Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Reparație Rca sau casco

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mariano656565

mariano656565

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2021
Am avut ghinionul sa imi gasesc masina lovita în fața blocului. Norocul meu ca cel vinovat a fost vazut de un vecin si am mers la poliție si am făcut reclamație avand nr de înmatriculare al acestuia. Sunt optimist ca poliția il va gasi. Dupa ce am cautat dupa numărul de înmatriculare am vazut ca respectivul are rca la euroins. Eu am si asigurare cacsco. Intrebarea mea: este posibil deschizând dosar de dauna la asigurătorul lui si sa accept suma acordată pentru reparația in regie proprie si apoi sa merg sa imi fac masina pe casco?

#2
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Nu se poate așa ceva.Se repară pe rca-ul celui vinovat sau pe Casco al tău cu regres pe asigurarea lui.

Edited by ioonell, 07 December 2021 - 21:24.


#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
O sa completezi un formular in care tre sa bifezi ceva de genul "nu am mai inaintat dosarul de dauna (sau nu voi inainta) si altui asigurator". Euroins plateste greu, asa  ca cel mai sigur gaseste un service serios care e dispus sa ti repare masina pe asigurarea euroins. Mai departe se descurca ei cu plata.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Reparație pe casco și stai relaxat.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Iar eu as zice sa mai astepti vreo trei-patru evenimente din astea inainte sa intri pe mana asigurarilor.
Chiar asa de grav e lovita?

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Fara probe video sau martori care sa depuna declaratie la politie ca au asistat la eveniment, nu merge RCA. Poate ai noroc si recunoaste, altfel fara dovezi solide nu ai cum s-o faci pe RCA.
Cum s-a zis mai sus, Casco.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă polițistul după ce inspectează mașina ăluia vede urmă de accident care se potrivește cu dauna păgubitului, atunci merge pe RCA. Dacă ăla nu are nimic, puțin probabil sa meargă.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 21:54.


#8
mariano656565

mariano656565

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2021
Nu ar trebui sa fie probleme din punctul asta de vedere. Am si o bucată de plastic de la bara lui care i s-a rupt la contact.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Repari rapid pe CASCO sau astepti rezolutia Politiei si apoi repari pe CASCO cu regres.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu politistul decide asta. Un expert tehnic poate dovedi daca probele de vopsea adunate de pe zgarietura fiecarei masini apartin celeilalte masini.
Eu am fost lovit in parcare de masina de alaturi cu oglinda dar nu am avut alte dovezi decat urmele de vopsea alba de pe oglinda retrovizoare si aripa fata. Fara o expertiza tehnica nu se poate dovedi vinovatul. Am ramas sa o repar pe casco. Politia m-a informat ulterior ca nu au camere video instalate in zona. Masina careia ii apartinea locul de parcare a disparut definitiv din zona la scurt timp dupa accident iar dupa 2 ani acum parcheaza o alta masina cu alt numar de inmatriculare decat cea inscriptionata pe asfalt.

Edited by Leo2006, 07 December 2021 - 22:56.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Si cand mergi la politie pentru ca celalalt nu a vrut sa incheie amiabila, tot cu expertiza? E fix acelasi lucru.Individul ti-a lovit masina, mergi la politie, daca ala nu se va prezenta in 24 ore, proprietarul masinii va primi o notificare si va ramane fara permis cel care a comis accidentul. Asta a fost modul in care se solutionau accidentele pana sa apara constatarea amiabila, dar si acum se mai rezolva la politie, daca sunt mai multe masini implicate sau nu se inteleg cei implicati in accident.

Edited by george_alexandru, 07 December 2021 - 23:05.


#12
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Fa pe CASCO si fa-o bine, Euroins nu o sa ti-o repare asa cum ti-ai dori

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am impresia ca Romania este singura tara din lume in care asiguri masina altuia - RCA.
Din pacate, va fi greu sa rezolvi pe RCA-ul celuilalt. Mai ales ca Euroins nu este vreo firma serioasa si va dura destul pana cand dosarul va fi finalizat. Daca vrei o reparatie rapida o faci pe CASCO, daca ai timp, vointa si nervi suficienti, mergi pe RCA.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fa reparatia pe CASCO cu regres. Am fost in ianuarie intr-o situatie similara cu a ta (ma rog, am facut amiabila, nu a fost nevoie de politie). Eu am RCA si CASCO la Allianz, celalalt avea la City. Am sunat la mine la asigurare si am facut pe Casco cu regres (practic plata o face Casco si recupereaza de la RCA vinovat), plus ca majoritatea service-urilor se bucura mai mult la CASCO, nu la RCA.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postadip1962, on 08 decembrie 2021 - 08:25, said:

Am impresia ca Romania este singura tara din lume in care asiguri masina altuia - RCA.
Din pacate, va fi greu sa rezolvi pe RCA-ul celuilalt. Mai ales ca Euroins nu este vreo firma serioasa si va dura destul pana cand dosarul va fi finalizat. Daca vrei o reparatie rapida o faci pe CASCO, daca ai timp, vointa si nervi suficienti, mergi pe RCA.

RCA si CASCO exista in toate tarile din lume.

La RCA NU asiguri masina altuia, ci te asiguri pe tine in situatia in care vei avea de plata niste daune. Care daune pot tine de faptul ca i-ai facut masina zob, dar pot tine si de faptul ca l-ai schilodit pe celalalt. Astea din urma sunt in general mai mari decat reparatia masinii,,in functie de cat l-ai schilodit pe celalalt, se poate ajunge la niste sume ametitoare.

De altfel, numele este sugestiv, Raspundere Civila Auto.

Edited by george_alexandru, 08 December 2021 - 10:15.


#16
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Acum o lună am fost lovit de un camion care a schimbat banda fără să se asigure. Evident avea asigurare la City Insurance, astfel că am reparat mașna pe Casco(Allianz) cu regres în mai puțin de 2 săptămâni.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postadip1962, on 08 decembrie 2021 - 08:25, said:

Am impresia ca Romania este singura tara din lume in care asiguri masina altuia - RCA.
Din pacate, va fi greu sa rezolvi pe RCA-ul celuilalt. Mai ales ca Euroins nu este vreo firma serioasa si va dura destul pana cand dosarul va fi finalizat. Daca vrei o reparatie rapida o faci pe CASCO, daca ai timp, vointa si nervi suficienti, mergi pe RCA.

Sa zicem saru' mana ca avem asigurate sumele de 6.000.000 euro (vatamare corporala) si 1.000.000 euro (daune materiale). In mult pupata in fund SUA, asigurarile costa de indoaie pentru sumele astea.

#18
M5Comp

M5Comp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.11.2019
Eu doar pe Casco imi repar masina, indiferent unde are RCA cel care ma loveste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate