Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Identificare ecran LCD 128*64 pixeli

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MindVirus

MindVirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2007
Salutare,

Am un radio WiFi, care are un ecran LCD, dimensiuni - 64mm*32mm, model FGC12864A-B-000845, cu backlight separat (o banda cu  leduri pe 2 fire),  care nu mai afisaza nimic. De ceva vreme caut sa cumpar altul pe toate siteurile posibile, chinezesti, indiene samd si nu reusesc sa dau de el. Are 30 pini care se infig intr-o o placa cu un controller si un chip de memorie. Acel controller din poza presupun ca este ceva programabil si n-as avea cum sa identific codul sursa sa vad cum se duc caracterele/desenele la lcd. Nici cipul nu-l gasesc pe nicaieri, se numeste "magic", "magic world", habar n-am. Inteleg ca a fost facut pe vapor dar totusi... Aveti idee unde as putea gasi macar echivalent pentru acel lcd? Radioul este "Mitone, MITIR70".Atasat niste poze.
Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Nu gasesti la chinezi numai la 100 sau 1000 bucati .
Am fost in situatia ta exact cu acelasi display dar m-a ajutat un coleg de forum cu aparat complet defect in alta parte si display ok
Este display identic cu testerul de acumulatori Autool BT 360 - cauta cel mai ieftin tester pe aliexpress , inclusiv banda flex e identica si ca lungime si ca pini contact .

#3
MindVirus

MindVirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2007

View Postldpe, on 06 decembrie 2021 - 13:28, said:

Nu gasesti la chinezi numai la 100 sau 1000 bucati .
Am fost in situatia ta exact cu acelasi display dar m-a ajutat un coleg de forum cu aparat complet defect in alta parte si display ok
Este display identic cu testerul de acumulatori Autool BT 360 - cauta cel mai ieftin tester pe aliexpress , inclusiv banda flex e identica si ca lungime si ca pini contact .
Merci, utilă informația, pare similar, o să caut mai în detaliu dar parcă n-aș arunca banii pe o altă chinezărie cu altă utilitate, s-o desfac, să pun ecranul la cealaltă chinezărie, ca mai târziu să crape și ecranul ăsta să rămân cu 2 chinezării nefuncționale. Dacă aș găsi pe undeva chiar și 100 bucăți, fac slot special la radio să le înlocuiesc când se prăjesc fără să-l mai desfac, mai bag niște proiecte cu arduino cu ele etc. Posted Image))

Edited by MindVirus, 06 December 2021 - 13:49.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
30 pini cu iluminare separat https://www.aliexpre...:"66381192068"}

#5
MindVirus

MindVirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2007

View Postldpe, on 06 decembrie 2021 - 13:53, said:

30 pini cu iluminare separat https://www.aliexpre...:"66381192068"}
Seamănă, nu e aceeași serie, nici nu știu dacă e aceeași metodă de alimentare a cristalelor dar ca dimensiuni pare la fel, chiar și cablul. O să fac o comandă să vedem... peste o lună sau 2. Merci pentru ajutor!

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMindVirus, on 06 decembrie 2021 - 13:11, said:

Salutare,

Am un radio WiFi, care are un ecran LCD, dimensiuni - 64mm*32mm, model FGC12864A-B-000845, cu backlight separat (o banda cu  leduri pe 2 fire),  care nu mai afisaza nimic. De ceva vreme caut sa cumpar altul pe toate siteurile posibile, chinezesti, indiene samd si nu reusesc sa dau de el. Are 30 pini care se infig intr-o o placa cu un controller si un chip de memorie. Acel controller din poza presupun ca este ceva programabil si n-as avea cum sa identific codul sursa sa vad cum se duc caracterele/desenele la lcd. Nici cipul nu-l gasesc pe nicaieri, se numeste "magic", "magic world", habar n-am. Inteleg ca a fost facut pe vapor dar totusi... Aveti idee unde as putea gasi macar echivalent pentru acel lcd? Radioul este "Mitone, MITIR70".Atasat niste poze.
Multumesc anticipat!
Daca s-ar potrivi de la Pinnel Supersound 2, am eu LCD-uri.
https://www.elkjop.n...rnettradio-hvit
O sa verific si fac poza si trimit sa vedem daca se pupa cu ceva.
Daca vezi ca nu zic nimic, da-mi un PM, posibil sa uit :D

Edited by tehnics, 06 December 2021 - 15:27.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ia vezi aici sau aici sau aici

Edited by atupi, 06 December 2021 - 16:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate