot timpul, nu voi.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 00:17.


#47
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Tranca tranca.
Am 45, bine ?
Dar, doar pt că eu sunt matur și nu mai sunt incantat de bubuieli, nu înseamnă că uit cum eram la 18 ani, se pare că tu uiți și ești un mos sfătos.

Lasă domne oamenii în pace, e specific vârstei, mare lucru că dau cu niste petarde.
Că ești tu un boșorog morocănos, e altă discuție.

Și nu te mai da deștept și nu mai apela la sprijinul comunității.
Vorbește în numele tau, ești bărbat sau o cârpă ?

#48
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostDarthBane, on 20 decembrie 2021 - 00:28, said:

Tranca tranca.
Am 45, bine ?
Dar, doar pt că eu sunt matur și nu mai sunt incantat de bubuieli, nu înseamnă că uit cum eram la 18 ani, se pare că tu uiți și ești un mos sfătos.

Lasă domne oamenii în pace, e specific vârstei, mare lucru că dau cu niste petarde.
Că ești tu un boșorog morocănos, e altă discuție.

Și nu te mai da deștept și nu mai apela la sprijinul comunității.
Vorbește în numele tau, ești bărbat sau o cârpă ?
Nu apelez la sprijinul nimănui. În rest, poți să dormi cu petardele și sub perna, nu-mi pasă. Văd că fentezi chestiile concrete de care îți spun, precum legea. Le cauți scuze, tipic romanesc. Eu nu le-am folosit, uite și consider că n-am pierdut nimic. Da, am mai făcut și eu prostii în copilărie, uneori, evident, însă generația actuală pare scăpată de sub control, pe zi ce trece. Nu mai există respect. E o mică mare diferență între joacă vs. golaneala, probabil imită ce văd pe YT, tiktoci și seriale/filme de 2 lei. Eu îi aud, aproape zilnic, cum vorbesc, țipă, urlă, înjură, dau muzica la maxim la boxa, prin parc și cartier. În fine, acum mai puțin, dar vara e jale.

Ca să revenim la subiect, ce găsesc unii interesant, în aruncatul petardelor, o lună întreagă sau chiar mai bine? Hai, înțeleg, de Revelion folosiți, dar chiar 1 lună, incontinuu, chiar și mai bine de atât?
Apropo de boșorog, uite că nu ți-a ieșit, am 24. Mai bagă o fisa, zic. Degeaba ai vârstă aia pe care o spui că ai.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 00:45.


#49
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkarax, on 19 decembrie 2021 - 23:18, said:

Se poate si civilizat. Is locuri la care nu  is animale , sau la care se poate da zgomot cu o boxa si sa fie gonite animalele spre paduri si etc.  Cele de padure zic, animale de padure.   Si cine vrea  pocnitori da la locurile alea si la blocurile la care is oameni cu animale  nu se da si gata

sau se pot da la comert dopuri de urechi  la animale, ori cine da  cu petarde sa dea si o  taxa de gradinite de animale cu camere antifonate
Gradinitele cu camere antifonate ar fi perfecte , is deja gradinite de animale  cand oamenii se duc la concedii , de ce nu gradinite cu camere antifonate

Inteleg ca ai o afectiune care iti reduce posibilitatile de analiza asa ca te ajut:
- animalele alea (salbatice, de padure, cum le numesti tu) au case (cuiburi) mai peste tot. In copaci, in pamant, in vegetatie densa...etc
- Unele probabil au pui care depind de parinti pentru hrana/protectie
- Le gonesti de la "casa" lor cu boxe sau petarde - pentru ca este distractiv pentru tine/noi(oamenii) - iar aceste isi parasesc definitiv (majoritatea) "casele"

Nu stiu ce vezi civilizat in asta. Nu comentez ineptiile cu dopuri de urechi pentru animale.....
Mie civilizat mi se pare ca omul, care are pretentia ca este superior, sa aiba o viziune ceva mai larga asupra mediului inconjurator, sa ajute, nu sa distruga. N-o sa prindem noi vremurile alea, oricum se duce dreaq toata planeta asta din cauza noastra - dar eu sper totusi ca in urmatorii 500 ani sa inteleaga si omenirea asta ca toate dezechilibrele astea pe care le cauzam pentru ca "vrem si putem" o sa ne taie craca de sub picioare la un moment dat.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa e, problema e ca cei cu petarde  vor obtine voie sa dea cu petarde.  Crearea unor locuri de  dat cu  petarde nu rezolva lucrurile,  ca unde dau ei is animale si etc.

#51
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postldpe, on 19 decembrie 2021 - 17:22, said:

Plin Posted Image

Nu stiu ce soi de petarde au aparut anul acesta dar suna grozav de puternic , efectiv daca esti la 50m distanta simti cum se transmite prin sol , am patit in apropiere de o piata .

Petarde C4
Sunt f bune la animale salbatice . Cand apar la tarabe in decembrie, sunt primul si iau minim 20 de cutii sa-mi ajunga tot anu , la munte unde ursul vine pana langa casa . Le folosesc cu succes de cate ori e necesar .

Attached Files

  • Attached File  C4.jpg   31.88K   4 downloads


#52
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View PostAlltrack, on 19 decembrie 2021 - 18:51, said:

Vad ca cei pro pocnitori nu inteleg minimul functionarii democratiei ! Te distrezi dar nu pe timpanele mele . Te ascunzi intr-un beci si ii dai pana iti curge sangele din timpane dar nu deranjezi pe altul .
Ca daca fac un sondaj pe un topic cu subiectul ''iti place sunetul de la rotopercutorul vecinilor noaptea'' , cred ca 100% din pocnitoristi o sa zica NU cu spume la gura de nervi , cu alea...alea cu eleganta...bunul simt...cu ilegalu' !!!

Ei lasati ipocrizia, ca daca faci sondajul putin modificat de genul: ""iti place latratul javrei vecinului noaptea"" deviem discutia pe cat de ipocriti, nestrangatori de rahat si nesimtiti sunt crescatorii de animale la bloc.

#53
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
karaxe, ia-ti pisica pe baterii, din asta: https://www.emag.ro/...7/pd/DS1J58BBM/

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand eram copil, am avut multe animale si copii din vecini la fel. Ne jucam cu petarde de sarbatori si cand gaseam de cumparat la piata. Nu tin minte sa fi lezat ceva animal,  pisica sau caine.
Bineinteles nu am aruncat direct pe animal petarda, ma refer la zgomotul facut.
Acuma nu stiu, so fi schimbat animalele de acuma, sunt mai sensibile?  Sau e o alta gaselnita inventata de cei anti petarde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate