Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cardiologi in BUC si unde pot face angio CT artere coronare (mentionez ca sunt obez 150kg)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iuliuscezar59

iuliuscezar59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2007
TLDR : am nevoie de o clinica unde pot face angio CT artere coronare, desi sunt obez 150 kg
Vara 2020 am inceput sa am dureri in piept dupa efort sau moment emotional.A inceput prima data ca o jena in centrul pieptului, in alta zi am avut o durere puternica in piept in centru-dreapta sus, ca si cum cineva statea cu piciorul pe mine pe locul acela; am stat intins cateva minute si mi-a mai trecut, apoi am avut on and off dureri din acea zi pana astazi.
Tot in acea perioada am avut:
-dureri de cap (tip ciocane in cap) insa pana azi s-au diminuat si chiar as zice ca au disparut;
-zbateri de muschi in tot corpul care in timp au disparut.
Cel mai grav a fost in noiembrie cand dupa cateva zile de efort s-a declansat urat, cu dureri in piept, jena, apoi cu intepaturi in antebrate, de la cot spre mana + nevralgia mai sus mentionata + intepaturi in maxilar jos stanga si furnicaturi in degete... am chemat atunci ambulanta, crezand ca e atac de cord, insa cand au ajuns la mine au zis ca io nu-s de dus cu ambulanta si nu par a avea atac de cord, si baietii au presupus o posibila angina pectorala.

In momentul de fata mi se mai intampla sa am jena, dureri, intepaturi in piept, rareori in spate si antebrate, si uneori senzatie de cutite in mijlocul pieptului. Junghiurile apar la intindere, aplecare in fata etc., dar nu sunt replicabile  daca fac aceeasi miscare durerea n-apare de fiecare data. Alteori durerile apar la tras aer mult in piept. Uneori am avut si palpitatii, puls marit + tensiune mare pt cateva minute si daca stau intins revine la normal. Jena poate apare si la repaus, m-a trezit si din somn de cateva ori, dar cel  mai rau se intampla dupa efort fizic. Daca efortul e moderat(nu ma fortez, nu fac cu nervi treaba), e posibil sa nu apara junghiurile.
M 31 ani. Nu fumez, nu beau alcool (am baut in facultate), in schimb am fost gras mai toata viata si obez in ultimii 4-5 ani.

Am fost la mai multi medici dupa faza cu ambulanta,  si fiecare a dat-o pe liimba lui :
cardiologul nr.1 - ekg si ecc ok, a zis ca n-am nimic, e anxietate, palma in c*r si pleaca acasa
N-au incetat durerile asa ca am continuat investigaiile.
neurologul - neuropatie diabetica (desi glicemia o am 80, in schimb insulina si rezistenta la insulina e mare, si trigliceridele marite) colesterol bun, analize pt detectarea nivelului de inflamare bun, analzie la tiroida bune (endocrionologul a zis ca pare totul ok dpdv al endocrinelor)
Cardiolog nr 1 - am mers din nou la acelasi cardiolog, a zis ca totul pare ok, ca inima e usor marita da e normal la greutatea mea, si ca banuie ceva reumatologic
reumatologul - sindrom tietze/fibromialgie - am, luat Lyrica 6 luni , am avut impresia ca parca ar ajuta, dar e posibil sa fi fost mai rare durerile pt ca am stat la repaus mult in aceea perioada.
cardiologul nr.2 - ekg si ecc ok, ekg holter - dupa efort max (140bpm) la repaus (120bpm) apare un singur eveniment ST negativ. In rest totul ok. A zis sa fac angiograma angio CT artere coronare sa fie sigura ca nu e nimic, sau daca e ceva.
De aceea acum caut o clinica in Bucuresti care mi-ar putea face angiograma desi am greutatea pe care o am. Si un medic cardiolog bun care nu-mi zice "palma in c*r si joc de glezne, revino dupa ce faci 50 de ani la mine"....

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca medicii aia au dreptate si [inca] nu ai probleme cu functionarea inimii.
Iti recomand un consult la CC Iliescu.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Troponina e Ok?

#4
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019
As recomanda consult la Dr Tatu Chitoiu Gabriel - https://www.cardiomedic.ro

#5
iuliuscezar59

iuliuscezar59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2007
@pasilla - probabil inima in sine nu, inca, dar au fost foarte expeditivi, nici macar pt trigliceride nu a dat unu ceva hepatoprotectoare, omega 3... ei stiu ce ar fi trebuit.. nu-s ipohondru da cand ai durerile astea de te trezesc din somn iti vine sa-i iei la palme cand se uita la tine si nu stiu ce sa faca cu tine... efectiv in afara de reumatolog si endocrinolog toti erau pe filmul lor...
@Karhu - Analizele facute la recomandarea medicilor  au fost urmatoarele:
reticulocite (volum, continut nuclear, corectie etc.) - toate bune
hemoleucograma completa - toate bune
vsh - bun
creatinina - buna
TGP  (primul test) - 53 (era peste limita max. 45)
TGP (refacut dupe ce am luat hepasuport 1 luna) - bun 35
TGO - bun
factor reumatoid - bun (3.8,  trebuie <14)
calcitonina - 2 (trebuie <8)
vit. D - foarte scazuta - 23 (am luat 3 luni 4000 UI la recomandarea endocrinologului si inca mai iau o luna da una nu Detrical 2000 UI)
glicemie - 80 si 85
anti tiroglobulina - buna
FT4 - la limita max (endocrinologul n-a comentat nimic)
TSH - bun
HDL-43
LDL-109
insulina - foarte ridicata 32 (max buna era 27)
indice HOMA rezistenta insulina - foarte ridicata 6.5 (max. buna era 5)
Anti-TPO - f sczaut 0.2
Trigliceride - 216 (limita max 200)
lactatdihifrogenaza - 171
Hb-A1C - 5,2 (max. 7)

Am sa fac si Troponina.
Daca mai aveti si alte recomandari de analize sa-mi spuneti.
Mai mentionez un lucru, am psoriasis diagnosticat din liceu, si in ultimii ani a izbugnit pe partea dermatologica (eczeme pe ceafa, roseata pe scalp si piele maro pe maini si coate)...

Edited by iuliuscezar59, 06 December 2021 - 21:26.


#6
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 26.10.2017
Coronarografie la Dr.Udroiu ,spitalul Universitar. Este o procedura minim invaziva nu ai de ce te teme. Succes!

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiuliuscezar59, on 06 decembrie 2021 - 21:14, said:

Am sa fac si Troponina.
Daca mai aveti si alte recomandari de analize sa-mi spuneti.
Pe langa ce ai facut deja, inainte de coronografie protocoalele de la mine recomanda troponina, pro-BNP, natriu, potasiu, radiografie torace (ma mir ca nu ti s-au indicat cand ai fost prima data la consult).

#8
iuliuscezar59

iuliuscezar59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2007
nici o trb de analize recomandate de cardiologi
tot ce am facut a fost la recomandarea  celor de la analize (colesterolul si lactatdihifrogenaza )
in rest recomandari de analize (pe langa glicemia pe care toti m-au frecat la icre sa o fac ca asta e diabet etc etc) mi le-au recomandat endocrinologul (homa, insulina, tsh si cele aferente endocrinelor) iar restul analizelor le-a recomandat reumatologul... cred ca a banuit cancer sau autoimuna pe baza psoriazisului ceva de genul asta.. asta dupa ce cardiologii m-au trimis acasa ca ekg si ecg au iesit bune, apoi la reumatolog am facut 3 luni lyrica si apoi am mers la ea din nou sa-i zic ca tot am dureri, atunci mi-a dat un set de analize...si sa incerc inca 3 luni cu lyrica intretimp... care n-a functionat...
neurologoul a zis ca e anxietate dupa ce a vazut analizele la glicemie... si am luat sedocalm, tot am avut intepaturi...

#9
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.03.2018

View PostKarhu, on 08 decembrie 2021 - 10:28, said:

Pe langa ce ai facut deja, inainte de coronografie protocoalele de la mine recomanda troponina, pro-BNP, natriu, potasiu, radiografie torace (ma mir ca nu ti s-au indicat cand ai fost prima data la consult).

subscriu la ce a zis colegul.
Troponina, pro-BNP sunt importante.
Iti poti face un Doppler pentru masurarea carotidei.
Un test de coagulare la fel, merita sa vezi daca ai predispozitie pentru cheaguri.

Uite eu de exemplu am fost cam ca tine, dar am mai slabit. Acum am 123 de kg la 1.87 cm.Acum 3 ani, am trecut printr-o spaima cu inima, electrocardiograma arata rau, colegii s-au speriat (lucrez in urgenta), eu m-am speriat rau, ca imi batea inima pe la 130 iar tensiunea era 20 cu 15.  merita efortul de a slabi, cu cat esti mai supraponderal cu atat de afecteaza in mai multe locuri. Uite pe mine greutatea mare mi-a afectat genunchii. Dar acum nu mai mananc, gras, fara paine, multa apa ca sa combat nevoia de a manca, mananc gheata care inhiba la fel pofta de mancare, si fac cam 11.000 de pasi zilnici. Schimbarea nu e imediata, dar incepe cu TINE facand primul pas.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate