Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Cum oprim spamul prin posta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Salut

De ceva vreme am inceput sa primesc o revista prin posta, o revista pe care nu am solicitat-o niciodata.

Se numeste Transilvania Business. Frumos tiparita, colorata, hartie de calitate, pret 20 de lei e notat pe ea, ma intreb cine il plateste.

Pentru mine inutila, nu ma intereseaza, nu o citesc, ajunge la gunoi.

Nu vine des, cred ca este tiparita trimestrial dar ma deranjeaza faptul ca o primesc nesolicitat si ma deranjeaza ca creaza o poluare inutila prin tiparire, transport si apoi cerneala pe care o contine.

I-am contactat si i-am rugat sa nu mai trimita sau macar sa trimita electronic. Mi-au raspuns ca vor trimite cererea la departamentul care se ocupa de asta. O vreme nu am mai primit dar acum cateva zile am primit nu una ci doua Posted Image

Cum sa fac sa ii opresc pe astia, ca vad ca cu frumosul ei nu pricep.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Iti desfiintezi cutia postala. Sau stai si o urmaresti, cand vine cineva sa puna ceva, ii interzici Posted Image.
Nu prea ai ce face, nu cred ca este lege contra asa ceva. Si daca exista lege, cineva trebuie sa si urmareasca sa fie aplicata. Adica e ca si cum n-ar fi.
E ca le email. Ai casuta de email, primesti in ea, nu poti controla.

Edited by bai3tzash, 07 December 2021 - 08:20.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:00, said:

De ceva vreme am inceput sa primesc o revista prin posta, o revista pe care nu am solicitat-o niciodata.

Banuiesc ca primesti si reviste de la Kaufland,Lidl,Brico si ce-o mai fi pe acolo.Sunt convins ca nici pe astea nu le-ai solicitat in viata ta.

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:00, said:

ma deranjeaza ca creaza o poluare inutila prin tiparire, transport si apoi cerneala pe care o contine.

Aiurea,de asta nu mai poti tu dormi noptile Posted Image

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:00, said:

Cum sa fac sa ii opresc pe astia, ca vad ca cu frumosul ei nu pricep.
Prefa-te ca nu exista.Dupa un timp o sa-ti treaca.
Cu totii suntem in situatia ta.Fiecare primeste corespondenta nesolicitata,atat fizic cat si electronic.Tre' sa ne invatam cu astea fiindca fac parte integranta din cotidian.

Edited by adisz, 07 December 2021 - 08:30.


#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Poți contacta expeditorul/editorul și să-i transmiți că nu dorești acea publicație iar în cazul fericit acesta va renunța să ți-o mai trimită.
Acțiunea asta va avea ca rezultat scăderea poluării? În mod cert nu, pentru că nu va scădea tirajul publicației, acel exemplar doar va ajunge în altă parte unde va fi la fel de inutil.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Dupa cum am scris, i-am contactat deja.

Eu cred ca gesturile mici conteaza. Intr-adevar gestul meu singur nu va avea un efect, dar daca fiecare face ceva atunci conteaza.

Nu ma impiedica sa dorm noptile dar e un subiect care ma preocupa. Iar chestia asta cu revistele vine pe langa alte chestii ce le fac: strang gunoaiele lasate de altii prin padure, folosesc masina rar si merg pe jos, cu bicicleta sau motocicleta de cate ori pot, reciclez, fac compost, sunt atent la consumul energiei si de apa...
Si imi educ copiii sa faca la fel.

Edited by Argv, 07 December 2021 - 08:52.


#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
La mine se procedeaza altfel. Pe cutia postala se lipeste un sticker cu mesajul " Nu doresc sa primesc materiale promotionale". Si postasul stie ca nu are voie sa puna materiale publicitare sau promotionale in cutia postala, doar ceea ce este pe numele meu.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Vine pe numele meu, pe numele firmei mele de fapt.

In 2012 le-am scris la Wizzair sa le solicit sa scoata de pe biletele reclamele. Mi-au raspuns si chiar le-au scos. Din pacate le-au adaugat iar dupa un timp, desi nu atat de prezente.
Dupa cum va spuneam, este un subiect care ma preocupa. Pentru cine crede ca glumesc, va pun aici raspunsul lor:

Thank you for contacting our Customer Relations Department.

Please be informed, we as a Company feel that it is our great responsibility to provide our Customers with an excellent service, while concentrating on environmental protection.

We are constantly developing our services, also by considering the ways through which we can reduce ecological pollution. Therefore, we totally respect your decision of removing publicity from the boarding card, and regret that you had to go back to the check-in desk to have it printed again.

Please note that we have forwarded your request to the respective Department, and our colleagues will certainly take into consideration your proposal.

Thank you very much for bringing the serious issue of environmental protection to our attention.

Should you have any further questions or concerns, please, feel free to contact us!

Thank you again for your feedback, your proposal is very much appreciated!

Best regards,

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La mine la bloc e o tava langa cutiile postale, ptr "revistele" astea.
Acolo merg cele de la Kaufland, Metro, Slegross, Cerrefour...

Au schimbat cutiile postale de nu mai intra decat plicurile in ele.

Evident daca e adresata special ptr tine tot in cutie ajunge, chiar daca nu intra :D

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Si eu sunt deranjat de banner-ele cu reclame de pe toti peretii, stalpii si blocurile din oras. De publicitatea de la televizor. Cat timp aia ruleaza TV-ul mananca curent, nu-i asa? Si ma zgarie si pe creier. Pot face ceva? Nu.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Poti face o petitie catre primarie. Cu suficienta perseverenta, in general, se pot schimba lucrurile. Sigur, e mai comod sa stai si sa nu faci nimic.. cam asta e tendinta. Apoi ne plangem ca langa noi se ard gunoaie.

#11
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020
Si primăria ce să facă?

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

 VOC, on 07 decembrie 2021 - 09:44, said:

Si primăria ce să facă?

Sa interzica afisarea de reclame pe stalpi si blocuri (de catre firmele care sponsorizeaza partide si functionari-sefi). Initiatorul cred ca traieste in alta lume. Sincer ii doresc succes.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 09:16, said:

...Cu suficienta perseverenta, in general, se pot schimba lucrurile. ..

...într-o lume ideală!
trezește-te!
n-ai tu „suficientă” viață pt ca perseverența să schimbe ceva :(
(nici noi)

#14
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:51, said:

...
Eu cred ca gesturile mici conteaza. Intr-adevar gestul meu singur nu va avea un efect, dar daca fiecare face ceva atunci conteaza.

...folosesc masina rar ... bicicleta sau motocicleta ...
Si imi educ copiii sa faca la fel.

Indemnat de sugestia ta cu gesturi mici fac si eu unul sperand sa conteze.

Ai masina, ai bicla, ai motor, ai copilasi.
Toate au fost facute cu poluare si/sau genereaza poluare.

Te-ai reprodus (cel putin de 2 ori...deduc din plural)
O fiinta umana oricat de ecologista este ea, genereaza poluare (enorma intr-o viata)

Nu iti place ca iti spun?
Insa iti spun. Puteai sa alini impulsul reproductiv cu un copilas (ideal nici unul ca fac saracii planetei destui)

Acuma te deranjeaza o revista trimestriala "ca creaza o poluare inutila prin tiparire, transport si apoi cerneala pe care o contine"
Pare fariseism ecologic.
Daca toti 8 miliarde ar trai ca tine poluarea tot accelerata ar ramane.

#15
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:51, said:

Dupa cum am scris, i-am contactat deja.

Eu cred ca gesturile mici conteaza. Intr-adevar gestul meu singur nu va avea un efect, dar daca fiecare face ceva atunci conteaza.

Nu ma impiedica sa dorm noptile dar e un subiect care ma preocupa. Iar chestia asta cu revistele vine pe langa alte chestii ce le fac: strang gunoaiele lasate de altii prin padure, folosesc masina rar si merg pe jos, cu bicicleta sau motocicleta de cate ori pot, reciclez, fac compost, sunt atent la consumul energiei si de apa...
Si imi educ copiii sa faca la fel.


trimite și tu un cadoo pentru ei
https://www.shitexpress.com să vezi că nu îți mai vine revista.

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

 cuculili, on 07 decembrie 2021 - 10:19, said:

Nu iti place ca iti spun?

Nu ma deranjeaza absolut deloc ce imi spui. Fiecare are parerea lui si o respect. Atata timp cat discutam idei si nu atacam persoane, sunt deschis la discutii.

Revista ma deranjeaza pentru ca o primesc nesolicitat. Si am expus motivele mele. Ei sunt liberi sa o tipareasca, dar sa o trimita la cei care au solicitat-o si carora le foloseste la ceva. Nu e cazul meu.

#17
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Argv, on 07 decembrie 2021 - 08:51, said:

Dupa cum am scris, i-am contactat deja.

Eu cred ca gesturile mici conteaza. Intr-adevar gestul meu singur nu va avea un efect, dar daca fiecare face ceva atunci conteaza.

Nu ma impiedica sa dorm noptile dar e un subiect care ma preocupa. Iar chestia asta cu revistele vine pe langa alte chestii ce le fac: strang gunoaiele lasate de altii prin padure, folosesc masina rar si merg pe jos, cu bicicleta sau motocicleta de cate ori pot, reciclez, fac compost, sunt atent la consumul energiei si de apa...
Si imi educ copiii sa faca la fel.
Respect!

#18
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Pune un cos de gunoi la poartă si scrie spam pe el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate