Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Proiect casa mica..

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 28 decembrie 2021 - 14:44, said:

Daca iti faci casa si nu esti in stare sa-ti plantezi un pom pentru umbra vara iti meriti soarta Posted Image

Omul este facut sa traiasca cu lumina si soare altfel evoluam in pesteri Posted Image

Nu am inteles exact la cine faceai referire ( la mine, sau la initiatorul topicului ). Ca si idee, eu am plantati, acolo unde vreau sa imi fac casa, vreo 40-50 de pomi, dintre care unii care cres foarte inalti ( nuci si tei ).

Problema este ca "umbrirea" casei facuta cu ajutorul pomilor vine la pachet si cu niste dezavantaje :
- timp indelungat in care ajungi la confort, mai ales daca ai o casa cu etaj;
- riscul deteriorarii constructiei si/sau a trotuarelor datorita radacinilor - mai ales in cazul nucilor;
- o atentie deosebita a mentenantei acoperisului, respectiv jgheaburi si dolii; etc. );

Datorita motivelor expuse mai sus, din punctul meu de vedere, trebuie foarte bine gandita atat geometria casei ( ma refer aici la dispunerea camerelor, la elementele de structura care pot creste confortul, etc. ), cat si partea referitoare la pozitionarea camerelor vis-a-vis de punctele cardinale.

#92
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
:) Nu la tine evident. La cei care au posibilitatea sa-si faca ferestre spre sud si aleg sa nu o faca pentru ca ''bate'' soarele vara.

#93
JoQuill

JoQuill

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2022

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 13:37, said:

Apreciez insa m am gandit foarte mult la asta si chiar doresc numai parter
spatiul verde va fi suficient pentru nevoile noastre.


am gasit o schita cu ce as dori doar ca nevasta nu prea apreciaza ideea de "baie in baie"
o sa adaug un fisier cu schita

Așa aș vrea să arate în mare
Doar cu dimensiuni un pic ma 'generoase'
Adică 12*8
Să măresc un pic băile și să lățesc un pic acel hol care pare că ar avea numai un metru

Parerea mea: e o idee buna "baie in baie" reduci astfel costurile la tevi.
Si noi suntem tot in faza de creare plan casa si ne straduim sa facem astfel incat zona de lucru (bucatarie+camara+2 bai+camera tehnica+sufragerie) sa nu influenteze zona de odihna (2 dormitoare) si un mic birou (vom lucra de acasa).
Succes!

#94
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 11:37, said:

Urmează să achiziționez un teren de aproximativ 550 mp

Salut,

Ai mai făcut vreun progres notabil cu proiectul?

#95
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Salut,
Tocmai am finalizat actele terenului
Am 532 mp
28*19
In rest, suntem în același stadiu.

Edited by Dany_Darke, 26 May 2022 - 13:46.


#96
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Este, totuși, un mare pas înainte... :)

Acum te poți concentra pe proiectare.

#97
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 subss, on 27 mai 2022 - 08:58, said:

Este, totuși, un mare pas înainte... :)

Acum te poți concentra pe proiectare.
Așa este
Daca vremea permite până în iarnă sper sa o ridic
Cam așa o să arate casa:

#98
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 12 septembrie 2022 - 15:13, said:

Cam așa o să arate casa:

Nu s-a atașat imaginea, din păcate. După ce o selectezi cu „Browse”, trebui să apeși și butonul „Attach This File”...

#99
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 subss, on 12 septembrie 2022 - 15:54, said:


Attached Files


Edited by althea, 12 September 2022 - 17:28.


#100
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cam leneș arhitectul cu detalierea planurilor :)

Nu arată rău, îmi place separarea între zona de zi și cea de noapte, respectiv holul care se combină cu living-ul.

Dar nu prea ai spații de depozitare și nu ai o minimă cameră tehnică sau o cămară.

Unde este poziționată ușa de acces în baia mare? Nu este cam ciudat că va fi vizibilă din living și că, probabil, s-ar putea auzi chestii? :)

Sigur ai nevoie de terasă pentru ușa de la intrare? Ai putea folosi mai bine acea zonă drept spațiu interior...

Grinda dintre hol și living ar fi grozav să o construiești întoarsă, adică în pod, ca să nu segmenteze vizual spațiul.

#101
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 subss, on 12 septembrie 2022 - 20:14, said:

Cam leneș arhitectul cu detalierea planurilor :)

Nu arată rău, îmi place separarea între zona de zi și cea de noapte, respectiv holul care se combină cu living-ul.

Dar nu prea ai spații de depozitare și nu ai o minimă cameră tehnică sau o cămară.

Unde este poziționată ușa de acces în baia mare? Nu este cam ciudat că va fi vizibilă din living și că, probabil, s-ar putea auzi chestii? :)

Sigur ai nevoie de terasă pentru ușa de la intrare? Ai putea folosi mai bine acea zonă drept spațiu interior...

Grinda dintre hol și living ar fi grozav să o construiești întoarsă, adică în pod, ca să nu segmenteze vizual spațiul.
Arhitectul leneș, așa e
Intr-o sută de metri construiți e destul de greu sa pui și
spatii de depozitare și în același timp sa ai încăperi generoase.
Terasa din fata servește mai mult ca un hol care în viitor poate fi închis sau nu..
Legat de usa de la baie care se vede din living nu cred că e chiar așa de rău, de undeva trebuie sa se vadă. (chiar daca din plan nu se vede)
Eu sper că în cel mai scurt timp sa înceapă construcția cu mici posibile ajustări.




#102
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Fa bai la am bele dormitoare cu intrare direct din dormitor, Baia mare micsoreaz-o, fa din ia doar o baie de serviciu pt musafiri si vizitatori si fa acolo si o camera tehnica sau o camara pe partea dinspre bucatarie. Baia la D2 o poti face in stanga dormitorului cu geam mic pe peretele din stanga.. In bucatarie poti face si o nisa luand din lungimea camerei tehnice

#103
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Dormitorul 2 este dormitorul matrimonial sau este conceput drept cameră pentru doi copii?

#104
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Intrebi asta pentru că are dimensiuni generoase?
Din câte știu ce este sub 12 mp nu poate fi considerat dormitor.
Plus că încă nu avem copii și nici nu știu câți vor fi in total.


Dar da, cel notat D2 va fi considerat cel matrimonial

Edited by Dany_Darke, 13 September 2022 - 10:57.
nu mai cita inutil, 3 postari pt a raspunde la o intrebare???


#105
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
În funcție de numărul de copii puteți face ulterior rocada între dormitoare... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate