Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Cazul de la cluj iubitori de animale si petardele

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Noi avem alte probleme mai importante si voi va plangeti de animale... bine ca aia nu dau cu artificii sunt doar mielusei...


Cand da Boc de Revelion artificii dansii filmeaza, daca sunt iubitori de animale, ar trebuii sa isi educe animalele ca nu este rau ceea ce aud... am vazut destule animale ce nu se sperie... asta conteaza si de stapan mult.
Daca stapanul e speriat de bombe si animalul este lafel.

Edited by StefanRO, 19 December 2021 - 13:34.


#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postkarax, on 19 decembrie 2021 - 13:29, said:

nu e o problema cu oamenii ca se bucura la artificii sau petarde. E ok. Problema e sa priceapa cand se da cu artificii/petarde ca sa nu fie raniti oamenii si sa sperie animalele. La un revelion , prin 2008 parca , la noi s-a organizat revelion la un om de afaceri. Avea o discoteca si a organizat revelion. Nici eu nici parintii nu vorbisem. Asa ca la 12 noaptea am iesit sa vedem artificiile. Nimic. Era o plictiseala si nu era ok. Desi era ok cu omul de afaceri care a organizat revelion la el. Dar as fi vrut sa mergem si noi  
Mda, ai nevoie de artificii.  Și de psihiatru.

#21
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,866
  • Înscris: 27.04.2010
Daca-si convinge psihiatrul sa iasa de sub pat, poate se lipeste de o consultatie ...

#22
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 17.04.2006

View Postkarax, on 19 decembrie 2021 - 12:32, said:

se pare ca iubitorii de animale au depus plangere ca la revelion petardele o sa sperie animalele. Au cerut lui boc sa rezolve cu zgomotul de la petarde ca sa nu  le sperie animalele, petardele putand sa dea si stop cardio animalelor

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Ca si posesor de animal, o pisicuta , ii cred pe iubitorii de animale.   Majoritari is cei ce nu au animale, dar ce rezolvare poate fi?  Ca nici mie nu imi convine sa pateasca ceva pisicuta.  Personal  nu e o problema asa mare, camera mea e izolata si am si balcon izolat dar si termopan la geamul de la camera care da la balcon, deci nu e problema asa mare.  Dar cei ce nu au?
Am gasit cateva solutii:

Somnifere pe o zi care sa dea somn animalutelor.  Posibil sa si cauzeze probleme animalutelor , o sa vorbesc cu medic veterinar , e bine sau nu
Cusca izolata la care sa fie bagate animalutele.  Dar poate se sperie la asa cusca mica
Gradinite de animale cu camere izolate la care sa fie bagate animalele.  Solutie ok doar ca e necesar sa fie platite gradinitele si nu is asa dese
Dopuri de urechi.   Dar  e greu de pus pe capul animalutelor.  Poate cu  snururi ,  ca  o basca.  Poate cu dopuri adanci bagate de veterinari?  Dar e posibil ca timpanul sa fie afectat, plus ca animalutele au  obiceiul sa se scarpine cu gherutele si pot rupe dopurile sau sa le bage pe canal si sa isi zgarie timpanul

Voi ce solutii gasiti?  E ok ce vor posesorii de animale?

Solutie?
Solutia este sa se aplice legea si sa dispara mucosii care arunca petarde pe strada incepand din noimebrie.
Nu mai droga saraca pisica.

#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,517
  • Înscris: 11.03.2006
Parca erau interzise petardele, nu? Pai atunci cade pe politia impotenta. Pana la urma, astia fac ceva, orice?
As vrea sa dispara. Dar ma gandesc ca multora le-a placut ce au facut copiii aia la Constanta. Ma refer la aia care au dat foc la un bloc. Cu oameni cu tot, inauntru. Nice...

Karax, daca ai pisica nu e mare lucru, o pui intr-o camera mai izolata fata de strada, de Revelion. Cu cainii e mai rau, ca trebuie plimbati printre fanii petardelor. Eu incerc sa-i ocolesc pe astia, tin cainii in lesa si pe 31 ii bag in baie cat dureaza bombardamentul.

#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Asa procedez si eu, inchid pisici in bucatarie ca se sperie si chiar nu au unde dracu sa fuga, atunci se pierd animalele.
Sunt pe un grup de protectia a animalelor si in fiecare an dispar caini si pisici din cauza petardelor tampite.

Jandarmeria nu isi face treaba, politia, cine dracu ar trebui sa verifice tampiti care vand petarde peste tot.

Nu am petarde, nu cumpar, nu dau cu petarde in noaptea de revelion.
Am un cretin care in noaptea de revelion iese pe strada si pune baterie pe mijlocul strazi si este recital sa stai atent la cretin cand trage cu baterie daia puternica.
Cred ca are ceva traume din copilarie.

#25
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postkarax, on 19 decembrie 2021 - 13:02, said:


Nu dau pisicuta mea pe n oameni care au rautate cat nu au animalele


Din păcate pt tine karaxe, chestia e reciprocă.

Nici eu nu dau doi bani pe pisica ta, mai importante sunt relațiile sociale UMANE rezultate în urma acelor artificii și petarde.


#26
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Postkarax, on 19 decembrie 2021 - 12:32, said:


Voi ce solutii gasiti?  E ok ce vor posesorii de animale?

Și eu am pisică.
Eu cred că ăia sunt bolnavi mintal. Am pisică, dar am și copil. Singura zi din an în care copilul are voie să stea treaz după 10 seara, e revelionul - se culcă pe la 1 pentru că noi stăm undeva sus și artificiile se văd minunat.
Pisica pur și simplu fuge și se ascunde pe undeva & that's it. E pisică, nu va muri de la așa ceva.

#27
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcristobob, on 19 decembrie 2021 - 13:24, said:

Sau lași dreku pisica acasă,  n-o duci în centru.

Gizas, hodiniti is unii.
Glumesti,nu?e plin de petarzi,pardon,retarzi de 2 sapt printre blocuri,alei,etc

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Rectific :
"Sau lași dreku pisica acasă,  n-o lași printre blocuri, alei, etc."

Asta ramane și pentru tine:
Gizas, hodiniti is unii.

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sau pui tunurile pe ăștia care le vând, pe sub mână. Niciodată n-am putut înțelege fascinația unora de a arunca cu prostiile astea, unii făcând-o și în preajma altora, anume, când treci etc. La câtă iobăgime e capabil acest popor, ce să ne mai mire...

Copiii, dar nici boii ăia de părinți pe care îi doare în paișpe de ce fac odraslele lor, nu înțeleg riscurile pe care le aduc petardele și pocnitorile, odată cu folosirea lor, precum arsuri, răni sau chiar pierderea vederii/auzului, în cele mai rele cazuri. Mai degrabă i-ar învață ceva util, să ajute prin casă etc., decât să-i las hai-hui prin cartier, să se "joace" cu astea. Și da, animalele, păsările sunt stresate de aceste bubuituri, în special cele ale străzii.

Veți zice, bai, buei, fratziwear, coaie, dar noi când eram mici, ne jucam cu astea și nu am mai pățit nimic. Nu știu, sincer, nici nu-mi pasă ce făceau unii sau alții. Trebuie regulata folosirea lor.

Edited by Vlad_22, 19 December 2021 - 15:09.


#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPacolino7, on 19 decembrie 2021 - 12:38, said:

Un sac fonoizolator .Posted Image
acolo sa stai tu!

View PostDarthBane, on 19 decembrie 2021 - 14:37, said:



Din păcate pt tine karaxe, chestia e reciprocă.

Nici eu nu dau doi bani pe pisica ta, mai importante sunt relațiile sociale UMANE rezultate în urma acelor artificii și petarde.
poate iti arunca unu o petarda in bot, asa din relatii sociale civilizate.
Poate te vedem la stirile de la ora 5, la oftalmologie.

View Posts2inu, on 19 decembrie 2021 - 14:43, said:



Și eu am pisică.
Eu cred că ăia sunt bolnavi mintal. Am pisică, dar am și copil. Singura zi din an în care copilul are voie să stea treaz după 10 seara, e revelionul - se culcă pe la 1 pentru că noi stăm undeva sus și artificiile se văd minunat.
Pisica pur și simplu fuge și se ascunde pe undeva & that's it. E pisică, nu va muri de la așa ceva.
nu doar pisicule sunt terorizate, si cainii se sperie foarte tare.

#31
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Petardele sunt foarte periculoase . Am 2 caini , unul se sperie de petarde , altul vrea sa sara gardul si sa-i rupa pe aia . De multe ori sunt tentat sa deschid poarta si sa fac acelasi lucru ca cel curajos .
Sunt de acord ca prin targurile de Craciun sa se uite toata lumea la focuri de artificii , manipulate de profesionisti .
Dar pe retarzii astia care bubuie pe strazi si intre blocuri...nu pot spune , ca e ceva cu mega violenta , poate asa mai elegant le-as baga petardele sa le pocneasca in ''dorsal'' .
Trebuie sa fii mai prost decat prevede legea sa iti bubui singur prostiile alea in cap , deranjand si pe toti ceilalti !

Edited by Alltrack, 19 December 2021 - 15:19.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007
In fiecare an de revelion, ciobanescul german statea ascuns sub masa, in sufragerie  cu noi, de spaima bubuiturilor.

Edited by tfmercedez, 19 December 2021 - 15:17.


#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlltrack, on 19 decembrie 2021 - 15:16, said:

Petardele sunt foarte periculoase . Am 2 caini , unul se sperie de petarde , altul vrea sa sara gardul si sa-i rupa pe aia . De multe ori sunt tentat sa deschid poarta si sa fac acelasi lucru ca cel curajos .
Sunt de acord ca prin targurile de Craciun sa se uite toata lumea la focuri de artificii , manipulate de profesionisti .
Dar pe retarzii astia care bubuie pe strazi si intre blocuri...nu pot spune , ca e ceva cu mega violenta , poate asa mai elegant le-as baga petardele sa le pocneasca in ''dorsal'' .
Trebuie sa fii mai prost decat prevede legea sa iti bubui singur prostiile alea in cap , deranjand si pe toti ceilalti !
Din păcate, poporul ăsta suferă de un grad de prostie, de neimaginat, care creste de la an la an.

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDarthBane, on 19 decembrie 2021 - 14:37, said:

Nici eu nu dau doi bani pe pisica ta, mai importante sunt relațiile sociale UMANE rezultate în urma acelor artificii și petarde.
Ha? De unde atîtea relații sociale cînd se adună niște unii al căror singur scop e să facă zgomot?

#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,422
  • Înscris: 20.02.2008
Sunt petarde multe in Cluj?

#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Atat de multe incat s-a implicat Boc sa de o lege.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate