Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

250 000 rable trebuie casate pana in 2026

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Mai e o problema. Astept de 5 luni masina noua si nici acum n-a urcat pe vapor.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
@claudiu1 - in Germania se vor introduce limtiari pt diesel vechi in orase, e doar o chestie de timp, pe masura ce motorizarile hibrid si electrice vor creste ca procent.
https://www.green-zo...ans-for-germany

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostAhasverus, on 13 decembrie 2021 - 20:01, said:



Masina e o necesitate, pt ca iti permite sa te misti, sa faci bani, sa traiesti.

La taximetristi si soferi de livrat chestii

Edited by BaXXXon, 13 December 2021 - 20:08.


#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAdm, on 13 decembrie 2021 - 19:47, said:

Zicea cineva ca nu vom vedea decat avansul de la PNNR Posted Image

Absolut! Oare ne pun aia sa-l dam inapoi?

#23
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostJurasikMan, on 13 decembrie 2021 - 19:44, said:

Eu il stiu pe unul Drula care a zis " vom trece de 1000 de km de autostrazi " ...dupa care partidul lui a iesit de la guvernare ...
Nu va fi nicio casare. Eu sper să nu am gura aurită dar la viitoarele alegeri PSD-ul va avea majoritate parlamentara singur. Și atunci, să te ții...

#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbobitad, on 13 decembrie 2021 - 20:05, said:

dar nu are cum sa fie rau daca fac astia autostrazi,



Deci fac pana la urma.



"Baaaa bulangiilor" care v-ati cumparat alea 250.000 de rable,  daca acu' nu le aveam, autostrazile erau ca si facute.....

#25
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbobitad, on 13 decembrie 2021 - 19:55, said:


Cum am mai zis de multe ori si a reamintit si @ADM, dieselul trebuia sa ramana pentru camioane. E pur si simplu un carburant infect si face rau. Daca ar fi ITP-ul pe bune nu am mai avea discutia asta.
Nici vorba , daca se scoate de la auto sa se scoata si de la camioane . De aia merge rau CFR-ul ca toate marfurile se transporta cu camioane poluatoare . Transportul de marfuri sa se faca cu trenul ( pe electric nu diZal )si local marfurile pot fi distribuite cu dube/dubite etc pe benzina sau pur electrice

View Postsandu222, on 13 decembrie 2021 - 20:11, said:

Deci fac pana la urma.



"Baaaa bulangiilor" care v-ati cumparat alea 250.000 de rable,  daca acu' nu le aveam, autostrazile erau ca si facute.....
Posted Image  tare duma asta ....

#26
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 20:06, said:

Nu e necesitate , te minti singur . Uita-te numa pe aici pe forum cum se caca la propriu unii cum sa repare cotetul in fata blocului cu sarma si mai stiu eu ce , nu mai zic de toti bocitorii cand vine vorba de platit un RCA - era unu p-aici care la un nenorocit de matiz  avea asigurare rca de 1000 de lei, om la 60 de ani si mai ca plangea.... te doare bila . Masina e un lux fara doar si poate .


Eu nu ma uit pe forum, ca aici sunt f multi care amesteca betonul din tastatura.

Eu ma uit ca am sediul firmei din S1 si 75% din angajati sunt din IF, DB, PH, ba chiar am unul din Giurgiu (dar cedeaza nervos de la trafic).
Daca te uiti ce omor e pe iesirile din Bucuresti vineri de la ora 13, o sa intelegi.
Daca vezi ce omor e la intrarea pe A1 in fiecare zi, o sa intelegi.

Bucurestiul e sustinut dpdv al fortei de munca de judetele limitrofe.

#27
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostAhasverus, on 13 decembrie 2021 - 20:13, said:

Eu nu ma uit pe forum, ca aici sunt f multi care amesteca betonul din tastatura.

Eu ma uit ca am sediul firmei din S1 si 75% din angajati sunt din IF, DB, PH, ba chiar am unul din Giurgiu (dar cedeaza nervos de la trafic).
Daca e uiti ce omor e pe iesirile din Bucuresti vineri de la ora 13, o sa intelegi.
Exact asta am zis , toti is la plimbare ca e ieftin carburantu ca si-o permis un cotet de masina , pai ceva trebuie facut si cum nu se face infrastructura , trebuie sa dispara gioarsele deci masina personala  ramane un lux , ti-l permiti - plateste naibii , nu ti-l permiti mergi cu taxi/autobuzu etc .
peste tot e omor in trafic mai ales la orele de varf si daca ploua /ninge , toti ies cu masina sa nu-si murdareasca posetele , undeva trebuie tras linie ca vrei ca nu vrei.

Edited by BaXXXon, 13 December 2021 - 20:17.


#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAdm, on 13 decembrie 2021 - 19:47, said:

Zicea cineva ca nu vom vedea decat avansul de la PNNR Posted Image

Adica aia 15 miliarde pe care-i luam de fapt imprumut. :D

#29
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostJurasikMan, on 13 decembrie 2021 - 20:00, said:

In primul rand , hai sa ne gandim ...
Mai lasa scenariile astea apocaliptice, dezlipeste-te de ecranele unor posturi tv.
PNRR la noi, sau Next Generation EU la ei, are ca tinte digitalizare, mediu si capacitate de raspuns la socuri, gen pandemia.
Ce este rau ca europenii ne dau bani pentru digitalizare si ne obliga sa facem pasul? De cand ne cacaim sa informatizam ANAF-ul si nu reusim?
Cu transportul, tot la fel, dupa 30 ani nu am reusit sa avem o autostrada care sa strabata Romania de la un capat la altul. In schimb avem tone de planuri si studii.
Scenariul ca ii platim pe ei este unul inchitpuit. Chiar sunt curios cu cine se vor face acele investitii prevazute atat in PNRR, cat si in exercitiul financiar 2021-2027 (de care nu am auzit nimic, desi sunt bani gratuiti). Cu cine ii vom lua, cu cine se va munci pana in 2026-2027?

#30
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu se va intampla nimic , banii nu vor fi suficienti si totul se va musamaliza ...

#31
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAhasverus, on 13 decembrie 2021 - 20:13, said:

Eu ma uit ca am sediul firmei din S1 si 75% din angajati sunt din IF, DB, PH, ba chiar am unul din Giurgiu (dar cedeaza nervos de la trafic).
Daca te uiti ce omor e pe iesirile din Bucuresti vineri de la ora 13, o sa intelegi.
Daca vezi ce omor e la intrarea pe A1 in fiecare zi, o sa intelegi.
Bucurestiul e sustinut dpdv al fortei de munca de judetele limitrofe.

Daca nu-s indiscret, in ce domeniu e firma? N-ai gasit angajati pregatiti in Bucuresti sau vor salarii mai mari decat le oferi provincialilor? De ce nu-i muti sediul la Ploiesti, Targoviste sau in Voluntari? Ar trebui sa faci tu naveta pe distanta prea mare, cu masina?

#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Cand R P Chineza va face legea si pe auto, (sper ca in cativa ani) nu le vor mai arde babuinilor de la bruxeles de consumerismul asta auto ca sa nu falimenteze fabricile lor si sa faca mofturi la vehicle de 10 ani.
Cum adica sa conditionezi banii de drumuri de investitii in alte masini? nu-s compatible caucicurile?
ti-ai drecu de hoti.

#33
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostAhasverus, on 13 decembrie 2021 - 19:39, said:

E concurs care e mai prost?
Inteleg ca avem 250 000 de masini vechi, cu motoare mari, iar astea sunt cele care polueaza? Posted Image
Momentan au inceput cu dreptul, adica au oprit programul Rabla clasic si plus.

P.S. varsta medie a parcului auto romanesc este de 16.5 ani, deci la 15 ani poti zice ca sunt in floarea varstei, domn ministru!

Extrem de puține 250.000 până în 2026.

Ar trebui 250.000 direct într-un an numai din București.

#34
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Fumatul si covidul nu au de gand sa le interzica.

Ba care nu aveti masini taceti naibii, ziceti merci ca va cara moca statul cu autobuze noi de 1,5 ani varsta medie.

#35
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
dar stii care e faza funny. fabricarea unei masini noi produce mult co2 dar si materiale. adica daca-l mai lasai pe ala cu masina veche sa o mai tina 5-10 ani, cred ca iesi mai bine per total(depinde si cat merge). problema e ca iti polueaza la nas, dar poti baga interdictii.

totusi nu mi se pare normal ca 1 tona si 500kg de fier transporta un om de 80kg. asta trebuie reinventata si trebuie sa avem si noi transport in comun, decent.

Edited by bobitad, 13 December 2021 - 20:47.


#36
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Eu as interzice prostia covidul fumatul si saracia in UE si abia apoi as face gura ca vechimea autoturismelor personale. Ajungem sa faca si bielorusii misto de noi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate