Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ghinea - erou national? :)

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
509 replies to this topic

Poll: Ghinea - erou national? :) (188 member(s) have cast votes)

A facut bine Ghinea punand acea conditie in PNRR?

  1. Da (150 votes [79.79%])

    Percentage of vote: 79.79%

  2. Nu (38 votes [20.21%])

    Percentage of vote: 20.21%

Ar trebui sa aiba primarii pensii speciale?

  1. Da (15 votes [7.98%])

    Percentage of vote: 7.98%

  2. Nu (173 votes [92.02%])

    Percentage of vote: 92.02%

Vote Guests cannot vote

#37
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostJurasikMan, on 06 decembrie 2021 - 15:25, said:

Singurii politicieni care se opun cu adevarat Pensiilor Speciale sunt aia care inca nu au apucat sa beneficieze de ele . In rest , toate partidele vechi le doresc ramase in vigoare .
Este ca la impozitarea cladirilor peste o anumita valoare cu mult mai mult. Daca limita este ...sa zicem 150.000 euro , toti cei care au case de 149.000 vor zice ca este o solutie buna sa le dubleze celor care au peste 150.000 ...iar cei peste 150.000 vor plange ca este o solutie proasta.

Exact. In viata asta binele si raul sunt notiuni relative si depind de care parte a sacului cu bani te afli.  S-a constatat statistic ca de cat sa fii sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos... !

#38
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostBursul, on 06 decembrie 2021 - 12:57, said:

PNL și PSD se pregătesc să amâne din nou pensiile speciale pentru aleșii locali, susțin surse politice pentru Ziare.com.

Pentru a scăpa de furia baronilor, liderii celor două partide au aruncat vina pe Cristian Ghinea, fostul ministru USR al Fondurilor Europene. Motivul: Ghinea s-a angajat în PNRR ca pensiile în România să nu depășească 9,4% din PIB.

Ce inteleg eu , e ca PNL-PSD , indiferent de conditii , amana pensiile speciale pentru primari ! Asta e ''de bine'' , bravo ! Oricum primarii pot fi cateva sute si nu vor avea pensii ca aia din justitie .
Ce nu inteleg e ce legatura are Ghinea cu pensiile speciale mega barosane care sunt in plata ? Ce inteleg e ca in media UE fondul de pensii e 13% si aia din PIB-uri mari si primesc pensii babane iar la noi 9% , adica din saraci si mai saraci . Adica ''eroul'' Ghinea reuseste sa pastreze pensiile babane care se afla in prezent dar marea aia majoritate a oamenilor care au muncit din greu 40 de ani si mai mult cu pensii de 1000 de lei , nu mai primesc nici macar aia...cativa lei indexare . Asta in conditiile in care majoritatea populatiei va avea in aceasta iarna kilowatul de 1,5 lei si alte triplari de preturi .
Deci e ''erou'' sau jeg , ca nu vad optiunea in sondaj ???

Edited by Alltrack, 06 December 2021 - 18:11.


#39
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Intrebarea (din poll) ar putea fi alta: Ce credeti ca va face USL 2.0:
A. Creste PIB-ul Romaniei ca sa intre si pensiile speciale.
B. Renunta la pensiile speciale.
C. Scade pensiile generale.
D. Renunta la PNRR.

Edited by Patefon, 06 December 2021 - 18:19.


#40
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostAlltrack, on 06 decembrie 2021 - 18:09, said:

Ce inteleg eu , e ca PNL-PSD , indiferent de conditii , amana pensiile speciale pentru primari ! Asta e ''de bine'' , bravo ! Oricum primarii pot fi cateva sute si nu vor avea pensii ca aia din justitie .

cum sa fie cateva sute? esti dus cu capul? in Romania sunt undeva catre 3000 de primarii si asta inseamna din start 3000 de primari dar lor li se adauga la fiecare ciclu electoral alti 3000 de primari. O sa spui ca nu toti primarii se schimba, unii castiga mai multe mandate. Asa e dar legea e facuta ca fiecare mandat adauga o felie la pensia speciala, astfel daca a avut un mandat primeste 1600 lei si daca a avut 3 mandate primeste 5000 lei deci practic la fiecare ciclu electoral se adauga 3000 de pensii speciale pentru primari si nu e doar pentru primari e si pentru viceprimari deci inca 3000. Deci fiecare ciclu electoral adauga 6000 de pensii speciale plus inca un numar mai mic pentru presedintii si vicepresedintii consiliilor judetene. Numarul total de beneficiari are cuprinde fosti primari va fi de ordinul a 20-25000 dar numarul "feliilor" (adica pensia/mandat) va fi mult mai mare  pentru ca unii au avut mai multe mandate. Acum au zis sa primeasca 1600/mandat dar asta e doar pana se baga legea in actiune dupa aia o sa le tot indexeze pentru ca toti primarii vor face presiuni asupra prlamentarilor lor sa le mareasca.

Edited by chilly willy, 06 December 2021 - 18:47.


#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPatefon, on 06 decembrie 2021 - 18:18, said:

Intrebarea (din poll) ar putea fi alta: Ce credeti ca va face USL 2.0:
A. Creste PIB-ul Romaniei ca sa intre si pensiile speciale.
B. Renunta la pensiile speciale.
C. Scade pensiile generale.
D. Renunta la PNRR.
A - nu sînt în stare.
B - glumești, ar ieși răscoală în partid.
C - foarte probabil.
D - greu de crezut, din cauza bănuților de acolo au vrut la guvern acum, nu la alegeri.

#42
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postchilly willy, on 06 decembrie 2021 - 18:41, said:

cum sa fie cateva sute? esti dus cu capul? in Romania sunt undeva catre 3000 de primarii si asta inseamna din start 3000 de primari dar lor li se adauga la fiecare ciclu electoral alti 3000 de primari. O sa spui ca nu toti primarii se schimba, unii castiga mai multe mandate. Asa e dar legea e facuta ca fiecare mandat adauga o felie la pensia speciala, astfel daca a avut un mandat primeste 1600 lei si daca a avut 3 mandate primeste 5000 lei deci practic la fiecare ciclu electoral se adauga 3000 de pensii speciale pentru primari si nu e doar pentru primari e si pentru viceprimari deci inca 3000. Deci fiecare ciclu electoral adauga 6000 de pensii speciale plus inca un numar mai mic pentru presedintii si vicepresedintii consiliilor judetene. Numarul total de beneficiari are cuprinde fosti primari va fi de ordinul a 20-25000 dar numarul "feliilor" (adica pensia/mandat) va fi mult mai mare  pentru ca unii au avut mai multe mandate. Acum au zis sa primeasca 1600/mandat dar asta e doar pana se baga legea in actiune dupa aia o sa le tot indexeze pentru ca toti primarii vor face presiuni asupra prlamentarilor lor sa le mareasca.
Da , am capacitatea sa recunosc ca pe subiectul asta m-am grabit , am mai citit acum si ai dreptate . Eu sunt pentru 0 pensii speciale !
Dar la aia cu ''eroul'' imi sustin din nou punctul de vedere , voi avea un mare respect pentru cei care vor elimina toate pensiile speciale . Si asa cum spunea un distins domn , pe acest topic , de cand devii erou pentru ca faci o chestie normala ?

#43
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.bursa.ro...eciale-47240542

Surse din Ministerul Finanţelor susţin că intrarea în plată a pensiilor speciale pentru aleşii locali ar avea un impact bugetar de peste 600 de milioane de lei.

Presupun ca e vorba de impactul anual. Daca impartim 600 mil la 1600 si la 12 da 31250 de felii de astea de pensie speciala probabil corespunzand la 20-25000 de fosti primari, nu stiu cat e numarul mediu de mandate pe care le prind.
Deci practic anual am avea nevoie de 120 mil euro pentru pensiile astea si dupa ce o sa le umfle o sa ajunga probabil pe la 240-300mil euro pe an pentru primari.

https://www.wall-str...0-mil-euro.html

Constructia unui spital judetean de urgenta cu 462 paturi costa 89,66 milioane euro, iar cea a unui spital regional de urgenta cu 786 de paturi necesita 156,49 milioane euro,

deci fa calculul

Edited by chilly willy, 06 December 2021 - 19:05.


#44
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

View PostRav_885, on 06 decembrie 2021 - 14:14, said:



Aici se ridica o intrebare legitima - daca un judecator, care contribuie cu o caruta de bani la sistem nu reuseste sa incaseze o pensie decenta "pe baza de contributivitate" si a fost nevoie de o lege cu pensii speciale pentru judecatori.. cum drku va incasa o pensie decenta omul care a fost platit o viata in zona salariului minim??



De ce trebuie sa încaseze o pensie decenta după o viață de cotizație indecenta?

#45
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAlltrack, on 06 decembrie 2021 - 18:09, said:

Ce inteleg eu , e ca PNL-PSD , indiferent de conditii , amana pensiile speciale pentru primari ! Asta e ''de bine'' , bravo ! Oricum primarii pot fi cateva sute si nu vor avea pensii ca aia din justitie .
Ce nu inteleg e ce legatura are Ghinea cu pensiile speciale mega barosane care sunt in plata ? Ce inteleg e ca in media UE fondul de pensii e 13% si aia din PIB-uri mari si primesc pensii babane iar la noi 9% , adica din saraci si mai saraci . Adica ''eroul'' Ghinea reuseste sa pastreze pensiile babane care se afla in prezent dar marea aia majoritate a oamenilor care au muncit din greu 40 de ani si mai mult cu pensii de 1000 de lei , nu mai primesc nici macar aia...cativa lei indexare . Asta in conditiile in care majoritatea populatiei va avea in aceasta iarna kilowatul de 1,5 lei si alte triplari de preturi .
Deci e ''erou'' sau jeg , ca nu vad optiunea in sondaj ???

Bre  nu exista pensie de 1000lei pt  35 ani de munca .
1000lei au cei care  au muncit citiva ani, au stat cu curul pe cerceaf sau au frecat menta toata viata asta in tara in care salariul minim este de 1300 lei  la oameni tineri care muncesc la greu , au copii in intretinere rate la banci fac naveta la servici etc.
Jeg e ala care consuma bani pt care nu a muncit , politicianul populist care cumpara votul cu 100 lei  la lipitori si paraziti , alimenteaza prostia si pupatori de moaste ignorand pe cei care aduc plus valoare.
Pe Ghinea sa-l critici pt pensiile speciale  daca ai votat cu el  , daca nu taci si inghite

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Dacian Cioloş
6 Std.  ·
Le cer șefilor coaliției toxice PNL-PSD-UDMR să ia rapid decizia ca guvernul lor să abroge intrarea în plată de la 1 ianuarie a pensiilor speciale pentru aleșii locali.
România nu-și mai permite o nouă castă de privilegiați.
Le cer domnilor Cîțu și Ciolacu să explice pensionarilor cu venituri mici pe care îi țin în sărăcie de ce ei și partidele lor se opun eliminării pensiilor speciale pentru aleșii locali, care pot ajunge la 7.000 de lei. În 26 de zile, aceste noi pensii speciale vor intra în plată, dacă nu sunt oprite acum.
USR e singurul partid din România care a desființat pensii speciale. Noi am condiționat intrarea la guvernare de desființarea pensiilor speciale pentru parlamentari, lucru care s-a întâmplat. Am cerut și anularea pensiilor speciale pentru primari, dar foștii parteneri de coaliție de la PNL și UDMR au acceptat doar amânarea intrării în plată, care acum expiră.
USR a introdus prin PNRR un sistem de indexare a pensiilor previzibil, anual, pentru a nu mai vedea partide „darnice”, care promit creșteri din pix. Până la sfârșitul anului, Guvernul României trebuie să instituie un Comitet de monitorizare, însărcinat cu revizuirea sistemului de pensii. Îi rog pe miniștrii Muncii și Familiei să ne spună dacă există acest comitet și cine face parte din el. Fiind o țintă în PNRR, dacă nu e îndeplinită, neglijența lor ne îndepărtează de următoarea tranșă de bani de la Uniunea Europeană.


Ii doare la banana! N-or sa faca nimic.

#47
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

View Postradunic, on 06 decembrie 2021 - 16:49, said:


Ba a făcut bine punînd o barieră peste care politicienii obișnuiți să dea pomană nu pot trece prea ușor.

Mi se rupe de politicieni. Bariera aia nu e pentru ei ci pentru tine, pentru mine, si in general pentru toti care mai devreme au mai tarziu vom iesi la pensie ca ultimele gaini din UE.

View Postradunic, on 06 decembrie 2021 - 16:49, said:


Bull-fucking-shit, if you'll 'scuse my french...
Limita aia e un procentaj, da? Ceea ce înseamnă că valoarea ei în lei depinde de valoarea în lei a PIB. Deci, dacă onor politicienii PSD vor buget mare pentru pensii să pună mîna să crească PIB. Adică să crească economia.
A, nu sînt în stare? Sînt incompetenți? Nu știu încotro decît cînd e vorba de șpagă? Nasol.
Poate ăsta-i paiul care rupe cămila roșie. Și cine știe poate și pe aia galbenă...

Trebuie sa-ti dau o veste proasta. PSD a obtinut crestere economica in absolut toti anii in care a fost la guvernare. Chiar si Dancila s-a dus pe la 5-6% pe an. Dar asta e mai putin relevant acum. Cresterea pensiilor adata cu PIB-ul ar trebui sa inceapa abia dupa ce ajungem si noi pe media UE de 13%. Altfel, cu 9,4% dintr-un PIB oricum printre cele mai mici din UE vom fi fiii ploii. Ne vom dori sa nu ne pensionam niciodata. Sau cum zicea ghinea, sa iesim la pensie cu picioarele inainte.

#48
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 27.02.2018

View PostAlltrack, on 06 decembrie 2021 - 18:55, said:

Da , am capacitatea sa recunosc ca pe subiectul asta m-am grabit , am mai citit acum si ai dreptate . Eu sunt pentru 0 pensii speciale !
Dar la aia cu ''eroul'' imi sustin din nou punctul de vedere , voi avea un mare respect pentru cei care vor elimina toate pensiile speciale . Si asa cum spunea un distins domn , pe acest topic , de cand devii erou pentru ca faci o chestie normala ?
Ei, nu o fă pe modestul, că ai vrut doar să minimalizezi ce a făcut Ghinea, însă doar te-ai grăbit ca pesedezul la furat și ai numărat primarii și viceprimarii invers decât pristanda tocmai ca să îți dea cât mai puțini.

#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007
Ghinea? ala care a acceptat in Pnrr angajamentul cu renuntarea la incalzirea cu lemne?!

#50
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Deci Ciolacu a ascultat de Ciolos pana la urma si a propus “ce mai buna solutie”: amanarea platii pensilor speciale.

Eu nu inteleg de ce exista aceste pensii speciale. Sa fi ales demnitar al Statului roman ar trebui sa fie o onoare pentru oricine, sa ceri in plus pensie speciala mi se pare absurd.
Daca vrei pensii mari nu te propui demnitar la Stat. Fa nene o meserie care se plateste bine si apoi daca vrei demnitati in Stat, ai de unde trai. E chiar recomandat sa treci prin mediul privat sa vezi cum se castiga un ban cinstit, nu te duci direct la Stat sa ceri bani.

Milioane de romani care muncesc pe bune pentru pensiile astea speciale vor ajunge ei insisi cu niste pensii de rahat in sistemul falimentar gestionat de stat in acest moment. Despre ce vorbim. Ei intr-un sistem care e deja falimentar vor sa mareasca pensiile demnitarilor Statului.
Ia mai luati mai baieti o pauza. Nu va convine? Gasiti-va alte ocupatii si lasati posturile alea altora care nu au aceasta problema.

#51
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,709
  • Înscris: 11.03.2007

View PostCris007, on 07 decembrie 2021 - 06:14, said:

Sa fii ales demnitar al Statului roman ar trebui sa fie o onoare pentru oricine, sa ceri in plus pensie speciala mi se pare absurd.
Asta-i!
Nici mecanismul, nici cuantumul ăla de 1.600 lei x luni x mandate, nu mi se par normale, raportate chiar la pensia medie, care vine în urma unei activități de peste 30 de ani!
Pentru primari și vici ar mai merge și așa: primiți voi 500 sau 1.000 de lei pe lună în plus, dar, la pachet, primiți și majorarea pedepselor pentru infracțiunile specifice breslei (abuz în serviciu și luarea de foloase necuvenite), cu echivalentul raportului dintre pensia minimă și indemnizație. Un exemplu. Sau triplarea pedepselor. Ce este mișto, este faptul că un primar penal, cu trei mandate la activ și ceva condamnare legată tocmai de această activitate, va primi pensie specială.

#52
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Stiam ca uitasem ceva despre eroismul lui Ghinea!

Cristian Ghinea: La finalul PNRR ar trebui să avem, pe lângă Hidroelectrica, alte trei companii de stat listate la bursă, din zona de transporturi și energie

Fgm de scursura abjecta. Mare erou, jigodia dracu.
Abia prin 2030 o sa putem vedea impactul real al PNRR. Daca da cu minus, ii mai luam pe aia care au prestat de unde nu-s.

Edited by shefu_de_combinat, 07 December 2021 - 08:25.


#53
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,303
  • Înscris: 31.08.2006

View Postshefu_de_combinat, on 07 decembrie 2021 - 08:14, said:

   Stiam ca uitasem ceva despre eroismul lui Ghinea!



                     Oricum, e rizibil sa fie asociat numele vreunui asa-zis politician de azi cu eroismul. Ce eroism, nenica ? Eroismul presupune fapte marete, de vitejie, demne aprecierea intregului popor. In veci nu vom avea parte de asa ceva in prapadita de politica romaneasca. E absurd. Astia ar fi in stare sa privatizeze absolut tot, raul, ramul, ca sa ajunga toate pe mana unor praduitori ordinari care apoi sa faca blat intre ei si sa tina preturile cat mai sus in sanchi, "piata libera". O laie, piata libera....Piata mafiei.

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Posteiffel, on 06 decembrie 2021 - 15:19, said:

1. Ai sa razi dar asa zisele pensii speciale ptr armata, militie, SRI nu au mai crescut din 2007. Maica-mea are pensie de urmas - deja se gandea sa treaca la a ei ca e mult mai mare decat firimiturile care le ia acum.
...................
si prefera pensia mult mai mica din patriotism?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate