Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Leziuni neurologice ciudate. Tendinta de sinucidere.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Rachmaninoff23

Rachmaninoff23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2020
Buna ziua,

In primul rand ar trebui sa mentionez ca am fost deja la cativa neurologi, din placate nu au putut sa ma ajute cu ceva...

De 6 luni sufar teribil, trec prin niste stari nenorocite si de nedescris. La incepitul lunii Iulie am simtit o presiune oribila in partea din dreapta a capului, de parca capul meu mai avea putin si se destrama in doua. Aceste presiunii au fost desigur acompaniate de o durer imensa mai ales in zona tamplelor si a cefei. De atunci trec prin niste stari extrem de ciudate. Simt niste formatiuni foarte ciudate de forma tubulara in cap,si multe alte bazaconii desigur. Unele se simt ca beteala, altele zici ca-s gratii... In acelasi timp mi-a slabit mult vederea si nu prea mai aud cu urechea dreapta si imi simt picioarele grele dupa ce mananc...

Tind sa mentionez ca magneziul usureaza aceste stari foarte mult in timp ce aspirina le inrautateste teribil.

E posibil ca aceste stari sa se fi format si pe fond nervos, in urma unei suparari groaznice ce mi-a dat viata peste cap

...

Va rog sa ma ajutati, am trait 6 luni in acest iad si nu ma mai simt om. Va rog ajutati-ma, macar dati-mi un sfat...

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Explorari imagistice ai facut?
Ai fost si la un psihiatru?

#3
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Poate un tomograf ar lamuri cate ceva.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Neparat tomograf, CT sau cum se mai cheama, cu interpretare la medicul neurolog, sa excluzi chestii grave.
Dupa aia analize complete, de sange etc.

Intre timp, din eperienta personala, poti incerca un antihistaminic de la farmacie, cateva zile, sa excluzi vreo alergie care poate da simptome nasoale.

#5
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020
Eu aș zice ori tumoră, ori atac cerebral. Tomograf cât de repede!

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Lotusisrael, on 16 decembrie 2021 - 14:51, said:

Eu aș zice ori tumoră, ori atac cerebral. Tomograf cât de repede!

Tu esti sanatos la cap? Asa vorbesti cu un om care are niste probleme de genul? Exista si sansa extrem de mica sa fie ce zici tu, dar cum poti sa te exprimi asa? Peste 99% din oamenii cu probleme de genul trag urmarile de la perioade de stres, de la socuri sau cine stie ce dezechilibre chimice. Daca are sistemul nervos la pamant, crezi ca fix sa te exprimi asa e normal?


Initiator, fa CT sau RMN, ce iti recomanda medicul, analize la sange, iar daca nu iese nimic serios, inseamna ca ai pur si simplu sistemul nervos in impas, iar asta se rezolva doar in timp (nervii au nevoie de 1-2 ani sa se regenereze), cu odihna si evitarea stresului, pauza de la munca daca iti permiti.

Edited by Municipalwaste, 16 December 2021 - 15:02.


#7
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Acum sincer,tu stai sa intrebi pe Softpedia asta???In secunda doi trebuia sa fii la doctor!
Aici toti sunt doctori si toti o sa iti dea sfaturi de la ce au vazut ei la cineva!

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 pancone99, on 16 decembrie 2021 - 15:23, said:

Acum sincer,tu stai sa intrebi pe Softpedia asta???In secunda doi trebuia sa fii la doctor!
A scris ca a fost la cativa neurologi deja, l-au investigat aia conform protocoalelor.
Aici cere doar second opinion

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Varsta, inaltime, greutate, boli cronice, HTA , esti vaccinat anti-covid ( daca da, cand a fost prima doza ), cand ti-ai facut INR-ul ultima data ( ce valori ai avut) ?
Pentru cei care se minuneaza ca cineva pune astfel de intrebari pe SP ....asa se numeste aria, pentru asta este facuta, daca nu exista , probabil ca nimeni nu punea intrebari.
Cine intreaba vrea de fapt sa afle daca cineva s-a intalnit cu aceleasi manifestari si daca DA, cum a rezolvat problema ? Nu cred ca se asteapta cineva la un consult medical complet si stampilat pe un foruml de diverse.
Durerea in ceafa ( lobul occipital al creierului ), se ocupa de procesarea vazului. Lobii temporali ( aproximativ zona tamplelor ) se ocupa de procesarea sunetelor , de auz, numai ca o fac diametral opus. Lobul stang - urechea dreapta si lobul drept - urechea stanga.
In mod normal , orice medic trebuia sa te trimita de urgenta ( ca sa fie gratis ) la un CT. Cat timp nu stii daca este un accident Ischemic sau un AVC , nu iti poate recomanda nimic. Cateodata AVC-urile sunt foarte putin extinse si supravietuiesti cu ele bine-mersi. Problema este ca cele mai mici AVC-uri iti pot schimba dramatic personalitatea si prioritatile in viata.

Edited by JurasikMan, 16 December 2021 - 16:23.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 JurasikMan, on 16 decembrie 2021 - 16:10, said:

si daca DA, cum a rezolvat problema ?
Au mers la medic, care le-a facut  examen neurologic comform protocolului plus explorarile paraclinice (laborator si imagistica) necesare.
Se poate si altfel? :habarnam:

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sincer , cu tot respectul , nu vad unde scrie asta . Poate ma insel eu. Oamenii au tendinta sa prezinte partial simptomele si evenimentele reale . Pana nu zice cu subiect si predicat ca a facut CT , nu stiu de ce am presupune ca a facut. DAca a scris undeva si nu am vazut eu ...scuze , este vina mea .

Edited by JurasikMan, 16 December 2021 - 16:29.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 JurasikMan, on 16 decembrie 2021 - 16:28, said:

Sincer , cu tot respectul , nu vad unde scrie asta . Poate ma insel eu.
A scris ca a fost la mai mulți neurologi. Parca-mi vine greu să cred că nici unul nu l-a investigat corect, conform protocoalelor.
Oricum, noi nu putem nici atât…

#13
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Problema ta e ca incerci sa te tratezi in sistemul medical romanesc, cu medici mediocri, intr-o perioada in care sistemul medical e in colaps pe motiv de covid. Nu are nimeni chef si timp, dar in special resurse, sa te investigheze amanuntit. Cel mai probabil vei primi diagnostice foarte indepartate de problema ta reala. Asta e tara, astia sunt oamenii, asta e sistemul.

#14
Rachmaninoff23

Rachmaninoff23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2020

 Municipalwaste, on 16 decembrie 2021 - 15:00, said:



Credeam ca am mentionat deja ca am fost la cativa doctori si am facut 2 RMN-uri, unul inainte sa apara aceasta problema si altul dupa. Din cate am inteles totul este in regula cu exceptia aparitiei unor spatii perivasculate Virchow-robin, in rest analiza RMN a fost ideala.

Este adevarat ca am intrat in acest impas in urma unei perioade lungi de inadaptare ce s-a produs in copilarie, suparare si sters. Tind sa mentionez ca sunt si foarte tanar(anul acesta dau bacul) si ca trauma a avut loc in copilarie, ma gandesc ca poate din cauza aceasta mi-am dat nervii peste cap in halul asta. Creierul meu era inca "plastic*... Si daca acea trauma a avut loc cand eram micut, mi-a alterat personalitatea, am incercat sa ma schimb si am ajuns aici...
Nu sunt nebun, nu am probleme de judecata, pur si simplu mi-au cedat naibii nervii...

Anul acesta mai dau si bacul si sincer nu ar fi fost nici o problema sa il iau daca nu as fi fost in starea in care sunt...

Credeti-ma ca am fost la 3 neurologi si la un psihiatru si toti au strambat naibii din nas si nu m-au luat in serios fiindca sunt tanar.


 JurasikMan, on 16 decembrie 2021 - 16:10, said:


Am 175cm,65kg,din cate stiu nu am nimic cu exceptia unei rinite de la mucegai, am tensiunea mica, nu m-am vaccinat covid de frica(nu stiam cum o sa reactioneze vaccinul cu nervii mei...).
La RMN s-a vazut ca am spatii perivasculare virchow robin, ma gandesc sa nu am probleme cu microvascularitatea creierului(tind sa mentionez ca simt o presiune mereu in gat)

 Karhu, on 16 decembrie 2021 - 18:35, said:



Mai exact ce fel de protocoale? Unul a dat din umeri si mi-a zis sa ma duc in Bucuresti la medic universitar si ca n-are ce sa-mi faca(cel putin nu mi-a cerut bani), altul mi-a dat sa fac un RMN si cel din urma facea misto de mine fiindca sunt tanar, a tipat la mine de 3 ori ca de ce stau cocosat, sa stau drept.
O sa mai vizitez un neurolog in ianuarie, dupa ce trec sarbatorile. Sunt si in provincie(Braila)... Poate as avea mai mult noroc in capitala.

Edited by Dany_Darke, 16 December 2021 - 19:06.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Protocoalele de ex. clinice și paraclinice ale pacientului neurologic.

#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 JurasikMan, on 16 decembrie 2021 - 16:10, said:

esti vaccinat anti-covid ( daca da, cand a fost prima doza )?

Ce spune initiatorul mai sus sunt simptome de vaccin?

#17
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

 Rachmaninoff23, on 16 decembrie 2021 - 13:01, said:

Buna ziua,

In primul rand ar trebui sa mentionez ca am fost deja la cativa neurologi, din placate nu au putut sa ma ajute cu ceva...

De 6 luni sufar teribil, trec prin niste stari nenorocite si de nedescris. La incepitul lunii Iulie am simtit o presiune oribila in partea din dreapta a capului, de parca capul meu mai avea putin si se destrama in doua. Aceste presiunii au fost desigur acompaniate de o durer imensa mai ales in zona tamplelor si a cefei. De atunci trec prin niste stari extrem de ciudate. Simt niste formatiuni foarte ciudate de forma tubulara in cap,si multe alte bazaconii desigur. Unele se simt ca beteala, altele zici ca-s gratii... In acelasi timp mi-a slabit mult vederea si nu prea mai aud cu urechea dreapta si imi simt picioarele grele dupa ce mananc...

Tind sa mentionez ca magneziul usureaza aceste stari foarte mult in timp ce aspirina le inrautateste teribil.

E posibil ca aceste stari sa se fi format si pe fond nervos, in urma unei suparari groaznice ce mi-a dat viata peste cap

...

Va rog sa ma ajutati, am trait 6 luni in acest iad si nu ma mai simt om. Va rog ajutati-ma, macar dati-mi un sfat...
Știu pe cineva care a pățit ceva asemănător; are diagnostic de atac de glaucom dar trebuie sa meargă și la neurologie deoarece din data la care a suferit presupusul atac de glaucom doarme foarte mult și are stare de depresie.

#18
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 Rachmaninoff23, on 16 decembrie 2021 - 13:01, said:

Buna ziua,
In primul rand ar trebui sa mentionez ca am fost deja la cativa neurologi, din placate nu au putut sa ma ajute cu ceva...
De 6 luni sufar teribil, trec prin niste stari nenorocite si de nedescris. La incepitul lunii Iulie am simtit o presiune oribila in partea din dreapta a capului, de parca capul meu mai avea putin si se destrama in doua. Aceste presiunii au fost desigur acompaniate de o durer imensa mai ales in zona tamplelor si a cefei. De atunci trec prin niste stari extrem de ciudate. Simt niste formatiuni foarte ciudate de forma tubulara in cap,si multe alte bazaconii desigur. Unele se simt ca beteala, altele zici ca-s gratii... In acelasi timp mi-a slabit mult vederea si nu prea mai aud cu urechea dreapta si imi simt picioarele grele dupa ce mananc...
Tind sa mentionez ca magneziul usureaza aceste stari foarte mult in timp ce aspirina le inrautateste teribil.
E posibil ca aceste stari sa se fi format si pe fond nervos, in urma unei suparari groaznice ce mi-a dat viata peste cap
...
Va rog sa ma ajutati, am trait 6 luni in acest iad si nu ma mai simt om. Va rog ajutati-ma, macar dati-mi un sfat...


La ORL ai fost?

Starile sunt continue sau se intrerup?

Au vreun tipar? In afara de Magneziu?


 Rachmaninoff23, on 16 decembrie 2021 - 18:58, said:

Credeam ca am mentionat deja ca am fost la cativa doctori si am facut 2 RMN-uri, unul inainte sa apara aceasta problema si altul dupa. Din cate am inteles totul este in regula cu exceptia aparitiei unor spatii perivasculate Virchow-robin, in rest analiza RMN a fost ideala.

Este adevarat ca am intrat in acest impas in urma unei perioade lungi de inadaptare ce s-a produs in copilarie, suparare si sters. Tind sa mentionez ca sunt si foarte tanar(anul acesta dau bacul) si ca trauma a avut loc in copilarie, ma gandesc ca poate din cauza aceasta mi-am dat nervii peste cap in halul asta. Creierul meu era inca "plastic*... Si daca acea trauma a avut loc cand eram micut, mi-a alterat personalitatea, am incercat sa ma schimb si am ajuns aici...
Nu sunt nebun, nu am probleme de judecata, pur si simplu mi-au cedat naibii nervii...

Anul acesta mai dau si bacul si sincer nu ar fi fost nici o problema sa il iau daca nu as fi fost in starea in care sunt...

Credeti-ma ca am fost la 3 neurologi si la un psihiatru si toti au strambat naibii din nas si nu m-au luat in serios fiindca sunt tanar.



Am 175cm,65kg,din cate stiu nu am nimic cu exceptia unei rinite de la mucegai, am tensiunea mica, nu m-am vaccinat covid de frica(nu stiam cum o sa reactioneze vaccinul cu nervii mei...).
La RMN s-a vazut ca am spatii perivasculare virchow robin, ma gandesc sa nu am probleme cu microvascularitatea creierului(tind sa mentionez ca simt o presiune mereu in gat)



Mai exact ce fel de protocoale? Unul a dat din umeri si mi-a zis sa ma duc in Bucuresti la medic universitar si ca n-are ce sa-mi faca(cel putin nu mi-a cerut bani), altul mi-a dat sa fac un RMN si cel din urma facea misto de mine fiindca sunt tanar, a tipat la mine de 3 ori ca de ce stau cocosat, sa stau drept.
O sa mai vizitez un neurolog in ianuarie, dupa ce trec sarbatorile. Sunt si in provincie(Braila)... Poate as avea mai mult noroc in capitala.


Nu te-au luat in serios pentru ca nu e in sfera uzualului si nu stiu ce sa iti faca.
Dar sunt putini care zic, nu stiu nene.
Ar insemna sa recunoasca ca nu sunt perfecti. Ceea ce in spitalulul romanesc e un pacat capital.
Exista riscul sa se descopere impostura si nimeni nu vrea sa riste.
Din pacate, asta inseamna deznadejde pentru pacient.
Dar doctorul s-a degrevat de un pacient complicat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate