Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Proiect casa mica..

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Caută inspirație pe site-urile poloneze. Sigur vei găsi ceva, au foarte multe modele decente pe care le poți adapta nevoilor tale. Plus că au vizualizări superbe Posted Image

Uite un exemplu (77,8 m2 utili, 103 m2 amprentă): https://www.archon.p...-m27a2444e89f02

Apoi intră pe Homestyler, fă-ți un cont și desenează-ți casa singur. Adaugă mobilier pentru a fi sigur că este funcțională și plimbă-te în 3D prin casă pentru a observa eventualele probleme care nu sunt foarte evidente în 2D...

Attached Files



#38
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,562
  • Înscris: 10.01.2019
La o casa ai  nevoie de cel putin o baie matrimoniala cu intrare direct din dormitor.

#39
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Acest lucru l-am sugerat și eu, numai că este destul de dificil de realizat așa ceva în cazul unei case foarte mici deoarece ar presupune două băi întregi...

În exemplul de mai sus cred că ar putea funcționa așa ceva: dormitorul 5 este transformat în baia și dresingul dormitorului matrimonial 6; holul de intrare 1 este transformat în cămară; intrarea se mută în locul băii 9; dormitorul copilului 7 se mărește și intră puțin peste baia 8 care este reconfigurată... dar rămâne de rezolvat problema camerei tehnice.

Edited by subss, 19 December 2021 - 16:55.


#40
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cred că acest plan s-ar apropia de ce spun eu, evident cu modificări:

Attached Files

  • Attached File  prj2.gif   56.24K   81 downloads


#41
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 subss, on 19 decembrie 2021 - 16:30, said:

Caută inspirație pe site-urile poloneze. Sigur vei găsi ceva, au foarte multe modele decente pe care le poți adapta nevoilor tale. Plus că au vizualizări superbe Posted Image

Uite un exemplu (77,8 m2 utili, 103 m2 amprentă): https://www.archon.p...-m27a2444e89f02

Apoi intră pe Homestyler, fă-ți un cont și desenează-ți casa singur. Adaugă mobilier pentru a fi sigur că este funcțională și plimbă-te în 3D prin casă pentru a observa eventualele probleme care nu sunt foarte evidente în 2D...
Mulțumesc
Îmi ești de mare ajutor

Chiar acum răsfoiesc pe paginile polonezilor.



#42
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 subss, on 19 decembrie 2021 - 16:30, said:

Caută inspirație pe site-urile poloneze. Sigur vei găsi ceva, au foarte multe modele decente pe care le poți adapta nevoilor tale. Plus că au vizualizări superbe Posted Image

Uite un exemplu (77,8 m2 utili, 103 m2 amprentă): https://www.archon.p...-m27a2444e89f02

Apoi intră pe Homestyler, fă-ți un cont și desenează-ți casa singur. Adaugă mobilier pentru a fi sigur că este funcțională și plimbă-te în 3D prin casă pentru a observa eventualele probleme care nu sunt foarte evidente în 2D...

Având în vedere retragerile pe care le ai calculat chiar tu.. cred că ar trebui sa fie ceva cu frontul de până în 11 metri

#43
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Am găsit și eu acest proiect.
Cred că din camera tehnică 08, ai putea pune liniștit o toaletă și o chiuvetă.
Bucătăria pare a fi destul de mică în schimb.

Attached Files



#44
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021

 ama-F11, on 17 decembrie 2021 - 23:54, said:

Atas
Planul e eronat. Usa de întrare se deschide spre interior. Ceea ce va lovi usa dinspre CT, care oricum e amplasata foarte anevoios in holul de întrare, de preferat pe nord.
In loc de dressing separat, l-as imparti cu usi care dau dinspre fiecare dormitor.

#45
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Baie direct din dormitor mi se pare o idee proasta daca sunt 2 persoane acolo. Macar printr-un dressing sa treaca daca nu prin hol. E comod, adevarat, dar ce te faci cand prin usa o sa auzi dusul, chiuveta, trasul apei, sau, mai rau, alte alea :)))) cand vrei poate sa mai dormi?

M-am uitat la casele mici pe site-ul polonezilor, seamana toate izbitor, sunt variatii ale aceluiasi lucru, open space aceeasi forma, aceeasi dispunere a bucatariei, aceeasi dispunere a camerelor intre ele, cred ca ajungeau 2-3 modele ca sa sintetizeze restul de 20.

#46
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 ama-F11, on 19 decembrie 2021 - 17:28, said:

Bucătăria pare a fi destul de mică în schimb.

Vă rog din suflet să analizați cu mare grijă problema bucătăriei open space...

Cu excepția situației în care sunteți raw vegani și consumați doar crudități, mirosurile generate în timpul gătitului se vor impregna în zona de living :)

Înțeleg perfect apetitul pentru senzația de spațiu larg conferită de bucătăria deschisă, dar trebuie să implementați și o altă soluție de a gestiona mirosurile, în afara unei hote puternice.

O posibilitate ar fi să aveți o chicinetă de mici dimensiuni atașată bucătăriei (unde să plasați aragazul, dincolo de o ușă normală sau glisantă care etanșează foarte bine), alta ar fi să concepeți partiul în așa fel încât să puteți ascunde un perete glisant (de preferință transparent) care să izoleze complet bucătăria de living, de exemplu cum am sugerat aici...

 Municipalwaste, on 19 decembrie 2021 - 19:06, said:

Baie direct din dormitor mi se pare o idee proasta daca sunt 2 persoane acolo. Macar printr-un dressing sa treaca daca nu prin hol. E comod, adevarat, dar ce te faci cand prin usa o sa auzi dusul, chiuveta, trasul apei, sau, mai rau, alte alea

Sunt absolut de acord, trebuie o separare care să permită estomparea oricăror zgomote :)

#47
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca e o zona linistita, nu e doar mirosul, fumul si aburul, mai e si zgomotul. Eu nu as suporta un frigider in open-space. Daca stau seara in liniste si se aude frigiderul. Nu mai zic de centrala, daca e pusa tot in open-space.

Iar daca faci bucataria si livingul separat, apare alta dilema, cea a mesei. Unii pun masa doar in living si bucataria e foarte mica, livingul mare, insa mi se pare incomod sa te duci mereu cu mancarea din bucatarie in living. Mai e varianta cu mese in ambele camere, dar asta ocupa loc, creste mult mp. Eu am ales cu masa mai mare doar in bucatarie. Stiu, poate daca ai ceva oaspeti la masa, va fi ceva miros sau un pic de fum ramas cand iei masa, dar totusi esti acolo sa mananci, nu se compara cand ai parte de asta in living. Nici culmea elegantei nu este sa iei masa cu oaspetii in bucatarie, insa daca nu le convine, sa se duca la restaurant. Asta e varianta pe care am gasit-o eu cea mai practica. Am vazut persoane cu bucataria mica, fara masa sau cu o masa minuscula, care duceau mancarea 7 metri din bucatarie in living si de cate ori era nevoie de ceva la masa, trebuiau sa se duca in bucatarie. Mai bine nu.

#48
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Și atunci care ar fi compartimentarea corectă?

Edited by Dany_Darke, 19 December 2021 - 19:40.


#49
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu, dar nu vreau sa aud deloc. Sa zicem ca sunt noaptea si citesc ceva in fotoliu sau ma uit la un film si e un moment de liniste totala in film si aud frigiderul... Nu ca ar fi ceva super-deranjant, dar e ceva care se rezolva odata cu celelalte probleme, anume zgomotul de la centrala, fumul, aburul. Am luat terenul pe drum infundat, departe de trafic auto, cai ferate, tarani care striga pe strada, ca sa aud apoi frigiderul in camera de zi? Nu, merci.

ama-F11, nu exista compartimentare corecta, exista compartimentare potrivita, fiecare om are preferintele sale.
Cand ajung la PC, iti arat ce fac eu. Dar e preferinta pur personala. Plus ca am 1 dormitor, deci nu pot compara cu ce e aici.

Edited by Municipalwaste, 19 December 2021 - 19:47.


#50
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Uite, 60mp utili, 1 dormitor, living si bucatarie separate. As putea lati casa cu 1-2m spre stanga, sa turtesc bucataria si baia in sus si jos si unde e debaraua, in mijloc, sa incropesc un dormitor de 9-10mp, dar stau in dubii, ca apoi nu mai am debaraua, plus ca se inmultesc dormitoarele, dar baia ramane una. Si e foarte probabil sa nu stau acolo mereu, posibil chiar destul de rar, inca nu stiu ce va fi.

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 19 December 2021 - 20:08.


#51
Lustra-Anagram

Lustra-Anagram

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2021

 ama-F11, on 19 decembrie 2021 - 19:36, said:

Și atunci care ar fi compartimentarea corectă?
Nu exista plan corect. Corect inseamna fara greseli evidente de proiectare.
Arhitectul trebuie sa fie un soi de psiholog care sa gândească o casa mulata pe client.
10 familii in aceeasi casa iti vor da 10 păreri diferite.

#52
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 11:37, said:

Casa doresc să aibă în jur de 100 mp (minim 95 maxim 102) amprenta la sol.

Cu greu am reușit să concep o variantă relativ funcțională care se încadrează (oarecum) în această amprentă la sol... Momentan are 105,76 m2, dar dacă mai tăiem puțin din termoizolație ajungem acolo Posted Image  - deși nu aș recomanda așa ceva.

Mai puțin de atât devine neconfortabil sau neergonomic. Oricum, o diferență atât de mică nu se va simți în costuri.

Dormitorul matrimonial are baie proprie, separată cu un dressing care împiedică orice deranj acustic.

Există o separare decentă între zona de zi și cea de noapte.

Bucătăria are cămară, iar peretele cămării permite ascunderea unui perete vitrat glisant care să închidă bucătăria atunci când se gătește, fără a întrerupe contactul vizual între membrii familiei.

Din punct de vedere constructiv, o astfel de compartimentare se pretează la folosirea facilă a unei structuri pe cadre, ceea ce te-ar putea ajuta să mai reduci din grosimea pereților interiori, câștigând spațiu.

Deși sunt mai multe locuri pentru dulapuri, îmi pare că ar mai fi totuși nevoie de spațiu de depozitare, în special pentru obiectele utilizate rar, dar având în vedere că ai pod, le-ai putea amenaja acolo un spațiu dedicat (scop în care ar fi bine să prevezi o trapă suficient de mare, poziționată în așa fel încât să poți monta în viitor o scară escamotabilă de dimensiuni mai mari, utilă și în caz că decizi să mansardezi podul).

 Municipalwaste, on 19 decembrie 2021 - 19:31, said:

Eu nu as suporta un frigider in open-space. Daca stau seara in liniste si se aude frigiderul.

Am o soluție și pentru această problemă: în schița de mai jos, de exemplu, ai putea introduce frigiderul aproape complet (cu spatele) în camera tehnică, păstrând doar ușa lui în bucătărie.

Attached Files



#53
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 AlexD2, on 19 decembrie 2021 - 16:43, said:

La o casa ai  nevoie de cel putin o baie matrimoniala cu intrare direct din dormitor.
Înțeleg ce spui doar, m am gândit la asta dar nu vreau baie matrimonială.




Deși sunt mai multe locuri pentru dulapuri, îmi pare că ar mai fi totuși nevoie de spațiu de depozitare, în special pentru obiectele utilizate rar, dar având în vedere că ai pod, le-ai putea amenaja acolo un spațiu dedicat (scop în care ar fi bine să prevezi o trapă suficient de mare, poziționată în așa fel încât să poți monta în viitor o scară escamotabilă de dimensiuni mai mari, utilă și în caz că decizi să mansardezi podul)
M am uitat îndelung la proiectul tau și cred că e foarte ingenios

Și cu cât l am privit mai mult cu atât mai mult am realizat că nu mi doresc baie matrimonială și vreau că totul sa fie decomandat( mă refer la bai,nu la cămară)
Ideea cu CT și cămară dispuse ergonomic una langa cealaltă o apreciez cel mai mult.

#54
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 Lustra-Anagram, on 19 decembrie 2021 - 20:29, said:

Nu exista plan corect. Corect inseamna fara greseli evidente de proiectare.
Arhitectul trebuie sa fie un soi de psiholog care sa gândească o casa mulata pe client.
10 familii in aceeasi casa iti vor da 10 păreri diferite.
Acest lucru se intampla tot mai rar. Lumea vrea preturi mici la proiectare, iar arhitectii fie din mediocritate (multi sunt chiar slabi), fie din aliniere la cerintele pietii (costuri mici), nu isi dau interesul si fac o gramada de greseli. Multa lume nu are cunostinte minime despre arhitectura, constructii, compartimentare, etc, asa ca nu observa vreo problema. Si ramane pe constructor sa rezolve in santier tot felul de mici/maricele probleme.. Eventual, la acel moment se mai deranjeaza si arhitectul putin..
Asta e realitatea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate