Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Golden Retriever

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 10 decembrie 2021 - 11:13, said:

“  atunci când aduci în curte un pui, atunci dispare acest neajuns: puiul crește odat' cu copilu' și trânta va fi simetrica”

Nu e asa. Un copil nu creste in acelasi ritm cu un catel. Catelul la varsta de un an are dimensiunile unui adul si entuziasmul rămâne tot de pui. Un copil de 3 ani nu creste intr-un an suficient de mult ca sa  faca fata unui caine de 30-40 kg. Nu o spun din auzite ci din vazute.

Corect, cu specificatia ca, pe la 6-8 luni catelul incepe sa-si creeze locul in haita.
Atunci trebuie avut grijanie maxima cu copilul

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
La golden nu se aplica regula asta. E un caine atat de cumsecade, atat de dornic sa faca pe plac stapanului si cu atata grija de copii cum nu am mai văzut. Practic e o dadaca blanoasa. S-o fi vazut pe goldenita fiica-mii cum ii apuca pe baieti pe mana cand se incaierau: pe unul il ducea la leagan, pe celalalt la tobogan si nu le dadea voie sa plece de acolo. Pana pe la 2 ani a fost mai zburdalnica dar dupa aceea a devenit foarte calma, ascultatoare si cuminte. Si nici nu a ros nimic. Comparativ cu ai mei care mi-au scos sufletul: unul mi-a ros trunchiul la vita de vie, pe altul il gaseam in strada cand ma intorceam acasa, gardul fiind de 2 m inaltime. Asta care sarea gardul, setter englez, a furat portofelul de pe birou, a iesit in curte cu el si am gasit tot ce era inauntru insirat in iarba. Fura lenjerie, ciorapi, dar ce nu a facut pana pe la 2-3 ani.

#57
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„...La golden nu se aplica regula asta...”

ce faci pretene? păi io la ce câine mă refeream în commentul criticat de tine? :o

 gushpi, on 09 decembrie 2021 - 12:42, said:


goldenul pe care vrei să-l iei este un câine perfect pt familie cu copil: jucăuș, atent, niciodată agresiv



#58
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 Freddy12, on 09 decembrie 2021 - 21:01, said:

Pitica despre care pomeneam nu naparleste de loc in afara de cele doua perioade si nici atunci in exces.

Din nou, asta e altceva.
Si oricum depinde de rasa. Al meu naparleste tot timpul iar in perioadele alea NAPARLESTE.
E corgi iar parul lasat de el se numeste 'corgi glitter' in limbaj popular :D

 Freddy12, on 09 decembrie 2021 - 22:02, said:

Saraca de ea e tot timpul zgribulita. Doar cand temperatura trece de 27 de grade se simte bine.  Cred ca de aceea nu-i cade parul.

Al meu are blana dubla, eu tremuram pe afara, el zburda.

#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Corgi are o blana cum au cainii de tip lupoid si cred ca naparleste la greu. Am avut si eu doi metisi de ciobanesc german si a fost teroare mai ales cu primul care statea in casa. Am gasit-o sub masina mea in 15 ianuarie cand era micuta, cred ca avea vreo 6-8 saptamani si dupa ce a crescut nu a vrut sa stea in curte fiindca si ceilalti doi stateau in casa. Dar setterul si foxul impreuna nu lasau nici un sfert din cat par lasa lupanca. Ii dadeam suplimente pentru piele si blana, ulei de somon si ii tineam sub control cat de cat naparlirea.

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 10 decembrie 2021 - 17:50, said:

Corgi are o blana cum au cainii de tip lupoid si cred ca naparleste la greu. Am avut si eu doi metisi de ciobanesc german si a fost teroare mai ales cu primul care statea in casa. Am gasit-o sub masina mea in 15 ianuarie cand era micuta, cred ca avea vreo 6-8 saptamani si dupa ce a crescut nu a vrut sa stea in curte fiindca si ceilalti doi stateau in casa. Dar setterul si foxul impreuna nu lasau nici un sfert din cat par lasa lupanca. Ii dadeam suplimente pentru piele si blana, ulei de somon si ii tineam sub control cat de cat naparlirea.

Am avut niste zile cand aveam lupoaica de numa'

Fierbeam oase penru supa noastra, apoi fierbeam pentru supa ei si puneam malai in ea.
Uscatele erau foarte scumpe atunci
Am avut zile cand nu aveam bani de tramvai

Nu vreau sa-mi amintesc
Incepuse sa aiba exeme de la paine, slabea, dupa cum aveam bani sau nu, si ea si noi, dar nu regret o clipa ca am avut caine
Iubirea a fost combustibilul nostru ca familie

#61
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
nu-mi adu aminte cum trăiam din 100$ io, soața și jivina... :(, prin 1994...

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 gushpi, on 11 decembrie 2021 - 19:22, said:

nu-mi adu aminte cum trăiam din 100$ io, soața și jivina... Posted Image, prin 1994...

Posted Image

Yeah that's the time
We are brothers in arms!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate