Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Renault Megane E-TECH

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#145
sylvyu

sylvyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.08.2008
Eu am facut comanda si dat avans pe 24 februarie  termen au dat de 90 de zile☹️

#146
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Ai comandat la un dealer in țara?

#147
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022

View Postsylvyu, on 24 mai 2022 - 21:02, said:

Eu am facut comanda si dat avans pe 24 februarie  termen au dat de 90 de zile☹
Eu nu mai înțeleg. Unele comenzi sunt din Februarie sau început Martie. Renault nu respecta termenul contractual de 90 de zile de confirmare a unui VIN si termen livrare.
Alte comenzi sunt din Aprilie sau Mai, si primesc VIN imediat.

#148
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Si eu am comanda facuta si avansul dat la sfarsitul lunii februarie si nu am primit niciun VIN, PIN, MIN, SIN... nada, niente !
Idiotul de dealer imi spune ca "VIN-ul se aduce la cunostinta clientului doar atunci cand masina intra in tara". Posted Image Posted Image Posted Image O asa enormitate nu am auzit in viata mea.
La ce sa te astepti de la niste mameluci care habar nu au pe ce lume traiesc !

Pe toate forumurile din afara tarii sunt zeci, sute, mii de utilizatori care au primit acel VIN la 2-3 saptamani de la comanda, numai in Romania nu se poate.
Absolut toti cei care au folosit acest VIN pot urmari evolutia procesului de livrare, data de livrare, se pot conecta la myRenault, numai in Romania nu se poate.

Din ce inteleg, Renault a inceput sa bage carbuni si a prioritizat productia pentru Megane Electric, aia de pe forumurile din Germania, Franta, Olanda, Austria isi freaca mainile de bucurie ca masinile lor au primit date de livrare mult mai optimiste decat li se spusese cand au semnat contractul. Sunt unii care aveau livrare stabilita la mijlocul lui august, iar acum au prmit vestea ca o vor primi la inceputului lui iulie. Aia care aveau data de livrare in iulie, o vor primi in iunie, si tot asa.

Numai in Romania NU SE POATE. Nu se poate nimic, Renault Romania doarme in papuci flausati.

Daca ai contract ferm cu ei, in care scrie negru pe alb la ca data primesti masina, si ei nu respecta prevederile contractului poti face scandal. Du-te la OPC, reclama-i, scrie le Renault Franta, ameninta-i cu procese etc.
Poate, poate !

View Postsylvyu, on 24 mai 2022 - 21:02, said:

Eu am facut comanda si dat avans pe 24 februarie  termen au dat de 90 de zile☹️

View PostUser12344321, on 24 mai 2022 - 22:43, said:

Eu nu mai înțeleg. Unele comenzi sunt din Februarie sau început Martie. Renault nu respecta termenul contractual de 90 de zile de confirmare a unui VIN si termen livrare.
Alte comenzi sunt din Aprilie sau Mai, si primesc VIN imediat.

Alea comandate in februarie si martie se pare ca pur si simplu nu exista. Nu stie nimeni nimic de ele Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by BobaFett, 25 May 2022 - 12:27.


#149
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010
Sunt alocari ce merg pe pietele mari, iar pe cele mici (ca Romania) acele alocari de cote sunt reduse, mai ales la lansari de modele si, probabil, in situatii speciale ca cea din 2022. Dealer-ul ar trebui sa stie ce se intampla.

#150
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostBobaFett, on 25 mai 2022 - 12:32, said:

Si eu am comanda facuta si avansul dat la sfarsitul lunii februarie si nu am primit niciun VIN, PIN, MIN, SIN... nada, niente !
Idiotul de dealer imi spune ca "VIN-ul se aduce la cunostinta clientului doar atunci cand masina intra in tara". Posted Image Posted Image Posted Image O asa enormitate nu am auzit in viata mea.
Spune-i ca mănâncă rahat...la Spring se comunica cu peste o luna in avans VIN-ul.

#151
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004

View PostCumulus, on 25 mai 2022 - 17:19, said:

Sunt alocari ce merg pe pietele mari, iar pe cele mici (ca Romania) acele alocari de cote sunt reduse, mai ales la lansari de modele si, probabil, in situatii speciale ca cea din 2022. Dealer-ul ar trebui sa stie ce se intampla.

Sunt de acord cu tine, poate asa este, dar tu, ditamai reprezentanta nationala a unui gigant precum Renault sa nu fi in stare sa aduci o masina, una singura, sa o vada clientii? Nu zic sa aduca in fiecare showroom, stiu ca este destul de greu, dar una singura in toata tara asta cat este ea de mare?
La Bucuresti, ca e capitala, sau la Cluj, sau la Iasi, sau la Constanta, una singura. Sa stie lumea de ea, "Ba, daca vreau sa o vad ma duc la Bucuresti".
Sa traiasca youtube, caci altfel nu o comanda nici dracu'...

#152
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Gigant zici?Parerea mea ca e tot un dealer neserios!Asta doar in Romania se poate....

#153
sylvyu

sylvyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.08.2008

View PostUser12344321, on 24 mai 2022 - 22:40, said:

Ai comandat la un dealer in țara?
Da la dealer-ul din Bacau

Pana la urma a primit cineva VIN-ul, eu am prins programul rabla din februarie

#154
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Din raspunsurile pe care le vad pe aici se pare ca nimeni nu a primit VIN.
Bine, nici nu cred ca suntem mii de romani care am comandat masina, cred ca daca sunt 100 de comenzi in toata tara  Posted Image

Edited by BobaFett, 25 May 2022 - 20:28.


#155
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostBobaFett, on 25 mai 2022 - 17:59, said:

ditamai reprezentanta nationala a unui gigant precum Renault sa nu fi in stare sa aduci o masina, una singura, sa o vada clientii? Nu zic sa aduca in fiecare showroom, stiu ca este destul de greu, dar una singura in toata tara asta cat este ea de mare?
Este cu numere de AG...intreaba pe Bogdan Pricope de unde a luat-o.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MIsTS6EbiiI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#156
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Cred ca masinile astea sunt aduse special pentru vloggeri si presa de specialitate. Adica, nu sunt pentru omul de rand, clientul care se duce la un showroom, o vede, ii place si isi programeaza un drivetest.
Mai sunt apoi cateva modele, asa-zise de curtoazie, care sunt date influencerilor sa le conduca in viata de zi cu zi, sa iasa cu ele prin trafic, sa le vada lumea. Nu mai stiu pe unde vazusem un clip cu Dana Rogoz care explica cat de extaziata este de noul Megane electric.
Dar, nu pentru omu' de rand Posted Image

Edited by BobaFett, 27 May 2022 - 09:06.


#157
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Si, categoric Megane electric este absolut extaziat de Dana Rogoz Posted Image

#158
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Arata bine Megane Electric, dar eu am o problema de pret totusi.
Stiu ca lumea nu obisnuieste sa cumpere masini dotate maxim, dar eu cand o fac asa fac, daca tot platesc la ea un deceniu.
Ajunge la aproape 51 000 EUR, adica fix cat te costa un Tesla Model 3 SR chior.

Multi spun ca nu merita M3 LR pt ca costa  9000 eur in plus si autonomie teoretica de +50 km, ceea ce e cam adevarat.

In plus, o multime de chestii si doatari sunt incluse, iar optionalele de selfdriving ma lasa rece in UE (nu doar Romania).

#159
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cine vrea sa se informeze, iata Fisa Produs

Attached Files



#160
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAdm, on 03 iunie 2022 - 09:31, said:

Ajunge la aproape 51 000 EUR, adica fix cat te costa un Tesla Model 3 SR chior.

Multi spun ca nu merita M3 LR pt ca costa  9000 eur in plus si autonomie teoretica de +50 km, ceea ce e cam adevarat.

Cum dreaq doar +50 km autonomie teoretica ?

#161
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pai ce castigi la baterie pierzi cand mai adaugi un motor.

https://www.tesla.co...design#overview

Aparent cam asta  diferenta in practica, lasa gogomaniile din WLPT.

M3 SR actual are baterie de 62 kW
M3 LR actual are baterie de 82 kW

https://en.wikipedia...i/Tesla_Model_3

Si mie mi se pare putin, dar asa sustin astia pe grupul de owneri Tesla.

Pana la urma in WLPT e diferenta de range de 111km ideal.

In practica masinile electrica consuma cam dublu vs ce e in teste, deci 60 km range real pare credibil.

Attached Files



#162
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostAdm, on 03 iunie 2022 - 16:34, said:

Aparent cam asta  diferenta in practica, lasa gogomaniile din WLPT.

M3 SR actual are baterie de 62 kW
M3 LR actual are baterie de 82 kW

Pai la o diferenta de 20kwh nu prea are cum sa iasa doar 60km. Mai degraba 100km pe autostrada unde ai consum spre 20kwh/100km sau 150km in plus la viteze de 90km/h
Sunt teste pe youtube destule facute de Bjorn cu ambele variante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate