Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sonorizare auto VW Polo

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutari.

Am un sistem audio care statea degeaba prin garaj.
Tot ce stiu e ca am un amplificator, am un subwoofer, inca un amplificator si vreo 15 cabluri despre care nu stiu nimic.

Nu ma pricep deloc la sisteme audio, dar o sa pun denumirile si pozele cu tot ce am.
Poate aveti o idee daca il am complet sau mai trebuie cumparat ceva pe langa.

AICI sunt toate cele 4 poze.

Iar aici sunt pozele cu fiecare in parte:
1. 3000 W - Mosfet car power amplifier VX-3000 (asta-i amplificatorul)
2. Hifonics Falcon Amplifier With Crossover (asta cred ca-i amplificatorul secundar, daca exista asa ceva)
3. Compactor SPL 610 Raveland (asta cred ca-i subwoofer-ul)
4. Iar AICI e o poza cu toate cele, dar si cu toate cablurile.


Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Cam cat m-ar costa sa montez sistemul pe un VW Polo?
2. Din ce se vede in poze, mai trebuie adaugat ceva la sistem?
3. Merita investitia? Sau mai bine cumpar unul intreg de la un service specializat pe asta?


Multam!

Edited by asdfa34, 06 December 2021 - 21:35.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu ce vrei. Daca vrei bubuiala, il pui la orice service sau persoana care a mai montat asa ceva. Dar nu te astepta la calitate. Masinile cu sisteme audio premium sunt insonorizate (au usile captusite pentru limitarea vibratiilor nedorite). Altfel, dupa ce ii montezi (si mai ales pentru ca), difuzorul de joase, masina, avand si ceva ani, va zornai din toate incheieturile.

#3
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostYOUR_GOD, on 06 decembrie 2021 - 22:19, said:

Nu stiu ce vrei. Daca vrei bubuiala, il pui la orice service sau persoana care a mai montat asa ceva. Dar nu te astepta la calitate. Masinile cu sisteme audio premium sunt insonorizate (au usile captusite pentru limitarea vibratiilor nedorite). Altfel, dupa ce ii montezi (si mai ales pentru ca), difuzorul de joase, masina, avand si ceva ani, va zornai din toate incheieturile.

Salut. Multam de raspuns.

Nu vreau cine stie ce. Nu e o masina de viitor, e una doar pe care s-o folosesc ocazional. Si pe care o s-o schimb in 1-2 ani.

Nu prea ma intereseaza ca baraie, nu vreau ceva de calitate. Vreau doar sa folosesc sistemul asta pana ce-mi iau alta masina.


Ai idee care sunt costurile aproximative daca-l duc la un service sau la o persoana care se ocupa cu asa ceva?

Edited by asdfa34, 06 December 2021 - 22:25.


#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
O sa omori bateria masinii si poate si instalatia electrica. O decizie f buna daca tot ajunge la remat masina....

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Subwooferul va avea nevoie de o cutie calculată
Caută în orașul tău pe cineva care construiește boxe și vezi ce cost îți dă.
2. Ai nevoie de :
- amplificator
- subwoofer
- fir de la baterie de la plus cu siguranta pe el la amplificator
- fir de la caroserie - minus - la amplificator
- semnal de la Head unit (castofon) - la amplif - deci tot un fir
- fir de la amplif la subwoofer

Dacă nu te pricepi la montaj și n-ai un prieten, ori cauți pe olx un montator de așa ceva, ori un electrician auto.

Teoretic, dacă nu e așa multă muncă, n-ar trebui să coste mai mult de 200 de lei manopera
Nu pot să îmi dau seama dacă-s ok cablurile tale, deci ia în calcul și un kit nou de cabluri, îs pe la 100 de lei la Altex.

Dacă nu-l dai tare nu zornăie tablele, dacă stai bine pe portofel și-ai un gărăjel, sunt folii de insonorizare pe tăt internetul

Pe mine m-a costat maxim 250 de lei folia pentru un sedan, durata 3 ore, am dat fețele de uși jos, croit și lipit insonorizant, dar era cald afară, eu n-am garaj.

Spor la muncă

View PostYOUR_GOD, on 06 decembrie 2021 - 22:19, said:

Masinile cu sisteme audio premium sunt insonorizate

Mașinile ălea costă mulț ban.
Care n-are toată lumea.

@inițiator

Înainte de a demara montajul, testează boxa aia și amplificatorul, să nu te trezești că nu merg.

Dacă nu merg, și tăt vrei bubuială, am văzut zilele trecute kit de amplif și subwoofer la cel parcă, ofertă la circa 600 de lei.

Uite

https://www.cel.ro/s...vxoCDEcQAvD_BwE

Edited by waterman, 07 December 2021 - 09:04.


#6
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postwaterman, on 07 decembrie 2021 - 09:00, said:

1. Subwooferul va avea nevoie de o cutie calculată
Caută în orașul tău pe cineva care construiește boxe și vezi ce cost îți dă.
2. Ai nevoie de :
- amplificator
- subwoofer
- fir de la baterie de la plus cu siguranta pe el la amplificator
- fir de la caroserie - minus - la amplificator
- semnal de la Head unit (castofon) - la amplif - deci tot un fir
- fir de la amplif la subwoofer

Dacă nu te pricepi la montaj și n-ai un prieten, ori cauți pe olx un montator de așa ceva, ori un electrician auto.

Teoretic, dacă nu e așa multă muncă, n-ar trebui să coste mai mult de 200 de lei manopera
Nu pot să îmi dau seama dacă-s ok cablurile tale, deci ia în calcul și un kit nou de cabluri, îs pe la 100 de lei la Altex.

Dacă nu-l dai tare nu zornăie tablele, dacă stai bine pe portofel și-ai un gărăjel, sunt folii de insonorizare pe tăt internetul

Pe mine m-a costat maxim 250 de lei folia pentru un sedan, durata 3 ore, am dat fețele de uși jos, croit și lipit insonorizant, dar era cald afară, eu n-am garaj.

Spor la muncă



Mașinile ălea costă mulț ban.
Care n-are toată lumea.

@inițiator

Înainte de a demara montajul, testează boxa aia și amplificatorul, să nu te trezești că nu merg.

Dacă nu merg, și tăt vrei bubuială, am văzut zilele trecute kit de amplif și subwoofer la cel parcă, ofertă la circa 600 de lei.

Uite

https://www.cel.ro/s...vxoCDEcQAvD_BwE


Salut.

Da, am uitat sa precizez ca trebuie si o cutie pentru subwoofer. Avea si asta, dar nu stiu unde a disparut.

Multam frumos pentru raspuns, o sa tin cont de tot ce mi-ai scris aici. Urmeaza sa le testez, iar daca nu merg cum vreau, cel mai probabil o sa-l iau pe ala pe care mi l-ai dat tu, ca l-am vazut zilele astea si pe alte site-uri.

Mersi frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate