Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Votul de la 16 ani

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

Poll: Votul de la 16 ani (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu votul de la 16 ani?

  1. Da (26 votes [28.89%] - View)

    Percentage of vote: 28.89%

  2. Nu (64 votes [71.11%] - View)

    Percentage of vote: 71.11%

Vote Guests cannot vote

#37
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Io mi-s tare curios de promisiunile electorale adaptate varstei:
- reducere de TVA la coolere de procesor
- legalizare de etnobotanice
- acces liber la alcool
- locuri de fumat in licee
etc…

P.S. Multam pentru poll

Edited by Patefon, 07 December 2021 - 13:57.


#38
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 Patefon, on 07 decembrie 2021 - 13:56, said:

Io mi-s tare curios de promisiunile electorale adaptate varstei:
- reducere de TVA la coolere de procesor
- legalizare de etnobotanice
- acces liber la alcool
- locuri de fumat in licee
etc…
Depinde de ce parinti au copiii aia. Cum sunt parintii si ce caracter au asa si acei copii.

#39
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 takillya, on 07 decembrie 2021 - 13:46, said:


ce inseamna "etnie romana" ?

Care nu sunt mexicani.
Demografic, in prabusire libera.
Vor fi inlocuiti cu cetateni de nadejde din Somalia si Nigeria.

#40
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 Patefon, on 07 decembrie 2021 - 12:26, said:


O incercare disperata de a castiga electorat pe usa din dos. Daca biserica e agent electoral pentru PSD, in acceptinea lui Catu, de ce n-ar fi scoala agent electoral pentru PNL.

Nu vad nici un castig daca se coboara varsta de la care se poate vota. Cel mult niscaiva trolling specific varstei cu rezultate de tip UDMR ia 5% in comuna Fierbinti.


Am pus si un chestionar, sper ca este OK.
Posted Image
Eu sunt de acord cu votul de la 16 ani.
Sunt mai multe considerente care m-au dus la concluzia asta.
In primul rand ma gandesc la fiica-mea care in curand va face 16 ani si care este suficient de matura in gandire inclusiv pe subiecte politice astfel incat sunt sigura ca ar avea discernamant daca ar putea vota.
Apoi,  cei ,,maturi'' se prezinta in nr. de aprox. 30% la vot => majoritatea nu voteaza => ce treaba au ei cu cei ce aleg sa o faca?
In sfarsit, e mai indreptatit sa voteze un tanar de 16 ani avand viitorul in fata decat un senior de 80 de ani care e cu un picior in locul cu multa verdeata.... Posted Image

#41
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

 r_murphy, on 07 decembrie 2021 - 13:28, said:

dupa ce ca e pprost, face pe naiba in 4 sa se laude ca e prost .. pai astia micii sunt pesedaci by default. ei inca nu isi dau seama, dar daca aprofundeaza putin "doctrinele" (atentie, in ghilimele) se vor simti atrasi de ciuma rosie, asa cum unii chiar daca nu stiu de ce, urasc ciuma rosie, pentru ca asa e la moda .. plus ca marea majoritate nu se uita la tv, sa vada propaganda facuta de diversi. mai bine ar ridica virsta minima la 21-25 de ani .. daca vor sa mai acceada la butoane.

Astia mici is cu AUR acuma. Acu vreo cativa ani erau cu USR si PNL. Acu AUR e la moda.

Cel putin din ce am aflat eu - liceu de baieti, asta e trendu. AUR. S-au saturat elevii de liceu de restrictii, de pandemie, vor distractii si sa fie lasati in pace. Deci discursul AUR vine ca manusa. Cred ca nici studentii nu sunt departe - si aia vor vacante si distractii, vor sa isi traiasca tineretea.

In timp ce PNL si USR se cearta, AUR sta deoparte si acumuleaza voturi. Cred ca o sa fie jale la urmatoarele alegeri. Cred ca o sa iasa si oameni care nu s-au prea dus la vot, numa sa ca ii pocane pe astia pt restrictii.

PSD-ul cred ca si ei o sa creasca, sunt perceputi asa mai de mijloc. Un rau cunoscut, spre deosebile de alte rele mai noi, mai greu de acomodat cu ele.

Edited by tipareth, 07 December 2021 - 14:05.


#42
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Patefon, on 07 decembrie 2021 - 13:56, said:

Io mi-s tare curios de promisiunile electorale adaptate varstei:
- reducere de TVA la coolere de procesor
- legalizare de etnobotanice
- acces liber la alcool
- locuri de fumat in licee
etc…

P.S. Multam pentru poll

Imi permit sa completez:
- distribuitoare de durex gratuite in scoli
- locuri speciale pentru activitati extracuriculare ( ca sa nu mai blocheze toaletele)
- dreptul de a refuza un profesor care nu corespunde cerintelor

Edited by FatCat33, 07 December 2021 - 14:05.


#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 Epdm, on 07 decembrie 2021 - 13:58, said:

Depinde de ce parinti au copiii aia. Cum sunt parintii si ce caracter au asa si acei copii.

Promisiunile electorale nu se fac în funcţie de ce părinţi au oamenii ci în funcţie de tentaţiile faţă de care au slăbiciuni. De asta în România merge campania electorală cu ulei şi făină. Pentru adolescenţi uleiul şi făina se pot înlocui cu ceva adaptat vârstei, şi politicienii ştiu asta, că doar şi ei au copii.

#44
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 radumiki, on 07 decembrie 2021 - 14:01, said:

Am pus si un chestionar, sper ca este OK.
Posted Image
Eu sunt de acord cu votul de la 16 ani.
Sunt mai multe considerente care m-au dus la concluzia asta.
In primul rand ma gandesc la fiica-mea care in curand va face 16 ani si care este suficient de matura in gandire inclusiv pe subiecte politice astfel incat sunt sigura ca ar avea discernamant daca ar putea vota.
Apoi,  cei ,,maturi'' se prezinta in nr. de aprox. 30% la vot => majoritatea nu voteaza => ce treaba au ei cu cei ce aleg sa o faca?
In sfarsit, e mai indreptatit sa voteze un tanar de 16 ani avand viitorul in fata decat un senior de 80 de ani care e cu un picior in locul cu multa verdeata.... Posted Image

Ar fi o problema cu tinerii vasluieni de 16 ani, maturizati acasa sau la carciuma.
La aia obtii votul cu juma' de pufoaica.

#45
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 FatCat33, on 07 decembrie 2021 - 14:02, said:

Imi permit sa completez:
- distribuitoare de durex gratuite in scoli
- locuri speciale pentru activitati extracuriculare ( ca sa nu mai blocheze toaletele)
- dreptul de a refuza un profesor care nu corespunde cerintelor
Este gresit sa ii judeci pe altii prin prisma propriei persoane.

fata mea (16ani) si chiar nici baiatul (11ani ) nu ar vota nimic din ce pretindeti voi ca ar vota cei sub 18 ani.

#46
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 14:05, said:


Promisiunile electorale nu se fac în funcţie de ce părinţi au oamenii ci în funcţie de tentaţiile faţă de care au slăbiciuni. De asta în România merge campania electorală cu ulei şi făină. Pentru adolescenţi uleiul şi făina se pot înlocui cu ceva adaptat vârstei, şi politicienii ştiu asta, că doar şi ei au copii.

Voucherele de vacanta sunt inlocuitoarele uleiului si fainii!! Mai putine restrictii sau fara deloc - astea o sa aduca milioanele de voturi.

#47
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 TheWarrior, on 07 decembrie 2021 - 13:04, said:

Eu chiar as introduce restrictii/ conditionari: adica trebuie sa treci un test minim

 richi_e, on 07 decembrie 2021 - 13:25, said:

orice drept vine cu obligatii, iar obligatiile apar doar in urma unei forme de pregatire!

Idei foarte bune... ar fi interesant dacă am permite tinerilor între 14-18 ani să voteze, cu condiția susținerii unui test prin care să dovedească o minimă înțelegere a principiilor constituționale...


Ba aș merge chiar mai departe: orice copil, indiferent de vârstă, să poată vota într-un scrutin separat, pe teme specifice vârstei (atunci când îi însoțește pe părinți la vot), de exemplu să aleagă între diferite personaje din povești, după ce în perioada anterioară le-au făcut „campanie electorală” la ora de educație civică sau de dirigenție...

Urnele cu voturile copiilor ar rămâne în sala de clasă și ar fi deschise de către elevi în prima zi când se reiau cursurile după scrutin, fiind numărate și centralizate de către ei potrivit procedurilor reale, pentru a-i obișnuit cu procesul democratic și a normaliza participarea la vot drept un lucru cât se poate de uzual.

S-ar încuraja astfel și o mai mare participare la vot a adulților, fără a recurge la metode coercitive precum votul obligatoriu.

#48
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 14:05, said:


Promisiunile electorale nu se fac în funcţie de ce părinţi au oamenii ci în funcţie de tentaţiile faţă de care au slăbiciuni. De asta în România merge campania electorală cu ulei şi făină. Pentru adolescenţi uleiul şi făina se pot înlocui cu ceva adaptat vârstei, şi politicienii ştiu asta, că doar şi ei au copii.

Da, faina cu alt fel de praf.
Daca-i marfa buna, voteaza cu toate mainile.
Dca-i dai si un aifoan cu 6 camere, l-ai facut votant pe viata.

#49
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 14:05, said:


Promisiunile electorale nu se fac în funcţie de ce părinţi au oamenii ci în funcţie de tentaţiile faţă de care au slăbiciuni. De asta în România merge campania electorală cu ulei şi făină. Pentru adolescenţi uleiul şi făina se pot înlocui cu ceva adaptat vârstei, şi politicienii ştiu asta, că doar şi ei au copii.

Asa este, depinde de parinti. Asa parinti, asa copii. Procentul de idioti vs oameni responsabili si muncitori este cam constant indiferent de varsta.

#50
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 Epdm, on 07 decembrie 2021 - 14:06, said:


Este gresit sa ii judeci pe altii prin prisma propriei persoane.

fata mea (16ani) si chiar nici baiatul (11ani ) nu ar vota nimic din ce pretindeti voi ca ar vota cei sub 18 ani.

Promisiunile sunt pentru gloata. Nu pentru varfuri. Nu castigi alegerile crescand bursa de merit.

#51
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 subss, on 07 decembrie 2021 - 14:08, said:

Idei foarte bune... ar fi interesant dacă am permite tinerilor între 14-18 ani să voteze, cu condiția susținerii unui test prin care să dovedească o minimă înțelegere a principiilor constituționale...
...
O idee excelenta pe care as aplica-o oricui vrea sa voteze. Sa dovedeasca faptul ca stie ce face acolo. Indiferent de varsta, fara discriminare.

#52
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Epdm, on 07 decembrie 2021 - 14:06, said:

Este gresit sa ii judeci pe altii prin prisma propriei persoane.

fata mea (16ani) si chiar nici baiatul (11ani ) nu ar vota nimic din ce pretindeti voi ca ar vota cei sub 18 ani.

Eu cred ca nu prea ai citit presa din ultimii, sa zicem, 25 de ani, ca sa vezi preocuparile noii generatii.
Vorbim de marea majoritate, nu de exceptiile pe care le avem acasa.

Edited by FatCat33, 07 December 2021 - 14:11.


#53
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 Patefon, on 07 decembrie 2021 - 14:09, said:

Promisiunile sunt pentru gloata. Nu pentru varfuri. Nu castigi alegerile crescand bursa de merit.

Gloata fiind formata din oameni de toate varstele.

 FatCat33, on 07 decembrie 2021 - 14:09, said:

Eu cred ca nu prea ai citit presa un ultimii, sa zicem, 25 de ani, ca sa vezi preocuparile noii generatii.
Vorbim de marea majoritate, nu de exceptiile pe care le avem acasa.

noii generatii? Dupa cum spuneam, cum e parintele asa este si copilul, aproape far exceptie.

#54
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Nu e ca si cum am avea o paleta larga de unde sa alegem.

Si daca introducem votul pisicilor si cainilor - aleatoriu prin presare de labuta pe cateva butoane,
la sfarsit cand se numara voturile vom observa ca mare lucru nu s-a intamplat. Posted Image

Tot cam aceiasi ar iesi, pt ca votul e semi-controlat deja prin liste.

Daca ar fi ca in SUA, ar fi si mai sigur. E alba neagra prin rotatie.

Edited by tipareth, 07 December 2021 - 14:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate