Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Golden Retriever

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazor01, on 09 decembrie 2021 - 10:30, said:

Probabil ai un caine mai inofensiv. Daca aveai ceva din rasele de paza, de exemplu, daca ii permiti orice, nu mai asculta deloc.

Am avut si un drac de caine, un ciobanesc german crescut numai in apartament
Un catel fericit, toata viata lui
Acum avem un chihuahua, la fel de fericit
Dar ciobanescu avea voie si la etaj, chiar daca lasa par
Asta micu are scarita pentru pat, are scarita pentru scaunul ei de la masa..., chiar daca lasa par.

#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostTsunnnami, on 09 decembrie 2021 - 10:39, said:

… chiar daca lasa par.
Incearca hrana Petkult mini adult si nu va mai lasa par. “Ciuoaia” mea nu mai lasa de loc par de cand  o hranesc cu asa ceva.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
1.achiziția
demuuult am avut și io dorințe umede cu privire la originea blănosului
prima setteriță irlandeză fu cu pedigree, am dat un salariu pe ea :(
concursuri, TOATE măsluite!
în rest un câine obișnuit: isteț, inteligent, iubitor, jucăuș, tot tacâmul unei vieți fericite
crescută-n apartament :)

din peregrinări am aflat tot felul de amănunte despre cum se acordau certificatele de origine puilor dintr-o canisă
în primul rând se dădeau NUMAI primilor 4 pui din cuib, chiar dacă se fătau 5 sau 8 pui :(

așa că, următorii câini au fost cumpărați fără certificate, dar din montă cu părinți certificați :)
așadar prețul a fost chiar și la 1/4 din cei cu certificat
(ultima setteriță, luată acum 9 ani, a costat 300 de lei în loc de 300 de euro)

calitatea: EXACT aceeași! :P

domnilor, rata de sucombare este destul de mare; așa că nu mă mai risc să pierd un porcoi de bani pe mofturi.

2.condiții de trai
-nu are a face că ții în apartament sau în curte animalul
-acum, ai mei hălăduiesc NUMAI prin curte și prin afara ei!
el este fericit că te joci cu el, că-l implici în activitățile tale, că-i dai bunătățuri de halit
-ideal este să vorbești/joci încontinuu cu el
chiar de-ar fi un simplu maidanez, tot ajunge să te-nțeleagă total! sunt niște comori cu toții

goldenul pe care vrei să-l iei este un câine perfect pt familie cu copil: jucăuș, atent, niciodată agresiv

apoi, nu te gândi că-l iei numai pt copil! el vă va ajuta toți: emoțional, fizic, chiar și securitate, deoarece el va lătra la tot ce-l deranjează, iar - pt că 90% dintre uameni sunt niște neînțelegători în ale chinologiei - trecătorii se vor speria! :)

referitor la lătrat: ei nu latră niciodată aiurea! mereu au un motiv: latră la necunoscuți, la mașini/motociclete/biciclete, comunică cu ceilalți câini din zonă, etc.
dacă reușești să determini motivul lătratului, atunci vei putea ușor să-nlături lătrăturile deranjante
io am reușit mereu să-mi fac câinii din curte să nu mai latre când aud bătăi între (alți :P ) maidanezi din cartier: chiar de era 3 noaptea, am ieșit la ei, i-am certat, le-am arătat că-s supărat pe ei
după 2000 de astfel de ieșiri, am reușit :P

3.câinii mei nu știu ce e aia „bătaie”
NICIODATĂ nu i-am lovit, indiferent ce rele au făcut
doar prin ceartă, atitudine, exemplu am reușit să fac din ei OAMENI :)

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 12:07, said:

Incearca hrana Petkult mini adult si nu va mai lasa par. “Ciuoaia” mea nu mai lasa de loc par de cand  o hranesc cu asa ceva.

Nu-mi pasa daca lasa par. O iubesc si gata.

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Combinatia golden+copil e foarte ok dar conteaza si varsta copilului. Daca e mai mic de 7-8 ani, copilul nu se va putea juca fiindca goldenul e masiv si il va pune jos cand il va apuca entuziasmul. Problema asta au avut-o nepotii mei cu goldenul. Cand erau micuti ii darama si cand dadea din coada.

View PostTsunnnami, on 09 decembrie 2021 - 13:30, said:



Nu-mi pasa daca lasa par. O iubesc si gata.
Faci cum vrei dar faptul ca lasa par inseamna ca hrana pe care i-o dai nu e cea mai potrivita. La inceput o hraneam pe pitica cu royal canin si lasa foarte mult par dar dupa vreo doi ani dupa ce i-am schimbat mancarea, nu-i mai cade parul  nici daca o trag de blana.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 14:01, said:

Faci cum vrei dar faptul ca lasa par inseamna ca hrana pe care i-o dai nu e cea mai potrivita. La inceput o hraneam pe pitica cu royal canin si lasa foarte mult par dar dupa vreo doi ani dupa ce i-am schimbat mancarea, nu-i mai cade parul  nici daca o trag de blana.

Cateva fire pe tricou dupa ce o jughinesc?
Mi-as pune problema sa nu lase

#43
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Copilasul are 15 ani si 1 m 80 si ceva, nu il darama nici un golden. Il vrea ca pe un fratior mai mic si a promis sa se implice.

Nu inteleg ce zicea cineva mai devreme, cum adica li se da certificate de origine doar primilor 4 pui din cuib. De ce?

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cred ca mai e asa. Era pe timpuri cand nu existau petshopuri si nici lapte special de puppy.  Si nu era pentru primii patru ci pentru primii sase, in ideea ca mama nu va avea suficient lapte sa-i hraneasca pe toti si puii vor avea de suferit. Nu stiu cati pui face un golden dar setterul meu englez mai avea 10 frati si era evident ca nu i-ar fi putut hrani pe toti. Se facea o derogare pentru rase cu exemplare putine.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 14:01, said:

Faci cum vrei dar faptul ca lasa par inseamna ca hrana pe care i-o dai nu e cea mai potrivita.

De unde si pana unde concluzia asta? Chiar m-ai facut curioasa.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Lipsa unor vitamine si minerale din alimentatie are ca efect naparlirea in exces.

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Una e naparlirea in exces si alta e sa nu naparleasca deloc, asa cum s-a inteles din postul tau :)

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pitica despre care pomeneam nu naparleste de loc in afara de cele doua perioade si nici atunci in exces.

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta poate fi o problema.
Cainii isi modifica perioada/nivelul de naparlire, daca stau in mediu controlat.

Edited by pasilla, 09 December 2021 - 21:13.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 21:01, said:

nu naparleste de loc in afara de

Posted Image
Bun asa

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpasilla, on 09 decembrie 2021 - 21:12, said:

Asta poate fi o problema.
Cainii isi modifica perioada/nivelul de naparlire, daca stau in mediu controlat.
Saraca de ea e tot timpul zgribulita. Doar cand temperatura trece de 27 de grade se simte bine.  Cred ca de aceea nu-i cade parul.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 22:02, said:

Saraca de ea e tot timpul zgribulita. Doar cand temperatura trece de 27 de grade se simte bine.  Cred ca de aceea nu-i cade parul.

A mea la 22 sta sub patura, 24 e ideal, la 27 gafaie, :lol:

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFreddy12, on 09 decembrie 2021 - 14:01, said:

Combinatia golden+copil e foarte ok dar conteaza si varsta copilului. Daca e mai mic de 7-8 ani, copilul nu se va putea juca fiindca goldenul e masiv si il va pune jos cand il va apuca entuziasmul.

atunci când aduci în curte un pui, atunci dispare acest neajuns: puiul crește odat' cu copilu' și trânta va fi simetrică! :P


View PostDeborah77, on 09 decembrie 2021 - 14:30, said:

Copilasul are 15 ani si 1 m 80 si ceva, nu il darama nici un golden. Il vrea ca pe un fratior mai mic si a promis sa se implice.

nu pica pe fentă :)
NU se va implica decât maxim 10%, poate 11% dacă ține la tine :P

Nu inteleg ce zicea cineva mai devreme, cum adica li se da certificate de origine doar primilor 4 pui din cuib. De ce?

...de figuri!

(pe atunci - 1992 - motivau că NU  are cum să fie toți „de standard”, și din start te obligau să alegi care va fi bun :( )

freddy este îngăduitor în explicații..., auzi tu - nu poate cățeaua să crească 8 pui :o
(sau că nu era lapte-n magazine... :( )
„8 pui” este ceva normal în lumea lor
iar când ai un câine deosebit îl vei ajuta TU să crească puii - indiferent câți are

jivina mea a fătat 14 (PAISPREZECE) - 3 muriră în aceeași noapte, dar ceilalți 11 i-am adus la 2...3 luni și au zburat fiecare spre propria familie :P


PS: șoarecii mei au crescut cu lapte din alimentara (dacă-i bun pt uameni...) și cu salam obișnuit tăiat cubulețe mititele
știu, mulți își hrănesc cățeii cu mâncare fandosită, amestecuri de praf de oase cu spărtură de orez la preț de vită argentiniană
dar fiecare își are propriul stil de viață

oricum: NU are cum un kil de boabe să coste 20...60 de lei kg, când kilu' de ceafă cu os costă 15 lei
nu uitați, pleeease: câinele nu-i OMNIVOR! nu-i mai băgați în troacă orez, morcov, alte legume
dacă vrea să mestece, găsește pe deal tot ce-i trebe!

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
“  atunci când aduci în curte un pui, atunci dispare acest neajuns: puiul crește odat' cu copilu' și trânta va fi simetrica”

Nu e asa. Un copil nu creste in acelasi ritm cu un catel. Catelul la varsta de un an are dimensiunile unui adul si entuziasmul rămâne tot de pui. Un copil de 3 ani nu creste intr-un an suficient de mult ca sa  faca fata unui caine de 30-40 kg. Nu o spun din auzite ci din vazute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate