Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Credit Ipotecar - Recomandare Banca

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
IonutRadu28

IonutRadu28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2021
Bună ziua,

Menționez ca am citit postările anterioare cu privire la recomandările colegilor pentru creditele ipotecare, dar nu am mai găsit nimic de actualitate.

Concret, am găsit un apartament pe care vrem sa îl achiziționat în valoare de 95k euro și urmează sa decidem banca cu care vom face un credit. Am făcut o simulare la Raiffeisen, fiind banca la care încasez salariul, ca să ne asiguram ca avem ok-ul.

Acum, din câte am explorat pe net, discutat cu prieteni, colegi etc., înțeleg ca varianta Raiffeisen nu ar fi cea mai convenabila, având dobânzi mai mari. Cum în România iti este afectat scoringul dacă iei băncile la rand sa faci simulări, ma gândeam sa apelez la părerile altor oameni care au apelat la un credit ipotecar în ultima perioada și ce au ales. Avansul de care dispun este de 15%.

De asemenea, as fi curios ce ați ales sau ați alege privind dobanda fixa 5/7 ani sau cea variabila de la început.

Mulțumesc anticipat!

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Eu, ca principiu, as alege o banca care are cat mai multi creditaci, pentru ca puterea de negociere/ presiune e mult mai mare in cazul unor probleme, decat in cazul unor banci mai de nisa sau care nu au un portofoliu atat de mare de credite. De ex, as lua de la BCR fara ezitare. Acolo am si creditul pt casa, so tot la ei voi face si urmatorul. Au si dobanzile cam cele mai mici de pe piata.
Ref la dobanda, as lua variabila. Si neaparat in lei, nici nu cred ca mai dau in alta valuta.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Cum în România iti este afectat scoringul dacă iei băncile la rand sa faci simulări

Doar simulări în urma cărora banca dă un aviz nefavorabil. Altfel este un moment excelent pentru cine are bani să ceară cât mai multe oferte, să negocieze, să meargă eventual la un broker.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Un prieten si-a facut creditul la CEC in defavoarea BCR.
Eu il am la BCR, nu am stat sa caut, mi-era la indemana banca (si s-a msicat superb exact cand aveam nevoie) si mai am 98000 de lei de dat asa ca nu ma intereseaza prea mult dobanda, nu vreau sa-l lungesc.

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

 IonutRadu28, on 06 decembrie 2021 - 22:47, said:

Cum în România iti este afectat scoringul dacă iei băncile la rand sa faci simulări

De unde stii asta? Si de ce ti-ar afecta 'scoringul'? Ca incerci sa te informezi?

Majoritatea bancilor au simulator pe site, cel putin la ING m-am jucat de mai multe ori cu el, iar cand am fost la banca am primit aceleasi cifre.
Un sfat: Indiferent ce rata iti permiti, fa creditul pe 30 de ani ca sa fii asigurat in caz de doamne fereste, iar daca iti permiti tu poti plati linistit anticipat cate 2-3-4-x rate in fiecare luna (neaparat cu scaderea perioadei). Banii astia platiti anticipat se duc direct in soldul principal, cel fata de care este calculata dobanda in fiecare an (primii ani au impactul cel mai mare, ca una e sa iti calculeze dobanda la 80k si alta sa iti calculeze la 60k credit).

Cauta pe site-uri, joaca-te cu simulatoarele, apoi mergi si la banci fara grija.
Spor

#6
IonutRadu28

IonutRadu28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2021
Multumesc tuturor de sfaturi/info.
O sa incercam sa vedem BCR, ING si Cec Bank.

De asemenea, as fi curios daca voi ati lua acum cu dob. variabila sau fixa.

#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Cauta banca la care suma totala  de plata platita e cea mai mica ( suma ratelor + comisioanele). Creditul va fi in lei, ai grija cum se calculeaza dobanda, si la ce intervale se recalculeaza.

Vezi ca sunt tot felul de comisioane - de analiza dosar, de acordare etc pe care bancile nu prea le inlcud in simulare ( unele banci).

De black Friday ar fi fost o ocazie buna sa te interesezi, multe banci au avut oferte renuntand tocmai la aceste comisioane de analiza si acordare.

#8
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Tocmai am vazut ca Raiffeisen are 900 ron comision analiza dosar. Mi se pare enorm. Am comparat creditele la Credit Europe Bank si Raiffeisen luate in conditii speciale ( card de credit  Avantaj si venituri incasate la Raiffeisen) si desi DAE pare mai mic la Raiffeisen, pe total platesti mai putin.

Eu cand am luat creditul am facut simulari pe site-urile tuturor bancilor, si m-am oprit la Credit Europe Bank pt ca nu avea o tona de comisioane pe langa dobanda, si nu imi pare rau. Acum nu stiu care banca are oferta mai buna, si indicele asta IRCC calculat de BNR mi se pare horror - nu am incredere in el.

#9
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Mergi la broker de credite. Nu te costa nimic, si discuta ei cu bancile in locul tau. Pierzi mai putin timp, si obtii oferte bune. Eu am fost mai intai direct la banca unde am salariul, iar apoi cu broker de credite am obtinut de la alte banci credit maxim cu valoare de peste 3 ori mai mare decat la banca respectiva. Asta pentru ca am anumite variatii foarte mari in venituri incasate (dar perfect explicabile si predictibile), si am si o varsta la care un credit de 30 de ani m-ar duce mult dincolo de pensie. Un broker are mult mai mare experienta cu credite ipotecare decat un angajat la ghiseu la banca, e normal sa stie mai multe.

#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Toate bancile calculeaza dupa ircc, parte fixa+ircc. Urmatorul ircc va fi mai mate, undeva la 1.7 fata de 1.08 acum. Valori aproximative. Am calculat valoareA pana astazi, dau nu mai retin, am un excel in care calculez
Maine pot sa dau  valoarea exacta calculata pana atunci

Edited by kopilu_198, 07 December 2021 - 18:45.


#11
ovione1

ovione1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2021
Acum IRCC ( dobanda de referinta pentru credite de consum) este la valori minime.. recomand dobanda fixa pe o perioada cat mai lunga. In urmatorii ani dobanda va creste pentru a regla rata inflatiei.
La mine este gata blocul abia la anul si imi pare rau ca nu pot lua anul acesta.

La anul sigur voi lua tot dobanda fixa.
Te protejeaza de variatii si suprize.
Ai garantia ratelor pe primii 7 ani. Astfel incat poti sa ai o mai mare incredere in bugetul pe care ti-l faci.

Succes !

P.s. recomand sa iti faci planul sa achiti cat de mult poti anticipat( cu scaderea perioadei) in primii ani, scazi cel mai mult din dobanda la inceput si per total economisesti foarte mult din dobanda neplatita.

#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Eu am luat avum 2 ani la ing, dobanda  variabila, aveau si cu 7ani dobanda fixa. De atunci ircc a tot scazut, automat si rata mea, dela 982 lei la 870 in prezent, urmand ca din ianuarie pana in martie sa ajunga la 860 lei(inca nu mi s-a calculat rata cu ircc de 1.08) iar din aprilie rata va creste la ~900 lei daca nu refinantezcreditul. Ma gandesc la bcr, au aceleasi dobanzi ca un credit ipotecar nou, dedata asta cu dobanda fixa pe 5ani si voi plata aceeasi rata ca acum. Tb doar sa vad cat ma costa iar notarul

#13
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 kopilu_198, on 07 decembrie 2021 - 18:43, said:

Toate bancile calculeaza dupa ircc, parte fixa+ircc. Urmatorul ircc va fi mai mate, undeva la 1.7 fata de 1.08 acum. Valori aproximative. Am calculat valoareA pana astazi, dau nu mai retin, am un excel in care calculez
Maine pot sa dau  valoarea exacta calculata pana atunci

Începând cu 1 ianuarie 2022: 1.17% va fi următorul IRCC

 kopilu_198, on 07 decembrie 2021 - 21:41, said:

Eu am luat avum 2 ani la ing, dobanda  variabila, aveau si cu 7ani dobanda fixa. De atunci ircc a tot scazut, automat si rata mea, dela 982 lei la 870 in prezent, urmand ca din ianuarie pana in martie sa ajunga la 860 lei(inca nu mi s-a calculat rata cu ircc de 1.08) iar din aprilie rata va creste la ~900 lei daca nu refinantezcreditul. Ma gandesc la bcr, au aceleasi dobanzi ca un credit ipotecar nou, dedata asta cu dobanda fixa pe 5ani si voi plata aceeasi rata ca acum. Tb doar sa vad cat ma costa iar notarul

IRCC-ul de 1.08% a întrat pe 1 octombrie 2021.
Cum nu ti-au recalculat rata?

Edited by amadeus79, 07 December 2021 - 21:46.


#14
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Pentru ca eu am avut prima rata pe 20 ianuarie, si am platit timp de 3 luni valoarea ircc-ului de la data semnării contractului, de aceea eu pot sa stiu cu 5-6 luni inainte valoarea ratelor, si sa imi fac calcule legate de cheltuieli, daca pot sa fac sa zicem luna asta o cheltuiala mai mare decat aveam de gand sa fac initial, calculand singur valoarea ircc, ce va fi luata in calcul, inainte sa fie afișată de bnr
Legat de următorul ircc, il calculasem si pe cel de 1.17, din octombrie, dar eu ma gandeam deja la cel ce pe care il calculez acum.

Edited by kopilu_198, 07 December 2021 - 22:22.


#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 kopilu_198, on 07 decembrie 2021 - 22:16, said:

Pentru ca eu am avut prima rata pe 20 ianuarie, si am platit timp de 3 luni valoarea ircc-ului de la data semnării contractului, de aceea eu pot sa stiu cu 5-6 luni inainte valoarea ratelor, si sa imi fac calcule legate de cheltuieli, daca pot sa fac sa zicem luna asta o cheltuiala mai mare decat aveam de gand sa fac initial, calculand singur valoarea ircc, ce va fi luata in calcul, inainte sa fie afișată de bnr

IRCCul se schimba de 4 ori pe an:
- 1 ianuarie
- 1 aprilie
- 1 iulie
- 1 octombrie

In rest, sincer nu înțeleg ce zici.
Băncile schimba automat IRCCul în sistemele informatice, indiferent când ai tu rata.

PS: poți afla urmatorul IRCC (care va întra pe 1.04.2022) cu 3 luni înainte, pe 31.12.2021, nu cu 5-6 luni inainte

Edited by amadeus79, 07 December 2021 - 22:26.


#16
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Dar valoarea respectiva la mine se ia in calcul cu 3 luni intarziere. Eu inca am ircc de 1.25 in calcul pentru rata din decembrie, in ianuarie o sa fie de 1.08
Pana in prezent, pentru 2021T4, imi reiese un ircc de 1.75

Edited by kopilu_198, 07 December 2021 - 22:35.


#17
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Ilegală întârzierea aia.

#18
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Aceasi părere, este ilegala întârzierea.
Sincer am dubii mari... Care banca e?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate