Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mai merita o masina sh in ziua de astazi? (hibrida)

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Maicamea vrea sa isi cumpere o masina hibrida, iar in contextul economic actual nu stiu daca mai merita sa o iei sh, pentru devalorizarea aia care era inainte de pandemie. Nustiu, acuma ai putea spune ca o masina sh e chiar mai scumpa ca si una noua cateodata....
Neavand un buget imens, ma gandeam la o Toyota Corolla, insa sunt total necunoscator in domeneniu, si nu stiu daca rivalii de pe piata au oferte mai bune in legatura cu raportul pret-calitate.
Stiu ca cei de la toyota ofera o garantie lunga, insa daca iei una sh din germania de exemplu, mai poti benefecia de acea garantie si in service-urile toyota din Romania?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Pai de ce sa nu merite? O iei ca sa mergi din punctul A in punctul B, nu ca sa ii creasca valoarea si sa castigi la ea.
Alternativa e sa mergi pe jos, cu bicicleta, cu tramvaiul etc

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Masina, ca orice obiect (telefon, calculator, casa, etc) se ia in functie de nevoi, nu cu cat vinzi ulterior. In functie de bugetul tau, iti recomand:
  • o masina cat mai populara (cu cat o vezi mai des in trafic, cu atat vei plati mai putin in service pentru manopera si piese). Daca e o masina exotica (Mustang, Galloper, etc), piesele vor veni din import, deci timpi si costuri mai mari decat la una din UE (Ford, VW, Mercedes, Fiat, etc)
  • o masina cat mai noua si mai putin utilizata (ar fi cam al doilea loc dupa masina noua). Cu cat o masina electrica (sau hibrida) este mai putin utilizata (si a stat parcata intr-un mediu cat de cat controlat), bateriile vor fi mai bine intretinute decat la masini tinute in soare/frig afara.
In functie de cum mergi si ce facilitati ai acasa (priza externa de incarcare, de exemplu), poti opta pe una cu PlugIn sau hibrida "traditionala" (incarcare prin motorul termic), dar, daca nu ai drumuri lungi prin care sa incarci bateriile, s-ar putea ca diferenta dintre electric si benzina sa nu se simta.

Ca sa-ti faci o idee: sotia lucreaza in afara Bucurestiului si am aproximativ 30-35km de acasa pana la ea la servici (prima halta) si serviciul meu (ultima halta). Cand e dimineata, pot merge pe centura drum intins si sa incarc la consum mic (6-7%) si seara, cand vin spre casa, sa merg in electric. Cand e schimbul 2 (si o iau la ora 22) as putea incarca seara bateriile si sa merg dimineata cu ele pline. Daca mama ta are un drum similar (etraurban unde poate baga viteza si sa merga cu benzina putina, iar in oras sa merga electric) ar fi ideala hibrida. Dar, daca nu are cum sa incarce decat in oras (si atunci in ore aglomerate), nu vad rostul unui motor electric, si recomand GPL.

#4
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Daca e sh ,de unde garantie?
Dam in bobi ce vechime si ce rulaj are masina?
Alt topic la troleala,la fel ca toate postarile tale.

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Depinde de masina...

Daca-i din Germania, manata de o baba, numai duminica si doar pana la piata, de ce nu ?... Posted Image

Edited by sylvius, 13 December 2021 - 12:54.


#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 SfaturiFaraTroleala, on 13 decembrie 2021 - 12:25, said:

...
Neavand un buget imens,
Ia zi care e bugetul sa stim despre ce vorbim ca nu e totuna 2000 de euro sau 20000 de euro.

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Zi bugetul si pe urma apar si masinile potrivite. Mai ales ca acum gasesti hibrid si sub coada calului.

#8
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
buget maxim 23000 euro iar vechime maxim 3 ani ~30k km

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
La o vechime mica merita, dar daca e vechime peste 6 ani nu prea mai merita.

#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
Daca vrei sa ti faci treaba  din punctul  A  in punctu B da merita si daca nu esti prea pretentios :)

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Depinde ce inseamna SH...una e un SH de 2 ani vechime si 30k km, alta e SH de 10 ani vechime si 200k km.

Prima varianta e ok, de altfel sunt mare fan al masinilor vechi de 1-2 ani si putini km. O iei cu un discount frumusel fata de pretul de nou, cu conditia sa fi fost intretinuta corect si cu istoric verificabil.

Edited by george_alexandru, 13 December 2021 - 13:06.


#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Merita in primul rand daca iti permiti si intretinerea, ca smecheri cu masini bune luate sh si intretinute la coltul blocului am mai vazut...

#13
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 SfaturiFaraTroleala, on 13 decembrie 2021 - 13:01, said:

buget maxim 23000 euro iar vechime maxim 3 ani ~30k km
Hyundai KONA Hybrid dispune de pachetul Hyundai de 5 ani garantie fara limita de kilometri, alaturi de garantia extinsa de 8 ani sau 160.000 de km pentru bateria litiu-ion polimer.
1.6 GDi 141 CP 6DCT Hybrid 2WD Highway 23.503 €

Edited by cata, 13 December 2021 - 13:08.


#14
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 cata, on 13 decembrie 2021 - 13:07, said:

Hyundai KONA Hybrid dispune de pachetul Hyundai de 5 ani garantie fara limita de kilometri, alaturi de garantia extinsa de 8 ani sau 160.000 de km pentru bateria litiu-ion polimer.
1.6 GDi 141 CP 6DCT Hybrid 2WD Highway 23.503 €

multumesc, am sa ii arat mamei mele aceasta oferta
Acum am o mica nedumerire, hyundau vs Toyota...
Nustiu de ce am impresia ca toyota e mai buna

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 george_alexandru, on 13 decembrie 2021 - 13:04, said:

Prima varianta e ok, de altfel sunt mare fan al masinilor vechi de 1-2 ani si putini km. O iei cu un discount frumusel fata de pretul de nou, cu conditia sa fi fost intretinuta corect si cu istoric verificabil.
La 1-2 ani despre ce istoric "verificabil" vorbim? In cele mai multe cazuri nu a apucat nici primul schimb de ulei sa il faca...

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Daca e mai veche de un an.. sa aiba prima revizie, de exemplu. Daca a facut in primul an peste 30k km, deja vorbim de doua revizii. Asta e o cale si sa confirmi ca are acei km si nu au fost dati inapoi.

Edited by george_alexandru, 13 December 2021 - 13:19.


#17
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 SfaturiFaraTroleala, on 13 decembrie 2021 - 13:01, said:

buget maxim 23000 euro iar vechime maxim 3 ani ~30k km
Nu-i chiar ce vrei tu:
https://www.autovit....5-ID7GTRWT.html
Sau asta - 2 ani vechime, 35.ooo km, 16.ooo de euro:
https://www.autovit....d-ID7GUeq8.html

Edited by Mircel, 13 December 2021 - 13:22.


#18
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 Mircel, on 13 decembrie 2021 - 13:18, said:

yaris a vrut initial sa isi cumpere dar cand am vazut ofertele de la Toyota 18k pe trotineta aia de masina am convins-o sa mai puna cayeva mii si sa isi ia masina de dimensiuni omenesti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate