Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ghinea - erou national? :)

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
509 replies to this topic

Poll: Ghinea - erou national? :) (188 member(s) have cast votes)

A facut bine Ghinea punand acea conditie in PNRR?

  1. Da (150 votes [79.79%])

    Percentage of vote: 79.79%

  2. Nu (38 votes [20.21%])

    Percentage of vote: 20.21%

Ar trebui sa aiba primarii pensii speciale?

  1. Da (15 votes [7.98%])

    Percentage of vote: 7.98%

  2. Nu (173 votes [92.02%])

    Percentage of vote: 92.02%

Vote Guests cannot vote

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
PNL și PSD se pregătesc să amâne din nou pensiile speciale pentru aleșii locali, susțin surse politice pentru Ziare.com.

Pentru a scăpa de furia baronilor, liderii celor două partide au aruncat vina pe Cristian Ghinea, fostul ministru USR al Fondurilor Europene. Motivul: Ghinea s-a angajat în PNRR ca pensiile în România să nu depășească 9,4% din PIB.

Noul ministru al Muncii, Marius Budăi (PSD), a criticat public obiectivul asumat în PNRR ca totalul cheltuielilor publice brute cu pensiile să nu depășească 9,4% din PIB în perioada 2022-2070. “Critic acest 9,4% prins în PNRR pentru că nu-l înțeleg. De ce UE are acum 13%, noi prin legea 127 ne-am propus 11,7%, iar domnul Ghinea a spus 9,4%? Eu personal nu înțeleg”, a declarat Budăi.

Liderii PNL și PSD le-au cerut primarilor “să mai rabde un an”, iar de la 1 ianuarie 2023 sigur vor avea pensii speciale, susțin sursele citate.

Le-a tras-o Ghinea? Le-a tras-o! Dar cum puii mei primarii USR nu se lamenteaza de pensii? Numai aia PSD si PNL? Cum?

Cristian Ghinea
35 Min.  ·
Să-mi fie rușine?
Ministrul PSDNL Budăi se plânge că nu poate introduce noi pensii speciale din cauza PNRR. Repet, se plînge că nu poate introduce noi pensii speciale.
Nu-mi este. Sunt chiar mândru de asta.


Posted Image Posted Image



De citit si:
Spoiler


#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
[ https://scontent.fotp6-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/264930792_444921333676631_5224502725644623526_n.png?_nc_cat=110&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_eui2=AeEkl8l4FTaUdF2S2ezszpfO86mSFm74GOnzqZIWbvgY6YB5sjDpg_J9Jbgokwvqj1a2ol49HO9ClsSEgvgDHu6c&_nc_ohc=58EAlU-1regAX96sZCH&_nc_ht=scontent.fotp6-1.fna&oh=2190bcab8da06e948b3fe51403e3941b&oe=61B32F99 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu personal nu înțeleg”, a declarat Budăi.
Daca se afce ca nu intelege, sa plece.
Sa lase pe altul mai destept.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,219
  • Înscris: 29.07.2013
Ce nu inteleg eu este de ce un om care judeca normal trebuie gratulat cu titlul de Erou national?!

O fi din cauza ca astia-s foarte rari?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Majoritatea romanilor ar trebui sa fie indignati la declaratiile ministrului, insa tac. Asteapta sa li se dea si lor ceva.  Vor fi bucurosi daca vor primi ceva firimituri. Cresteri de pensii care apoi sa fie anulate de inflatie.

#6
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Da' zicea nea Maricel Ciolacu ca va renegocia penerereu'. Nu po' sa cred ca a mintit!

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
ahahahahhahahahaha

hahalelor din PSD !

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Daca se taie pensiile speciale (alea fara noima de contributivitate), se mareste varsta de pensionare, nu la cei ce ies la 65 de ani, ci la aia pensionati la 40, atunci se regleaza totul. Oare oi trai sa vad asta? Nu prea cred, mafia a dereglat totul (sporuri, avantaje etc. clientelare, legi cu adresa etc.), astfel incat cu greu mai poate fi adus la normal.

Edited by ursamajor, 06 December 2021 - 13:49.


#9
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Intr-o tara in care conduc de regula hotii si incompetentii, cand cineva face ceva normal, e vazut ca erou.

#10
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004
Asta a fost M...A lui Ghinea pentru peeeseeedeee....Posted Image

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cunoasteti toti problema . Este una matematica , nu politica. Indexarea cu procent a unor venituri provenite din cumul de contributivitate. sistemul este gandit sa mareasca prapastia si majoritatea banilor bagati in pensii se duc intr-un numar mici de pensii mari . Restul e Can-Can . Tocim tastaturi degeaba.
Inca ceva ...nimeni in lumea asta nu are curajul sa spuna cu subiect si predicat ca modul de calculare si indexare este profund gresit economic si moral . Nimeni .
Cat timp nu se gaseste cineva sa faca asta, orice discutie despre pensii ...este o troacca de laturi .

Edited by JurasikMan, 06 December 2021 - 14:09.


#12
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Bursul, on 06 decembrie 2021 - 12:57, said:

PNL și PSD se pregătesc să amâne din nou pensiile speciale pentru aleșii locali, susțin surse politice pentru Ziare.com.


Ha, ha, ha... vor fi presiuni imense, ar fi al treilea an de pacaleala.. Nu cred ca mai merge vrajeala...
Bai nene.. eu nu inteleg o chestie, in loc sa le tot amane, de ce nu le desfiinteaza prin Lege?  Pe cine cred ei ca pacalesc?

 JurasikMan, on 06 decembrie 2021 - 14:08, said:

Cunoasteti toti problema . Este una matematica , nu politica. Indexarea cu procent a unor venituri provenite din cumul de contributivitate. sistemul este gandit sa mareasca prapastia si majoritatea banilor bagati in pensii se duc intr-un numar mici de pensii mari .

Pensii bazate pe contributivitate inseamna pensii mici pentru 90% din populatie intrucat sumele cu care acesti oameni au contribuit sunt infime.

Aici se ridica o intrebare legitima - daca un judecator, care contribuie cu o caruta de bani la sistem nu reuseste sa incaseze o pensie decenta "pe baza de contributivitate" si a fost nevoie de o lege cu pensii speciale pentru judecatori.. cum drku va incasa o pensie decenta omul care a fost platit o viata in zona salariului minim??

Pana la urma vor creste taxele pentru toti si se vor aduna ceva bani pentru o suma mica in plus la pensie ... iarasi pentru toti.. Ce vom lua pe mere, vom da pe pere si tot asa.
Gandire si strategie romaneasca

Edited by Rav_885, 06 December 2021 - 14:15.


#13
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

 Bursul, on 06 decembrie 2021 - 12:57, said:


Le-a tras-o Ghinea? Le-a tras-o! Dar cum puii mei primarii USR nu se lamenteaza de pensii? Numai aia PSD si PNL? Cum?

Cristian Ghinea
35 Min.  ·
Să-mi fie rușine?
Ministrul PSDNL Budăi se plânge că nu poate introduce noi pensii speciale din cauza PNRR. Repet, se plînge că nu poate introduce noi pensii speciale.
Nu-mi este. Sunt chiar mândru de asta.



Ghinea manipuleaza ca de obicei. Sa puna linkul unde Budai se plange ca "nu poate adauga pensii speciale". Cuantumul pensiilor speciale pentru primari e fix banana comparativ cu celelalte pensii speciale din armata, militie, SRI, magistrati. Problema lui ghinea e ca a negociat impotriva intereselor romanilor, pentru ca ne place sau nu cam toti vom fi pensionari la un moment dat si vom trage ponoasele din cauza idiotului. Asa zisa reforma a sistemului de pensii care limiteaza bugetul la 9,4% din PIB vs 13% in UE, nu face decat sa limiteze pe termen lung cresterile de pensii. In ecuatia asta pensiile primarilor sunt o picatura intr-un ocean. Putem discuta doar daca e etic sa acorzi astfel de "pensii" sau daca e etic ca un primar ca Bolojan e normal sa traiasca la pensie cu 2 mii de lei ca orice pulete si sa-si faca CAR pentru medicamente. Eu nu cred ca vom avea vreodata o clasa politica de calitate daca mereu ne batem joc de politicieni. Si nici nu sunt de acord ca politica sa o faca doar cei care deja au bani cand intra in politica.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Rav_885, on 06 decembrie 2021 - 14:14, said:

...

Problema este ca suma indexata devine baza pentru indexarea urmatoare. Ori aceasta baza nu mai este o suma primita in urma contributivitatii , ci in urma indexarii unei sume provenite din contributivitate .

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 JurasikMan, on 06 decembrie 2021 - 14:08, said:

Cunoasteti toti problema . Este una matematica , nu politica. Indexarea cu procent a unor venituri provenite din cumul de contributivitate. sistemul este gandit sa mareasca prapastia si majoritatea banilor bagati in pensii se duc intr-un numar mici de pensii mari . Restul e Can-Can . Tocim tastaturi degeaba.
Inca ceva ...nimeni in lumea asta nu are curajul sa spuna cu subiect si predicat ca modul de calculare si indexare este profund gresit economic si moral . Nimeni .
Cat timp nu se gaseste cineva sa faca asta, orice discutie despre pensii ...este o troacca de laturi .

Ei nimeni... sunt o multime de jurnalisti, politicieni sau cetateni care se scandalizeaza ca aceste cresteri procentuale fac ca pensiile mici sa creasca cu putin in timp ce pensiile mari cresc cu mult mai mult... marind toate pensiile cu 10% de ex.  - pensia de 1000 lei va creste cu 100, cea de 10 mii cu o mie.
E la mintea cocosului asta! Posted Image
In realitate pesedistii desi clameaza ca sunt cu ,,poporul'' in fapt lucreaza ptr. smecherii cu bani. Pe fata. Poarta ceasuri de +100 mii de euro prin guvern sau parlament si in acelasi timp se plang de saracia poporului... Posted Image

Edited by radumiki, 06 December 2021 - 14:27.


#16
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014

 BadBoyBoogie, on 06 decembrie 2021 - 14:14, said:

Ghinea manipuleaza ca de obicei. Sa puna linkul unde Budai se plange ca "nu poate adauga pensii speciale". Cuantumul pensiilor speciale pentru primari e fix banana comparativ cu celelalte pensii speciale din armata, militie, SRI, magistrati. Problema lui ghinea e ca a negociat impotriva intereselor romanilor, pentru ca ne place sau nu cam toti vom fi pensionari la un moment dat si vom trage ponoasele din cauza idiotului. Asa zisa reforma a sistemului de pensii care limiteaza bugetul la 9,4% din PIB vs 13% in UE, nu face decat sa limiteze pe termen lung cresterile de pensii. In ecuatia asta pensiile primarilor sunt o picatura intr-un ocean. Putem discuta doar daca e etic sa acorzi astfel de "pensii" sau daca e etic ca un primar ca Bolojan e normal sa traiasca la pensie cu 2 mii de lei ca orice pulete si sa-si faca CAR pentru medicamente. Eu nu cred ca vom avea vreodata o clasa politica de calitate daca mereu ne batem joc de politicieni. Si nici nu sunt de acord ca politica sa o faca doar cei care deja au bani cand intra in politica.
Buna asta! Cum ne batem noi joc ? Alegându-i?
Vom avea clasă politica când vor candida oameni care vor sa facă ceva pentru comunitățile care i-au ales - pentru pulime cum ne alintă!
Atât timp cat toți politicienii sau 99% au grijă doar de ei si anturajul lor nu ai cum să ai clasa politica!
Dar hai să le permitem si mai multe privilegii că poate se satură si apoi fac ceva si pentru prostime! NU va mai rămâne nimic in tara asta si tot n-ar fi suficient, dar poate sunt eu pesimist și voi fi contrazis de clasa asta politica pe care o aperi si din care probabil faci parte!

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 radumiki, on 06 decembrie 2021 - 14:27, said:

E la mintea cocosului asta! Posted Image

Prea putini o au si pe asta. Daca stau sa le explic alor mei prin familie, nu vor sa priceapa. Aia nu e treaba lor.

#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 20.02.2008

 BadBoyBoogie, on 06 decembrie 2021 - 14:14, said:

Ghinea manipuleaza ca de obicei. Sa puna linkul unde Budai se plange ca "nu poate adauga pensii speciale". Cuantumul pensiilor speciale pentru primari e fix banana comparativ cu celelalte pensii speciale din armata, militie, SRI, magistrati. Problema lui ghinea e ca a negociat impotriva intereselor romanilor, pentru ca ne place sau nu cam toti vom fi pensionari la un moment dat si vom trage ponoasele din cauza idiotului. Asa zisa reforma a sistemului de pensii care limiteaza bugetul la 9,4% din PIB vs 13% in UE, nu face decat sa limiteze pe termen lung cresterile de pensii. In ecuatia asta pensiile primarilor sunt o picatura intr-un ocean. Putem discuta doar daca e etic sa acorzi astfel de "pensii" sau daca e etic ca un primar ca Bolojan e normal sa traiasca la pensie cu 2 mii de lei ca orice pulete si sa-si faca CAR pentru medicamente. Eu nu cred ca vom avea vreodata o clasa politica de calitate daca mereu ne batem joc de politicieni. Si nici nu sunt de acord ca politica sa o faca doar cei care deja au bani cand intra in politica.

Doar in mintea pesedeilor hoti. Care nu inteleg ca e procent din PIB.

Noi, astia normalii care nu cersim si nu lingem la partidul hotilor, ne dam seama ca e o decizie exceptionala din cel putin 2 motive:
- nu da loc de manevra prea mare pentru a baga pomeni jegoase de tipul pensiilor speciale pentru primari;
- creste interesul pentru dezvoltare economica sanatoasa - fara de care nu poate creste PIB-ul care sa duca, implicit, la crestere pensii si alte ajutoare sociale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate