Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Taxare date internet în Sri Lanka

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,166
  • Înscris: 05.01.2006
Deci ți s-a anulat costul? Sau ai rezolvat cu anpc?

#20
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 22.04.2013
si eu cred ca e o eroare de la ei, practic e imposibil sa existe aplicatii care sa faca astfel de consumuri. se vede clar ca e ceva dubios la mijloc

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Ravy, on 10 decembrie 2021 - 20:35, said:

Deci ți s-a anulat costul? Sau ai rezolvat cu anpc?

Eu aveam 0,x euro cost pe care l-am platit, i-am pus frana la timp trecand in 3G, nu am stat sa imi bat capul pentru atat de putin. Intre timp am inchis si abonamentul.

Edited by MembruAnonim, 10 December 2021 - 20:48.


#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 m-amintors, on 10 decembrie 2021 - 20:05, said:

Cand am fost in India operatorul orange m a taxat pt apeluri repsinse. pur si simplu cand cineva ma cauta ii dadeam refuz si sunam inpoi de pe laptop printr un serviciu voip independent de Romania
in situatia asta eram si eu si colegul meu
la intoarcerea in tara cand am vazut desfasuratorul si eu si colegul meu am facut reclamatie
colegul meu fiind mai tare in gura a obtinut stronarea , eu am ramas cu " e imposibil asa ceva" , drept urmare am reziliat abonamantul (pe care il aveam de 15 ani la ei). cand m au intrebat de ce , am raspuns : pt ca e imposibil asa ceva.
Depinde cum si ce ai setat sa se intample la respingere: daca ai setat sa iti mearga catre casuta vocala NORMAL ca te-au taxat pentru ca practic ai facut o redirectionare.

Parerea mea este ca in 99% din cazuri este o problema de la utilizator (care poate fi voita sau nu, dar nu a facut el ceva calumea). O retea, mai ales de telefonie mobila, are niste sisteme foarte bine puse la punct. Nu mai merge vrajala de pe vremuri "s-a urcat unul pe stalp cu un telefon si a sunat de pe numarul meu la linia erotica" :-)

Nu e vina operatorului daca aparatul telefonic transmite mici pachete, chiar daca data roaming este off. Singura varianta 100% sigura este dezactivarea roaming date de la operator si atunci nu are ce sa te mai taxeze.

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2021 - 20:24, said:

E foarte greu de dovedit de catre client, dar nu e treaba lui sa o faca. Orange poate verifica cum s-a initiat sesiunea si daca e de buna credinta, anuleaza costul. Eventual rezolva si originea problemei. Daca nu, anpc.
Nu poate verifica nimic! Traficul nu este monitorizat si sa vada ce prostii face utilizatorul sau nu!

Asta e "ca cand" ai cumparat o masina, pui benzina in loc de motorina si dai in judecata producatorul ca masina nu functioneaza in parametrii!

 megastorm, on 10 decembrie 2021 - 20:35, said:

si eu cred ca e o eroare de la ei, practic e imposibil sa existe aplicatii care sa faca astfel de consumuri. se vede clar ca e ceva dubios la mijloc
si ma rog de ce e imposibil?!? Nu e treaba operatorului ce aplicatii ai sau nu ai tu pe telefon si ce prostii faci pe el sau nu. De ce ar fi imposibil sa ai o aplicatie care sa iti faca un astfel de trafic pe un telefon root-at cu datele "oprite" (sau pe care utilizatorul le crede oprite)?

#23
xamono

xamono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.01.2015
În primul rând, mulțumesc celor care au scris comentarii la obiect.
Operatorul nu este românesc, este o2 Germania. Pentru ce care au comentat, de ce nu a făcut și de ce nu a dres, răspunsul e simplu: Este vorba de un prieten în vârstă, care nu are idee de telefonia mobilă și m-a rugat să îl lămuresc de ce s-a întâmplat asta, iar eu am apelat la forumul ăsta tocmai pentru a primi răspunsuri la obiect. Și soției lui i s-a întamplat același lucru. Suma care i-a venit pentru o luna de astfel de conectări este 18 euro, deci nu foarte mare. El vrea să evite pe viitor astfel de situații. Roamingul de date a fost dezactivat cu siguranță. Datele mobile, nu știu. O să îi spun să își dezactiveze și datele mobile data viitoare.

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2021 - 19:11, said:

Nu e nici o teorie, pentru ca e verificat. Si nici conspiratie, doar incompetenta.

De ce pe Vodafone sau Digi in aceleași condiții nu se genereaza acel trafic? De ce pe Orange doar in roaming 4G se intampla?

A detaliat @SethNY aici https://forum.softpe...6#entry27939237
Am patit-o cu Vodafone motiv ptr care am reziliat si trecut la Digi. Luam telefonul des in afara UE si nu il foloseam deloc si aveam cate 1kb de trafic insa plateam pachete de 100 minute/MB ca asa zice Vodafone ca este in avantajul clientilor care calatoresc in afara UE
M-am luptat cu ei mult fara rezultat. Au zis ca e telefonul defect, am pus simul in altul, aceeasi situatie. E o mizerie pe care poate nici ei nu stiu de unde vine sau nu-si bat capul.

bafta sa rezolvi!

LE acum vad ca operatorul nu e roman, fenomenul e acelasi. Ce poate face este ca daca viitoare sa ceara operatorului dezactivarea completa a roamingului de date pe luna respectiva cand stie ca pleaca.

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2021 - 18:58, said:

Amicul tau 100% e pe Orange. Am mai discutat mai mulți treaba asta pe aria Orange si e verificat, desteptii baga random pachete de 10k sau chiar mai mici pe desfasurator. Se intampla doar daca tii telefonul in 4G, nu si in 3G/2G.

Se intampla inclusiv in tara dar e insesizabil, se vede insa pe desfasurator.
In roaming in afara SEE, unde Orange are tarife nesimtite gen 13 EUR/MB, se simte.

Nu e vina telefoanelor pentru ca Orange injecteaza traficul, Xiaomi/Samsung/Apple etc, toate o "patesc", cu data roaming off.

Mie mi s-a intamplat in Turcia, in conditiile in care am tinut in permanenta datele pe alt sim + data roaming off pe Orange.

Recomand reclamatie la ANPC daca nu vor sa elimine costul de buna voie.
am patit-o si cu Vodafone

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2021 - 19:11, said:

Nu e nici o teorie, pentru ca e verificat. Si nici conspiratie, doar incompetenta.

De ce pe Vodafone sau Digi in aceleași condiții nu se genereaza acel trafic? De ce pe Orange doar in roaming 4G se intampla?

A detaliat @SethNY aici https://forum.softpe...6#entry27939237

Am patit-o cu Vodafone

Edited by atupi, 10 December 2021 - 22:12.


#25
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Trebuia sa iei un telefon din ala cu taste si sa vezi exact daca iti mai facea la fel sau nu. Personal suspectez ca nu. In plus operatorul nu este "curios" ce faci tu cu datele mobile in roaming - el iti da acces si tu il folosesti cum vrei si platesti. Faptul ca un device face trafic, chiar fara ca utilizatorul sa stie nu  este responsabilitatea operatorului, nu?

De curiozitate: ce aparate telefonice erau cele doua cu care ai incercat? Apple sau Android? Pentru ca daca erau Android atunci 99,99% ca de acolo "pleca" problema...

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am mai scris de 7 ori cred, in 3G/2G nu se trimit acele pachete dinspre operator pentru ca nu se aloca IP decat on demand, cand se deschide conexiunea de date mobile, ceea ce nu a facut nimeni de pe acest topic care a patit taxarea. Evident ca un telefon cu taste, probabil 2G-only sau maxim 3G, nu ar fi patit asta.

Nu e vorba despre telefoane stricate, virusate, sau aplicatii care comuta invizibil sim-ul si deschid singure conexiunea de date sa trimita 1kB in internet, cum isi inchipuie unii. Se intampla atat pe iOS cat si pe Android.
Nu e telefonul de vina, el nu face altceva decat sa se inregistreze in retea.

O solutie la indemana pentru oricine vrea sa scape de risc dar sa fie totusi reachable pentru sms-uri si apeluri, e sa pastreze telefonul sau sim-ul respectiv in 2G only (sau 3G/2G) cand e in roaming in afara SEE.
In 4G se aloca IP implicit, chiar daca nu se cer date.

 atupi, on 10 decembrie 2021 - 22:11, said:

am patit-o si cu Vodafone

Mai conteaza si acum cat timp s-a întâmplat asta, nu zic ca nu se intampla in nici o situatie dar eu nu am vazut pe facturile VDF astfel de sesiuni taxabile in ultimii 2 ani.

Probabil unii operatori fac ceea ce e normal in situatia data, filtreaza in billing acele sesiuni de 1/3/x kB fara trafic real si le anuleaza.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2021 - 10:11.


#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@w21 chiar in vara asta am patit ultima oara, in august am portat numarul ca plateam mai mult pe acele sesiuni decat pe abonament in sine. Nu stiu daca mai pot accesa contul VDf sa downloadez facturile. Nu au fost in stare sa ma ajute asa ca am portat numarul sa scap de belea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate