Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Golden Retriever

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Sa-ti iei femela fiindca masculii marcheaza tot ce este mai inalt de 5 cm. Eu am si masculi si m-au exasperat. Femela face intr-un colt al curtii dar baietii… mi-au facut praf poarta metalică.

Edited by Freddy12, 07 December 2021 - 21:20.


#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sterilizare, microcipare, vaccinare, deparazitare, anger management cand roade papucii sau lastarii sau florile. C'est la vie...

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pana la un an roade ce prinde , deci e treaba ta sa nu lasi accesibile lucrurile la care tii . Sta la curte , o sa faca gropi . Probabil va simti nevoia de atentie si va latra ca un descreierat toata noaptea ca sa il bage cineva in seama.
Un caine este un prieten bun , dar ca orice prieten bun vine si cu o multime de parti neplacute pe care va trebui sa ti le asumi. Nu exista solutii instant pentru astfel de probleme , rezolvarile sunt de durata , daca iti pasa mai mult de stratul de flori decat de atentia acordata cainelui , ar fi bine sa nu iti cumperi caine , sau sa cumperi unul de plastic care va sta cuminte unde il pui .
Cainele este o responsailitate si nu se cumpara pentru ca il vrea copilul , pentru ca copilul ii va da de mancare doua zile si nu ii va strange rahatul niciodata. Tu vei face asta . Daca nu crezi ca este cazul sa te implici , probabil ii vei da drumul pe strada sau il vei lasa intr-o parcare. Golden retrier nu este un caine docil. Are nevoie de multa atentie si integrare in familie , nu este caine de tinut in cotet . Va fi nefericit si va face tot ce ii sta in putere sa te nefericeasca si pe tine .
MAjoritatea care au caini de vanzare sunt samsari , dar cu grija poti gasi si oameni care au cumparat un caine sau o catea si l-au dat la monta , ca sa mai scoata din cheltuielile cu vaccinurile si mancarea . Daca nu ai nevoie de pedigree este o prostie sa cauti canise de top . deasemenea este aiurea sa iei un astfel de caine cu pedigree si sa il tii in cotet in curte .

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Deborah77, on 07 decembrie 2021 - 20:20, said:

Stau la casa si l-as vrea cat mai putin prin interior, doar daca e musai in noptile f reci de iarna. De-aia il vreau blanos. Clar vreau cu test de displazie. Scari...in nici un caz nu il las la etaj chiar daca mai scapa prin casa, voi pune portita ca atunci cand era copilul mic. Raman doar 4 trepte la terasa.

Atunci nu-ti lua catel, nu-l poti iubi si e pacat de el

Ti-as fi recomandat ca si Davlas sa iei de la adapost (se arunca si caine de rasa), dar sincer, nu meriti.

#23
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Deborah77, on 07 decembrie 2021 - 21:06, said:

Nu este chiar asa. Am un copil care isi doreste cainele asta si am mai avut experiente cu animale traumatizate. Pisici ce e drept. Au probleme mari de comportament, nici nu se compara cu motanul pe care il am acum si care a crescut intr-o casa cu mama si frati. Nu ma simt in stare sa ma inham la asa ceva
pisicile au alta personalitate. cainii chiar daca au fost abuzati sunt mai atasati de oameni.

de ex asta vara a aparut prin zona un caine ciobanesc destul de mare: avea vreo 30-35 kg. toata lumea il alerga cu pietre si saracul catel era speriat de orice persoana, chiar daca era atat de mare.
eu l-am chemat, i-am dat ceva de mancare si brusc si-a schimbat atitudinea, a devenit prietenos ba chiar m-a lasat sa il si ating. a mers cu mine vreo 2 km pana unde aveam treaba. l-am mai vazut de 1-2 ori dar ulterior a disparut.

#24
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
nu toti cainii sunt de show, sa coste>1000, mai apare cate unul cu un dinte lipsa, un testicul necoborat... astia devin caini de pet, dar de calitate ;)
insa dupa cum pui tu problema, colegul tsunami a punctat corect: nu prea iti doresti acel caine si nici nu-l meriti!

#25
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Chiar nu inteleg ce am zis si am facut, de ce nu merit?

#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Deborah77, on 08 decembrie 2021 - 10:01, said:

Chiar nu inteleg ce am zis si am facut, de ce nu merit?

Pt ca ai spus ca vrei sa il tii afara.

Edited by giuliani, 08 December 2021 - 11:34.


#27
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am zis ca va sta mai mult afara si nu ii voi da voie la etaj. Va hotarari? Nu ziceati voi ca ii trebuie curte, ca nu e caine de apartament, ca naparleste, ca isi strica coloana daca urca scari? Oricum, buna sugestia sa luam fetita, probabil sunt mai linistite si mai ascultatoare

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 giuliani, on 08 decembrie 2021 - 11:33, said:

Pt ca ai spus ca vrei sa il tii afara.

Nu trebuie sa stea neaparat in casa. Daca are afara un loc adapostit e ok.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 giuliani, on 08 decembrie 2021 - 11:33, said:



Pt ca ai spus ca vrei sa il tii afara.
Hai sa nu exageram, nu pateste nimic un caine blanos de 40 de kg daca sta afara. Daca problema ar fi ca sufera de singuratate, solutia e sa iei doi deodata. Alt sfat ar fi sa fie luati primavara ca sa aiba parte de soare pe perioada cresterii.

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Deborah77, on 08 decembrie 2021 - 11:42, said:

Am zis ca va sta mai mult afara si nu ii voi da voie la etaj. Va hotarari? Nu ziceati voi ca ii trebuie curte, ca nu e caine de apartament, ca naparleste, ca isi strica coloana daca urca scari? Oricum, buna sugestia sa luam fetita, probabil sunt mai linistite si mai ascultatoare
Sterilizare obligatorie, indiferent ce vrei sa iei. Nu numai ca asa e legal, dar e si spre binele animalului (chiar daca nu pare). Daca iei catea, previi si umplerea bataturii de pui dupa fiecare escapada in afara curtii. Cainii nu au bariere sociale, se cupleaza indiferent de blazon, rasa, culoare sau dimensiuni.
Intalniri regulate cu veterinarul, atentie mare la capuse (al meu era sa moara in primul an de viata de la babesioza).

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Uite aici un anunt de vanzare pui cu pedigree, vaccinati din parinti cu pedigree, drept de monta si test de displazie iar pretul e de 500€.
https://www.animalut...ce=oferte360.ro

Edited by Freddy12, 08 December 2021 - 16:14.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Deborah77, on 08 decembrie 2021 - 10:01, said:

Chiar nu inteleg ce am zis si am facut, de ce nu merit?

Pentru ca vrei caine si nu un membru al familiei.
Bravo, daca te hotarasti sa salvezi un suflet, dar un minus, la faptul ca nu o sa-l iubesti.

Ma rog, eu sunt mai exagerat.
La mine in casa catelul e pe locul 2, dupa sotie. Pe locul 3 vin eu.
Nu exista "acolo nu are voie"!

Edited by Tsunnnami, 08 December 2021 - 22:55.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sper ca sotia ta are alt concept.

Edited by pasilla, 08 December 2021 - 23:00.


#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai da, pentru ea catelul e nr 1, iar ea e pe 2.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 08 decembrie 2021 - 23:00, said:

Eu sper ca sotia ta are alt concept.
nope

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Probabil ai un caine mai inofensiv. Daca aveai ceva din rasele de paza, de exemplu, daca ii permiti orice, nu mai asculta deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate