Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sfat pentru cumpărare apartament?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Posthamal, on 12 decembrie 2021 - 14:49, said:


Pt cei care dau sfaturi juridice pe banii initiatorului: Notarii nu dau procura fara prezenta fizica a ambelor parti! In practica, am dat procura, dar am gasit cu greu notarul "potrivit".

1. Ce as face in locul initiatorului? As contacta prin video call, promitentii vanzatori, le-as verifica actele de identitate on-line.
2. As contacta un notar din zona accesibila lor si as cere niste lamuriri. Actele le vor face la notarul impus de mine.
3. As cere un specimen de procura si as identifica stampila si elementele de siguranta.
4. As cere procura in original (nu mail, nu scanat) si as verifica sa nu fie falsificata.
5. Mai departe as lucra cu notarul din Romania si i-as procura actele pe care le cere el (traduceri autorizate, extras CF de informare - atentie la durata valabilitatii, etc.) Reprezentantul bancii trebuie sa fie la notar (de fapt e invers, notarul se deplaseaza la sediul bancii.
Dupa pasul 5, te apropii de siguranta de 99%.

P.S. Am trimis procura prin notar, sectia consulara romana (de afara, pentru alte probleme decat vanzare - cumparare) si din Romania pentru folosinta unui automobil. Stiu despre ce vorbesc. Procura de la public notary, era foarte simpla, putea fi falsificata cu usurinta...

Si gata, m-am plictisit sa raspund ineptiilor voastre (vorbesc de cei care ma acuza voalat de paranoia, vorbit ineptii, s.a.). Spor!
Esti pe campii rau de tot
- punctele tale sunt activitatea notarului. te faci tu notar acum ? te invita afara orice vanzator serios
- banca se deplaseaza la notariat cand au interesul, cand se semenaza o ipoteca si dau bani. in cazul de fata trimit hartia aceea numita accept si impun conditiile
- pe actele internationale se cere implicit traducere si apostila

#20
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Explicatie: Vânzătorii sunt cetățeni români stabiliți legal în UK
Ei vor sa vândă și mi-au comunicat că, dacă ei nu pot venii in România vor da procura de vânzare unei cumnate de a vânzătorului. Procura va fii data la consulatul României din UK. Vânzătorii soț, soție mi-au trimis pe e-mai și copii ale actelor lor de identitate (C.I.)
Am înțeles că au primit acceptul băncii pentru a vinde apartamentul din București, chiar mi-au cerut copie după actul meu de identitate (C.I.) română pentru al transmite băncii.
Ce nu știu este: Banii costul apartamentului, 70 mii euro îi dau băncii care are ipoteca, bun și după, cum se ridica ipoteca sau ce se întâmplă.
Întreb că  nu prea am încredere în instituțiile din România și în oameni care s-au schimbat total fata de cum erau odată.
Am văzut că unii scriu in contradictoriu și nu știu cum și ce sa cred. Notarul îl aleg eu nu ei vanzatorii. Ce am înțeles că acești bani 70 mii vor merge la banca, că acești banii ii mai are de achitat.
Oricum mulțumesc tuturor


#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
Notarul iti va explica procedura, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, mai ales ca este si banca implicata

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Uzual se intocmesc doua ordine de plata. Unul catre contul indicat in acordul bancii, pentru suma restanta si al doilea catre contul indicat de vanzator pentru diferenta pana la pretul de vanzare, sau se predau cash daca mai e un rest mic, sub baremul legal.
Daca din vanzare doar se stinge datoria, acest ordin poate sa nici nu existe.
La fel, daca pe acordul bancii e indicat contul personal al vanzatorului deschis la acea banca, si situatia asta e posibila si vine la pachet cu un accept al vanzatorului catre banca sa i se retraga din cont intai sumele restante/scadente iar diferenta sa ramana disponibila in cont.

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postsebulbus, on 12 decembrie 2021 - 17:27, said:

Uzual se intocmesc doua ordine de plata. Unul catre contul indicat in acordul bancii, pentru suma restanta si al doilea catre contul indicat de vanzator pentru diferenta pana la pretul de vanzare, sau se predau cash daca mai e un rest mic, sub baremul legal.
Daca din vanzare doar se stinge datoria, acest ordin poate sa nici nu existe.
La fel, daca pe acordul bancii e indicat contul personal al vanzatorului deschis la acea banca, si situatia asta e posibila si vine la pachet cu un accept al vanzatorului catre banca sa i se retraga din cont intai sumele restante/scadente iar diferenta sa ramana disponibila in cont.
Uzual se intocmeste DOAR un ordin de plata conditionat, ceva special care nu poate fi facut la ghiseu, catre contul indicat de banca in acordul de instrainare urmand ca banca sa elibereze doar diferenta catre vanzator (contul acela indicat este contul din care banca isi ia ratele, cont deschis pe numele vanzatorului/creditorului)
Asa am facut si la refinantare acum 11 luni Posted Image
Acceptul de a-si lua banca partea exista si este dat sub forma garantiei mobiliare pe conturi de la momentul ipotecii si a contractarii creditului.

Edited by radu103, 12 December 2021 - 18:03.


#24
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.09.2010

View Posthamal, on 12 decembrie 2021 - 14:49, said:


Pt cei care dau sfaturi juridice pe banii initiatorului: Notarii nu dau procura fara prezenta fizica a ambelor parti! In practica, am dat procura, dar am gasit cu greu notarul "potrivit".

1. Ce as face in locul initiatorului? As contacta prin video call, promitentii vanzatori, le-as verifica actele de identitate on-line.
2. As contacta un notar din zona accesibila lor si as cere niste lamuriri. Actele le vor face la notarul impus de mine.
3. As cere un specimen de procura si as identifica stampila si elementele de siguranta.
4. As cere procura in original (nu mail, nu scanat) si as verifica sa nu fie falsificata.
5. Mai departe as lucra cu notarul din Romania si i-as procura actele pe care le cere el (traduceri autorizate, extras CF de informare - atentie la durata valabilitatii, etc.) Reprezentantul bancii trebuie sa fie la notar (de fapt e invers, notarul se deplaseaza la sediul bancii.
Dupa pasul 5, te apropii de siguranta de 99%.

P.S. Am trimis procura prin notar, sectia consulara romana (de afara, pentru alte probleme decat vanzare - cumparare) si din Romania pentru folosinta unui automobil. Stiu despre ce vorbesc. Procura de la public notary, era foarte simpla, putea fi falsificata cu usurinta...

Si gata, m-am plictisit sa raspund ineptiilor voastre (vorbesc de cei care ma acuza voalat de paranoia, vorbit ineptii, s.a.). Spor!

Si uite o dovada despre golaniile facute (cu sau) fara complicitatea notarului:

https://www.replicao...restari-526211/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate