Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

B550 MSI Mag Tomahawk sau B550 Gygabite Gaming X v2

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Heyhottie18

Heyhottie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2014
Salutare,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile din threadul anterior cu CPU, am decis sa merg pe 5600x.
Eram setat 100% sa cumpar B550 Tomahawk deoarece doresc sa incerc un overclock cat mai potent pe Ram,CPU + GPU , dar intre timp am gasit si aceasta placa de baza.

Din cate am citit pe net, B550 Gaming x v2( Atentie nu versiunea Gaming X simpla, aia e o parlita de placa de baza pe partea de temps) nu are foarte multe features(inutile pentru mine majoritatea oricum) dar compenseaza stand surprinzator de bine pe partea de cooling. ( 10+3 phases)

Legat de pret, Tomahawk momentan e 700 lei, Gaming x v2 cu un cupon de reducere e 450 lei.

Ambele placi au toate feature-urile de care am nevoie ( porturi ptr tastatura/mouse/casti, sloturi ptr SSD+HDD, etc). Nu am nevoie de fancy stuff precum Wifi, RGB,frecventa mai mare maxima suportata ptr Ram sau alte chestii de genul

Legandu-ne doar de calitatea materialelor, si performantele ptr Overclock/temps, merita 700 lei pe MSI Tomahawk sau e mai rentabil ca si calitate/pret Gygabite Gaming x V2 (35% mai ieftina) ? O sa fie cuplata cu un Ryzen 5 5600x, un cooler bunicel, 2 x 8GB 3200 CL 16 ram, 1070 TI



Multumesc, astept parerile voastre inainte sa plasez comanda.

Edited by Heyhottie18, 07 December 2021 - 16:13.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Mai bune sunt MSI, B550 Gaming Edge, B550 Tomahawk Wifi si X570S Tomahawk, insa ultimele doua apar cu retard in RO si scumpe.
Insa Gaming Edge nu e mult mai scumpa.

Nu as face insa OC, chiar daca placa suporta.
Proacele din ziua de azi pe putini microni se ard si fara OC, si nici nu castigi performanta semnificativa.

Mai degraba iei DDR 4 3600 CL14 daca vrei mai multa performanta.
In orice caz nu sub 3200 CL14.
3200 CL16 e mai lenta decat 3000 CL14.

Edited by loock, 07 December 2021 - 16:51.


#3
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Diferente notabile:
1. ALC1200 pe MSI MAG B550 TOMAHAWK vs Realtek ALC887 pe Gigibait
   1.1 pe MSI ai 7.1 output + optic. Pe gigi ai doar 5.1. Pe scurt, e vai mama lui gigi-ul la sunet. Si crede-ma, daca ai niste boxe decente sau niste casti decente, se simte instant diferenta intre ALC887 si ALC1200.
2. doua sata-uri in plus pe MSI
3. Chipset realtek de retea de 2.5Gb pt MSI. Aici e cu dus in intors. Daca stai numa pe windows in principiu, esti ok. Daca esti hackerman si iti plac chestiile exotice (Linux, BSD, virtualizari), vei iesi net superior cu o placa de retea de la Intel. Totusi, si gigabyte-ul e tot cu realtek. Aici castiga MSI din nou doar pt ca ai 2.5Gb, dar niciunul din ele nu e wow.
Unde placile stau de la egal la egal:
1. Legat de VRM (pt OC), pare sa ai 13 faze pe amandoua. Mare diferenta probabil nu e. Nu ma pun sa caut exact specurile tehnice. Sunt convins ca sunt similare, diferente neglijabile.
2. Ai un singur slot PCIe legat direct la CPU, al doilea fiind pe chipset.

Overall, ca si calitate in general, as merge pe MSI. Sunt construite bine si mai am ALC1200 + retea de 2.5Gb. Asta vorbind strict in cazul tau.

Totusi, esti dispus si la alte placi sau ai pus ochii doar pe astea 2?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
B550 Tomahawk are revizie curenta - si ea deja veche de aproape un an, care are chiar ALC 1220 ( 1200 e cam tzeapa). Insa magazinele nu au facut update la specificatii. Vezi daca poti verifica revizia.

In general gigibite pune ALCuri mai performante pt un anumit pret, ( nu e cazul la acest exemplu) de genul 898/1150/1220 in loc la 887/892/1200, dar sunt prost implementate - expresia folosita e ca nu-s in stare sa le implementeze calumea nici daca viata lor ar depinde de asta...

Edited by loock, 07 December 2021 - 17:01.


#5
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Nu poti vedea revizia placii de baza cand cumperi de la un magazin online (general vorbind. Eu nu stiu un magazin serios care sa iti ofere informatia asta).
Legat de MSI MAG B550 TOMAHAWK, intr-adevar are si ALC1220. Dar e gambling daca il nimeresti sau nu. Dar nici cu 1200 nu mi chiar rusine cand am uit la gigabyte-ul ala. Gigabyte-ul face doar galagie, nu poti asculta muzica "decent" pe el.

Also @loock, legat de memorie, 3200Mhz la CL14 te costa un rinichi. Inseamna B-Die-uri. Lasa ca-i bun si 3200 CL16.

Pt initiatorul topicului: daca tii la detalii, vrei VRM monstru, sunet bun (ALC122), mai multe slot-uri PCIe (2 legate direct la CPU + 1 prin chipset), placa de retea Intel pe AMD (mare lucru aici. Majoritatea mobo-urilor vin cu Realtek), as merge pe ceva de genul: https://www.emag.ro/...ng/pd/DYH7M5BBM (L.E: detin placa asta de baza si e BOMBA rau de tot. E o gama premium cu adevarat)
Daca nu ai nevoie de PCI-uri, atunci asta: https://www.pcgarage...0-steel-legend/

Daca vrei pe ieftinache (dar cu sunet si retea bun), atunci asta: https://www.pcgarage...aorus-b450-pro/ . Cu un update de BIOS, te-ai scos. Atata doar ca nu poti face overclock atat de puternic. In rest, e bun pretul.

Edited by Ruben56, 07 December 2021 - 17:06.


#6
Heyhottie18

Heyhottie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2014

View PostRuben56, on 07 decembrie 2021 - 16:51, said:

Diferente notabile:
1. ALC1200 pe MSI MAG B550 TOMAHAWK vs Realtek ALC887 pe Gigibait
   1.1 pe MSI ai 7.1 output + optic. Pe gigi ai doar 5.1. Pe scurt, e vai mama lui gigi-ul la sunet. Si crede-ma, daca ai niste boxe decente sau niste casti decente, se simte instant diferenta intre ALC887 si ALC1200.
2. doua sata-uri in plus pe MSI
3. Chipset realtek de retea de 2.5Gb pt MSI. Aici e cu dus in intors. Daca stai numa pe windows in principiu, esti ok. Daca esti hackerman si iti plac chestiile exotice (Linux, BSD, virtualizari), vei iesi net superior cu o placa de retea de la Intel. Totusi, si gigabyte-ul e tot cu realtek. Aici castiga MSI din nou doar pt ca ai 2.5Gb, dar niciunul din ele nu e wow.
Unde placile stau de la egal la egal:
1. Legat de VRM (pt OC), pare sa ai 13 faze pe amandoua. Mare diferenta probabil nu e. Nu ma pun sa caut exact specurile tehnice. Sunt convins ca sunt similare, diferente neglijabile.
2. Ai un singur slot PCIe legat direct la CPU, al doilea fiind pe chipset.

Overall, ca si calitate in general, as merge pe MSI. Sunt construite bine si mai am ALC1200 + retea de 2.5Gb. Asta vorbind strict in cazul tau.

Totusi, esti dispus si la alte placi sau ai pus ochii doar pe astea 2?

Pe astea 2 am pus ochii sincer, am vazut si eu pe net diferenta de audio, doar ca habarnam cat de sesizabila este.
Legat de thermals, am mai cautat acum cateva reviews, dar nu stiu ce diferenta e intre B550 Gaming X si Gaming X v2...pe site-ul gigabyte apar ambele ca fiind 10+3 phases, dar daca ar fi sa cauti reviews pe net, Gaming X sta praf la temperaturi, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JxczZChFaZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] min 15:08

#7
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Eu zic sa sari la X570 daca ai ingrijorari de OC la nivelul asta
B550 nu e facut sa bagi OC masiv in el (200W+).

#8
Heyhottie18

Heyhottie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2014
Nu o sa fac OC masiv masiv, din pacate x570 sare destul de mult peste buget
O sa fie overclock basic la placa video, un 3400 frecventa la ram cu timings ajustate, iar la procesor 4.65- 4.75 ghz , nimic super wow

#9
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Daca ti-ar intra in buget macar ASRock X570 Steel Legend ar fi beton. La emag e 900 si ceva de lei + 10% extra reducere, nu merge putin sub 900? Te alegi cu ceva solid. La procesor ai 10% as well. Tot de la emag. Nici nu stiu daca vinde cineva la un pret mai bun momentan.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
1. Magazinele care nu specifica revizia sau care nu comunica asta nici in urma chestionarii, sunt magazine de cacanari oligofreni, nu magazine serioase - indiferent cate si de care e vorba, pt ca in urma acestui fel de a face busines pierd si vanzari de la produse fara diferente de revizie dorite de clienti enervati de faptul ca la cele cu revizii diferite nu primesc lamuriri - deci vanzatorii isi taie singuri craca - de unde concluzia logica ca sunt imbecili oligofreni.

2. B550 Tomahawk, chiar daca are VRM inferior fata de X570 Tomahawk, are totusi unul care tine ryzen 5950 ramanand ( VRMul) mai rece decat la acel Asus B550 F, deci cu 5600X chiar nu are treaba. Insa OCul nu se recomanda din motive de fiabilitate a proacelor din ziua de azi, si din motive de consum nejustificat, de caldura CPU care cere cooler mai performant sau mai zgomotos fara a obtine performanta semnificativa.

3. 3200 CL14 nu costa un rinichi nici pt 32 GB dual bank.

Insa 3600 si 3800 CL14 intradevar au pret cam piperat.

A zis ca vrea performanta, si e oricum o prostie sa ia 3200 CL16 care e semnificativ mai lenta decat 3000 CL14 sau chiar 2800 CL14.
Sunt diferente de performanta efectiva de fps care ajung la peste 10%, chiar si 20%. Desigur cu placa grafice de top. Cu 1070Ti probabil conteaza mai putin decat cu 3080Ti...

Edited by loock, 07 December 2021 - 17:37.


#11
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Intr-adevar, e "ieftin" 32GB ram 3200 CL14: https://www.pcgarage...al-channel-kit/

Foarte ieftin. Doar 2 kebaburi la colt de strada.
Eu care am luat 32GB Micron 3200 CL16 la 490 de lei, am luat teapa. Diferenta neglijabila de pret, intr-adevar.

#12
Heyhottie18

Heyhottie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2014
Discutia despre Ram e oarecum irelevanta, detin deja placutele de ram 2 x 8gb 3200 CL 16, pe viitor cand se mai maturizeaza piata si scad preturile o sa fac upgrade direct la DDR5, sau cum se anunta mai nou, chiar DDR6 (vorbim aici de 2023+ , nu in viitorul apropiat)

Deci sa inteleg ca merita sa plusez cu 250 lei peste ca sa aleg B550 Tomahawk pentru calitatea superioara la audio + temperaturi mai mici? am plasat comanda pentru ambele placi de baza, acum ramane doar sa anulez una din ele Posted Image

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
De la emag nu iau nimic nici gratis.
E magazin sudafrican si mai are si preturi duble sau aproape duble.
Plus ca am vazut sute de masini de spalat duse de emag facute praf la clienti.

Anul asta am luat un frigider LG de la Altex si acelasi model costa exact dublu la emag.

Memoria tridentZ la care ai pus link se gaseste cu 1061 lei sau mai putin la alte magazine, iar flareX CL14  cu 1013. De BF a fost si mai putin.
Sigur ca e mai scumpa, dar si performanta e mai buna, una e sa ai minime de 30-40 fps si alta e sa ai minime de 60-80 fps, practic e dubla...

Edited by loock, 07 December 2021 - 17:59.


#14
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
@Heyhottie18, eu as da cei 250 in plus doar pt sunet daca m-ai intreba pe mine. Dar aici e subiectiv. Dupa cum crezi tu. Eu trag pe ALC toata ziua si pt mine merita.

Dar mai ai si avantajul cu reteua. Ai 2 interfete, din care una e si de 2.5Gb. Cand vine RDS cu 2.5/10Gb pe piata, te va ajuta si asta.

Dupa cum ziceam: inclin spre MSI.

#15
Heyhottie18

Heyhottie18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2014

View PostRuben56, on 07 decembrie 2021 - 18:10, said:

@Heyhottie18, eu as da cei 250 in plus doar pt sunet daca m-ai intreba pe mine. Dar aici e subiectiv. Dupa cum crezi tu. Eu trag pe ALC toata ziua si pt mine merita.

Dar mai ai si avantajul cu reteua. Ai 2 interfete, din care una e si de 2.5Gb. Cand vine RDS cu 2.5/10Gb pe piata, te va ajuta si asta.

Dupa cum ziceam: inclin spre MSI.

Asa m-am decis si eu pana la urma, am ramas cu comanda pentru MSI
Mersi frumos !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate