Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

PC gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Buna ziua !

Va rog, as avea nevoie de indrumari sa fac un pc pt jocuri ( in special pentru porcaria de Fortnite si CS GO) care sa poata rula jocul cat mai bine.

Mentionez ca este destul de urgent, vreau sa il incropesc pana de Craciun ( va fi cadou pt copil ) si ca am deja placa video, in functie de ea am ales componentele .

Ce mai am : periferice ( monitor, mouse/ tastatura gaming, casti ) sursa Logistep Gaming PCU 500 si 2 memorii Zeppelin de cate 2 GB ( ma bate gandul sa le schimb insa parca nu as face-o acum, nu ma incadrez in buget )

Buget - maxim 2700 lei ! si-asa ma indoaie grav povestea asta.


Placa de baza : asus radeon rx570 8gb strix oc gaming

Ce am ales si as vrea sa stiu daca se vor potrivi si merita banii sau as putea alege altceva mai bun de banii astia  :


Placa de baza ASUS TUF Gaming B560M-PLUS WI-FI Socket 1200 ( 789 lei )

Procesor Intel Core i5-10600K 4.10GHz Comet Lake Box Socket 1200 (1,144 lei )

Pasta termoconductoare Arctic Silver AS5 3.5 grame ( 42 lei )

Cooler procesor ARCTIC AC Freezer 34 eSports DUO Alb ( 236 lei )

HDD Toshiba P300 1TB SATA3 7200 RPM 64MB 3.5 inch ( 195 lei  )

Carcasa Floston HERO RGB STRIP TG Tempered Glass Neagra  ( 149 lei )

Ventilator Carcasa Spacer SPFC-120-3P-BL Silent 120mm LED Albastru 5 bucati ( 105 lei )

Total : 2665 lei

Va multumesc anticipat pentru sfaturi,

Geanina

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Post999Gia, on 17 decembrie 2021 - 08:08, said:

...2 memorii Zeppelin de cate 2 GB ( ma bate gandul sa le schimb insa parca nu as face-o acum, nu ma incadrez in buget )...
Placutele de memorie nu sunt cumva DDR2 sau DDR3? Placa de baza suporta doar memorii DDR4, si nu sunt interschimbabile intre ele.
De asemenea si sursa ar cam trebui schimbata. Nu sunt prea sigur ca va face fata la RX 570, mai ales ca e varianta cu overclock.

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Placa de bază prea scumpă, poți lua la fel de bine una până în 500 de lei. Cum să dai 42 de lei pe pastă termoconductoare când poți folosi pe cea care vine în pachetul cooler-ului? De asemenea nu merită un cooler mai scump de 150 de lei. În schimb ceea ce trebuie să cumperi sunt memoriile, n-ai cum să rămâi cu două module de 2GB...

#4
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018

View PostHider141, on 17 decembrie 2021 - 08:31, said:

Placutele de memorie nu sunt cumva DDR2 sau DDR3? Placa de baza suporta doar memorii DDR4, si nu sunt interschimbabile intre ele.
De asemenea si sursa ar cam trebui schimbata. Nu sunt prea sigur ca va face fata la RX 570, mai ales ca e varianta cu overclock.


Buna observatie, memoriile sunt DDR 2 Posted Image
Si eu ma uitam acum la sursa, cred ca nici macar nu se potrivesc conectorii pe MB . Sursa mea are MB 20+4 pin x 1 si specificatiile placii de baza spun PCIe 6+2-Pin Connectors Posted Image

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Asa l aprima vedere:
- sursa aia nu-i de incredere,chiar daca placa video consuma maximum 175W,
- 2x2 Gb de memorie nu ajung,ar fi bine 2x4 cel putin sau un modul de 8.
- n-ai nevoie de pasta,procesoarele vin din fabrica cu pasta aplicata
- poti renunta la cateva din ventilatoare
Poate ar fi mai bine un sistem de-a gata si vinzi placa video pe care o aia,RX 570.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Numai sa duca integrata din procesor cele 2 jocuri.
Sunt sigur ca se poate ajusta si la procesor (unul non-K, atunci renunta si la cooler daca s-ar descurca cel din cutie) si ar trebui sa ramana bani de o sursa ok plus macar 4 sau chiar 8GB de memorie DDR4 chiar daca nu vinde placa video.

Edited by Hider141, 17 December 2021 - 09:10.


#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu-ti trebuie atatea ventilatoare, nici pasta, vine din fabrica.
As recomanda un SSD, mai mic sa fie in buget, dar macar sa fie un SSD.
Minim 8Gb ram ddr3

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Pai si cu ram ddr3 ce sa faca, sa se uite la el ?   Ca nu merge decat ddr4.

#9
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postmodoran, on 17 decembrie 2021 - 09:28, said:

Pai si cu ram ddr3 ce sa faca, sa se uite la el ?   Ca nu merge decat ddr4.
Am zis minim, nu am apucat sa verific compatibilitatea etc, doar o scurta privire.

#10
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018

View Postrickysyv, on 17 decembrie 2021 - 08:36, said:

Placa de bază prea scumpă, poți lua la fel de bine una până în 500 de lei. Cum să dai 42 de lei pe pastă termoconductoare când poți folosi pe cea care vine în pachetul cooler-ului? De asemenea nu merită un cooler mai scump de 150 de lei. În schimb ceea ce trebuie să cumperi sunt memoriile, n-ai cum să rămâi cu două module de 2GB...

Placa de baza am ales-o in functie de CPU ( 1200 ) si marimea ATX, sa pot avea loc atat acum cat si pe viitor + eventual upgrade la CPU si posibilitatea de overclocking . Defapt chiar ma uitam sa schimb placa B570 cu Z590 renuntand la RGB si Wi-Fi dar castig posibilitatea de overclocking ?  ( Z590 este 724 lei /  B560 este 789 lei )

Pasta termoconductoare din ce am citit poate face o diferenta uriasa la temperatura.. vad ca cooler-ul Arctic are pasta Arcticinclusa insa as vrea sa folosesc la fel pt CPU pe placa de baza.

Cooler-ul : am ales sa aibe 2100rpm ( ma gandesc ca ar trebui sa isi faca treaba f bine ) ,pozitionarea este pe orizontala si castig spatiu + are 2 ventilatoare . A fost cea mai ieftina varianta pe care am gasit-o tinand cont de toate astea.

Memoriile pe care le am se pare ca oricum nu se potrivesc, sursa la fel :(  ..

#11
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
@ Geanina: te ce nu te gandesti la un PC gata asamblat? Uite, astami se pare chiar ok.

Plus ca ai garantie, nu iti mai pierzi timpul cu asamblatul, cu probleme de compatibilitate ale componentelor etc.

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postfloryanm, on 17 decembrie 2021 - 09:49, said:

@ Geanina: te ce nu te gandesti la un PC gata asamblat? Uite, astami se pare chiar ok.

Plus ca ai garantie, nu iti mai pierzi timpul cu asamblatul, cu probleme de compatibilitate ale componentelor etc.
Sincer a trecut ceva vreme de cand nu am mai facut un pc si momentan nu stiu preturile, eu am obiceiul sa fac o investitie mai mare o data la 5-7 ani.

Dar, ce voiam sa zic, mereu a fost mult mult mai ok + mai profitabil sa il faci pe componente + fiecare componenta are garantia ei.

Asamblatul nu e chiar asa o mare problema, daca ai tutoriale cum sa calci o camasa, ai si sa montezi un pc. Si presupun ca o cunostiinta tot ai care te poate ajuta in caz ca nu reusesti singur.

Edited by GaBogdan, 17 December 2021 - 09:59.


#13
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
O configuratie mai jos cu tot ce ai nevoie.

Total cos: 2.806,43 RON

Attached Files


Edited by Kiddosu, 17 December 2021 - 10:03.


#14
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004

View PostGaBogdan, on 17 decembrie 2021 - 09:57, said:

Sincer a trecut ceva vreme de cand nu am mai facut un pc si momentan nu stiu preturile, eu am obiceiul sa fac o investitie mai mare o data la 5-7 ani.

Dar, ce voiam sa zic, mereu a fost mult mult mai ok + mai profitabil sa il faci pe componente + fiecare componenta are garantia ei.

Asamblatul nu e chiar asa o mare problema, daca ai tutoriale cum sa calci o camasa, ai si sa montezi un pc. Si presupun ca o cunostiinta tot ai care te poate ajuta in caz ca nu reusesti singur.

Partea de profitabil e da si nu, in momentul de fata, avand in vedere ce preturi sunt la placi video. O placa mediocra luata individual poate sa fie jumate din calculator, doar pentru ca e situatia care e acum. Plus ca timpul este destul de scurt, daca trebuie sa fie cadou. Te trezesti ca nu stiu ce componenta nu o ai pe stoc sau nu ti-o confirma sau ti-o reconfirma si stai cu restul.

Recomandarea am facut-o chiar daca eu sunt partizanul cumpararii componentelor si asamblarea in regim propriu (asa fac si eu).


LE Asta pe care l-am recomandat are si placa video dedicata - nu rupe, insa e ok.

Edited by floryanm, 17 December 2021 - 10:20.


#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
PC cu HDD in 2021???
Minim SSD, preferabil M2.

#16
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Am mai pus Windows 10 pe HDD-uri.
Are atatea procese de fundal ca il ingenuncheaza efectiv. Este inutilizabil de orice om normal.

Edited by reventon, 17 December 2021 - 10:22.


#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postadisz, on 17 decembrie 2021 - 08:44, said:

Asa l aprima vedere:
...
- n-ai nevoie de pasta,procesoarele vin din fabrica cu pasta aplicata
Ai dreptate cu observatia ca pasta vine cu / pe cooler, nu pe procesor
Si sigur orice cooler Arctic vine cu pasta arctic ori deja aplicata pe baza ori in tub.

Edited by sirgoofy, 17 December 2021 - 11:20.


#18
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu are rost sa cumperi placa video dedicata pentru jocurile alea. poti sa cumperi un ryzen si e suficient. poate sa le joace fara probleme

Sursa Seasonic S12III-550, 80+ Bronze, 550W
Placa de baza GIGABYTE B550M S2H
Carcasa Inaza Black Ship
SSD Kingston NV1 1TB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
Memorie Kingston FURY Beast RGB 16GB DDR4 3600MHz CL17 Dual Channel Kit
Procesor AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz box
Cooler CPU Scythe Kotetsu Mark II SCKTT-2000(cadou)
total 2900 lei.
poti sa iei un ssd mai mic si ajungi in suma dorita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6hfqovoFWWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f6qm0pHXOJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kopilu_198, 17 December 2021 - 11:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate