Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Proiect casa mica..

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 ama-F11, on 17 decembrie 2021 - 21:12, said:

Voi ce spuneți?

Nu ai atașat imaginea, din păcate...

După ce o selectezi, trebuie să apeși și butonul „Attach This File”.

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 21:45, said:

Nu am hotarat materialele
Asta vom discuta cu proiectantul

Încearcă să faci în așa fel încât să ai pereții interiori cât mai subțiri (fără a neglija izolarea fonică, acolo unde este cazul), pentru a câștiga spațiu util...

#20
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 11:37, said:

Casa doresc să aibă în jur de 100 mp (minim 95 maxim 102) amprenta la sol.
As inclina pe dimensiunile de 8m * 12m
Ce părere aveți?

Revin cu o mică schiță...

Calculând niște retrageri decente față de stradă și vecini, edificabilul disponibil (suprafața pe care poți să construiești) este în jur de 200 m2.

Dacă te-ai încadra în 8 x 12, adică 96 de m2, nu cred că ai avea prea mult spațiu interior, suficient pentru cele două dormitoare încăpătoare pe care le dorești, pentru un living decent și pentru două băi, la care se adaugă o cămară, un spațiu de depozitare și o cameră tehnică...

Suprafața fără pereți interiori (adică luând în calcul doar pereții exteriori) este de 80,64 m2 la o grosime de 40 cm a pereților exteriori, grosime care este un minim pentru a te încadra în normele nZEB (25 zidărie + 15 termoizolație sau 30 + 10).

Attached Files


Edited by subss, 17 December 2021 - 23:45.


#21
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Atas

Attached Files



#22
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Subss
Ești pe subiect și apreciez asta
Având în vedere cunoștințele tale,ce mi ai recomanda dat fiind suprafața terenului, faptul că vreau doar parter și o dimensiune a casei de maxim 100-102 mp construiți
La ce să renunț
Sau ce sa regândesc?

#23
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 23:57, said:

La ce să renunț
Sau ce sa regândesc?

În primul rând ți-aș recomanda să renunți să te raportezi la suprafața construită (deoarece nu este un parametru relevant întotdeauna) și să te axezi pe cea utilă, calculând efectiv cât spațiu consideri că este necesar familiei tale...

Dar dacă trebuie neapărat să te încadrezi în aceste limitări, ai putea oarecum renunța la baia de serviciu, integrând-o în spațiul tehnic (pentru urgențe maxime Posted Image)

Spațiile de depozitare le-ai putea organiza parțial în pod (cu ajutorul unei scări retractabile) și tot în pod te-ai putea extinde cu tavanul livingului și bucătăriei (ridicând tavanul spre nivelul și forma șarpantei - exemplu), pentru a compensa niște suprafețe mai reduse ale acestora.

 ama-F11, on 17 decembrie 2021 - 23:54, said:

Atas

Arată interesant... dar cele două „dormitoare” mici nu pot fi numite dormitor dacă ne raportăm la normative, având o suprafață mult prea mică (deși le-ai putea face funcționale dacă ai folosi mobilier inteligent, precum paturile retractabile vertical).

Pentru separarea bucătăriei de living și izolarea mirosurilor, dar cu păstrarea contactului vizual între membrii familiei, ai putea utiliza un perete glisant (parțial) din sticlă care se retrage în peretele aferent camerei tehnice...

Edited by subss, 18 December 2021 - 01:57.


#24
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
În primul rând ți-aș recomanda să renunți să te raportezi la suprafața construită (deoarece nu este un parametru relevant întotdeauna) și să te axezi pe cea utilă, calculând efectiv cât spațiu consideri că este necesar familiei tale...

Dar dacă trebuie neapărat să te încadrezi în aceste limitări, ai putea oarecum renunța la baia de serviciu, integrând-o în spațiul tehnic (pentru urgențe maxime Posted Image)

Eu mi am impus limitarile astea ca sa tin cheltuielile cu constructia sub control.
Nu vreau sa exagerez cu cerintele ca sa nu raman cu casa neterminata ani la rand.
Stiu ca nu sunt in domeniu dar mai stiu si ca o casa cu dimensiuni mai reduse are costuri mai mici.

#25
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Atas

totusi planul asta are trei dormitoare si e mai 'fezabil' ca cel cu doua cu toate ca dimensiunile sunt asemanatoare?

#26
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
In schita cu 3 dormitoare, 24mp are livingul pana la grinda aia punctata? Daca da, as scurta livingul macar cu 50-60cm in favoarea dormitorului alaturat, ca e mult prea mic.

Apropo, in camera tehnica ce ai in afara de centrala?

Eu incep o casa mica si nu am CT in proiect, centrala o tin in bucatarie. Nu cred ca-mi permit risipa de spatiu ptr CT. Bine, am bucatarie separata, zgomotul centralei nu va ajunge in living

#27
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021


Ce mp are proiectul?
În cazul ăsta aș putea în 100mp construiți să am 3 dormitoare, o baie, o toaletă de serviciu, living și bucătărie?

#28
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 18 decembrie 2021 - 10:33, said:

stiu si ca o casa cu dimensiuni mai reduse are costuri mai mici.

Nu neapărat, pentru că multe dintre cheltuieli sunt fixe indiferent de mărimea casei (de exemplu costul terenului, costul introducerii utilităților, echipamente...), unele costuri nu se scalează strict proporțional.

Desigur, depinde la ce te referi. Dacă te raportezi la costul total, da, este mai ieftină, dar dacă te raportezi la costul pe metrul pătrat util este mai scumpă decât o casă mare.

 Crz08, on 18 decembrie 2021 - 11:34, said:

totusi planul asta are trei dormitoare si e mai 'fezabil' ca cel cu doua cu toate ca dimensiunile sunt asemanatoare?

Suprafața utilă este mai mare în cazul acestui plan (85 vs. 65 m2), deoarece amprenta este mai mare și pereții exteriori sunt mai subțiri (doar de 30 cm, ceea ce nu ar fi recomandat).

Îi lipsește însă o cămară, care este deosebit de utilă...

 Municipalwaste, on 18 decembrie 2021 - 12:41, said:

In schita cu 3 dormitoare, 24mp are livingul pana la grinda aia punctata?

Nu, dacă incluzi și toate liniile punctate are sub 18 m2...

Edited by subss, 18 December 2021 - 15:17.


#29
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai si bucataria cum e calculata?
In jumatatea dreapta e un circ total la cifrele cu suprafata, nu se intelege nicio camera cati mp are, nici macar aproximativ, darmite exact...

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 08.06.2005
@Crz08

Pe mine ma ingrijoreaza loturile libere de langa tine :)

#31
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 subss, on 17 decembrie 2021 - 20:58, said:

Nu priviți acest standard drept ceva care ne este impus cu forța, este total în interesul nostru să avem case cât mai eficiente. Diferența de preț este nesemnificativă în raport cu confortul și economiile rezultate...

Ca directiva, nu stiu cum sa privesc. Unu care isi face casa cu 8-9 camere pentru 3 persoane, living de 70mp si isi izoleaza casa cu 20cm de polistiren, respecta standardul zeb? Cu ce e mai presus decat unu care isi face 2-3 camere si izoleaza cu 5cm de polistiren, fara sa respecte zebu lu peste? Primul isi va bate joc de mediu mai mult.

 mircea812, on 18 decembrie 2021 - 16:22, said:

@Crz08

Pe mine ma ingrijoreaza loturile libere de langa tine Posted Image

Eu am 2 vecini construiti si un lot gol in spate. Sincer, stau cu teama de ce va aparea acolo. Bine, maxim P+1+M, dar nu stiu unde o va pune, daca va avea ferestre in locuri nepotrivite. Asta in conditiile in care 3 laturi le am asigurate, deci ma voi descurca cumva, dar cu 2 laturi inca goale as sta si mai cu teama.

Edited by Municipalwaste, 18 December 2021 - 18:15.


#32
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Municipalwaste, on 18 decembrie 2021 - 15:45, said:

Pai si bucataria cum e calculata?
In jumatatea dreapta e un circ total la cifrele cu suprafata, nu se intelege nicio camera cati mp are, nici macar aproximativ, darmite exact...

Da, sunt cam aiurea prezentate suprafețele, living-ul atinge 24,38 m2 numai împreună cu locul de luat masa, dar și intrând puțin peste hol Posted Image

Attached Files



#33
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu nu suport nici zgomotul unei centrale in living, nici al unui frigider, nici mirosul sau aburul din bucatarie in living, deci pentru mine unul iese din discutie.


Dar, pentru o persoana care suporta zgomotul de la centrala (ar fi relativ departe de canapele daca s-ar pune in zona cu bucataria), am facut o varianta fara camera tehnica, centrala fiind in bucatarie. Am micsorat si livingul un pic, sa largesc dormitorul de sus, dar jos, unde am renuntat la CT, dintr-un dormitor tip debara, s-a ajuns la un dormitor la fel de mare ca cel principal. Acum sunt 2 dormitoare serioase si unul mai mic, dar nu atroce de mic, asa cum era initial.

Attached Files


Edited by Municipalwaste, 18 December 2021 - 19:03.


#34
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Pune livingul pe mijlocul casei, dormitor in dreapta, dormitor in stanga cu intrare din living. Din spatiu livingului faci bucataria si camera tehnica, eventual camara pe zidul din fata usi de intrare. Din spatiul dormitoarelor la fiecare faci cate o baie pe acelasi zid din spate ca si bucataria, cu intrare direct din dormitoare. la una din bai faci doua intrari una din living (o folosesti si ca baie pt musafiri) Nu ai nevoie de holuri ca  pierzi spatiu cu ele

#35
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021

 Municipalwaste, on 18 decembrie 2021 - 19:03, said:

Eu nu suport nici zgomotul unei centrale in living, nici al unui frigider, nici mirosul sau aburul din bucatarie in living, deci pentru mine unul iese din discutie.


Dar, pentru o persoana care suporta zgomotul de la centrala (ar fi relativ departe de canapele daca s-ar pune in zona cu bucataria), am facut o varianta fara camera tehnica, centrala fiind in bucatarie. Am micsorat si livingul un pic, sa largesc dormitorul de sus, dar jos, unde am renuntat la CT, dintr-un dormitor tip debara, s-a ajuns la un dormitor la fel de mare ca cel principal. Acum sunt 2 dormitoare serioase si unul mai mic, dar nu atroce de mic, asa cum era initial.

Crezi că din spațiul de 2,06mp dintre dormitoare se poate face o toaletă de serviciu?

#36
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 mircea812, on 18 decembrie 2021 - 16:22, said:

@Crz08

Pe mine ma ingrijoreaza loturile libere de langa tine Posted Image
Cu tot respectul, lasati ma pe sa mi fac griji pentru vecini si blocuri ce o sa apara eventual

Am vazut cateva pareri interesante dar cred ca am deviat un pic

Terenul este cel care este.. cu vecini sau nu, intrebarea este in felul urmator:
-este posibil ca in 100 mp construiti,indiferent 10x10, 9x11, 8x12.5 sa fac ce am spus mai sus?
chiar daca renunt la camara..
Eventual lasati o schita.
(minim 1.5 bai, minim doua dormitoare)

Edited by Dany_Darke, 18 December 2021 - 23:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate