Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Comparație intre costul/consumul de energie  la o pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze.

Pentru comparație am luat in calcul cel mai mic preț actual la energie electrica si la gaze folosind  comparatorul de preturi de pe siteul anre.ro

Preț minim energie electrica 0,63 lei/kWh
Preț minim gaze 0,42 lei/kWh  

Centrala pe gaze:
La un randament al centralei de 95%, producerea a 1.000 kWh termici costa 442 lei.

Pompa de căldura aer apa  (Mitsubishi sau Daikin) care funcționează pana la minus 28 grade, cu un COP maxim de 5 (care probabil ca sunt si cele mai bune/scumpe)
La un COP mediu de 3, producerea a 1.000 kWh termici costa 210 lei.

Prețul curentului electric consumat  cu pompa de căldura este aproape la jumătate fata de costul gazului pentru a încălzi aceeași suprafață.

Mai trebuie spus ca:
- Pompa de căldura se justifica la o casa cu încălzire in pardoseala.
- Costurile inițiale sunt ceva mai mari la o pompa de căldura.
- Pompa de căldura face si apa rece, deci o parte din răcirea casei se poate asigura cu pompa de căldura.


Observații si/sau păreri ?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,766
  • Înscris: 14.10.2008
Centrala pe gaze. Pompa de caldura e mai buna cea care suge caldura din subteran, cea din aer daca vine ger mare, scade drastic.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003

 radu3333, on 07 decembrie 2021 - 13:18, said:

Observații si/sau păreri ?
Ce inseamna COP?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,766
  • Înscris: 14.10.2008
Indice de eficienta pe incalzire. La racire este EER.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007
Costurile initiale la pompa de caldura nu sunt ceva mai mari, ci semnificativ mai mari (gen x3), cel putin la una eficienta (preferabil sol-apa). Dar in timp ar trebui sa recuperezi din costul lunar ... si da, smecheria ar fi sa si racesti casa cu ea vara (prin pereti), plus sa ai panouri solare ca sa produci o parte din curent (dar astea costa toate extra niste bani buni). Atunci da, chiar iese mult mai ieftin costul lunar.

Edited by utopium, 07 December 2021 - 13:31.


#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 16.10.2007

 radu3333, on 07 decembrie 2021 - 13:18, said:

Mai trebuie spus ca:
- Pompa de căldura se justifica la o casa cu încălzire in pardoseala.
- Costurile inițiale sunt ceva mai mari la o pompa de căldura.
pai ai cam spus ce era de spus.

Mai pune si degivrarea care te lasa fara caldura si scade randamentul.

Costul e prohibitiv, complexitatea mare, ai nevoie de izolatie f. buna la casa.
Mai pune si o camera tehnica.
Adica pompa de caldura mai vine la pachet si cu alte costuri ascunse........

Edited by TheWarrior, 07 December 2021 - 13:31.


#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
cop 3 in vise sub 0 grade. ia vezi tu pe topicul dedicat pompelor de caldura, cam cat e copul.  cunosc un om, care are pompa de caldura, casa gen 160 mp, IPAT + ventilatie cu recuperare de caldura. mitsubshi zubadan, aer-apa. omu tot a vrut sa-si cumpere si o centrala pe peleti ca efectiv e prea scump. teoria e teorie, practica e altceva.
vezi ca acum curentul 1.5, e si topic pe forum.costuri initiale, 5000 de ron vs 30.000 ron, pe putin. dar na costa si sa tragi gazul.

Edited by bobitad, 07 December 2021 - 13:44.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi tu, acel COP variaza in fct de temperatura exterioara si scade catre resou sub 0 grade.

Asadar, cand iti vinde cineva povesti, cere-i graficul COP in fct de temperatura exteriora.
Nu te va mai deranja.

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 16.10.2007

 Adm, on 07 decembrie 2021 - 13:32, said:

cere-i graficul COP in fct de temperatura exteriora.
Bine, acum mai conteaza si locatia, una e la Giurgiu, alta e la Covasna..........

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca investitia in pompa de caldura se amortizeaza foarte greu, sau deloc.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Fata de gaz, da, se amortizeaza greu...dar sunt atatea cazuri cand nu ai acces la reteaua de gaz...
Atunci, pompa de caldura este cea mai comoda varianta care sa fie si cat de cat economica.
Incalzirea direct electrica este foarte scumpa.
Incalzirea cu lemne sau peleti necesita mai multa bataie de cap.

Vedeti ca exista notiunea de SCOP (Seasonal COP) = Coeficientul de performanta pe un sezon de incalzire. Depinde de clima si temperatura agentului termic ceruta pentru incalzire.

La clima noastra, la instalatii de incalzire in pardoseala, se poate obtine un SCOP 2.5 - 3 la PDC ieftine si 3 - 3.5 la PDC scumpe.

Edited by kolfleading, 07 December 2021 - 13:44.


#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
stai ca acum vad greseala, de unde ai scos tu 0,4 kw la gaz? ca eu am pe factura 0,18/kwh iar la curent am 0,77/kwh. deci m-am uitat efectiv pe factura si am impartit kwh la suma. nu stiu de unde ai venit tu cu sumele alea. daca as vrea sa-mi pun  maine pompa de caldura, cam sumele astea le-as avea. gazul e de 4,2 mai ieftin decat electricitatea. si randamentul la centralele de gaz cu condensare poate sa fie peste 100%. deci na... in cazul meu nu ar merita asa ceva. never, mai ales ca am si instalatia de gaz amortizata.

Edited by bobitad, 07 December 2021 - 13:53.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,766
  • Înscris: 14.10.2008
Beleaua e unde nu sunt gaze, acolo fie alegi cea mai scumpa varianta, centrala pe curent, fie variante mai ieftine dar cu bataie de cap gen centrale pe lemne si peleti, ori te risti cu noutatile, pompe de frig, aaa, caldura.

#14
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 bobitad, on 07 decembrie 2021 - 13:50, said:

stai ca acum vad greseala, de unde ai scos tu 0,4 kw la gaz?
De aici: https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn

Preturile mai mici la gaze sunt valabile la ofertele contractele care inca nu au expirat, (asa si eu am azi un pret la energie electrica mai mic decat 0,63 lei/kw, care o sa-mi expire la inceputul anului viitor).

Azi daca vrei sa faci contract la energie electrica si la gaze, cele mei mici preturi sunt de 0,63 lei/kw curent si 0.4 lei/kw la gaze.

Attached Files



#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017

 radu3333, on 07 decembrie 2021 - 14:04, said:

De aici: https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn

Preturile mai mici la gaze sunt valabile la ofertele contractele care inca nu au expirat, (asa si eu am azi un pret la energie electrica mai mic decat 0,63 lei/kw, care o sa-mi expire la inceputul anului viitor).

Azi daca vrei sa faci contract la energie electrica si la gaze, cele mei mici preturi sunt de 0,63 lei/kw curent si 0.4 lei/kw la gaze.
majoritatea or sa aiba curent cu 1.5, din ianuarie(e topic pe forum), cica s-a prelungit oferta la hidroelectrica, dar na cu aia nu stii niciodata. iar 0,63 e fara transport si alte tampenii. in fine, traim vremuri ciudate.
oricum cea mai buna afacere e sa fi izolat casa bine. daca nu, nasol.

#16
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 bobitad, on 07 decembrie 2021 - 14:11, said:

majoritatea or sa aiba curent cu 1.5, din ianuarie(e topic pe forum), cica s-a prelungit oferta la hidroelectrica, dar na cu aia nu stii niciodata. iar 0,63 e fara transport si alte tampenii. in fine, traim vremuri ciudate.
Hidroelectrica a prelungit pentru primele 3 luni din 2022 la 0.64 lei/kW.
Pretul de 0.63 sau 0.64 include toate taxele, este pret final, fara taxe este 0.25

La gaze, cel mai mic pret care apare acum pe siteul anre la 01.01.2022 este de 0.76592 lei/kW, mai mare la la energia electrica.

Attached Files



#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 16.10.2007

 kolfleading, on 07 decembrie 2021 - 14:10, said:

E de munca si acolo cu aprovizionarea, caratul, incarcatul, descarcatul, dus la centrala de la spatiul de depozitare, samd.
La cateva zile mai facem un pic de miscare, se merge in parc sa se alerge, se merge la sala dar nu ridicam un deget pt confort, vrem totul automatizat.
Eu chiar as vede asta ca un motiv sa mai iau o tarie din mers, mai avem o sticla ascunsa prin zona, etc Posted Image

 bobitad, on 07 decembrie 2021 - 14:11, said:

majoritatea or sa aiba curent cu 1.5, din ianuarie(e topic pe forum), cica s-a prelungit oferta la hidroelectrica, dar na cu aia nu stii niciodata. iar 0,63 e fara transport si alte tampenii. in fine, traim vremuri ciudate.
oricum cea mai buna afacere e sa fi izolat casa bine. daca nu, nasol.
cam de la izolare ar trebui sa se plece.
Sa fie programe guvernamentale, sa te oblige prin proiect sa ai izolatie serioasa.

Referitor la preturi, nu se stie cum se intoarce roata si cu gazul.
Acu' cativa ani cine credea ca o sa salte gazul de 7 ori?

Edited by TheWarrior, 07 December 2021 - 14:24.


#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
99% din populatie nu o sa-si permita gazul,la 10 lei/mc. Sa si-l bage-n cur rusii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate