Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Constructie casa la rosu - costuri si contracte

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Ma pregatesc sa construiesc o casa la rosu in prima faza, cu urmatorii parametri: P+E+terasa necirculabila ; s.u. 170mp, s.d. 220mp, amprenta 110mp.  Zona Feleacu Cluj.
AC-ul a iesit recent si in prezent sunt in cautarea unei firme de constuctii pt faza de la rosu.
Ofertele primite doar pt manopera se invart in jurul a 50 eur/mp + 19% TVA - si se tarifeaza 3 nivele (1 fundatie, 2 placa peste parter, 3 placa peste etaj in cazul meu, fiindca am acoperis tip terasa, nu sarpanta), insa observ ca multe aspecte nu sunt incluse in oferte, cum ar fi :
- sapatura mecanizata si umpluturi la fundatii
- hidroizolatii
- drenuri
- scari exterioare, trotuare, imprejmuire temporara santier, etc
Intrebarea ar fi oare cum ar trebui conceput contractul pt lucrarile de constructii, la ce aspecte sa fim atenti si ce clauze sa includem.
Partea cu platile in avans sunt deja clarificate, nu se achita decat dupa ce s-a finalizat concret o etapa de executie (ex. e gata placa peste parter, se poate face plata)
Temerea mea e ca ma pot trezi cu o gramada de alte lucruri care cica nu intra la faza de rosu, si trebuie platite separat si ajungem la sume astronomice.

Multumesc anticipat pt toate raspunsurile pertinente.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Pai ar trebui sa primesti un deviz-oferta pe care sa-l accepti.In baza acestei oferte ti se va factura partea de lucrare.
Daca constructorul a uitat ceva,teoretic ramane strict problema lui.
Daca in contract se va mentiona (cu siguranta ca asa va fi) ca pot aparea lucrari ce nu figureaza in devizul-oferta,sa nu accepti.Sa pretinzi ca totul sa fie trecut in oferta.Acest gen de tertipuri sunt semne clare ca-i speculant
Un constructor cu experienta cinstit si onest (oare exista asa ceva?) stie cu claritate care sunt toate etapele.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Se mai practică obiceiul de a se adăugă 10% costuri suplimentare pt. situaţii neprevăzute, dar trebuie specificate în contract.

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
TVA nu este 5% pentru construcții?

Legea 296/2020    Aplicabil din 2022

#5
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,493
  • Înscris: 04.12.2003
Incepand cu 1.01.2022 cota redusă de 5% a TVA  va fi aplicată doar pentru livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 metri pătrați, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 140.000 de euro.

#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Sper ca faci cu o firma recomandata de cineva în care ai încredere și după ce ai vizionat câteva puneri în practica.
Altfel e cam riscant.

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Postgreenlife, on 05 decembrie 2021 - 13:34, said:

Sper ca faci cu o firma recomandata de cineva în care ai încredere și după ce ai vizionat câteva puneri în practica.
Altfel e cam riscant.
Usor de spus. Cat de real poate fi in practica?

#8
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Legea 296/2020, aplicabil din 2022 se refera in cazul achizitionarii imobilelor si nu a serviciilor. De exemplu. cand cumpar un apartament de la un dezvoltator, atunci se aplica acel 5%, dar in cazul meu e vorba de un contract cu o firma de construcutii care sa-mi construiasca casa.
Nu cred ca se aplica la mine.

Edited by mayte_22, 05 December 2021 - 14:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate