Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se pot atrage fonduri europene pentru a cumpara o casa/duplex?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Asa raspunsul e nu, dar mai bine zis, ce afacere pot sa deschid, care sa nu necesite ca toata locuinta sa fie o "fabrica" magazin etc.

Practic, vrem sa ne mutam la casa/duplex cu familia, dar in acelasi timp vrem sa facem si ceva (mini)afacere cu fonduri europene, si ne-am gandit sa combinam utilul cu placerea.. Oare ce afarace ar fi? exista asa ceva cu cumparat imobil etc?

Multumesc anticipat pt raspunsuri, si daca e hate :))

#2
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Gradinita / cresa.
Crescatorie de melci.
Scoala de arte frumoase (muzica, pictura, coregrafie).
Birou de proiectare si arhitectura.
Videochat.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate. De fapt cam pentru asta se atrag fonduri europene.
Important e sa rezisti 5 ani, dupa aia ai ghinion si dai faliment, dar ramai cu proprietatea.

Edited by pasilla, 09 December 2021 - 19:04.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Afacere cu ciuperci.

Dar sa nu te astepti ca fondurile sa-ti acopere casa de 100.000 de euro.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Conditia este sa nu locuiesti acolo. Impozitul va fi la nivelul unei constructii nerezidentiale. Daca zona nu e cu specific turistic nu vei primii nimic.

Edited by Leo2006, 09 December 2021 - 19:38.


#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Se poate.Cum ? Aici e cheia.Solutia costa minim 50% din cat primesti tu.Banii inainte.Te incadrezi ?

#7
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

View Posttropojo, on 09 decembrie 2021 - 18:53, said:

Gradinita / cresa.
Crescatorie de melci.
Scoala de arte frumoase (muzica, pictura, coregrafie).
Birou de proiectare si arhitectura.
Videochat.

se da pt videochat? Posted Image) sau aia intra in "scoala de arte frumoase"? Posted Image)

View Postpasilla, on 09 decembrie 2021 - 19:02, said:

Se poate. De fapt cam pentru asta se atrag fonduri europene.
Important e sa rezisti 5 ani, dupa aia ai ghinion si dai faliment, dar ramai cu proprietatea.

aia am inteles sa rezist 5 ani, dar ce pot sa fac sa pot si locui acolo, dar sa nici nu imi afecteze viata de familie..? gen, sa nu imi vina oameni in casa, sa nu imi ocupe mai mult decat un "birou" ce poate sa fie si inexistent (doar pe foaie) sau biroul la care lucrez (de acasa oricum)?

View PostLeo2006, on 09 decembrie 2021 - 19:36, said:

Conditia este sa nu locuiesti acolo. Impozitul va fi la nivelul unei constructii nerezidentiale. Daca zona nu e cu specific turistic nu vei primii nimic.

deci nu este nimic, la care pot sa locuiesc acolo? si sa nu imi afecteze viata de zi cu zi (gen magazin, sa intre alti oameni, etc etc)..

View Postvictord36, on 09 decembrie 2021 - 20:10, said:

Se poate.Cum ? Aici e cheia.Solutia costa minim 50% din cat primesti tu.Banii inainte.Te incadrezi ?

Nu se poate combina cu credit ipotecar? de la banca cumpar imobilul, dar la valoarea dedusa din fonduri? sau sa acopar o parte din rata, pe banii europeni? nu stiu.. zic si eu poate nimeresc ceva.

View Postadisz, on 09 decembrie 2021 - 19:09, said:

Afacere cu ciuperci.

Dar sa nu te astepti ca fondurile sa-ti acopere casa de 100.000 de euro.
100.000 euro Posted Image))) ce gluma buna. alea incep de la 250k sau 300k. (Cluj Napoca)



Intrebare stupida: Nu pot atrage fonduri europene sa imi deschid o firma de constructii? si sa imi cumpar un teren - sa construiesc si sa imi fie acolo sediul..timp de 5 ani.. fara clienti? :))

Edited by ferydaboss, 09 December 2021 - 20:21.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
tu de fapt vrei sa deturnezi niste fonduri, catre o casa, nu esti nici primul nici ultimul, daca intrebi aici e clar ca n-ai habar cum e cu fondurile. te incadrezi mai repede la Articolul 18^1 din legea 78/2000)
Folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept sau reținerea pe nedrept de fonduri ori active din bugetul Uniunii Europene sau bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.

acum sa iti spun ce poti face.
in oras, sediu de agentie de publicitate. obligatoriu iti trebuie terenul. cu un consultant bun reusesti. in nici un caz nu trebuie sa ii dai 50%, dar sunt niste costuri.
pentru casa in mediul rural, pensiune, dar pe actuala linie de finantare nu e asa usor.
pe linia trecuta, puteai accesa 100.0000 euro pe o masura privind Incurajarea activităţilor turistice, faceai pensiune, si ramaneai cu casa, dar acum nu cred  ca mai e asa simplu.

View Postferydaboss, on 09 decembrie 2021 - 20:17, said:

se da pt videochat? Posted Image) sau aia intra in "scoala de arte frumoase"? Posted Image)
langa Turda, prin 2013-2014, intr-o comuna, s-a facut un proiect prin AFIR pentru dezvoltarea accesului la internet in mediul rural.
s-au achizitionat echipamente IT, s-a modernizat sediul, s-a construit un data center, toate cu ghilimele.   in realitate, videochat, soro,videochat...

Edited by strongsss, 09 December 2021 - 20:40.


#9
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

View Poststrongsss, on 09 decembrie 2021 - 20:35, said:

tu de fapt vrei sa deturnezi niste fonduri, catre o casa, nu esti nici primul nici ultimul, daca intrebi aici e clar ca n-ai habar cum e cu fondurile. te incadrezi mai repede la Articolul 18^1 din legea 78/2000)
Folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept sau reținerea pe nedrept de fonduri ori active din bugetul Uniunii Europene sau bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.

acum sa iti spun ce poti face.
in oras, sediu de agentie de publicitate. obligatoriu iti trebuie terenul. cu un consultant bun reusesti. in nici un caz nu trebuie sa ii dai 50%, dar sunt niste costuri.
pentru casa in mediul rural, pensiune, dar pe actuala linie de finantare nu e asa usor.
pe linia trecuta, puteai accesa 100.0000 euro pe o masura privind Incurajarea activităţilor turistice, faceai pensiune, si ramaneai cu casa, dar acum nu cred  ca mai e asa simplu.
da, asa e nu am habar cu fondurile. De aia am apelat aici. Dar dupa cum am zis mai sus, as vrea totusi sa fac o afacere pe bune, dar ceva ce sa nu implice alti oameni sa intre in casa etc (magazin, cresa etc) . practic, vreau sa ma mut la casa si in acelasi timp sa am o mini-afacere, si online daca se poate.. Lucrez in IT, lucrez de acasa, deci teoretic as avea timp. Nu vreau sa incalc legea, vreau doar un "passive income" (si daca e minim, pierdere sa nu fie) si sa raman cu imobilul. repet - nu vreau crescatorie sau cresa - practic ceva ce sa incapa intr-un birou (unde oricum o sa lucrez, jobul de zi cu zi, de acasa)

edit: oare nu imi pot face o firma, PFA pe testare (qa, jobul meu de zi cu zi) si sa imi fac sediul la o casa? dar asta presupun ca nu e ok pentru ca atunci ar trebui deja sa am imobilul..

ok, sa zicem ca am un apartament. Daca imi fac asa un PFA/Firma pentru a oferi servicii de QA, IT whatever, nu pot sa imi dau in chirie - tot mie - apartamentul? si sa atrag asa niste fonduri (pt chirie de ex)? sau atunci trebuie sa am clienti reali? angajati etc?

Edited by ferydaboss, 09 December 2021 - 20:45.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
pentru chirie apelezi la parinti, nu la UE.
fondurile europene nu sunt pt saraci sau lenesi.
in logica fondurilor europene, se presupune ca vrei sa dezvolti o entitate (firma, ferma, II, PFA). adica, la finalul proiectului trebuie sa arati, cel putin pe hartie, ca fondurile au dus la cresterea firmei / fermei.
pentru asta trebui sa poti dovedi, cel putin pe hartie, ca ai mai multi clienti, mai multi angajati, mai mult ceva.
eu nu zic ca nu poti, dar trebuie sa fii creativ....

#11
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

View Poststrongsss, on 09 decembrie 2021 - 21:07, said:

pentru chirie apelezi la parinti, nu la UE.
fondurile europene nu sunt pt saraci sau lenesi.
in logica fondurilor europene, se presupune ca vrei sa dezvolti o entitate (firma, ferma, II, PFA). adica, la finalul proiectului trebuie sa arati, cel putin pe hartie, ca fondurile au dus la cresterea firmei / fermei.
pentru asta trebui sa poti dovedi, cel putin pe hartie, ca ai mai multi clienti, mai multi angajati, mai mult ceva.
eu nu zic ca nu poti, dar trebuie sa fii creativ....
pai teoretic nu trebuie sa platesc chirie, ca am un apartament. dar ma gandeam ca decat sa dau in chirie, as putea sa imi dau in chirie MIE pe o suma mai mare.. ce sa decontez. Nu e vba ca sunt lenes, iar de bani, dupa cum am zis mai sus, incerc sa strang lunar, fara sa cheltui pe prostii (pt avans la casa) gen, nu e de parca nu as incerca sa strang. Ideea e ca nu ma pricep la fonduri europene. Smecherii se fac, 90% din ele sunt asa "teapa". Ti-am zis, eu chiar as vrea sa fac o mica afacere, dar care sa nu imi ia tot timpul. Si daca tot incerc sa fac afacerea, de ce sa nu profit si sa incerc sa imi fac si o viata buna.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Te-ai trezit cu 15 ani prea tarziu.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
1. iti dai seama ca Regulamentul forumului nu ne da voie sa fim expliciti
2. daca totusi am sti solutia, cei mai multi am tine-o pt noi.
3. solutia exista, dar nu e asa simpla cum crezi tu. cand am spus lenes, m-am referit la o "lene intelectuala = ganditi voi solutia, ca eu o aplic". pe scurt, trebuie sa gandesti, pt a gasi solutia, sa cunatifici riscul si daca merita, sa actionezi.
tu crezi ca e simplu, eu iti spun ca nu.

View PostAdm, on 09 decembrie 2021 - 22:13, said:

Te-ai trezit cu 15 ani prea tarziu.

6 ani. pe Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020 s-au facut destule pensiuni care acum sunt case, unele au inceput deja sa para pe olx.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Remember SAPARD?

Si fondurile de pre-aderare?

Cate pensiuni s-au facut atunci...

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie mi sa pare interesant ca s-a ajuns, ca aceste practici, sa fie atat de normale incat sa fie cerute sfaturi pe SP.

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Sa ai o idee de afacere functionala e lucru mare, sa ai ideea care sa poata fi finantata de UE in timp ce tu locuiesti "langa" sediul afacerii e si mai mare. In cazul tau cel mai pretabil e sa ai ceva care sa se incadreze la afaceri neagricole in zone rurale valoare maxim 200k Euro, practic iti justifici casa ca fiind sediul firmei unde vin taranii sa "faca" QA  sau ce mai gasesti tu doar ca nu va merge sa arata exact ca o casa normala :) Problema e ca nici UE nu a venit ieri de pe campii in Romania, si daca nu apari cu venituri de minim 30% din finantare sau ceva de genul in primii 3 ani, probabil te pun aia sa dai inapoi si banii care i-ai primit. Daca te duce mintea ca chiar sa generezi venituri de 30% din finantare pe bune, trebuie sa fii idiot sa te legi la cap cu toata treaba asta doar pentru manevra cu fonduri si poate chiar iti faci o treaba care sa mearga.

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View Posttropojo, on 09 decembrie 2021 - 18:53, said:

Videochat.
Nu se poate obtine finantare pentru acesta. Nici casa de pariuri, casa de amanet, casa de schimb valutar, cazino, bar etc

Edited by AztecWarrior, 10 December 2021 - 10:10.


#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postpasilla, on 09 decembrie 2021 - 22:39, said:

Mie mi sa pare interesant ca s-a ajuns, ca aceste practici, sa fie atat de normale incat sa fie cerute sfaturi pe SP.
Peste tot in lume este la fel. Nu este o chestie tipic romaneasca. Orice cetatean cu spirit intreprinzator , cand incearca sa faca o afacere , in primul rand cauta finantare. De fapt nici nu conteaza pentru unii ca stiu din start ca incalca legea , ei vor banii pentru care considera ca este OK sa faca putina puscarie daca raman cu ei. A se vedea politicienii nostri , care teoretic fac parte din alta liga si care sunt toti niste puscariabili daca i-ar cauta cineva pe la portofele asa cum trebuie . Multi cetateni ( si aici ma refer la profilul unei largi categori de oameni ) vad lucrurile asa : " daca fur si ma prind astia , intru la inchisoare , ma fac de rusine , ma ocoleste lumea , punct " . Alta categorie , aia mai destupati la minte gandesc asa : " fur, daca ma prind , ma prind , daca nu ma prind nu ma prind , dar raman cu banii pe care ii sustrag sistematic si ii fac pierduti pana ma prind . Fac putina puscarie , ca nu am omorat pe nimeni , si sunt un om curat , mi-am platit greseala fata de societate , sunt un cetatean spalat de rele , dar cu bani " .
Daca urmariti raspunsurile cu atentie , veti vedea cine din care categorie face parte .
initiatorul are un mare avantaj. A inteles ca nu poti face afaceri legale , in limitele regulilor impuse , si sa ai profit. a inteles ca daca vrei sa castigi bani trebuie sa iti asumi riscuri si sa mergi la limita legii . Vrei sa iesi din gloata ....sparge barierele !

Edited by JurasikMan, 10 December 2021 - 13:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate