Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Votul de la 16 ani

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
212 replies to this topic

Poll: Votul de la 16 ani (90 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu votul de la 16 ani?

  1. Da (26 votes [28.89%] - View)

    Percentage of vote: 28.89%

  2. Nu (64 votes [71.11%] - View)

    Percentage of vote: 71.11%

Vote Guests cannot vote

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
As vrea sa-l vad pe Catu cum castiga el voturile celor de 16 ani in fata unuia ca Simion Posted Image

Edited by razor01, 07 December 2021 - 13:22.


#20
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
orice drept vine cu obligatii, iar obligatiile apar doar in urma unei forme de pregatire!
pe mine ma ingrijoreaza faptul ca toti retardatii voteaza!
ori cand soarta unei tari sta (teoretic) in votul unora care nu stiu sa-si lege sireturile, asta e orice, numai democratie nu e!

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
dupa ce ca e pprost, face pe naiba in 4 sa se laude ca e prost .. pai astia micii sunt pesedaci by default. ei inca nu isi dau seama, dar daca aprofundeaza putin "doctrinele" (atentie, in ghilimele) se vor simti atrasi de ciuma rosie, asa cum unii chiar daca nu stiu de ce, urasc ciuma rosie, pentru ca asa e la moda .. plus ca marea majoritate nu se uita la tv, sa vada propaganda facuta de diversi. mai bine ar ridica virsta minima la 21-25 de ani .. daca vor sa mai acceada la butoane.

#22
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

 TheWarrior, on 07 decembrie 2021 - 13:04, said:

La 16 ani nici nu stiu bine cum ii cheama, credeti ca vor sti ce voteaza acolo?

Eu chiar as introduce restrictii/ conditionari: adica trebuie sa treci un test minim, ca asa avem diversi care nu stiu ce voteaza, am auzit de cazuri in care pun stampila pe simboluri, trandafiri 1 sau 3, lalele sau mai stiu eu ce floricele.
Hai sa nu exageram, nu chiar 16. Poate 13/14.

#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006

 eiffel, on 07 decembrie 2021 - 12:58, said:

Ideea nu e noua si am impresia ca sunt deja state in EU care au vot de la 16 ani - motivatia fiind absenteismul politic- asa se duc mai multi la vot.


                          Exact asta e motivul. Oamenii cu mintea la cap s-au saturat sa tot voteze coruptii aroganti, si in disperare de cauza se cauta carne de tun proaspata, si fix un copil care habar n-are cine-i Dragnea si ce mizerii a facut asta, de exemplu, e numai bun sa suplineasca pe tatal lui care nu voteaza, scarbit fiind de cloaca politicii.

#24
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 fansat, on 07 decembrie 2021 - 13:32, said:


  Exact asta e motivul. Oamenii cu mintea la cap s-au saturat sa tot voteze coruptii aroganti, si in disperare de cauza se cauta carne de tun proaspata, si fix un copil care habar n-are cine-i Dragnea si ce mizerii a facut asta, de exemplu, e numai bun sa suplineasca pe tatal lui care nu voteaza, scarbit fiind de cloaca politicii.
pe mine ma lasa rece votu de la 16 ani
problema pt. mine este ca vor ca presedintele tari sa fie ales de parlament!
atunci sa vezi cum alde Dragnea & Nastase ajung presedinti Romaniei!

#25
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Nu-i prima data cand se vehiculeaza ideea asta, am mai vazut-o propusa dar nu mai retin unde (nu la noi).
Pe masura ce sistemul e tot mai impotmolit, mai incapabil sa livreze orice forma de rezultat relevant si tot mai deconectat de nevoile reale ale populatiei, politrucii vor incerca sa gaseasca noi bazine de votanti pana acum neexploatate, ca sa tina in viata masinaria politica. Poate poate mai scurg de acolo o picatura de implicare in timp ce aia care au deja varsta legala sunt scarbiti pan' la voma de "optiunile" existente. Progresul de la infantilizarea electoratului clasic, unde nu prea mai ai unde sa mergi in jos, la atragerea electoratului infantil.

Edited by shefu_de_combinat, 07 December 2021 - 13:38.


#26
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 13:03, said:

Că e 16 că e 14 vârsta de vot, tot acelaşi scop îl are: obţinerea de voturi prin cât mai puţină muncă de convingere. Dacă i se bagă unui grup de adolescenţi o melodie hip-hop (sau după gust), gata, adolescentul votează pe acela că e...cool. Posted Image

Asta interesează pe adolescent, nu programe economice, politice, sistem de taxare, război între ruşi şi...vrăjeli. Pentru ei important e să fie chefuri şi distracţii.


dar pe aia care au peste 60-65 de ani ce ii intereseaza?

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

 Epdm, on 07 decembrie 2021 - 13:36, said:

dar pe aia care au peste 60-65 de ani ce ii intereseaza?

Viitorul nepoţilor.

#28
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 STARTREK1, on 07 decembrie 2021 - 13:35, said:

atunci sa vezi cum alde Dragnea & Nastase ajung presedinti Romaniei!
Daca e ales de parlament nu va mai conta functia, miza va fi cine ajunge premier.

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 13:39, said:

Viitorul nepoţilor.
Hahaha hahaha lol dada.
Fix mor de grija lor.
Crezi ca suntem in Japonia, unde se ofereau aia batrani sa intervina la Fukushima, ca oricum nu mai apuca sa dezvolte cancere?

Edited by shefu_de_combinat, 07 December 2021 - 13:42.


#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 Neaceasca85, on 07 decembrie 2021 - 12:29, said:

La mine a fost la fix la 18 ani, am putut vota Constitutia din 2003 care desfiinta armata obligatorie, i-am dat DA cu sete. Posted Image
Numai că că ministrul Apărării de atunci, numitul Ioan Mircea Pașcu de la psd, a decis cu de la sine putere să mențină armata obligatorie încă vreo câțiva ani. Posted Image

#30
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

 lupini, on 07 decembrie 2021 - 13:39, said:


Viitorul nepoţilor.
Bwhahahhahah. Buna gluma.

#31
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
da, exact .... hai sa dam drept de vot astora de 16 ani, niste indivizi atat de "ne-copti" incat legal nu-i lasam nici macar sa faca sex sau sa bea o bere intr-un bar....
"what can possibly go wrong ? "

#32
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
De fapt singurul criteriu pentru dreptul de vot ar trebui sa fie plata taxelor si neincasarea oricarui ban de la stat indiferent de varsta.

Edited by Epdm, 07 December 2021 - 13:47.


#33
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Epdm, on 07 decembrie 2021 - 13:47, said:

De fapt singurul criteriu pentru dreptul de vot ar trebui sa fie plata taxelor si neincasarea oricarui ban de la stat indiferent de varsta.
Cul deci tanti geta care pune unghiute cu gel voteaza da' profesorul universitar de la IFN nu?

Nu a mai avut Poiana de ceva vreme un thread care e practic despre cine ar trebui sa voteze.

Edited by shefu_de_combinat, 07 December 2021 - 13:50.


#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Exact. Cine plateste masa comanda felurile de mancare.

#35
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 __Dan__, on 07 decembrie 2021 - 12:42, said:

Eu sunt pentru. Sa aud in campanie si promisiuni cu legalizarea prostitutiei si a ierbii. Apoi contra-spumele Sosoacei.
P.S. Pai ar trebui coborata si varsta pentru cumparat legal alcool, tigari / pentru casatorie fara incuviintarea parintilor atunci.

Corect.  La 12 sau, de ce nu, la 10.
Oricum la mexicani e moda cu insuratul de mici, li se falfaie alora de legislatia in vigoare.

Si daca te pune necuratu sa-i arzi un dos de laba lu' ala micu ca l'ai prins fumand, te da in gat la autoritati (ca e cetatean european si are drepturile copchilului), vine militia si te baga la cremenal.
Iar pe el il da la infiat la o familie europeana moderna.
Ar trebui si noi, ca o tara inapoiata ce suntem, sa luam exemplu de la tarile nordice civilizate si sa infiintat un Barnevernet.

Edited by FatCat33, 07 December 2021 - 13:57.


#36
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006

 STARTREK1, on 07 decembrie 2021 - 13:35, said:

problema pt. mine este ca vor ca presedintele tari sa fie ales de parlament!
atunci sa vezi cum alde Dragnea & Nastase ajung presedinti Romaniei!

         Si asta ar fi o lovitura pentru popor, mai ales ca sunt sanse mari ca perechea la care faci referire sa devina concreta. Nastase e ca si reabilitat si la cat de arogant si plin de el e, nu-l vad crescand gaini in batatura la Cornu. Probabil ca se va relansa in cloaca, acolo unde se simte cel mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate