Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Procesor de plati online, Stripe sau Netbilling?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Procesor de plati online, Stripe sau Netbilling?
Am un site unde ofer ceva servicii de marketing online si o firma.

Vreau sa adaug la siteu' meu un procesor de plati pentru a oferi posibilitatea utilizatorilor sa plateasca cu cardul. Cu Paypal am avut ceva neplaceri in trecut, deci exclus.

Am posibilitatea sa adaug Stripe sau Netbilling, ce ma indrumati? tinand cont ca e posibil sa primesc plati cu cardul din toate colturile lumii.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Paypal

#3
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 MembruAnonim, on 06 decembrie 2021 - 13:59, said:

Paypal
Ai citit ce am scris ,sau ai dat reply fara sa citesti?

Edited by guyroux, 06 December 2021 - 14:04.


#4
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
De Stripe am auzit de bine, dar sigur accepta inregistrari din Romania? Am 2 clienti care folosesc stripe si nu au avut probleme.
De netbilling nu am auzit.
Vezi si 2checkout, eu l-am folosit in trecut fara neplaceri.
Paypal e o gluma.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 guyroux, on 06 decembrie 2021 - 14:04, said:


Avand in vedere cerintele pe care le-ai expus, Paypal este o solutie viabila dpmdv.

Edited by MembruAnonim, 06 December 2021 - 14:06.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Omul a zis clar ca fara paypal. De ce insisti?

#7
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Cunosc pe cineva cu stripe integrat in site care primea plati aleatoare.
Am impresia ca erau ceva boti care faceau automat comenzi la el pe site, dar nu imi dau seama care era scopul. Probabil testau carduri furate? In total cateva mii de $.
Omul le tot dadea refund pana s-a saturat si cerut la stripe sa filtreze cumva tranzactiile alea.

Daca se intampla asa ceva la Payal avea contul cu toti banii blocati, si fara vreo actiune in instanta ii mai vedea la pulivara

#8
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 bostanu_4u, on 06 decembrie 2021 - 14:06, said:

De Stripe am auzit de bine, dar sigur accepta inregistrari din Romania? Am 2 clienti care folosesc stripe si nu au avut probleme.
De netbilling nu am auzit.
Vezi si 2checkout, eu l-am folosit in trecut fara neplaceri.
Paypal e o gluma.
Stripe e de vreun an pe piata din Romania. La nivel global sunt recunoscuti, avand in vedere ca au cam un an de cand sunt pe piata din Romania, cred c-o sa-i aleg pe ei. Am creat un cont, ofera tot felul de chestii pe acolo.

Subscriu la treaba cu paypal, o porcarie.

 bostanu_4u, on 06 decembrie 2021 - 14:27, said:

Cunosc pe cineva cu stripe integrat in site care primea plati aleatoare.
Am impresia ca erau ceva boti care faceau automat comenzi la el pe site, dar nu imi dau seama care era scopul. Probabil testau carduri furate? In total cateva mii de $.
Omul le tot dadea refund pana s-a saturat si cerut la stripe sa filtreze cumva tranzactiile alea.

Daca se intampla asa ceva la Payal avea contul cu toti banii blocati, si fara vreo actiune in instanta ii mai vedea la pulivara
Nu cred ca erau boti, se fac plati cu carduri furate. Asta e o problema majora. Ar trebui o verificare mai amanuntita. Sa primesti cod pe telefon cand faci o plata si sa accepti plata.

Edited by guyroux, 06 December 2021 - 14:31.


#9
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Omul vinde servicii de hosting specializat cu conturi activate manual, deci aia nu primeau nimic in schimb, de aia am impresia ca erau testate niste carduri in mod automat.

Si tel se poate fura, pentru cumparator nu e o solutie grozava nici aia. In Romania se mai foloseste acel 3dsecure.
Dar in state nu se complica nimeni cu verificari.

Edited by bostanu_4u, 06 December 2021 - 14:40.


#10
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 bostanu_4u, on 06 decembrie 2021 - 14:40, said:

Omul vinde servicii de hosting specializat cu conturi activate manual, deci aia nu primeau nimic in schimb, de aia am impresia ca erau testate niste carduri in mod automat.

Si tel se poate fura, pentru cumparator nu e o solutie grozava nici aia. In Romania se mai foloseste acel 3dsecure.
Dar in state nu se complica nimeni cu verificari.
Gandeste-te la cei care vand software, chestii digitale. Acolo e nasol. Chiar si asa, o verificare e sfanta. Acuma daca pierzi si telefon si card, atunci esti chiar idiot si ti-o meriti.
Tin minte acum cativa ani, m-a mancat in dos sa platesc pe un site din asta de dating . Am platit, dar era un fel de subscribe si desi eu aveam tot felul de verificari si aprobari pentru plati, acel site imi retragea de pe cont bani in fiecare luna fara niciun fel de aprobare din partea mea. Am intrat pe site sa sterg subscritia, dar nu exista aceasta varianta si a trebuit sa schimb cardul ca sa-i opresc sa-mi mai ia bani lunar.

 bostanu_4u, on 06 decembrie 2021 - 14:40, said:

Omul vinde servicii de hosting specializat cu conturi activate manual, deci aia nu primeau nimic in schimb, de aia am impresia ca erau testate niste carduri in mod automat.

Si tel se poate fura, pentru cumparator nu e o solutie grozava nici aia. In Romania se mai foloseste acel 3dsecure.
Dar in state nu se complica nimeni cu verificari.
PS: Chiar daca pierzi telefonul, in 99% din cazuri telefonul e blocat, deci hotul nu are access la el.

Edited by guyroux, 06 December 2021 - 14:46.


#11
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Pana la urma ma gandesc ca ti-au fost inapoiati banii de banca la cerere. Dar daca ar fi fost necesar un sms de confirmare, si cumva hotul ar fi obtinut acces la acel sms, atunci banca ar fi refuzat categoric sa iti inapoieze banii pe motiv ca s-a facut acea verificare.
Chiar a fost un caz aici pe forum cu un user pacalit cu tot cu sms.

Pentru tine ca si comerciant, este avantajoasa o verificare a clientului prin sms.
Dar pentru mine ca si client, nu prea, pentru ca in caz de inselaciune eu raman cu paguba si nu mai pot pretinde rambursare

#12
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 bostanu_4u, on 06 decembrie 2021 - 15:06, said:

Pana la urma ma gandesc ca ti-au fost inapoiati banii de banca la cerere. Dar daca ar fi fost necesar un sms de confirmare, si cumva hotul ar fi obtinut acces la acel sms, atunci banca ar fi refuzat categoric sa iti inapoieze banii pe motiv ca s-a facut acea verificare.
Chiar a fost un caz aici pe forum cu un user pacalit cu tot cu sms.

Pentru tine ca si comerciant, este avantajoasa o verificare a clientului prin sms.
Dar pentru mine ca si client, nu prea, pentru ca in caz de inselaciune eu raman cu paguba si nu mai pot pretinde rambursare

Bancile nu-ti inapoiaza niciun ban. Odata banii dusi, mai bine iti bagi un bat in dos decat sa ceri ceva la banca plus ca erau undeva la 15 euro, nu merita nebunia, mai mult ma ofticam. Eu am sunat la banca ca sa blocheze plata catre acel comerciant in viitor si mi-au spus ca nu se poate, ca din moment ce am dat subscribe, nu se poate.
Uneori cred ca aceste inselatorii mici sunt facute cu acceptul bancilor, altfel nu-mi explic sa nu poti sa blochezi acel comerciant care luna de luna retrage bani abuziv pentru ca pe siteu' lor nu exista o posibilitate de unsubscribe, sau poate exista, dar undeva ascuns. Un link minor undeva ascuns prin termeni si conditii.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 guyroux, on 06 decembrie 2021 - 14:49, said:

Am platit, dar era un fel de subscribe si desi eu aveam tot felul de verificari si aprobari pentru plati, acel site imi retragea de pe cont bani in fiecare luna fara niciun fel de aprobare din partea mea.


Si care e site-ul ala?
De vreme ce tu ai dat subscribe ce alta aprobare mai vrei? De obicei ai un T&C cu care esti de acord la abonare.

#14
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 AlexEn, on 06 decembrie 2021 - 15:50, said:

Si care e site-ul ala?
De vreme ce tu ai dat subscribe ce alta aprobare mai vrei? De obicei ai un T&C cu care esti de acord la abonare.
Pai si daca vreau sa dau unsubscribe si nu am optiunea asta? Era un site din Norvegia, de dating. Nu-l mai retin. Am fost acolo pentru o vreme si ma plictiseam.
Plus ca nu scria negru pe alb ca te abonezi si site-ul era bine tradus in engleza.

Edited by guyroux, 06 December 2021 - 16:00.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Pe ei i-ai intrebat unde e unsubscribe-ul? Ai incercat sa ii contactezi?

#16
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 AlexEn, on 06 decembrie 2021 - 16:00, said:

Pe ei i-ai intrebat unde e unsubscribe-ul? Ai incercat sa ii contactezi?
Logic ca i-am contactat. Crezi ca mi-a raspuns cineva? Nu!

Edited by guyroux, 06 December 2021 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate