Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sa inlocuiesc 18-55 is stm de la kit cu 50mm/1.8?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Salut!
Am un canon 100d cu ob de kit 18-55 is stm,
Ma bate gandul sa iau si un obiectiv fix, am pus ochii pe un canon 50mm/1.8.
Aparatul il folosesc pentru poze cu fam si mici chestii hobby.

Merita sa cheltui cei 600ron pe acest 50mm?
Multumesc!

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
S-ar putea sa te cam limiteze focala de 50mm, e destul de ingust campul vizual. Incearca sa fixezi obiectivul de kit numai la 50mm si sa pozezi cateva zile, vezi daca te impaci cu focala respectiva.

#3
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca faci poze la 50mm cu 18-55-ul, ce ti se pare ca nu e ok? Rezolutie slaba, claritate, imposibilitate blurat background-ul? Daca nu te deranjeaza nimic, e clar raspunsul.

#4
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.10.2016
Merita
O sa fie intr-adevar cazuri in care nu o sa poti cuprinde tot peisajul cu focala de 50, dar diafragma de 1.8 face toti banii (bokeh fain, posibilitatea de a trage cadre si cand lumina nu avantajeaza, etc).

#5
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Salut,
De meritat, merita, dar nu poate fi vorba sa inlocuiasca obiectivul de kit, pt ca acela e mai wide. In interior nu o sa poti fotografia grupuri cu 50. dar si cand fotografiezi 1-2 persoane, (portret) e altceva, si in interior si afara...
Obiectivul e bun,  nu il poti compara cu cel de kit, dar nici nu il inlocuieste, sa poti ramane doar cu 50-ul.
Asa ca daca iti permiti ia-l si le schimbi in functie de ce fotografiezi. Obiectivul de kit la 50mm are diafragma 5.6, fata de cel fix care are 1.8. Sper ca folosesti blitz extern la obiectivul de kit, daca il folosesti pe cel intern, iti recomand un blitz extern inaintea obiectivului.

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Zi mai bine ce fotografiezi ca hobby, oameni, peisaje, masini, jucarii... Conteaza enorm, e stupid sa recomanzi asa, in functie de utilizare, 50 1.8 posibil sa fie exact inversul a ceea ce ai nevoie.

#7
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Am blitz, il folosesc.
Pozele cu cel de kit parca nu au claritatea dorita, sper ca, cu acest nou ob sa cresc putin calitatea ..

Pentru un unghi mai mare ce as putea lua, la un pret decent?
Multumesc!

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca e vorba de vechiul si plasticosul 50mm/1.8 de la Canon....eu zic sa ramai cu obiectivul de kit (care e chiar decent, silentios si rapid).
Asta pentru ca 50-ul asta o sa te chinuie maxim la focalizare , si la f 1.8-2 se vede orice eroare de focalizare. Adauga asta la faptul ca 50mm pe un apsc cuprinde in vizor cam ca un 75mm pe full frame...
Parerea mea e ca nu merita.

Da, ca obiectiv suplimentar poate fi ok (desi se suprapune peste focala celui din kit).

Daca vrei ceva mai special, bokeh...etc mergi pe un 85/1.8 ca obiectiv suplimentar.

#9
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 marius2k, on 06 decembrie 2021 - 16:28, said:

Am blitz, il folosesc.
Pozele cu cel de kit parca nu au claritatea dorita, sper ca, cu acest nou ob sa cresc putin calitatea ..

Pentru un unghi mai mare ce as putea lua, la un pret decent?
Multumesc!

35mm 1.8


Senzorii din modelele APSC pot mult mai mult decat ofera obiectivele de kit in materie de claritate. Eu am pus Sigma 18-35 1.8 si Tokina 24-70 2.8 (ultimul ptr FF, dar pus pe apsc).
Daca faci cu cel de kit, ideal e sa nu dai zoom la rezolutia nativa, altfel vei fi dezamagit un pic.

Edited by Municipalwaste, 06 December 2021 - 16:37.


#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca vrei claritate deosebita atunci vezi un 70/2,8 macro de la sigma. Tot asa NU ca inlocuitor al celui de kit.

Nu stiu cum vreti voi sa obtineti claritate/contrast profi cu obiective de 500 lei. Nu se va intampla asta.

Asa ca sunt 2 variante:
1. Obiective bune  - L-uri sau asemenea (care costa de la sute pana la mii de euro)
2. Invatati tehnica foto, prelucrare RAW -  si obtineti imagini mai bune decat jpeg-urile standard din camera

#11
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pe F64 vad ca nu e nimic rezonabil la 35mm, deci te gandesti daca te ajuta focala fixa de 50mm. Poti tine 18-55-ul o vreme la 50mm si vezi daca te descurci.
Oricum, pe cel de kit e clar ca nu-l arunci daca iei 50mm, mai ales in vacante, la peisaje etc..

#12
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Pozez RAW si ele dau putina 'zeama' de lightroom.

Atunci ma cumintesc cu cel de 50 si mai pun la pusculita pentru ceva mai bun.
Ma uit dupa cel de 35mm
P.S. Am vazut pe olx in zona mea unul de 24mm la 400ron, sa fie mai ok?

#13
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Trebuie testat daca e de pe olx, de la f 1.8 pana la f11

Mare plus pe claritate nu vei avea, mai mult diafragma

Edited by Municipalwaste, 06 December 2021 - 17:10.


#14
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ai acces la whatsapp web pe un pc? Daca da, iti pot da nr in privat sa facem schimb de 1-2 poze, sa comparam claritatea, sa vezi ce poate maximum un aparat apsc de 1000 lei cu un obiectiv care ii atinge potentialul maxim. Si sa ma uit si eu la ce scoate al tau, poate ai probleme de focalizare, poate e descentrat, am avut si obiective de kit, pot compara din memorie daca e ceva in neregula sau daca chiar kit-ul nu mai face fata la pretentiile tale in mod real.

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 marius2k, on 06 decembrie 2021 - 16:28, said:

Pozele cu cel de kit parca nu au claritatea dorita, sper ca, cu acest nou ob sa cresc putin calitatea ..

Pai si speri ca 50 f1.8 la f1.8 sa aibe claritatea dorita? Claritatea o obtii tot pe la f8/f11, ca mai jos o sa fie dof minuscul si clarul o sa fie pe varful genelor.
In principiu un ob de kit la f8 ar trebui sa fie ok, daca ai si blitz (chiar si cel onboard cu blenda) e si mai bine. Cu 50-ul la f1.8 o sa ai numai batai de cap cu doful ingust si cu focala cam lunga, insa intr-adevar e mai luminos, deci poti utiliza in conditii de lumina mai nasoala, produce bookeh bun, insa e pretentios ca ai focala fixa, wide open iti trebuie ceva simt artistic sa scoti ceva util altfel iti dau rudele cu el in cap ca nu apar clar in poze.
Eu am luat un 50 f1.7, manual, ieftin si bun, e altceva insa si obiectivul de kit este inca valabil, e sharp si el, fiecare e cu aplicatiile lui. f1.7le are totusi un farmec aparte.

Edited by crokodilu, 06 December 2021 - 18:26.


#16
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Sa nu facem confuzie intre clarul adancimii de camp si clarul calitatii unui obiectiv. Pentru cineva obsedat de claritate, obiectivul de kit e deficitar si la f8.

Daca luam un senzor apsc standard de 24mp, un obiectiv de kit obtine vreo 8mp din el, pe cand unul mai scump poate scoate 17-18mp. Asta la f8. 8mp e abia o treime din potentialul senzorului ca rezolutie. Si asta cand obiectivul de kit e in forma maxima. Daca e si un pic descentrat, cum majoritatea sunt, ajungi si la 6-7mp reali. Plus mai intervin contrastul si alte alea...

Edited by Municipalwaste, 06 December 2021 - 18:47.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Arata-ne un RAW unde crezi ca doar folosirea unui alt obiectiv ar fi dus la o imbunatatire semnificativa a imaginii

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,772
  • Înscris: 30.08.2006
Cum ti s-a spus si mai sus, e un obiectiv pentru portrete. Nu inlocuieste 18-55 ci e mai degraba e o completare a lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate