Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Golden Retriever

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
In primavara as vrea sa imi iau un Golden retriever. Un pui sanatos, cu parintii testati genetic sa nu apara probleme, dar totusi caine de companie, nu de show. Am intrebat pe la vreo 2 canise dar preturile mi se par exagerate. De pe olx mi-e frica, cine stie de ce samsar dau. M-ar ajuta sfatul cuiva care a achizitionat recent un astfel de catzel, cum a facut de ce probleme s-a lovit

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, astea sunt prețurile. Ce ți se pare "exagerat" la 5-600 euro? Că bănuiesc că pe-acolo se învârte. Orice e mai ieftin are lipsuri. Ori fără pedigree, ori câini înmulțiți aiurea, părinți cu probleme genetice, etc, n-ai de unde ști ce iei. Banii ăia îi dai pentru a fi sigur că eviți orice probleme, și merită.

Edited by SmurfK, 07 December 2021 - 19:21.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sper ca stai la casa si nu la bloc.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Calitate si ieftin nu au ce cauta in aceeasi propozitie cand vine vorba de caini.
Daca vrei parinti testati genetic dar nu vrei sa platesti si pretul corect eu zic sa te mai gandesti.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ia-ti un ciobanesc mioritic sau carpatin. macar astia sunt aclimatizati la noi si nu prea au probleme de sanatate.
sau daca vrei iti dau eu o catea labrador ce se plimba de nebuna pe strazi: a fost adusa de careva de la oras si lasata pe aici. nu are stapan. are o blana neagra si lucioasa si e extrem de prietenoasa.

#6
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
5-600 EUR nu mi se pare deloc exagerat, eu m-am speriat la 1200. Da, stau la casa, si langa un parc mare, avem unde sa distram puiutzul :)

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
N-auzi ca vrea parinti testati genetic?

#8
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Din ce am citit, goldenii pot avea probleme, inclusiv displazie de sold. Parca nu m-as inhama la 10-12 ani de chin cu un animal bolnav, chiar vreau sa ne bucuram de el

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca are spatiu suficient de alergat, e putin probabil sa ai probleme cu el.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Nu iti poate garanta absolut nimeni ca nu va avea probleme de sanatate, chiar daca parintii nu au avut.
Ti se poate garanta eventual o predispozitie mai redusa, dar atat.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-ti lua un golden daca stai la apartament. Nici nu stii in ce hal naparleste. A avut fiica-mea dar ea sta la casa cu curte si a fost suportabil. Eu ti-as recomanda sa te uiti la caini cu blana scurta. Am auzit ca viszla nu miroase deloc. Daca totusi ramai pe golden, neaparat parintii sa aiba test de displazie. Nu garanteaza ca puiul nu va avea dar e o masura de precautie. Displazia se si dobandeste daca nu ai grija de pui. Sau problemele la coloana care apar la cainii care urca si coboara scari in mod frecvent.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSmurfK, on 07 decembrie 2021 - 19:20, said:

Da, astea sunt prețurile. Ce ți se pare "exagerat" la 5-600 euro? Că bănuiesc că pe-acolo se învârte. Orice e mai ieftin are lipsuri. Ori fără pedigree, ori câini înmulțiți aiurea, părinți cu probleme genetice, etc, n-ai de unde ști ce iei. Banii ăia îi dai pentru a fi sigur că eviți orice probleme, și merită.
Prețul mare nu elimină automat și problemele pe care le-ai expus.
Prima mea fetiță,  Dogo Argentino, am adormit-o după ce făcuse cancer de piele, pe la 15 ani, care era și durata optimistă de viață a lor.
A doua, Shar-Pei, a făcut comoție cerebrală la 12 ani, cu mult peste speranța de viață de asemenea.
Pe nici una nu am dat mii de euro, trebuie doar să le faci vaccinurile (se aude șoșoaca-fani?) la timp și grijă la mâncare.

Am zis că nu mai iau niciodată patruped, dar următorul va fi Bull-Terrier 100%! Posted Image

Edited by ericmario, 07 December 2021 - 20:20.


#13
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Stau la casa si l-as vrea cat mai putin prin interior, doar daca e musai in noptile f reci de iarna. De-aia il vreau blanos. Clar vreau cu test de displazie. Scari...in nici un caz nu il las la etaj chiar daca mai scapa prin casa, voi pune portita ca atunci cand era copilul mic. Raman doar 4 trepte la terasa.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postrex, on 07 decembrie 2021 - 19:23, said:

ia-ti un ciobanesc mioritic sau carpatin

Nu sunt caini de companie.

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mergi la un adapost de maidanezi. Uita-te la toti si vezi care privire rezoneaza cu a ta. O sa uiti de labradori si de pedigree si, garantat, te alegi cu un suflet care se va sacrifica pe sine pentru tine.
Si iesi mult mai ieftin.

#16
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 22.07.2008
Nu este chiar asa. Am un copil care isi doreste cainele asta si am mai avut experiente cu animale traumatizate. Pisici ce e drept. Au probleme mari de comportament, nici nu se compara cu motanul pe care il am acum si care a crescut intr-o casa cu mama si frati. Nu ma simt in stare sa ma inham la asa ceva

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cu atat mai bine. Ia si copilul si lasa-l pe el sa aleaga.
Fata mea era ingrozita de caini. Puteau fi si pechinezi, nu conteaza. Consoarta voia un ciobanesc mioritic, incepuse cautarile. Un prieten m-a sunat si mi-a trimis o poza cu doi blanosi, frati, mici si prapaditi. I-am aratat poza fiica-mii, a ales, iar a doua zi am plecat sa iau catelul.
S-au facut 8 ani, iar catelu-tampitelu' ne face ziua mai frumoasa cand venim acasa. Iar fiica-mea s-a vindecat de chinofobie.
Evident, maidanez pur-sange.

Edited by danvlas, 07 December 2021 - 21:16.


#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostDeborah77, on 07 decembrie 2021 - 21:06, said:

Am un copil care isi doreste cainele asta si am mai avut experiente cu animale traumatizate. Pisici ce e drept. Au probleme mari de comportament, nici nu se compara cu motanul pe care il am acum si care a crescut intr-o casa cu mama si frati.

Pisicile sunt capricioase. Poti sa dai de una cu caracter urat chiar si cu mama pedigree-ului. La caini e altceva, cainii sunt, prin natura lor, mamifere sociale, nu solitare. Pisica in natura traieste singura. E o mare diferenta.

Cainii, lupii, sacalii si tot ce tine de specia asta sunt manifere de grup, asa ca simt, permanent, nevoia sa se integreze intr-o haita.

Edited by razor01, 07 December 2021 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate