Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Powerbank pentru EV (si nu numai)

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Eu aș fi pus în față pe unde era radiatorul o turbina care să învârtă un generator și toată presiunea aerului care se creează la rulaj o direcționez către turbina, asta este un mod gratis de recuperare energie.

Edited by kiario, 19 December 2021 - 18:01.


#74
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOctavian___, on 19 decembrie 2021 - 16:17, said:

Te duci linistit la 50-60 km in afara orasului si te si intorci fara sa alimentezi.
Imi cer scuze dar 50-60Km in afara localitatii e practic naveta. Eu nu o consider excursie/vacanta. De la 200Km in sus discutam.

Edited by ro_explorer, 19 December 2021 - 18:03.


#75
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Pentru viata de zi cu zi e foarte ok Spring-ul, inclusiv pentru naveta zilnica (in Romania nu e chiar uzual sa faci naveta de 50-60 km, dar sa zicem ca ar fi un maximum).
Pentru excursii daca e singura masina, se poate cu un pic de planificare si opriri mai dese. Depinde de stil si de pretentii.

#76
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu stiam azi de ce era coloana si se mergea cu 50 la ora pe drum european : era un spring in cap de coloana , abia se taraia saracu , care cum reuseau sa-l depaseasca ii umpleau frigideru...
Deci fericiti sunt astia cu spring ca au mereu carne proaspata, la volan Posted Image

#77
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Probabil era in localitate și respecta viteza legala.
Altfel, Spring-ul poate mai mult, nu e nici o îndoiala in privința asta.

#78
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Drum european  nu e in localitate :)))) . Bai fuji ti-am mai zis nu te baga in seama ca esti praf .

#79
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Prafu’ se va alege de posesorii de fosile care isi bat joc de pionierii in ale electrificarii - soferi de Spring.

#80
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View PostFujitsu, on 19 decembrie 2021 - 18:13, said:

Pentru viata de zi cu zi e foarte ok Spring-ul, inclusiv pentru naveta zilnica (in Romania nu e chiar uzual sa faci naveta de 50-60 km, dar sa zicem ca ar fi un maximum).
Pentru excursii daca e singura masina, se poate cu un pic de planificare si opriri mai dese. Depinde de stil si de pretentii.
Cand am luat Springul am pastrat si o masina pe benzina tocmai pentru ocazii din astea - excursii mai lungi, concedii, etc. Plus ca nu stiam cum o sa ma descurc cu Springul, daca o sa fie fiabil, daca nu cumva o sa ma calce pe nervi, etc.
De doua luni n-am mai miscat deloc masina pe benzina, i-am pus bateria pe redresor, ii mai umflu rotile din cand in cand, o mai curat de frunze... presimt ca la anul o sa ies de vreo 2 ori cu ea, dintre care o data la ITP.
Se pot face si plimbari de 300-400km pe zi cu Springul (cu accentul pe "plimbare", adica sa conteze mai mult drumul, nu destinatia). Nu pentru ca merge incet, ci pentru ca trebuie sa incarci. Dar cu ocazia asta mai vizitezi frumusetile patriei, mai bei o cafea, e ok. Evident, e mai greu sa tragi o fuga din Bucuresti pana in Vama si sa te intorci in aceeasi zi, dar daca o iei pur si simplu la plimbare, te plimbi cu bacul la Calarasi, e perfect Posted Image
Inca n-am vandut masina pe benzina, tot zic ca poate o sa-mi mai trebuiasca, dar deocamdata prefer Springul, inclusiv la plimbari prin afara orasului, ca e mai relaxant si mai placut de condus.
Daca simt "need for speed", am motocicleta.

View PostFujitsu, on 19 decembrie 2021 - 18:52, said:

Probabil era in localitate și respecta viteza legala.
Altfel, Spring-ul poate mai mult, nu e nici o îndoiala in privința asta.
Am observat o chestie curioasa.
Eu am obiceiul sa merg un pic mai repede decat viteza legala, indiferent cu ce merg (da' doar un pic, si doar pe unde se poate, ca am o varsta, am copii, si am nevoie de permis).
Cu masina pe benzina de obicei nu sta nimeni in fundul meu, nu-mi da nimeni flash-uri sau claxoane, nu ma depaseste nimeni nervos. Evident, daca vad ca vine un zmeu sau o motocicleta/masina sport, ii las sa se duca.
Ei bine, Springul parca e magnet, desi merg cu exact aceeasi viteza, ma trezesc cu tot felul de grabiti in spate, inclusiv cu Logan 1 si alte de-astea. Ii las sa ma depaseasca, dupa care ii vad ca o lasa brusc mai moale, probabil isi dau seama ca mergeau deja prea repede.
Na, la noi e plin de "fermieri" si de adolescenti intarziati, la fel ca pe forum.

Edited by atw, 19 December 2021 - 19:59.


#81
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postkolfleading, on 19 decembrie 2021 - 17:44, said:

Alta alternativa nu va fi.
Ar mai fi una - sa-i dai dracului pe aia care gindesc prostii ...

View PostFujitsu, on 19 decembrie 2021 - 19:21, said:

Prafu’ se va alege

Attached Files



#82
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
@atw, sa nu crezi cumva ca exista o conspiratie mondiala a posesorilor de masini clasice impotriva posesorilor de Spring. Daca mergi incet, se va forma coada in spatele tau, daca mergi repede, vei forma coada in spatele altuia! Am un diesel (hatchback) si un hibrid: pentru drumurile zilnice prefer hibridul (SUV benzina), dar nu din cauza motorului, ci din cauza confortului.
Pentru Spring ar fi util un powerbank, dar nu la preturile si dimensiunile astea (mai ales greutatea).

P.S.: amandoua ma costa la fel (combustibilul)


#83
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postatw, on 19 decembrie 2021 - 19:53, said:

Ii las sa ma depaseasca,
Respect!
Asta de care ziceam mergea lipit de mijlocul drumului , n-ar fi lasat sa fie depasit nici mort- un cretin !

#84
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postkolfleading, on 19 decembrie 2021 - 17:44, said:

Atunci mai bine iei trenul sau avionul.
Alta alternativa nu va fi.
Aha ... deci de asta a mers ipocrita cu avionu' ca n-avea alternativa - EU Commission chief criticized for Vienna-Bratislava private flight  Posted Image

#85
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007

View PostBaXXXon, on 19 decembrie 2021 - 18:23, said:

Nu stiam azi de ce era coloana si se mergea cu 50 la ora pe drum european : era un spring in cap de coloana , abia se taraia saracu , care cum reuseau sa-l depaseasca ii umpleau frigideru...
Deci fericiti sunt astia cu spring ca au mereu carne proaspata, la volan Posted Image
Asta n-are nici o lagatura cu masina, aici e vorba de sofer.
Exact la fel am patit ieri cand ma intorceam de la munte. Un berbec cu ceva Citroen (fosila) facuse coloana in spate.
Cand a vazut ca se pregateste sa il depaseasca un Citigo-e a inceput sa accelereze puternic. Nu e nici o problema, ca l-am facur rapid dar asa sunt soferii de neam prost.
Merg incet ca nu sunt instare sa conduca, decent dar sunt f mandrii si daca cineva are oportunitatea sa il depaseasca accelereaza puternic.
Rahatul ala nu mersese pe ultimii km cu mai mult de 60 dar acolo i-a dar 100.

#86
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Asta e de neam prost , sa accelerezi cand unul deja e angajat in depasire , dar si ilegal . daca aveai camera nu ar strica sa trimiti filmarea la politie.

#87
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.06.2020

View Postadisz, on 14 decembrie 2021 - 14:08, said:

Bina zici,da o masina cu baterie normala,nu alea mini de pe piata,costa.
iar in Romania masinile electrice sunt de fite.Stai non-stop cu ochii pe ceasuri,te rogi la toti sfintii sa ai loc la statiile de incarcare sa nu stai mai mult de doua ore la rand,mergi la"consum",sa poti acoperi macar cei 200-250 de kilometri reali cu un plin si tot asa.

Exista si exceptii,dar alea-s raritati.
Da,dar poate cu timpul cei de la Dacia o sa upgradeze si bateria..si astfel o sa ii creasca autonomia.Chiar nu a inventat un  roman si un upgade de baterie Dacia Spring?
Sau la un full hybrid sa ii schimbi bateria cu una mai puternica?

#88
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007
Mazda MX-30 R-EV With Rotary Engine Debuts In 2023

The MX-30 R-EV with a Wankel engine as a range extender debuts at the Brussels Motor Show on January 13, 2023.
The rotary engine operates at a constant speed to serve as a range extender for recharging the battery. Mazda positions the solution as having the benefits of an electric drivetrain but with the range of a combustion powerplant.



Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by adrian_r5, 23 November 2022 - 10:21.


#89
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Asa arata un copil mort la nastere.

#90
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postadrian_r5, on 23 noiembrie 2022 - 10:21, said:


View Postro_explorer, on 23 noiembrie 2022 - 18:53, said:


Asa arata un copil mort la nastere.


Nici nu mai stiu acum cati ani BMW a intrat pe piata cu I3 range extender si l-a vandut pana l-a scos din fabricatie.

Dupa cum se vede inovatia bate pasul pe loc si nu apar chestiuni noi sub soare oricat am vrea noi.

In muzica multi pot face variatiuni pe tema dar melodii noi putini pot sa compuna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate