Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Durere acuta la acromion / capatul claviculei dupa impins la piept orizontal

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 07 decembrie 2021 - 16:08, said:

Cate kg ai crescut in ultimile 2 luni?
1kg. Si asta probabil de grasime, in ultima luna. Eu nu ma acuz de ego lifting, din moment ce ajung la 11-12 repetari cu o greutate, cred ca-s "indreptatit" sa trec la urmatoarea treapta. (doar ca treptele la mine sunt mai mari, ori 5kg, ori 10kg in plus, depinde de bara (am discurile mice cu gaura mica)).
Am tras ca disperatul, da, ca sa dau un "soc" corpului, pana se "smechereste" (invata). (desi iarasi.. e posibil sa fie fals faptul ca se "invata" corpul cu antrenamentul). Oricum, cand mananc bine si carnos (muschi, sau ceva valoros ca proteina) atunci vreau sa beneficiez si chiar trag ca nebunu'.

Indreptarile posibil sa tina si de structura.. lungimea coloanei mai exact. Prea astia mici fac indreptari cu +150kg, iar Remus Boroiu intr-un clip cu un incepator (de vreo 2 ani, pe care-l numea "monstru genetic") zicea "cum faci tu deja cu 180kg indreptari nu stiu, ca eu deja simt coloana cum tipa la 100kg". Eu in trecut (in liceu) am facut indreptari si-am ajuns la 120kg si brusc vad ca m-am lasat de ele.. sigur simteam coloana nasol..

In privinta ego-liftingului, iar, mi-am cam dat seama ca are legatura mare marimea muschiului cu greutatea ridicata. Deci, in loc sa ma tot holbez in oglinda, ca nici nu pot sa masor daca mi-au crescut pectoralii, mai bine imi dau seama cat au crescut muschii conform greutatilor folosite. De-aia vreau sa vad si cifre mai mari.. Plus ca mai mult voi m-ati "impulsionat" cu repetari putine. Eu unul tot scriam pe aici ca sub repetari nu vroiam sa scad, dar cand am vazut pe multi ca fac si repetari (inclusiv "gipsilica" de pe net), am zis ..ca merge.. De-aia m-am aruncat si la greutati mai mari (cu care fac4-5 rep).

#20
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvinciun, on 07 decembrie 2021 - 16:41, said:

Eu nu va inteleg. De ce sa acorzi doar putina atentie coapselor? Te temi sa nu el ai prea mari sau ce?

La indreptari .. mi -a parut cam stresant pentru spatele inferior, mai ales ca eu am facut cu picioarele aproape drepte, adica mai mult din spate si fund decat din picioare..
Eu mi-am facut "datoria" si cand a venit antrenamentului picioarelor, l-am facut. Insa, am si specificat ca n-o sa-mi rup corpul pt picioare, de ce: la indreptari si genoflexiuni am vazut ca se intampla marile accidentari care te ramolesc pe viata (la coloana) deci n-am sa trag chiar ca nebunu'. Apropo, e posibil ca acest "tras ca nebunu" sa fie o parte din secretul cresterii muschilor. Desi "stiinta" (americana, adica statisticile lor de 2lei facut pe un grup de 20 de incepatori.. lol) spune ca "nu prea conteaza, ca daca mai lasi in rezerva 1-2 repetari e cam tot aia cu trasul pana la maximul maxim..". Ei, vroiam sa spun ca n-am tras ca nebunul nici la geno nici la indreptari. si n-am de gand s-o fac, si poate de-asta nici n-am evoluat prea mult. (la indreptari totusi am evoluat.. de la 50kg la 85kg,,)

Iar in ultimul rand, am mai scris acum cateva luni, dar repet, eu stiam ca n-o sa pot sa mananc foarte mult, si deci sa alimentez o gramada de muschi, si ca picioarele consuma foarte mult (mancare, oboseala), deci se adauga si astea la motivul grijii pt sanatate (coloana, si chiar genunchi), de-asta nu trag ca nebunul, dar nici nu sar peste antrenamente..

Si eu fac la fel indreptarile, tipul "Romanian Deadlifts" adica nu misc din genunchi, caci n-am de ce sa fac genoflexiuni (pt cvadricepsi), ci stau cu picioarele relativ apropiate (ca la distanta umerilor) si miscarea o fac strict din trunchi tinut cambrat. Concret mereu fac febra EXCLUSIV la bicepsi femurali. Nu cvadricepsi, nu dorsali sau erectorii spinali. Caci incerc sa stau cambrat/drept deci nu e nicio flexie a spatelui.. e o izometrie cel mult. Ne fiind suficient cat sa fac nici febra musculara la spate..

View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 16:43, said:

Eu unul tot scriam pe aici ca sub repetari nu vroiam sa scad, dar cand am vazut pe multi ca fac si repetari (inclusiv "gipsilica" de pe net), am zis ..ca merge.. De-aia m-am aruncat si la greutati mai mari (cu care fac4-5 rep).
= Eu unul tot scriam pe aici ca sub 10-12 repetari nu vroiam sa scad, dar cand am vazut pe multi ca fac si 4 repetari (n-am dat drumu la num lock, si nu scria cifre)

Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2021 - 17:11.


#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 16:43, said:

Oricum, cand mananc bine si carnos (muschi, sau ceva valoros ca proteina) atunci vreau sa beneficiez si chiar trag ca nebunu'.

am mai observat "strategia" asta si la altii. As intelege-o daca perioada aia de mancat bine este de ordinul a cateva saptamani bune, 4-8 saptamani. Dar daca stii ca o sa mananci bine doar 1-3 mese, degeaba tragi ca disperatu', nu o sa maximizez mai nimic desi tu asa crezi.

View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 16:43, said:


Indreptarile posibil sa tina si de structura.. lungimea coloanei mai exact. Prea astia mici fac indreptari cu +150kg, iar Remus Boroiu intr-un clip cu un incepator (de vreo 2 ani, pe care-l numea "monstru genetic") zicea "cum faci tu deja cu 180kg indreptari nu stiu, ca eu deja simt coloana cum tipa la 100kg". Eu in trecut (in liceu) am facut indreptari si-am ajuns la 120kg si brusc vad ca m-am lasat de ele.. sigur simteam coloana nasol..


View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 17:09, said:


Si eu fac la fel indreptarile, tipul "Romanian Deadlifts" adica nu misc din genunchi, caci n-am de ce sa fac genoflexiuni (pt cvadricepsi), ci stau cu picioarele relativ apropiate (ca la distanta umerilor) si miscarea o fac strict din trunchi tinut cambrat. Concret mereu fac febra EXCLUSIV la bicepsi femurali. Nu cvadricepsi, nu dorsali sau erectorii spinali. Caci incerc sa stau cambrat/drept deci nu e nicio flexie a spatelui.. e o izometrie cel mult. Ne fiind suficient cat sa fac nici febra musculara la spate..



Bineinteles ca tine si de structura, de lungimea torsului, a picioarelor si nu in ultimul rand de lungimea bratelor. Cand vrei sa maximizezi repetarea maxima, trebuie sa stii ce fel de indreptare este cea mai potrivita pentru structura ta.

Daca nu esti powerlifter si nu te intereseaza 1RM, atunci pe langa structura ta trebuie sa si stii ce vrei sa obtii de la fiecare tip de indreptare.
Just for your information, este o diferenta inclusiv intre Romanian Deadlift si varianta cu picioarele blocate (care muta efortul in principal pe posteriorii coapsei).
Deci daca vrei sa incluzi indreptari in ziua pentru spate, este aiurea sa faci varianta cu picioarele blocate.

#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Am auzit tot la "case mai mari" (de exemplu John Meadows - "mountain dog") ca poti scurta mult febra musculara/refacerea in general daca mananci bine (proteine bune) in jurul antrenamentului. Personal asa mi s-a parut si mie.O fi o observatie eronata/subiectiva.. nu stiu.

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Am observat ca iti place sa vorbesti mult si sa le intorci pe toate fetele.
Ceea ce ai facut si acum, ai mutat discutia in cu totul alta parte.
Ideea era ca daca mananci 2 mese cu proteine (fie si in preajma antrenamentului, fie pre fie post) iar apoi o luna uiti sa mananci sau manaci prost, rezultatul va fi mediocru.
Trebuie consistenta pe perioada lunga.
Sunt sigur ca John Meadows nu se referea sa mananci 2 mese bune (cu proteine bune) dupa 2 antrenamente...apoi alte 10 zile sa mananci prost. Ala se referea sa faci asta zi de zi, an dupa an.

#24
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Eu am retinut, si am simtit (daca n-o fi fost autosugestie) ca daca mananci de ex.carne multa inainte si dupa un antrenament puternic unde in mod normal faci o febra de 3zile, vei face o febra de maxim 1 zi. Adica un efect "palpabil", rapid si concret. De aici concluzia ca daca tot o sa mananci carne multa azi, apoi, poti sa "tragi ca nebunu" de fiare, ca n-o sa-ti dai programul peste cap (facand vreo febra monstru de 1saptamana).

O fi si varsta totusi, caci in liceu n-am simtit niciodata probleme la umeri de la impins piept, nici de la impins la umeri. Si faceam nu ca acum cu grija, cu incalziri peste incalziri la muschi stabilizatori, etc. Ba chiar faceam putine repetari.
Ma uit pe caiet si vad ca mereu am scazut numarul repetarilor, de dragul greutatilor folosite. Asta sigur a fost o influenta de la colegul cu care mergeam la sala. Si acum el e 100% pe intensitate maxima si mai mult dorinta de putere decat hipertrofie.

Am facut o poza cu 2 file reprezentative de-atunci.
(impins inseamna impins la piept cu bara, apoi geno, apoi helcometru spate (priza larga), indreptari, biceps inseamna flexii cu bara Z, triceps e extensii din culcat cu bara Z (presa franceza), si umeri cu bara de pe scaunul pt umeri, iar la final e greutatea mea (am stagnat la 73.8kg). Si nu mai stiu ce-i IC vs HC. Vroiam cred sa incep o perioada cu alt nr de repetari sau ceva.. nu mai retin.
in a doua foaie scrie "incep indreptarile" probabil intentionam sa le REincep, caci le abandonasem repede, si la un moment dat intre cele 2 file, am avut vena aia sparta pe biceps si evident am facut pauza..
Astea-s greutatile pe care le stiam (cu totii in sala). Acum ..unele discuri se pare ca n-aveau 10kg ci mai putin, iar altele aveau intradevar cat scriau..)

View Postthe_lion, on 07 decembrie 2021 - 19:06, said:

Am observat ca iti place sa vorbesti mult si
mult si prost..lol

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2021 - 20:20.


#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Ce inseamna  carne multa? Multa nu trebuie, trebuie in cantitate corecta (200-250g la o masa daca  nu mai ai si alta sursa de proteina, mai mult nu are rost) Din ce spui tu ma faci sa inteleg ca nu ai ce manca. In cazul asta uita de culturism si ridicat greutati. Te poti rezuma la flotari de 2 ori pe saptamana doar cate 2 serii si cate 2 serii de tractiuni plus ceva cardio pentru a-ti mentine sistemul cardiovascular sanatos.  Cand tragem tare nu se pune problema ca "azi am avut ocazia sa mananc si hai sa ridic mai greu". Corpul nu creste doar de la masa aia de dupa antrenament. Dupa un antrenament bun sinteza proteica e foarte ridicata 12 ore, 24 de ore e inca ridicata si 36 - 48 tot inca e peste normal. Abia dupa 72 de ore revine la starea de inainte de antrenament. Deci dupa un antrenament bun e foarte important sa te hranesti corespunzator 2 zile nu masa dupa antrenament. Iar daca te antrenezi peste o zi regulat e clar ca trebuie sa te hranesti bine regulat, zilnic. Sunt si eu de acord cu the-lion ca le sucesti cum vrei tu si iti faci concluziile  care iti convin tie  adica o faci un pic pe prostul. E treaba ta...

View Postsandu222, on 07 decembrie 2021 - 16:08, said:



Ai picioarele slabe, de asta  simti bara asa. Eu am patit asta vara intr-o sala la mare, cu 2 gantere  de 40 care trebuiau luate de pe jos(ca la mine nu-i asa), puteam sa le iau dar... mi-au tremurat genunchii cand le-am ridicat. Asa ca ala a fost momentul cand am hotarat sa acord putina atentie si coapselor. Doar putina :)

Eu sunt foarte curios sa vad cum face el ramat vertical pentru umeri cu 80 kg. Nu am vazut pe nimeni in sala sa faca asa. Nu e un exercitiu de forta ( daca era smuls si pus la piept intelegeam). Facut cum trebuie pe toata amplitudinea miscarii si fara balans e nevoie de o forta nebuna in plus, nu stiu ce parere vor avea stabilizatorii umerilor fiindca vor fi tinuti in tensiune maxima pe toata cursa miscarii. In fine... habar nu am ce sa zic. Eu stiu ca ori se face cu greutati moderate (40-70) kg dar la repetari mai multe 12-15 si amplitudine buna plus miscare lenta fara smucituri, fara schimbari bruste etc ori il faci ca exercitiu de forta unde incarci mult si te folosesti de o tehnica speciala pentru a pune bara pe piept, tehnica aia iti permite sa folosesti alte parti ale corpului si nu stresezi umerii in momentele cele mai dificile doar ca asta nu se mai numeste ramat vertical.

Sa fii capabil de ramat vertical cu 80 kg dar sa nu poti face indreptari cu aceeasi greutate e un semn rau de tot. Semn ca ai o baza foarte slaba si instabila, cale sigura spre traume.

Edited by vinciun, 07 December 2021 - 21:08.


#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Acum vreo 12 ani "am dat-o pe naturiste". Adica n-am mancat nimic prajit, conservat, preparate (salam, pateuri, etc), dulciuri, si am fost vegetarian total 1-2 ani, si am inceput totul printr-un post negru de 2 zile. Cam la 2 mese pe zi m-am simtit cel mai bine, nimic dupa ora 6 seara (chiar 5.30pm) si destul de tarziu micul dejun, si cateodata chiar si-un post negru (sau doar o mica masa). Carne putina si doar vita. (daca ai fost vegetarian chiar si o saptamana, carnea de porc ti se pare cu gust de hoit de pe marginea strazii, si chiar si puii din comert parca au un gust "bolnavicios").
Spre asta e tendinta mea cand "scap lucrurile de sub atentie". Altii au problema ca mananca junk-food toata ziua si se ingrasa.. fiecare cu ale lui.

Cand am inceput antrenamentul a fost un dublu soc pt corp, nu doar antrenamentul ci si cantitatea de mancare care-i mare fata de cum eram obisnuit. Carnuri de toate felurile (te inveti cu ele in cateva zile). 2 sau chiar 3 "scaune" la WC (caci baza-s tot vegetalele).. E un efort tot aspectul asta..aici "o dau in bara" cateodata.
Evident ca nu pun la indoiala ca-i important sa mananci mereu bine. Eu am zis ce-am facut eu.

Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2021 - 21:38.


#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,028
  • Înscris: 09.01.2007
Puii din comert chiar au gust bolnavicios !

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Bine nu inseamna mult, inseamna in cantitati corecte.

#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvinciun, on 07 decembrie 2021 - 21:18, said:

ori se face cu greutati moderate (40-70) kg dar la repetari mai multe 12-15 ori..
ramat vertical (cu 80 kg)
Nu stai ca am folosit gresit termenii cred.. Nu ramat in sensul ca stau drept in picioare si ridic bara prin fata. https://s3.amazonaws...age_iphone.jpg Am zis ca am incercat doar o data si am simtit ca-mi smulge umerii.

Ramat "pt umeri" in sensul de ramatul normal, la un unghi ca la banca inclinata, eu cateodata chiar ma asez pe banca inclinata (sau ma aplec si imi sprijin fruntea de o masa) si apuc haltera in pronatie, si deci coatele ridicate (fata de ramatul in supinatie mai jos din coate unde intra dorsali).
https://thumbs.dream...ps-68612586.jpg
De-asta am zis "pt umeri" si trapez.  E o performanta pt mine kilele alea, dar nu-i cine stie ce fata de restul lumii (cred).

Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2021 - 22:06.


#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Tot nu cred ca il faci corect.

#31
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
E vreun video upload usor fara inregistrari spam? Am cont Youtube dar e strict pt injurat capitalismul si SUA Posted Image . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ResBSoZANI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe scurt, in clip Trump spune ca a pus mana pe petrolul din Siria; recunosc ca sanctioneza populatiile tarilor doar ca lumea sa ceara schimbarea liderilor cu papusile puse de SUA; ca au omorat peste juma de milion de copii in Irak pe o minciuna (cu armele lu Saddam); ca sanctioneaza de rupe Venezuela ca sa profite de petrol; fraiereste tarile membre sa plateasca pt NATO - numind secretarul NATO - "cel mai bun agent de vanzari al meu", si intrebat la ce foloseste NATO (ca in cazul Crimeei n-a facut nimic), Trump zice ca-i bun ca sa atace tarile bogate in petrol ca sa nu para cu SUA le ataca si jefuieste, ci "toata lumea civilizata" (coalitie internationala).

As putea cred posta un clip nelistat si fara notificare.. O sa vad.

Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2021 - 22:46.


#32
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 16:43, said:

1kg. Si asta probabil de grasime, in ultima luna.
........................................................................
Am tras ca disperatul, da, ca sa dau un "soc" corpului, pana se "smechereste" (invata). (
.............................................................................
De-aia m-am aruncat si la greutati mai mari (cu care fac4-5 rep).
Ai tras "tare" in ultima vreme, ai dat un "soc", ai facut cu greutati mai mari ...si rezultatul  a fost 1kg si ala de grasime cum zici. Deci am avut dreptate ca ai neglijat alimentatia? Ce rost are sa tragi "tare" daca nu stai bine cu alimentatia? Asta vreau sa zic. Crezi ca durerile articulare au alta cauza?

View Postbursucelu_viesel, on 07 decembrie 2021 - 17:09, said:

Eu mi-am facut "datoria" si cand a venit antrenamentului picioarelor, l-am facut. Insa, am si specificat ca n-o sa-mi rup corpul pt picioare, de ce: la indreptari si genoflexiuni am vazut ca se intampla marile accidentari care te ramolesc pe viata (la coloana) deci n-am sa trag chiar ca nebunu'.

Drept sa zic nici nu prea mai e cazul la varsta asta. Pe Vinciun il inteleg, are continuitate, e inca tanar, el poate forta de la 30 la 40 de ani sau mai mult pentru ca ar putea obtine multe beneficii dar mai ales performante.  Noi, care am facut pauza mare de tot, sa ne mai apucam acum la 37-40 de ani sa tragem tare la geno si indreptari, de la zero aproape, ar fi o prostie. Cum ar fi sa ma apuc eu acum sa vad la ce greutate pot ajunge maxim la genuflexiuni? ar fi o imensa prostie si probabil pe la 120-130kg mi-as "rupe" spatele iar, inainte de a ajunge la rezultate decente. Rezultate care oricum ar fi considerabil mai mici decat daca eram mai tanar sau aveam continuitate ca Vinciun. Asa ca fac indreptari la nivel de incalzire si genuflexiuni cu greutati mici de tot dar repetari mai multe.

#33
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 08 decembrie 2021 - 12:34, said:

Noi, care am facut pauza mare de tot, sa ne mai apucam acum la 37-40 de ani sa tragem tare la geno si indreptari, de la zero aproape, ar fi o prostie. Cum ar fi sa ma apuc eu acum sa vad la ce greutate pot ajunge maxim la genuflexiuni? ar fi o imensa prostie si probabil pe la 120-130kg mi-as "rupe" spatele iar, inainte de a ajunge la rezultate decente. Rezultate care oricum ar fi considerabil mai mici decat daca eram mai tanar sau aveam continuitate ca Vinciun. Asa ca fac indreptari la nivel de incalzire si genuflexiuni cu greutati mici de tot dar repetari mai multe.
Exact, asta a fost si ideea.
Cred ca e o "criza de 40 de ani" (midlife crisis), caci mai am un prieten deoseama, care e bagat in afaceri si bani pana peste cap de dimineata pana seara, dar anul asta l-a apucat brusc ca-n liceu aveam o formatie, si acum vrea sa-si faca un studio de muzica personal la subsolul casei Posted Image . Ah, si o sala de forta, ca am fost si cu el la sala atunci, tot la subsol, langa studio. Mai simbolic de atat nu stiu ce ar putea fi Posted Image

Referitor la alimentatie vs antrenament. De cateva saptamani incoace am facut pauze mari intre antrenamente (3 zile), si-n zilele alea nu-mi mai dau silinta sa mananc cu forta. Nu pt ca nu consider ca-i necesar sau benefic pt muschi, ci pt ca "mi-e lehamite". Zilele astea cel putin a plouat mai mereu, asta-i partea proasta cu facutul afara.

Edited by bursucelu_viesel, 08 December 2021 - 13:10.


#34
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Daca incepe sa ninga,ce faci?
Nu ai garaj/magazie ceva in care sa te antrenezi?

#35
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Acum 5minute am terminat antrenamentul pe zapada. E nasol si ca-i rece bara dar si ca trebuie la sfarsit sa sterg discurile si bara sa nu rugineasca. Planuiam sa fac tractiuni, dar dupa ce-am terminat am testat si geno si vad ca ca a mers bine, asa c-am bagat. Cred c-a fost mai usor si ca aveam 2 perechi de pantaloni si cred ca m-au tinut un pic la genunchi, dar a mers ok.
S-o fi vazand comic pe zapada, mai ales ca si cand am facut geno am pus niste carpe sa nu se puna zapada pe discuri, Am magazia cam mica, doar pt depozitat dupa ce termin.

#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Decat sa faci geno cu 50kg afara pe zapada, mai bine iei ganterele si faci niste fandari undeva in casa la caldura.
Pui ceva pe jos sa nu murdaresti (daca discurile de la gantere sunt improvizate/ ruginite) si poti face fandari "clasice" cat si varianta "bulgarian split squats" (vezi foto 1-2) - le folosesti alternativ. Faci 3-5 seturi de cate 10-12 rep pe picior.
Apoi poti sa mai adaugi ridicari pe o cutie/ scaun cu ganterele in maini (foto 4), la fel 3-5 seturi de 10-12 rep. Nu te arunca din prima la un scaun foarte inalt, important este sa fie stabil si solid.
La sfarsit poti sa mai adaugi inca 3-5 seturi de geno cu gantera in fata (goblet squat - foto 3) - varianta asta seamana un pic cu geno cu bara in fata. Te obliga sa stai mai vertical decat daca gaci geno cu bara pe ceafa, astfel muta o buna parte din efortul de pe spatele inferior. Il faci la sfarsit cand esti pre-obosit, altfel s-ar putea sa ti se para prea usor. Dar dupa celelalte 2 exercitii, o sa simti cum partea frontala a coapselor o sa-ti ia foc.

Garantat o sa simti mai bine lucrate picioarele asa decat sa faci geno afara in pragul inghetului.
Dupa ce termini, scoti frumusel ganterele afara si le depozitezi acolo in magazia aia unde le tii tu.

Urmareste-ma si pentru alte sfaturi memorabile Posted Image

Attached Files


Edited by the_lion, 08 December 2021 - 18:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate