Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

1 stea NCAP - Dacia Spring

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 08.08.2018
Putem spune ca Renault a facut un pas inainte obtinand o stea la Spring fata de 0 (ZERO) la Renault ZOE. Si chiar aveam de gand sa cumpar un Renault Zoe, geez...

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Naijax, on 08 decembrie 2021 - 11:31, said:

Inca mai puneti botu' la prostiile astea ?
Pai cele mai multe puncte le-a pierdut la capitolul sisteme de asitență
Cu respect dar, fac pipi pe ele
N-am nevoie de lane assist, traffic sign assist sau alte asemenea
Eu zic sa vedem filmarile inainte de a cauta scuze si a da vina pe sisteme de asistenta. Ca asa si un Golf3 s-ar putea sa stea mai bine ca o Dacie.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
poftim

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2indFTVpQ_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Dupa noul sistem NCAP 90% din masinile in circulatie au cel mult o stea! Si nu se panicheaza nimeni.

#23
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Intrebare e.. care sunt sansele sa ajunga springu in situatia de a face un asa accident? Eu cred ca 0.
E o masina care nici nu poate iesi din oras, adica in zona in care sunt conditii pentru astfel de accidente

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Mi e sincer mi se pare ca se comporta decent, mai ales pentru o masina dedicata pentru trafic in oras.

#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
In viitor vor fi depunctate pentru lipsa tableta, lipsa entertainment habitaclu, lipsa luminite in bord, lipsa leduri ambientale si asa mai departe.

oricum cumparatorii de electrice sunt o specie al carei singur tzel e sa mearga gratis, in rest nu mai conteaza nimic. Sa vada el ca s-a deplasat si nu a platit nimic (uitand, voit sau nu, sa spuna si ca a platit pe agregat cat nu face...Ma refer la orice agregat electric, nu doar la Spring).

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,480
  • Înscris: 30.08.2017

 Ger0nimo, on 08 decembrie 2021 - 12:01, said:

Dupa noul sistem NCAP 90% din masinile in circulatie au cel mult o stea! Si nu se panicheaza nimeni.

Si cu toate astea, Logan a luat doua stele, in timp ce multe altele 3-5 stele. Tot in 2021 evaluata.

Ca idee, Logan a luat 62 puncte la siguranta pasagerilor (adulti/copii) in timp ce Spring 46. Deci sta prost.

Edited by george_alexandru, 08 December 2021 - 12:06.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 cattavencu, on 08 decembrie 2021 - 12:04, said:

oricum cumparatorii de electrice sunt o specie al carei singur tzel e sa mearga gratis, in rest nu mai conteaza nimic. Sa vada el ca s-a deplasat si nu a platit nimic (uitand, voit sau nu, sa spuna si ca a platit pe agregat cat nu face...Ma refer la orice agregat electric, nu doar la Spring).
Ai uitat sa mentionezi ca asta este o bășină a creirului tau si ti-a scapat din greseala.

#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru banana republik mere si cu 0 stele, electrica sa fie!
Aveti modul de evaluare a numarului de stele aici:
https://cdn.euroncap...rating-v902.pdf
https://www.euroncap.com/en
Si sa fi stat in cap cu 49% protectie pasageri mai mult de 1 stea nu lua.

P.S. Loganul 2021 ca structura si protectia pasagerilor este la 4 stele, l-au adus la 2 stele sistemele de siguranta asistata.

Edited by Ion_Bumbu, 08 December 2021 - 12:15.


#29
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Fane, on 08 decembrie 2021 - 11:36, said:

in plus ea e conceputa ca masina de frecatp reponderent prin oras, unde de obicei sunt tamponari usoare. pt drum lung (unde apar accidentele mai nasoale) nu te ajuta nici autonomia, nici confortul.

Mie mi-ar fi folosit la o naveta de 20km. Autonomia ar ajunge perfect, viteza cred ca la fel, pentru ca sunt multe localitati. Sunt vreo 5-6Km in afara localitatii din astia 20, insa, in care majoritatea merg cu 80-90kmph (excluzand Schumakerii). Daca il bazaie musca pe unu si intra pe contrasens, ai belit belibarezu

De fapt, sunt si artere in oras unde se merge cu 60-70, iar daca aduni viteza ambelor masini, ai sanse sa belesti belengheru chiar si in oras

Edited by Municipalwaste, 08 December 2021 - 12:08.


#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 bluesnake, on 08 decembrie 2021 - 11:27, said:

Sincer, eram foarte interesat de Spring, dar dupa ultimele informatii aparute despre cat de slab construita este, cred ca spun Nu multumesc!
Groaznic deja... Iar o sa inceapa fanii cu bubu bubu ca n-are nustiu ce asistenta sau electronice... cu toate ca e electrica Posted Image

Edited by andreic, 08 December 2021 - 12:14.


#31
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Cred ca au dat spaga la greu sa le dea o stea!

#32
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 Ger0nimo, on 08 decembrie 2021 - 12:01, said:

Dupa noul sistem NCAP 90% din masinile in circulatie au cel mult o stea! Si nu se panicheaza nimeni.

Pe bucatile de sosele de care zic eu mai sus, intre localitati, unde unii merg si cu 150kmph, circula chiar si biciclete, triciclete, atv-uri. Spring deja e infinit mai rapid si luxos ca bicicleta, deci de ce n-ai folosi-o ca sa mergi intr-o localitate la 15-20km de oras? S-ar preta perfect. Cu conditia sa nu intre nimeni in tine, ca iese nasol.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 pancone99, on 08 decembrie 2021 - 12:14, said:

Cred ca au dat spaga la greu sa le dea o stea!
Posibil avand in vedere ca Renault ZOE are 0 stele :roflmaofast:

#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 31.01.2010
Pe ala l-au belit la asistenta altfel tot 1 stea lua.

#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,422
  • Înscris: 20.02.2008
1. In oras nu sunt doar viteze mici. Plus ca nu stiu cati de aici ar vrea sa incerce un accident la o viteza "mica" de 40-50km/h.
3. Multi si-o iau de curiozitate/ambitie desi nu au nevoie doar pentru oras. Or sa apara specialii sa se planga ca au ramas in camp ca prostii.
2. Are prea multe neajunsuri in contextul actual.

#36
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 ioppo, on 08 decembrie 2021 - 12:18, said:

Plus ca nu stiu cati de aici ar vrea sa incerce un accident la o viteza "mica" de 40-50km/h.

Daca ar fi sa aleg, adunand si viteza celui care vine din fata, as alege ori sub 40kmph, ori peste 80. Adica, ori sa ma pot pune inapoi pe picioare in cateva luni, ori sa mor si gata, nu sa ajung la pat pe viata, eventual cu dureri zilnice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate