Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proiect casa mica..

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Buna ziua
Urmează să achiziționez un teren de aproximativ 550 mp
Terenul este drept, aproape pătrat,zona de case, toate utilitățile la limita de proprietate excepție canalizarea.
As dori să construiesc o casa de tip parter, dreptunghiulara, simpla.
Obligatoriu vrem doua băi sau un grup sanitar și o baie completa
Doua dormitoare încăpătoare o camera tehnica poate chiar și o cămară alăturată bucătăriei,living și bucătărie
Casa doresc să aibă în jur de 100 mp (minim 95 maxim 102) amprenta la sol.
As inclina pe dimensiunile de 8m * 12m
Ce părere aveți?


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai bine pui un etaj/mansarda, lasi amprenta la sol mai mica si te bucuri de mai multa iarba, flori si pomi, 550 mp nu sunt chiar generosi.

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca casa e doar parter si te incadrezi in cut si pot , o parere f buna .
Nu fa etaj sau mansarda - cea mai mare prostie la o casa dpmdv ( seara obosit ca sa ajungi in dormitoare trebuie sa urci scari Posted Image )

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 11:37, said:


As dori să construiesc o casa de tip parter, dreptunghiulara, simpla.
Obligatoriu vrem doua băi sau un grup sanitar și o baie completa
Doua dormitoare încăpătoare o camera tehnica poate chiar și o cămară alăturată bucătăriei,living și bucătărie
Casa doresc să aibă în jur de 100 mp (minim 95 maxim 102) amprenta la sol.
As inclina pe dimensiunile de 8m * 12m

Pune o schita la ce te-ai gandit .
Incearca pe cat posibil sa delimitezi zona de noapte de cea de zi.

#4
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 aeon, on 17 decembrie 2021 - 13:00, said:


Apreciez insa m am gandit foarte mult la asta si chiar doresc numai parter
spatiul verde va fi suficient pentru nevoile noastre.

 BaXXXon, on 17 decembrie 2021 - 13:04, said:


am gasit o schita cu ce as dori doar ca nevasta nu prea apreciaza ideea de "baie in baie"
o sa adaug un fisier cu schita

Așa aș vrea să arate în mare
Doar cu dimensiuni un pic ma 'generoase'
Adică 12*8
Să măresc un pic băile și să lățesc un pic acel hol care pare că ar avea numai un metru

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 17 December 2021 - 14:08.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mda, mai bine o placinta de beton cat tot terenul ca dor picioarele cand urci 3m la etaj. Pentru obositi se poate face lejer un dormitor si la parter

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E bine, initiator, keep it simple, exclus balcoane sau etaj. Totul sa fie accesibil cu scari, fara schele, acoperis etc.
Atentie la orientarea N-S, livingul sa fie spre S.
Ceva inaltare vreo 3 trepte minim.

#7
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 13:37, said:

...

am gasit o schita cu ce as dori doar ca nevasta nu prea apreciaza ideea de "baie in baie"
o sa adaug un fisier cu schita

Așa aș vrea să arate în mare
Doar cu dimensiuni un pic ma 'generoase'
Adică 12*8
Să măresc un pic băile și să lățesc un pic acel hol care pare că ar avea numai un metru

as face "rocada"  intre camera tehnica si hol. Ideea e c ain camera tehnica poate pui o masina de spalat/centrala/etc care fac galagie si nu vrei sa auzi prin perete in dormitor zgomotele din camera tehnica. Totodata traseele tehnice/sanitare vor fi mai scurte intre camera tehnica si bucatarie (gaz, instalatiile de apa, scurgeri comune, etc...)
WC separat in interiorul baii , e cam aiurea , spatiu util pierdut din cauza peretilor suplimentari.. Daca tot vrei sa maresti suprafata utila poate poti integra undeva o baie de serviciu (toaleta si chiuveta doar).

Uite mai jos planul de la mine, ignora garajul lipit. Tot ce vezi (exceptand garajul si terasa ) se incadreaza in 100mp construiti/76mp utili, terasa mai are inca ~22mp. terasa este exact pe Sud, intrarea in casa e exact pe Nord.
Attached File  parter.png   183.32K   152 downloads

Incearca sa reduci suprafata holurilor, fiind o casa mica, pastreaza metri patrati doar pentru camere si spatii utile.
Camera tehnica si camara pot fi comasate in aceeasi camera, trebuie doar sa ai grija cu camera tehnica sa fii organizat ca sa iti ramana spatiu si ptr borcanele nevestei :-).

Edited by l_stoian79, 17 December 2021 - 14:57.


#8
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 l_stoian79, on 17 decembrie 2021 - 14:52, said:

as face "rocada"  intre camera tehnica si hol. Ideea e c ain camera tehnica poate pui o masina de spalat/centrala/etc care fac galagie si nu vrei sa auzi prin perete in dormitor zgomotele din camera tehnica. Totodata traseele tehnice/sanitare vor fi mai scurte intre camera tehnica si bucatarie (gaz, instalatiile de apa, scurgeri comune, etc...)
WC separat in interiorul baii , e cam aiurea , spatiu util pierdut din cauza peretilor suplimentari.. Daca tot vrei sa maresti suprafata utila poate poti integra undeva o baie de serviciu (toaleta si chiuveta doar).

Uite mai jos planul de la mine, ignora garajul lipit. Tot ce vezi (exceptand garajul si terasa ) se incadreaza in 100mp construiti/76mp utili, terasa mai are inca ~22mp. terasa este exact pe Sud, intrarea in casa e exact pe Nord.
parter.png

Incearca sa reduci suprafata holurilor, fiind o casa mica, pastreaza metri patrati doar pentru camere si spatii utile.
Camera tehnica si camara pot fi comasate in aceeasi camera, trebuie doar sa ai grija cu camera tehnica sa fii organizat ca sa iti ramana spatiu si ptr borcanele nevestei :-).


inteleg ce vrei sa spui cu rocada 'CT' cu holul doar ca ar strica fata casei, intrarea nu ar mai fi pe mijloc plus ca distanta pana la living ar fi si mai mare
si asa ca nu sunt hotarat daca sa pastrez un proiect cu hol sau sa optez pentru unul asemanator cu ce ai facut tu
imi place proiectul tau doar ca nu stiu daca noua ni s-ar potrivi pe deplin
in legatura cu baia... m-am gandit ca ar fi mai usor pentru instalatia sanitara si mai putin costisitor
oricum nu este batut in cuie acest proiect
mi ar face placere sa vad mai multe pana sa ma opresc la ceva

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 overseas, on 17 decembrie 2021 - 13:54, said:

..
Atentie la orientarea N-S, livingul sa fie spre S.
Ceva inaltare vreo 3 trepte minim.

Voi ati stat vreodata in Romania, vara, in living orientat cu ferestrele spre sud? Cred ca nu, altfel nu ati da asa sfaturi.
Mori de cald, stai cu draperiile trase si cu AC la maxim si pentru ce? Sa fie "mai cald si lumina" iarna? Pentru asta ai incalzire si becuri, oricum  presupun ca nu dormi in living ca sa ai nevoie de si mai multa caldura.
Livingul il pui spre est sau nord-est, sa ai soare dimineata si pana la pranz cand incepe sa arda. Pe sud si vest cat mai multe holuri, birouri, camere tehnice sau rar utilizate (e.g. dormitor de oaspeti), terasa sau bucatarii

#10
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
pai pui o terasa in fata si e perfect.... eu am...si nu crap de cald vara.
Terasa se calculeaza cat de lata sa fie, ca sa ai umbrire maxima vara si insorire maxima iarna (Soarele urca la diferinte altitudini in functie de sezon). Plus ca ar putea ajuta sa plantezi niste copaci in fata...foioase, care vara vor fi plini de frunze care vor umbri (pe langa ca vor filtra praful si zgomotul) iar iarna cand frunzele sunt cazute, vei avea insorire direct.

Edited by l_stoian79, 17 December 2021 - 15:33.


#11
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 11:37, said:

Buna ziua
Urmează să achiziționez un teren de aproximativ 550 mp
Terenul este drept, aproape pătrat,zona de case, toate utilitățile la limita de proprietate excepție canalizarea.
As dori să construiesc o casa de tip parter, dreptunghiulara, simpla.
Obligatoriu vrem doua băi sau un grup sanitar și o baie completa
Doua dormitoare încăpătoare o camera tehnica poate chiar și o cămară alăturată bucătăriei,living și bucătărie
Casa doresc să aibă în jur de 100 mp (minim 95 maxim 102) amprenta la sol.
As inclina pe dimensiunile de 8m * 12m

Ce părere aveți?
daca aveti vreun sfat sau vreo schita care sa respecte cele mai importante cerinte adica sa aiba cel putin 1.5 bai  si maxim 102 mp construiti as fi recunoscator sa mi le impartasiti

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai living cu terasa in fata= adio lumina. Nu mai bine il pui direct pe nord si nu mai ai nevoie de terasa?

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 15:32, said:

daca aveti vreun sfat sau vreo schita care sa respecte cele mai importante cerinte adica sa aiba cel putin 1.5 bai  si maxim 102 mp construiti as fi recunoscator sa mi le impartasiti

Ar fi ideal dacă ai atașa schița terenului (precizând punctele cardinale, accesul stradal, retragerile necesare și, eventual, evidențiind clădirile vecine care ar putea umbri casa ta), astfel încât să ne putem da seama care ar fi orientarea și configurarea optimă...

Dorești o casă pasivă sau doar nZEB (atingerea standardului nZEB fiind obligatorie începând din ianuarie 2021)?

Bucătărie închisă sau deschisă?

Acoperiș de tip șarpantă sau de tip terasă?

#14
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Momentan nu am o schita cu pamantul, fiind patrat nu cred ca ar fi o problema prea mare cu orientarea casei/puncte cardinale
in legatura cu stadardul nZeb,nu stiu sa existe vreo institutie care sa impuna niste cerinte minimale pt ca o cladire sa fie clasificata energetic ca fiind verde,pasiva etc.Sau nu sunt informat.
Bucataria sa fie deschisa spre living/sufragerie.
Acoperis in doua ape de tip sarpanta, zona unde este pamantul  fiind una cu ierni aspre si cu multa zapada.

Edited by Dany_Darke, 17 December 2021 - 19:49.


#15
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ce dracu-s zeb, neb si de-astea? Mie nu mi-au zis nici arhitectul, nici primaria, nici alte institutii...

#16
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Crz08, on 17 decembrie 2021 - 18:55, said:

Momentan nu am o schita cu pamantul, fiind patrat nu cred ca ar fi o problema prea mare cu orientarea casei/puncte cardinale

Desenează totuși ceva orientativ, ca să fie clar spre ce puncte trebuie orientată fațada și de unde este accesul stradal, acestea fiind aspecte relevante...

Quote

in legatura cu stadardul nZeb,nu stiu sa existe vreo institutie care sa impuna niste cerinte minimale pt ca o cladire sa fie clasificata energetic ca fiind verde,pasiva etc.Sau nu sunt informat.

Vezi mai jos...

Quote

Bucataria sa fie deschisa spre living/sufragerie.

Dacă obișnuiți să gătiți multe mâncăruri tradițional românești s-ar putea să nu fie o soluție tocmai optimă (din cauza mirosurilor)... dar înțeleg apetitul pentru a avea cât mai mult spațiu deschis, mai ales într-o casă mică.

O variantă ar putea fi realizarea, alături de bucătăria open space, unei chicinete închise, de 1,5 x 1,5 metri, unde să fie plasat aragazul. Acest spațiu ar putea fi ventilat separat, fără a extrage aer cald din toată casa, răcind-o semnificativ pe timp de iarnă.


Un alt aspect pe care poate ar trebui să îl iei în calcul este ca dormitorul matrimonial să aibă baie proprie, ceea ce ar asigura un plus de confort și intimitate. Evident, a doua baie ar trebui să fie și ea una completă...


Nu ne-ai precizat și în ce sistem constructiv dorești să realizezi casa, precum și din ce materiale...


 Municipalwaste, on 17 decembrie 2021 - 20:28, said:

Ce dracu-s zeb, neb si de-astea? Mie nu mi-au zis nici arhitectul, nici primaria, nici alte institutii...

nZEB este un standard de eficiență energetică. Explică foarte bine Marius Șoflete despre ce este vorba: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jO_g0oD2Mek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu priviți acest standard drept ceva care ne este impus cu forța, este total în interesul nostru să avem case cât mai eficiente. Diferența de preț este nesemnificativă în raport cu confortul și economiile rezultate...

#17
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Și eu sunt interesat de o asemenea casă și am găsit proiectul atașat. Poate te ajută și pe tine.
Mi-ar fi de folos 3 dormitoare, o baie și o toaletă.
Mă gândeam să transform acel spațiu gol de 2,06mp în toaletă.
Voi ce spuneți?

#18
Crz08

Crz08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.12.2021
Desenează totuși ceva orientativ, ca să fie clar spre ce puncte trebuie orientată fațada și de unde este accesul stradal, acestea fiind aspecte relevante...


Nu am hotarat materialele
Asta vom discuta cu proiectantul
Iti atasez o imagine cu parcela de pamant si punctele cardinale
Desenul este facut de mana, nimic profesional.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate