Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Autorizatie construire anexa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor. Titlul topicului este putin impropriu.
Povestea este asa: un teren pentru care nu voi obtine vreodata autorizatie de construire locuinta, pentru principalul motiv ca nu are "deschiderea" aceea de minim 10 metri la drum. Dar nici nu am intentia de a construi casa acolo.
Dar... vreau sa fac acolo o "parcare" unde sa bag 1-2 masini si o magazie... practic o "cusca" rama metalica si placata cu OSB.
Din lege nu prea imi dau seama daca trebuie sau nu autorizatie pentru asa ceva... sa ma leg de termenul "fundatie". Inca nu m-am lamurit ce inseamna tehnic o "fundatie"... in cazul acesta eu am de gand ca in cele 4 colturi, sa o fixez in pamant, totusi sa nu o ia vantul. Asta e considerata fundatie? Vezi poza...

Attached File  FUNDATIE.jpg   94.43K   14 downloads

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Aia nu e fundatie

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
unde ai gasit in lege ceva de fundatie?

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Nu neaparat in lege... dar toti insista pe asta...
Pana la urma, sandramaua mea, are nevoie de autorizatie?

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
E simplu, dacă a ta coșmelie se poate îndepărta/muta definitiv, ai nevoie de autorizație de amplasare, dacă nu (o fundație nu se poate îndepărta/muta), atunci ai nevoie de autorizație de construcție.

Ca idee, dacă tu vrei să ții magazia pentru 2-3 ani, atunci fă așa, bagă niște stâlpi cu ceva ciment și cere doar autorizație de amplasare. Însă cum bănuiesc că va deveni o construcție de care vrei să te bucuri 20-30 de ani, atunci toarnă fundație și cere autorizație de construire. Spor!

Ca idee, utilități nu poți avea pe o construcție demontabilă decât în regim temporar, de șantier.

Dacă nu vrei să obții nici o autorizație, atunci magazia trebuie să fie pe roți (să poți dovedi că o poți muta pe roțile respective).

#6
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Un prieten de-al meu care sta intr-un orasel si-a pus o placa de beton in curte si pe ea o casuta de lemn de vreo 3x4 metri, fara sa fie fixata de placa. La primarie i-au zis ca atat timp cat constructia nu e fixata nu are nevoie de autorizatie. Cel mai simplu e sa intrebi la primaria locala.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 Wotan, on 16 decembrie 2021 - 23:30, said:

Cel mai simplu e sa intrebi la primaria locala.

Corect, aspect important de menționat, primăriile mai au și o "bucătărie locală" și în funcție de primărie permisiunile pot fi diferite.

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 Wotan, on 16 decembrie 2021 - 23:30, said:

Un prieten de-al meu care sta intr-un orasel si-a pus o placa de beton in curte si pe ea o casuta de lemn de vreo 3x4 metri, fara sa fie fixata de placa. La primarie i-au zis ca atat timp cat constructia nu e fixata nu are nevoie de autorizatie. Cel mai simplu e sa intrebi la primaria locala.
Si pentru placa de beton ?? Posted Image
Bravo prietenului, dar aceasta varianta nu este o solutie pentru simplul motiv ca in mod normal, pentru acea placa ar fi nevoie de AC.

@bonygy: oficial, vei avea nevoie de AC pentru ce doresti tu sa faci, Daca insa aduci o constructie mobila - nu mai ai nevoie. Cred ca aici ai ceva spatiu de manevra Posted Image (magazia/casuta asta mica si mobila o poti face si tu).
Solutia ce mai simpla: faci magazia linistit si aia e, ma indoiesc ca vine cineva sa te traga la raspundere pentru asa ceva. Totusi, eu nu as face-o cu fundatie. Ridic-o de la sol putin, gen pe cativa "piloni", o faci din lemn si aia e. In caz de probleme, se demonteaza usor. La fel si pentru justificare.

Edited by CristiALF, 17 December 2021 - 23:51.


#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
In general pentru o simpla betonare de curte nu se cere AC. Cel mai sigur de verificat la primarie. Daca apar complicatii se poate inlocui cu cateva dale mai mari de beton. Nu cred ca ar comenta cineva ca ti-ai amplasat cateva dale de beton in curte...

#10
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In general. Dar oficial, orice betonare e suprafata construita, deci e nevoie de AC. Daca o mai si combini cu o constructie, iti poti complica situatia. Sau nu, mai depinde si de Primarie, noroc, etc.

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cum as proceda eu : as da o declaratie pe propria raspundere la primarie ca mi-am amplasat un container cu destinatia magazie scule/unelte , pe teren . Nu as specifica dimensiunile . Si as face ce vreau sa fac .

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ridica sandramaua pe stalpi metalici batuti in pamant si pietruiesti accesul
Totul este demontabil si fara beton implicat. Drenaj natural daca se poate.

Edited by keta, 18 December 2021 - 01:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate